Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
مایکل پورتر و استراتژی رقابتی به عنوان یک استراتژی ژنریک


مایکل پورتر و استراتژی رقابتی - متمم - محل توسعه مهارتهای من

به سختی می‌توانید کسی را بیابید که در حوزه استراتژی و تحلیلهای استراتژیک کار کند و مایکل پورتر و استراتژی های ژنریک او را نشناسد.

مایکل پورتر، در زمینه‌های مهندسی مکانیک، مدیریت MBA و نهایتاً اقتصاد کسب و کار تحصیل کرده و حدود چهار دهه پیش از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده است.

او از جمله مهم‌ترین کسانی است که در فراگیر کردن مفهوم رقابت و استراتژی‌های رقابتی در مدیریت کسب و کار، نقش داشته است. ظاهراً در حوزه‌ی اقتصاد و مدیریت، هیچکس به اندازه‌ی او در تحقیقات و نوشته‌های علمی مورد ارجاع قرار نگرفته است.

او که همیشه به ورزش علاقه داشته است، در یکی از مصاحبه‌های خود توضیح داد که به دلیل علاقه زیاد به ورزش، رقابت همیشه در ذهن او جایگاهی خاص داشته و نهایتاً این مفهوم را وارد دنیای تئوری‌های مدیریت و کسب و کار کرده است.

مایکل پورتر، مفاهیم متعددی را در حوزه استراتژی مورد بررسی قرار داده و تدوین و ترویج کرده است که برخی از مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

مفهوم مزیت رقابتی به عنوان عاملی که کمک می‌کند یک سازمان یا یک محصول، در میان سایر رقبا، توسط مشتری برگزیده شود. اگر چه بحث مزیت رقابتی بسیار گسترده است، ولی در متمم هم، به صورت مختصر به رابطه‌ی بین منابع یک سازمان و مزیت رقابتی حاصل از آنها پرداخته‌ایم.

مدل پنج نیروی پورتر، شاید معروف‌ترین نامی باشد که به همراه نام مایکل پورتر تداعی می‌شود. این مدل برای تحلیل جذابیت یک صنعت و همینطور سوددهی آن صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مفهوم گروه‌های استراتژیک مفهوم دیگری است که توسط مایکل پورتر مطرح شد.

او با استفاده از این مفهوم، به مدیران یادآوری می‌کند که همه‌ی فعالان یک صنعت،‌ الزاماً‌ رقیب آنها محسوب نمی‌شوند. منطقی است که برندهای هیوندای و کیا (در صنعت خودرو) در یک گروه استراتژیک طبقه‌بندی شوند،‌ اما در نظر گرفتن برندی مثل لامبورگینی در کنار آنها، چندان منطقی نیست و نه تنها کمکی به برنامه‌ریزی استراتژیک بهتر نمی‌کند بلکه می‌تواند موجب تحلیل‌های نادرست هم بشود.

زنجیره ارزش مفهوم دیگری است که توسط مایکل پورتر به صورت فراگیر مطرح شده است.

استراتژیهای ژنریک شامل استراتژی تمایز، استراتژی حداقل هزینه و استراتژی تمرکز هم از جمله مفاهیم مهمی است که مایکل پورتر به حوزه مدیریت استراتژیک افزوده است.

استراتژی تمایز (Differentiation)

استراتژی رهبری هزینه (Cost Leadership)

پورتر مطالعات و نظریه‌های دیگری هم در حوزه‌های توسعه جغرافیایی و منطقه‌ای کشورها و دولتها دارد که باید جداگانه به آنها پرداخته شود.

[ مطلب مرتبط: جملاتی از مایکل پورتر ]

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمد حسین قاسمی , رضا , سید محمود موسوی نژاد , فاطمه مرزبان , محمد علی تسبندی

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

18 نکته برای مایکل پورتر و استراتژی رقابتی به عنوان یک استراتژی ژنریک

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  طبق قرار ما در مورد نقد کردن، وقتی می‌گویید «به نظرم الزاماً اینجوری نیست» حتماً یک مثال مشخص هم مطرح کنید که ما هم به عنوان مخاطب با مدل ذهنی شما بیشتر آشنا شویم. ضمناً پس از توضیح مثال - که معتقدید به شکست منجر نمیشود - مدلی را که برای موفقیت آن مجموعه دارید بیان کنید.
  مدل شما باید دو ویژگی داشته باشد.
  اول اینکه از لحاظ شاخص‌های مدلسازی، معتبر باشد:
  http://www.motamem.org/?p=4207
  دوم اینکه موفقیت و رشد پایدار را با خود به همراه داشته باشد و نه صرفاً رشد و موفقیت را:
  http://www.motamem.org/?p=1834
  در غیر این صورت، کامنت گذاشتن و اعلام موافقت یا مخالفت،‌ چیزی شبیه رای گیری خواهد شد و رای گیری در مورد مفاهیم علمی، کار درستی نیست.
  بگذریم از اینکه روند ارزیابی دموکراتیک - جدا از نادرست بودن در حوزه‌های علمی- حتی در مورد مسائل اجتماعی هم، از زمان سقراط تا بسیاری از نظام‌های پوپولیستی امروزی، برخی از تلخ‌ترین خاطرات تاریخ اجتماعی بشر را رقم زده است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .