Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
معرفی درس پرورش تسلط کلامی


پرورش تسلط کلامی

شاید شما هم گفتگوهایی را دیده باشید که به خاطر انتخاب نادرست یک کلمه، به تنش کشیده شده باشند. شاید نامه‌هایی را در ذهن داشته باشید که پیام کلی آنها چندان منفی نبوده، اما یک جمله خاص یا عبارت خاص، چنان شما را برآشفته کرده است که در مقابل آن موضع گرفته‌اید.

شاید شما هم دیده باشید که بسیاری از کامنت‌ها در شبکه‌های اجتماعی، به شکلی هستند که اگر نویسنده آنها را نشناسیم، نمی‌توانیم به درستی متوجه شویم که از جنس تایید هستند یا تحقیر.

احتمالاً به سادگی می‌توانید حدس بزنید که دامنه کلمات هر فرد، به نوعی می‌تواند مدل ذهنی او و الگوی شخصیتی او را افشا (یا القا) کند.

این درس به نوعی ادامه برخی از درس‌های قبلی در متمم است. ما در سلسله درس‌های فنون مذاکره از اهمیت مهارت کلامی و تسلط بر کلمات گفته‌ایم. در درس مهارتهای ارتباطی به شکل دیگری به همین موضوع پرداخته‌ایم. همچنین در درس گزارش نویسی هم، به تسلط کلامی به عنوان یکی از مهارتهای مورد نیاز در گزارش نویسی اشاره کرده‌ایم.

اما تاکید دائمی بر اهمیت یک مهارت، با تمرین برای یادگیری آن مهارت تفاوت دارد.

جمله اورسولا لوگویین در مورد تسلط کلامی و نویسندگی

سه درس اصلی در زمینه تسلط کلامی در متمم

متمم مطالب مربوط به پرورش تسلط کلامی را در قالب سه مجموعه درس ارائه می‌کند.

درس‌های پایه در پرورش تسلط کلامی

شما اکنون در حال مطالعه نخستین مطلب از سلسله درس‌های عمومی پرورش تسلط کلامی هستید.

در انتهای این مطلب، فهرست سایر درس‌های پایه تسلط کلامی را مشاهده خواهید کرد.

شرح اهمیت تسلط کلامی، مفهوم دایره واژگان، تشکیل زنجیره کلمات و استعاره مفهومی از جمله مطالبی است که در مجموعه درس‌های پایه تسلط کلامی در نظر گرفته شده است.

ظرافت‌های کلامی

در مجموعه درس‌های ظرافت‌های کلامی، واژه‌های مختلف را که معنا و مفهومی نزدیک به هم دارند یا بسیاری از مردم آنها را به عنوان مترادف می‌شناسند انتخاب می‌کنیم و در موردشان صحبت می‌کنیم.

هدف از درس ظرافت‌های کلامی، افزایش وسواس شما هنگام روبرو شدن با کلمات و تمرینی برای بازی دقیق‌تر با کلمات است.

چالش نوشتن

در چالش نوشتن می‌کوشیم طی چند مرحله به همراه هم و در کنار یکدیگر، یک متن هزار کلمه‌ای بنویسیم.

این متن می‌تواند هر موضوعی داشته باشد و در هر گام دستی به سر و روی آن می‌کشیم تا در نهایت به یک متن کامل و قابل قبول تبدیل شود.

برخی از هدف‌های متمم از ارائه درس پرورش تسلط کلامی

  کمک به رشد و موفقیت در مسیر شغلی

از روزی که نخستین رزومه را برای نخستین کارفرما می‌نویسم و ارسال می‌کنیم، تا روزی که نامه استعفا یا خداحافظی خود را برای شرکت می‌فرستیم، از روزی که اساس‌نامه‌ی شرکت را تدوین می‌کنیم تا روزی که نامه‌ی واگذاری سهم خود را به نسل بعد می‌نویسم، نیازمند استفاده‌ی دقیق و موثر از کلمات هستیم.

مستقل از جایگاه شغلی و اجتماعی‌مان، در دیدارهای حضوری و چهره به چهره هم، تسلط کلامی می‌تواند نقش مهمی در رشد و موفقیت ما ایفا کند.

  شیرین‌تر شدن مطالعه برای ما

افزایش تسلط کلامی، مطالعه را برای ما شیرین‌تر و جذاب‌تر می‌کند.

چنانکه فردی که با ظرافت‌های رنگ آشناست، در مقایسه با یک فرد معمولی می‌تواند با دقت و حوصله بیشتری به یک نقاشی خیره شود و لحظات و ساعات بیشتری را با آن سر کند.

کسی که به دنیای کلام و کلمات عشق نمی‌ورزد و با آن بیگانه است، احتمالاً جز در صورت نیاز و اجبار، به سراغ کتاب و نوشته، نخواهد رفت.

  دیدن و تجربه‌ کردن بهتر جهان

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند در زبان عربیِ مناطقی که در اکوسیستم‌شان شتر فراوان است، واژه‌های متعددی برای انواع شتر وجود دارد؛ یا اسکیموها واژه‌های بسیاری برای توصیف برف دارند؛ یا این‌که تعداد رنگ‌هایی که در هر فرهنگی شناخته و نامیده می‌شوند با فرهنگ دیگر متفاوت است.

اگر چه گاهی در تعداد این واژه‌ها اغراق می‌شود، اما اصل مسئله درست است (به شترِ ماده‌ای که شیرش زیاد کف می‌کند، “الجضور” گفته می‌شود).

تنوع کلمات و گستردگی دایره واژه‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا دنیا را بهتر ببینیم و عمیق‌تر تجربه کنیم.

هر واژه‌ی جدیدی که می‌آموزیم و به کار می‌بریم (یا از فرهنگ و زبان دیگری وام می‌‌گیریم) جهان ما را کمی بزرگ‌تر می‌کند.

  افزایش توانایی در ثبت حرف‌ها و تجربه‌ها

همه ما حرف‌ها و تجربه‌های زیادی داریم که دوست داریم آنها را بنویسیم و ثبت کنیم. اما بارها پیش آمده که می‌بینیم آن چیزی که ما می‌نویسیم و بیان می‌کنیم، با تصویری که در ذهن و خاطرات مان وجود دارد، فاصله زیادی دارد. داستان یا خاطره‌ای که برای دیگران روایت می‌کنیم، بر خلاف تصویری که در ذهن خودمان داریم، «زنده» نیست.

  بهبود مهارت مذاکره

بسیاری از ما در حوزه‌ مذاکره، ضعیف نیستیم. شرایط را به خوبی می‌فهمیم و تحلیل می‌کنیم و تصمیم‌های خوبی هم می‌گیریم. اما جایی که به پاشنه آشیل ما تبدیل می‌شود، مهارت کلامی است. نمی‌توانیم دقیقاً چیزی را که در ذهن داریم بر زبان بیاوریم. به همین دلیل، هنگام دلگیری و شکایت، بخش عمده‌ای از حرف‌هایمان برای همیشه ناگفته می‌مانند و بخشی هم که گفته می‌شوند، سوء تفاهم بیشتری ایجاد می‌کنند! مشابه همین ماجرا در شکل مثبت آن هم صادق است. گاهی نمی‌توانیم محبت و اعتماد و احساسات مثبتی را که نسبت به طرف مقابل داریم، به آن اندازه که در درون خود حس و لمس می‌کنیم، برای او بیان کنیم.

  کاهش استرس در هنگام سخنرانی و ارائه مطلب

تسلط کلامی در سخنرانی، فقط سخنرانی زیباتر نیست. بلکه یکی ازمهم‌ترین نقش‌های تسلط کلامی در سخنرانی، کاهش استرس و مدیریت آن است.

همان‌طور که در درس مدیریت استرس توضیح داده شده، مهم‌ترین ریشه استرس، کمبود منابع است؛ اینکه بدن و ذهن من در یک مقطع زمانی مصارف زیادی داشته باشد و به اندازه کافی منابع در اختیار نداشته باشد.

کسی که تسلط کلامی ندارد، بخش قابل توجهی از انرژی خود را برای جستجوی کلمات و جملات صرف می‌کند و ذهن او برای مدیریت فضای جلسه و سخنرانی، توان و انرژی و تمرکز زیادی نخواهد داشت.

به همین علت، احساس می‌کند که استرس زیادی دارد.

اما تسلط کلامی باعث می‌شود که ذهن بدون فشار و زحمت کلمات و جملات را بیابد و منابع بیشتری برای مدیریت فضای جلسه و سخنرانی آزاد بماند.

همان چیزی که ما از بیرون آن را به صورت نداشتن استرس، درک می‌کنیم.

بنابراین، برای کسی که علاقمند به ارائه مطلب و سخنرانی است، درس پرورش تسلط کلامی یک ضرورت محسوب می‌شود.

سایر درس‌های مرتبط به سخنرانی و ارائه مطلب به شرح زیر هستند:

  مدیریت استرس

  مهارتهای ارتباطی

  مهارت ارائه و سخنرانی

  اسلایدسازی

  فایل صوتی مهارت سخنرانی

  تمرین حرف زدن مدیریت شده (برای سخنرانی)

  تقویت مهارت گزارش نویسی

برای یک رویداد مشخص، ممکن است ده‌ها گزارش نوشته شود که هر کدام، پیامی کاملاً متفاوت را به شنونده یا خواننده ارسال کنند.

بخشی از این تفاوت، به کلمات مورد استفاده و ساختار به کارگیری آنها باز می‌گردد.

طبیعی است که گزارش نویسی حرفه‌ای، نیازمند تسلط کلامی بسیار بالاست تا بتواند دقیقاً پیام مورد نظر را به مخاطب ارسال کرده و تا حد امکان، پاسخ مورد انتظار را نیز دریافت کند.

بنابراین منطقی است درس پرورش تسلط کلامی را به عنوان مکمل درس مهارت گزارش نویسی در نظر بگیرید.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید که درس پرورش تسلط کلامی هم یکی از آنهاست.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران آزاد متمم:

 فهرست درس‌های مختص کاربران آزاد متمم

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تقویت فن بیان

  فنون مذاکره

  تحلیل رفتار متقابل

  افزایش عزت نفس

  مهارت ارائه

  بهبود توانمندی ما در تولید محتوا

در دنیای امروز، بسیاری از شغل‌ها به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم ما را وادار به تولید محتوا می‌کنند.

استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا اگر چه فعالیت‌هایی بسیار علمی و تخصصی هستند، اما در سطح ابتدایی و متوسط خود به بخشی از فعالیت‌های شغلی روزمره در کسب و کارها تبدیل شده‌اند.

تلاش برای بهبود تسلط کلامی نقش بسیار مهمی در ارتقاء توانمندی ما در تولید محتوا دارد.

البته اینها صرفاً‌ بخشی از کارکردهای درس پرورش تسلط کلامی است و قطعاً شما می‌توانید موارد متعدد دیگری را به فهرست فوق بیفزایید.

 اما مسیر این درس، ساده نیست. وقت و زمان و انرژی زیادی خواهد خواست. تمرین‌های متعددی خواهد داشت و البته دستاوردهای آن هم ارزشمند خواهد بود. 

شاید این درس و دو درس آتی،‌ فرصت خوبی باشد تا در مورد اینکه آیا مصمم هستید که زمان و انرژی خود را به صورت جدی صرف این درس کنید، تصمیم بگیرید.

دسترسی به درس پرورش تسلط کلامی برای کاربران ویژه و کاربران آزاد متمم فعال در نظر گرفته شده است.

  کاربران ویژه و کاربران آزاد فعال چه کسانی هستند؟

از آنجا که این درس با تمرین‌های بسیار زیاد و متعدد همراه است، عملاً مطالعه‌ی آن برای کسانی که فرصت انجام تمرین‌ها را ندارند، پیشنهاد نمی‌شود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه پرورش تسلط کلامی

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

424 نکته برای معرفی درس پرورش تسلط کلامی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  جواد عزیز.

  مسئله‌ای که شما به آن اشاره کردید، مسئله بسیاری از ماست. با مراجعه‌ به منابعی که در این حوزه وجود دارند،‌ ریشه‌های متفاوتی برای این تفاوت (در روی کاغذ و در داخل جلسات) مشاهده می‌شود:

  از بحث‌هایی مثل عزت نفس و اعتماد به نفس تا مدیریت استرس و سرعت پردازش.

  یک آزمون کلیدی هم برای تشخیص اولیه وجود دارد و آن اینکه:

  موبایل خودتان را روی حالت ضبط بگذارید و در خلوت خودتان و بدون حضور هر فرد دیگری، درباره یک موضوع حدود 3 دقیقه صحبت کنید. باید با این فرض صحبت کنید که این مطلب قرار است در یک برنامه رادیویی یا در سمینار پخش شود.

  اگر در فایل صوتی سه دقیقه‌ای، خطاهای کمی وجود داشته باشد و حدود 275 تا 375 کلمه در آن به کار رفته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که تسلط کلامی فرد خوب است و بحث‌هایی مانند استرس عمومی یا تنش‌های جلسه یا اهمیت موضوع گفتگو یا عزت نفس یا اعتماد به نفس، منجر به این مشکل شده‌اند.

  اما اگر خطاهای زیادی وجود دارند و یا به دلیل سکوت و فکر کردن یا شمرده‌تر حرف زدن، تعداد کلمات خیلی کمتری بیان شده‌اند، می‌توان مسئله را ناشی از سرعت پردازش کلامی پایین‌تر دانست.

  چون نوشتن فرایندی کند است و عملاً‌ مغز در آن فرصت پردازش بیشتری دارد. اما کلام و سخن گفتن، سرعت بالاتری دارد و لازم است تسلطی به مراتب بیشتر داشته باشیم تا همزمان با تنش و سختی و استرس و تعارض، بتوانیم به ظرفیت پردازشی مورد نیاز دست پیدا کنیم.

  به هر حال، ما تمرین‌های زیادی برای این درس در نظر گرفته‌ایم که از حل جدول کلمات متقاطع تا ضبط و انتشار فایل صوتی توسط تک تک دوستانمان را شامل می‌شود.

  امیدواریم با همه تلاشی که انجام می‌شود، در نهایت از ما راضی باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .