Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu

از کتاب | حرف‌هایی درباره کتاب و کتابخوانی

کتاب از کتاب - نوشته محمدرضا شعبانعلی

مشخصات «از کتاب»

عنوان از کتاب
عنوان فرعی حرف‌هایی درباره کتاب و کتابخوانی
نویسنده محمدرضا شعبانعلی
ویراستار مریم عطری
تعداد صفحه ۴۰۰
قطع رقعی
شابک ۹۷۸-۶۲۲-۹۴۶۸-۹۱-۳
ناشر انتشارات متمم
قیمت ۴۲۰ هزار تومان ۳۵۷ هزار تومان

قیمت فروش کتاب و شرایط ارسال

قیمت کتاب «از کتاب» ۴۲۰ هزار تومان است که فعلاً در نخستین هفته‌های عرضه شرایط زیر هم برای آن در نظر گرفته شده است:

 • ۱۵٪ تخفیف
 • ارسال رایگان به همهٔ نقاط کشور

برای سفارش کافی است تعداد نسخه‌های مد نظر را انتخاب کرده بر دکمهٔ ثبت سفارش کلیک کنید تا صفحهٔ ثبت آدرس و پرداخت  نمایش داده شود:

ثبت سفارش

 

ارسال کتاب در تهران حداکثر ظرف ۴۸ ساعت کاری و در شهرهای دیگر کشور بسته به موقعیت جغرافیایی بین  ۲ تا ۵ روز انجام می‌شود. پس از تحویل کتاب به شرکت حمل‌وتوزیع پیامکی حاوی کد سفارش، لینک رهگیری و شماره تماس پشتیبانی برای شما ارسال خواهد شد.

اگر در زمینهٔ خرید کتاب سوالی داشتید یا در دریافت کتاب مشکلی پیش آمد و نتوانستید آن را از طریق پشتیبانی شرکت حمل‌ حل کنید، به صفحهٔ‌ پشتیبانی متمم مراجعه کرده و با انتخاب گزینهٔ «پیگیری خرید محصول» سوال یا مشکل خود را مطرح کنید.

هم‌چنین می‌توانید سوال خود را مستقیماً به ایمیل azketab at motamem.org ارسال کنید (به جای at علامت @ را قرار دهید).

فهرست مطالب کتاب «از کتاب»

فصل اول | کتاب چیست؟

فصل دوم | چرا باید کتاب بخوانیم؟

فصل سوم | چرا کتاب نمی‌خوانیم؟

فصل چهارم | معیارهای انتخاب کتاب

فصل پنجم | سطوح مختلف مطالعه

فصل ششم | چگونه کتاب بخوانیم؟

فصل هفتم | پرورش عادت کتابخوانی

فصل هشتم | هدیه دادن کتاب

فهرست با جزئیات بیشتر

نوشتهٔ محمدرضا شعبانعلی در پشت جلد کتاب

کارهای بسیاری هست که سال‌های سال فکر می‌کنیم راه انجام دادن آن‌ها را به‌درستی می‌دانیم و به همین علت دنبال روش درست انجام‌ دادنشان نمی‌رویم، در حالی که می‌شود آن‌ها را به شیوه‌ای‌ بهتر و مؤثرتر انجام داد. نفس کشیدن شاید بهترین مثال باشد. همهٔ ما جایی در مسیر زندگی متوجه شده‌ایم که می‌شد بهتر تنفس کرد. با اینکه از بدو تولد، بی‌ لحظه‌ای وقفه، مشغول همین کار بوده‌ایم و به یک معنا عمری آن را تمرین کرده‌ایم.
کتاب‌‌خوانی از همین کارهاست. حتی کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای هم گاهی پس از سال‌ها متوجه می‌شوند که می‌شد کتاب‌ها را بهتر خواند و از مطالعهٔ آن‌ها بیشتر بهره برد.
از کتاب بر پایهٔ همین فرض نوشته شده، البته نه با ادعای نشان دادن بهترین راه‌ها، بلکه صرفاً در حد تلاشی برای آشنایی‌زدایی از این کار آشنا: کتاب‌خوانی.

عکس پشت جلد کتاب از کتاب

عناوین فرعی فصل‌های کتاب

کتاب چیست؟

تعریف کتاب با توجه به هدف ما معنا پیدا می‌کند / با این تعریف موافق نیستید؟

چرا باید کتاب بخوانیم؟

نشستن در چشم و ذهن دیگری / یادگیری منسجم و ساختارمند / تنفس در افقی گسترده‌تر / تسهیل موفقیت / شکل‌گیری تجربه‌های مرجع در ذهن / بهبود حال روحی / گسترش دایرهٔ واژگان / تأثیر بر فن بیان و سخنوری / تقویت مهارت نوشتن / نوشتن مفید است، حتی بدون مخاطب / چگونه «نوشتن بی‌مخاطب» را تمرین کنیم؟ / این فهرست را کامل‌تر کنید…

چرا کتاب نمی‌خوانیم؟

خواندن کتابهای ضعیف / خواندن کتابهای نامناسب / کتاب‌هایی که سطح نامناسب دارند / خواندن کتابهای غیرمرتبط / اصرار بر مطالعهٔ کامل همهٔ کتاب‌ها / تفسیر نادرست تجربه‌های ناخوشایند قبلی / روش‌های نادرست در ایجاد و تقویت عادت مطالعه / مطالعه لزوماً دوست‌داشتنی نیست

معیارهای انتخاب کتاب

انتخاب کتاب با توجه به پرسش‌های کلیدی‌مان / انتخاب کتاب بر اساس نویسندهٔ آن / تصمیم‌گیری دربارهٔ کتاب‌ها با توجه به ناشر / انتخاب کتاب بر اساس پیشنهاد دوستان / انتخاب کتاب بر اساس پیشنهاد متخصصان / انتخاب‌های سرندیپی / توجه به اهمیت ارجاعات، منابع و مآخذ / کتاب‌های دم‌بریده، بی‌توجهی به منابع و مآخذ در کتاب‌های فارسی / از تعداد نوبت‌های چاپ کتاب چه می‌فهمیم؟ / از تعداد ویراست‌های کتاب چه می‌فهمیم؟ / اهمیت مولفه‌های ظاهری در خرید نسخهٔ کاغذی / اهمیت تأیید کتاب توسط دیگران

سطوح مختلف مطالعه

منظور از یادگیری چیست؟ / مدل بلوم از کجا آمده است؟ / دانستن و به خاطر سپردن / درک مطلب / یادگیری کاربردی / تجزیه و تحلیل / ارزیابی و قضاوت / سطح خلق و ترکیب

چگونه کتاب بخوانیم؟

آیا واقعاً خواندن کار دشواری است؟ / وضعیت محیط و فضای مطالعه / پیش‌خوانی / چقدر در برابر نویسنده تسلیم شویم؟ / خواندن فعالانه در مقابل خواندن منفعلانه / کتاب‌خوانی گروهی / خاطرات کتابی / دربارهٔ تندخوانی

پرورش عادت کتابخوانی

بیانیه‌ای شخصی در اهمیت کتابخوانی بنویسید / در برنامه‌تان جایی برای کتابخوانی باز کنید / مشخص کنید کتابخوانی جایگزین چه کاری است / قبل از کتاب‌خوانی به چه کاری مشغولید؟  تعداد صفحه‌ها معیار خوبی برای برنامه‌ریزی نیست / از کم شروع کنید / سعی کنید خواندن دو یا سه کتاب را به طور موازی پیش ببرید / دفترچه‌ای برای کتابخوانی داشته باشید / گزارش عملکرد بنویسید / بازخوانی کتابها را در برنامه‌تان بگنجانید / به طراحی محیط توجه کنید

هدیه دادن کتاب

آیا کتاب هدیهٔ‌ خوبی است؟ / هدیه دادن کتاب به کسانی که کتاب نمی‌خوانند / به پیام هدیه‌تان توجه کنید / نقش علایق هدیه‌دهنده در انتخاب کتاب / انتخاب میان نسخهٔ‌ کاغذی و دیجیتال / به برچسب قیمت کتاب هم توجه کنید / دربارهٔ نوشتن در کتاب هدیه

عکس محمدرضا شعبانعلی

داستان نگارش «از کتاب»

چند سال قبل در یک فایل صوتی آموزشی دو ساعته دربارهٔ کتاب و کتابخوانی صحبت کردم. فایلی که اکنون با عنوان راهنمای خواندن و خریدن کتاب در فروشگاه محصولات صوتی متمم قرار دارد.

حدود دو سال پیش تصمیم گرفتم آن حرف‌ها را در قالب کتابی به همان نام تدوین کنم. کاری که ابتدا ساده به نظر می‌رسید، اما بعداً متوجه شدم که چنین نیست. هم حجم مطالب – در مقایسه با آن‌چه مناسب یک کتاب است – بسیار کم بود و هم بحث‌های بسیاری حول کتاب و کتابخوانی وجود داشت که انتظار می‌رفت در کتابی که دربارهٔ کتاب است، وجود داشته باشد (مثلاً پژوهش‌هایی که دربارهٔ کارکرد تندخوانی انجام شده است).

علاوه بر این‌ها، پس از انتشار آن فایل صوتی کتاب‌ها و مقالات بسیاری هم به دستم رسیده بود که دوست داشتم آن‌ها را در کتاب بگنجانم.

موضوع دیگری هم که وجود داشت، مطالب پراکنده‌ای بود که در روزنوشته‌ها و متمم دربارهٔ کتاب نوشته بودم و منطقی بود حالا که قرار است کتابی دربارهٔ کتاب منتشر شود، آن‌ها هم بازنویسی و تکمیل شده و با منابع جدیدتر و محکم‌تر به‌روز شوند.

بنابراین، برای کسانی که روزنوشته‌ها و متمم را منظم خوانده‌اند، در کنار بخش‌ها و حرف‌های جدید، بخش‌هایی هم تکراری خواهند بود. اما به گمانم بازنویسی و توسعه و تکمیل آن‌ها و ساختاری که در آن قرار گرفته‌اند، به ارزش همان بخش‌های تکراری هم چیزهایی افزوده است.

خلاصه این‌که تصمیم اولیه – که گمان می‌کردم کاری چندهفته‌ای است – به پروژه‌ای تبدیل شد که تا تبدیل شدن به «از کتاب» نزدیک به دو سال وقت گرفت.

این کتاب، گام اول از پروژهٔ بزرگ‌تری است که طی آن قصد دارم به تدریج به آن‌چه در سال‌های اخیر گفته و نوشته‌ام سامان دهم. و صمیمانه امیدوارم از وقت و منابعی که برای خواندنش صرف می‌کنید، راضی باشید.

 

۱۱۱ نظر برای از کتاب | حرف‌هایی درباره کتاب و کتابخوانی

 1. محمد علی خالوئی گفت: (عضو ویژه)

  من به عنوان مخاطب متمم و مخاطب فایل‌های صوتی و برخی روزنوشت‌های آقای شعبانعلی، بسیار از محتوای منسجم، زنجیروار و زیبایشان لذت می‌برم و امیدوارم در اولین فرصت بتوانم این کتاب را مطالعه کنم.

 2. عرفان گفت:

  با سلام خدمت دوستان و خسته نباشید بابت تمام زحمات محمدرضا

  بی شک برای من بسیار مفید خواهد بود چون واقعا بعضی وقتا نمیدونم چطور کتاب انتخاب کنم.

 3. خدیجه گفت:

  رشته تحصیلی من علم اطلاعات یا همان کتابداری و اطلاع رسانی قدیم است. هم رشته ای های من عموما در کتابخانه کار می کنند جایی که در کتاب شفاخانه جان نامیده شده است. کتابدارها رابط بین کتاب و خواننده هستند و خواندن این کتاب برای انها واجب است.

  در کتاب از ناشران نویسندگان تهیه کنندگان محتوا نامبرده شد کاش نامی هم از کتابدار برده می شد

  کتاب را یکبار خواندم و مجددا در حال خواندن مجدد هستم تا فصل دوم تاکنون برای بار دوم پیش رفته ام. همانگونه که در انتهای کتاب نویسنده اشاره کرده است کاش درباره مهارت نام بردن و ذکر از مطالب کتاب خونده شده هم در حرفها و سخنرانی ها هم در جلد دوم کتاب به تفضیل پرداخته شود که خیلی از افراد همچون من مشتاق خواندن ان هستند.

 4. محمد بهداروند گفت: (عضو ویژه)

  بعضی از کتاب ها رو به خاطر اسم روی جلد یا موضوع کتاب خریداری می کنیم، و بعضی ها رو بخاطر نویسنده و بعضی ها رو به خاطر انتشارات اون کتاب  و دقتی که روی انتخاب و چاپ کتاب می کنه می خریم ” انتشارات متمم” هم زمان یعنی موضوع خوب ، نویسندۀ خوب و انتشارات خوب. حقیقتا سطح انتظارم خیییلی از متمم بالاست و بالاتر هم رفت ،یه جور جای خالیش احساس میشد. خوشحالم و امیدوارم مثل همیشه خوب بمونن و بهتر بشن و عالی باشن.

 5. 📖بدون شک هر کسی که اهل #کتاب_و_کتابخوانی در ایران باشد نام #محمدرضا_شعبانعلی به گوشش خورده است. کسی که بیش از دو دهه دستی بر آتش دارد و بیش از چندیدن هزار مطلب در سایت #متمم ارائه کرده است. بدون اغراق هر کلمه و هر جمله ای از این نویسنده را در کتاب را خواندم، حس شوق و آرامشی که به مخاطب ارائه می کند را با جان دل احساس کردم.

  📖نویسنده چنان به مخاطب و قلم خویش متعهد و پایبند است که می توان ره چند ساله رو با تمام سلول و روح جاودان لمس کرد. نگاهی که محمدرضا شعبانعلی به موضوع داشته، نگاهی کاملا کارشناسی و چند بعدی و عادلانه و شیوا و دل انگیز و پر از تجربه های طلائی است.

  📖هر ثانیه ای که از عمرم را برای خواندن این کتاب گذراندم، احساس لحظه های مفید در کنار این بزرگمرد بودن را لمس کردم و چه قدر وجود چنین افرادی را می توان سرمایه ای عظیم برای کشور دانست. توصیه می کنم حتما این کتاب را مطالعه کنید. بدون شک ارزش چندین بار خواندن را دارد…

   

 6. امیدوارم این حرکت رو ادامه بدید و به تألیف و ترجمه کتاب‌های مفید ادامه بدید.

 7. امیر‌‌‌‌‌‌‌محسن جمشیدی ✈ گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۴ درس)

  برای من نکته ی زیبا و امید بخش انتشار این کتاب جدا از بهره مندی از قلم محمدرضا شعبانعلی عزیز و فرصت تجربه ی مطالعه یک اثر دقیق و آموزنده، دیدن عنوان انتشارات متمم بود. این یعنی امید داشتن به انتشار کتاب هایی فوق العاده و دوست داشتنی در آینده ی نزدیک.
  در پس تولد این انتشارات احتمالا محمدرضا و تیم دوست داشتنی ش کلی برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق ترتیب دادند. به امید درخشش و توفیق بیش از پیش متمم.

 8. حسام الدین کارشناس گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۱ درس)

  اول کتاب از کتاب جملات زیر را نوشتم:
  این کتاب چاپ اول را با افتخار در تاریخ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ از سایت متمم خریداری کردم. و از زمانی، که برای مطالعه در نظر گرفته بودم و کتاب های دیگری را می خواندم استفاده کردم و خواندن این راکتاب شروع کردم.
  و تکمیل مطالب که در صفحه دیدگاهها عرض میکنم
  ممکنه به دلایل زیر باشد که، خواندن کتاب مقدمه ای بر سیستم های پیچیده(نخسه pdf/v41)  و کتاب از کتاب آقای شعبانعلی اینقدر برایم لذت بخش باشد.
  موضوع کتاب
  در حد خودم شناخت و آشنا بودن با مدل ذهنی نویسنده، محمدرضا شعبانعلی
  انسجام خیلی خوب مطالب کتاب
  دغدغه های ذهنی خودم

 9. محمد مهدی ناظمی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۱ درس)

  فقط امیدوارم قبل از مرگم
  روزی باشه که بتونم صفحه مخصوص خرید کتاب پیچیدگی محمدرضا شعبانعلی رو باز کنم و کتاب رو سفارش بدم.
  واقعا میتونم بگم یکی از زیباترین و جذاب ترین لحظات زندگی من وقتی بود که مقدمه پیچیدگی رو شروع کردم و هر چی جلوتر رفتم از این جهان بینی بیشتر لذت بردم.
  مقدمه سوالات مسیر و انسجام بی نظیرش دقت علمی بسیار بالا ذکر منابع ریز و پاورقی های فوق العاده مفید.
  از خود موضوع هم میگذرم که دنیایی بزرگه واسه خودش.
  اینجا زیر پست «از کتاب» گفتم شاید جای بدی نباشه برای نوشتن یکی از آرزوهام و اعلامش به آقای شعبانعلی که بدونن حس من به کتاب پیچیدگی چگونه هست.