Menu


معرفی درس پرورش تسلط کلامی


پرورش تسلط کلامی

شاید شما هم گفتگوهایی را دیده باشید که به خاطر انتخاب نادرست یک کلمه، به تنش کشیده شده باشند. شاید نامه‌هایی را در ذهن داشته باشید که پیام کلی آنها چندان منفی نبوده، اما یک جمله خاص یا عبارت خاص، چنان شما را برآشفته کرده است که در مقابل آن موضع گرفته‌اید.

شاید شما هم دیده باشید که بسیاری از کامنت‌ها در شبکه‌های اجتماعی، به شکلی هستند که اگر نویسنده آنها را نشناسیم، نمی‌توانیم به درستی متوجه شویم که از جنس تایید هستند یا تحقیر.

احتمالاً به سادگی می‌توانید حدس بزنید که دامنه کلمات هر فرد، به نوعی می‌تواند مدل ذهنی او و الگوی شخصیتی او را افشا (یا القا) کند.

این درس به نوعی ادامه برخی از درس‌های قبلی در متمم است. ما در سلسله درس‌های فنون مذاکره از اهمیت مهارت کلامی و تسلط بر کلمات گفته‌ایم. در درس مهارتهای ارتباطی به شکل دیگری به همین موضوع پرداخته‌ایم. همچنین در درس گزارش نویسی هم، به تسلط کلامی به عنوان یکی از مهارتهای مورد نیاز در گزارش نویسی اشاره کرده‌ایم.

اما تاکید دائمی بر اهمیت یک مهارت، با تمرین برای یادگیری آن مهارت تفاوت دارد. اما تا کنون به دلیل نداشتن زیرساخت نرم افزاری لازم، نمی‌توانستیم این درس را با کیفیتی که در شأن متمم و دوستان متممی باشد، ارائه دهیم.

خوشبختانه اکنون با شکل گیری نخستین قابلیت‌های ارائه‌ی محتوای پویا – که در طول هفته‌های آتی شکل‌های بسیار پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تر آن را هم مشاهده خواهید کرد – می‌توانیم درس پرورش تسلط کلامی را در متمم ارائه کنیم.

برخی از هدف‌های ما از ارائه درس پرورش تسلط کلامی چنین است:

تسلط کلامیبیان کردن و تثبیت این مسئله در ذهن همه ما که تسلط کلامی، مستقل از موقعیت شغلی و اجتماعی ما، می‌تواند عاملی بسیار مهم و تاثیرگذار در رشد و موفقیت مان باشد. حتی به فرض نپذیرفتن این ادعا، در بدبینانه ترین حالت می‌‌توان گفت: نداشتن تسلط کلامی می‌تواند مستقل از موقعیت شغلی و اجتماعی ما، هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کند.

تسلط کلامیتجربه این مسئله که تسلط کلامی بالا، مطالعه را برای ما شیرین‌تر و جذاب‌تر می‌کند. چنانکه فردی که با ظرافت‌های رنگ آشناست در مقایسه با یک فرد معمولی، می‌تواند با دقت و حوصله بیشتری به یک نقاشی خیره شود و لحظات و ساعات بیشتری را با آن سر کند. کسی که به دنیای کلام و کلمات عشق نمی‌ورزد و با آن بیگانه است، احتمالاً جز در صورت نیاز و اجبار، به سراغ کتاب و نوشته، نخواهد رفت.

تسلط کلامیهمه ما حرف‌ها و تجربه‌های زیادی داریم که دوست داریم آنها را بنویسیم و ثبت کنیم. اما بارها پیش آمده که می‌بینیم آن چیزی که ما می‌نویسیم و بیان می‌کنیم، با تصویری که در ذهن و خاطرات مان وجود دارد، فاصله زیادی دارد. داستان یا خاطره‌ای که برای دیگران روایت می‌کنیم، بر خلاف تصویری که در ذهن خودمان داریم، «زنده» نیست.

تسلط کلامیبسیاری از ما در حوزه‌ مذاکره، ضعیف نیستیم. شرایط را به خوبی می‌فهمیم و تحلیل می‌کنیم و تصمیم‌های خوبی هم می‌گیریم. اما جایی که به پاشنه آشیل ما تبدیل می‌شود، مهارت کلامی است. نمی‌توانیم دقیقاً چیزی را که در ذهن داریم بر زبان بیاوریم. به همین دلیل، هنگام دلگیری و شکایت، بخش عمده‌ای از حرف‌هایمان برای همیشه ناگفته می‌مانند و بخشی هم که گفته می‌شوند، سوء تفاهم بیشتری ایجاد می‌کنند! مشابه همین ماجرا در شکل مثبت آن هم صادق است. گاهی نمی‌توانیم محبت و اعتماد و احساسات مثبتی را که نسبت به طرف مقابل داریم، به آن اندازه که در درون خود حس و لمس می‌کنیم، برای او بیان کنیم.

تسلط کلامیما قبلاً در مورد نقش تسلط کلامی در مهارت سخنرانی هم،‌ اشاره وار صحبت‌هایی داشته‌ایم. چه در قالب درس حرف زدن مدیریت شده و چه در قالب فایل صوتی مهارت سخنرانی. اما لازم است دوباره تاکید کنیم که کاربرد تسلط کلامی در سخنرانی، فقط سخنرانی زیباتر نیست. بلکه یکی ازمهم‌ترین نقش‌های تسلط کلامی در سخنرانی، کاهش استرس است. در درس مدیریت استرس، توضیح داده‌ایم که مهم‌ترین ریشه استرس، کمبود منابع است. اینکه بدن و ذهن من در یک مقطع زمانی مصارف زیادی داشته باشد و به اندازه کافی منابع در اختیار نداشته باشد.

کسی که تسلط کلامی ندارد، بخش قابل توجهی از انرژی خود را برای جستجوی کلمات و جملات صرف می‌کند و ذهن او برای مدیریت فضای جلسه و سخنرانی، توان و انرژی و تمرکز زیادی نخواهد داشت. به همین دلیل، احساس می‌کند که استرس زیادی دارد. اما تسلط کلامی، باعث می‌شود که ذهن بدون فشار و زحمت کلمات و جملات را بیابد و منابع بیشتری برای مدیریت فضای جلسه و سخنرانی آزاد بماند. همان چیزی که ما آن را از بیرون، به صورت نداشتن استرس، درک می‌کنیم.

تسلط کلامیبرای یک رویداد مشخص، ممکن است ده‌ها گزارش نوشته شود که هر کدام، پیامی کاملاً متفاوت را به شنونده یا خواننده ارسال کنند. بخشی از این تفاوت، به کلمات مورد استفاده و ساختار به کارگیری آنها باز می‌گردد. طبیعی است که گزارش نویسی حرفه‌ای، نیازمند تسلط کلامی بسیار بالاست تا بتواند دقیقاً پیام مورد نظر را به مخاطب ارسال کرده و تا حد امکان، پاسخ مورد انتظار را نیز دریافت کند.

البته اینها صرفاً‌ بخشی از کارکردهای درس پرورش تسلط کلامی است و قطعاً شما می‌توانید موارد متعدد دیگری را به فهرست فوق بیفزایید.

فاز اول این بحث، در قالب پنجاه درس تنظیم شده و پس از پایان این فاز، بر اساس پیشرفت‌های حاصل شده و شناخت بهتری که حاصل می‌شود، در مورد نحوه ادامه دادن آن – با همکاری شما و بر اساس نظرات شما – تصمیم گیری خواهد شد.

اما مسیر این درس، ساده نیست. وقت و زمان و انرژی زیادی خواهد خواست. تمرین‌های متعددی خواهد داشت و البته دستاوردهای آن هم ارزشمند خواهد بود. شاید این درس و دو درس آتی،‌ فرصت خوبی باشد تا در مورد اینکه آیا مصمم هستید که زمان و انرژی خود را به صورت جدی صرف این درس کنید، تصمیم بگیرید.

با توجه به اهمیت این درس، دسترسی به آن را به شیوه درس گزارش نویسی، علاوه بر حامیان متمم (که همواره گفته‌ایم، مالکان این پروژه هستند و با حمایت مالی خود بقای آن را تضمین می‌کنند)، برای کاربران آزاد فعال هم به صورت نامحدود در نظر خواهیم گرفت. به عبارتی همه کاربرانی که بیش از بیست کامنت در متمم دارند، به محتوای کامل این درس دسترسی خواهند داشت.

از آنجا که جنس این درس، با تمرین‌های بسیار زیاد و متعدد همراه است، عملاً مطالعه مطالب برای کسانی که فرصت انجام تمرین‌ها را ندارند، پیشنهاد نمی‌شود.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

400 نکته برای معرفی درس پرورش تسلط کلامی

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : گروه متمم

  متن تمرین :

  جواد عزیز.

  مسئله‌ای که شما به آن اشاره کردید، مسئله بسیاری از ماست. با مراجعه‌ به منابعی که در این حوزه وجود دارند،‌ ریشه‌های متفاوتی برای این تفاوت (در روی کاغذ و در داخل جلسات) مشاهده می‌شود:

  از بحث‌هایی مثل عزت نفس و اعتماد به نفس تا مدیریت استرس و سرعت پردازش.

  یک آزمون کلیدی هم برای تشخیص اولیه وجود دارد و آن اینکه:

  موبایل خودتان را روی حالت ضبط بگذارید و در خلوت خودتان و بدون حضور هر فرد دیگری، درباره یک موضوع حدود 3 دقیقه صحبت کنید. باید با این فرض صحبت کنید که این مطلب قرار است در یک برنامه رادیویی یا در سمینار پخش شود.

  اگر در فایل صوتی سه دقیقه‌ای، خطاهای کمی وجود داشته باشد و حدود 275 تا 375 کلمه در آن به کار رفته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که تسلط کلامی فرد خوب است و بحث‌هایی مانند استرس عمومی یا تنش‌های جلسه یا اهمیت موضوع گفتگو یا عزت نفس یا اعتماد به نفس، منجر به این مشکل شده‌اند.

  اما اگر خطاهای زیادی وجود دارند و یا به دلیل سکوت و فکر کردن یا شمرده‌تر حرف زدن، تعداد کلمات خیلی کمتری بیان شده‌اند، می‌توان مسئله را ناشی از سرعت پردازش کلامی پایین‌تر دانست.

  چون نوشتن فرایندی کند است و عملاً‌ مغز در آن فرصت پردازش بیشتری دارد. اما کلام و سخن گفتن، سرعت بالاتری دارد و لازم است تسلطی به مراتب بیشتر داشته باشیم تا همزمان با تنش و سختی و استرس و تعارض، بتوانیم به ظرفیت پردازشی مورد نیاز دست پیدا کنیم.

  به هر حال، ما تمرین‌های زیادی برای این درس در نظر گرفته‌ایم که از حل جدول کلمات متقاطع تا ضبط و انتشار فایل صوتی توسط تک تک دوستانمان را شامل می‌شود.

  امیدواریم با همه تلاشی که انجام می‌شود، در نهایت از ما راضی باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .