Menu

شرکت آمازون

معرفی و تاریخچه شرکت آمازون - داستان های جف بیزوس از شرکت آمازون

شرکت آمازون در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ توسط جف بزوس (با تلفظ جف بِیزوس در زبان انگلیسی) راه‌اندازی شد.

این فروشگاه اینترنتی که در ابتدا به فروش کتاب مشغول بود و در گروه کتابفروشی هایی مانند Barnes & Noble قرار می‌گرفت، امروز نماد خرده فروشی الکترونیکی محسوب می‌شود و به درستی آن را فروشگاه همه چیز می‌نامند.

از حدود ۴۸۵ میلیون سهم فروشگاه اینترنتی آمازون، حدود ۷۹ میلیون سهم آن در اختیار جف بیزوس است. دومین سهامدار حقیقی بزرگ آمازون، اندرو جسی (Andrew Jassy) است که مدیر شرکت خدمات وب آمازون (Amazon Web Services) است و نزدیک به ۹۰ هزار سهم این شرکت را در اختیار دارد.

فروشگاه اینترنتی آمازون کوشیده هزینه‌های خود را در حداقل ممکن نگه دارد و به همین علت خرید ارزان از آمازون، در کنار راحتی خرید اینترنتی، انگیزه‌ی بسیاری از مشتریان آن است.

تلفظ نام شرکت آمازون چگونه است؟

تلفظ انگلیسی و آمریکایی Amazon یکسان نیست. البته به هر حال، هیچ یک از این دو تلفظ، آن چیزی نیستند که ما در فارسی به کار می‌بریم. البته این مسئله هم واضح و معقول است. هر زبان و گویشی (از جمله فارسی)، می‌کوشد نام‌ها و واژه‌ها را به شکلی که برایش ساده‌تر و آشناتر است تلفظ کند. تلفظ انگلیسی:  Amazon تلفظ آمریکایی:  Amazon

شرکت آمازون چه می‌کند؟

اگر بخواهیم آمازون را در یکی از دسته‌های رایج بازار قرار دهیم، باید بگوییم که آمازون یک شرکت خرده فروشی الکترونیکی یا E-Tailer است. اصطلاح E-Tailer از ترکیب واژه‌های Electronic و Retailer ایجاد شده است. مطالعه‌ی درس‌های زیر می‌تواند به شما در این زمینه بیشتر کمک کند:   تعریف خرده فروشی چیست؟   معرفی و مرور کتاب عصر خرده فروشی الکترونیکی

تاریخچه شرکت آمازون و داستان‌های مربوط به آن

مدیر عامل فروشگاه اینترنتی آمازون کیست؟

جف بزوس (Jeff Bezos) کسی که آمازون را در سال ۱۹۹۴ بنیان‌گذاری کرد، همچنان در سمت مدیر ارشد اجرایی (CEO) این شرکت فعالیت می‌کند.

اگر می‌خواهید جف بزوس را بهتر بشناسید و با تاریخچه آمازون بیشتر آشنا شوید، می‌توانید دو مصاحبه‌ی زیر را که فایننشال تایمز با او انجام داده است بخوانید:

  بخش اول مصاحبه (خلق و خوی جف بزوس)   بخش دوم مصاحبه (زندگی شخصی و خانوادگی او) همچنین در صورتی که حرفها و جمله های جف بزوس برای شما جالب است، می‌توانید معرفی و مرورِ کتاب First Mover را در متمم بخوانید:   منتخب جمله های جف بزوس (کتاب پیشگام)

چه کتابهایی در مورد شرکت آمازون نوشته شده؟

شرکت آمازون و شیوه‌ی فعالیت آن، در بسیاری از کتابهای روز دنیا مورد اشاره قرار گرفته است. اما اگر به دنبال کتاب یا کتاب‌هایی باشید که اختصاصاً به شرکت آمازون پرداخته‌اند، می‌توانیم به سه کتاب اشاره کنیم. نام هر سه کتاب به صفحه‌ی آنها در سایت آمازون لینک شده است 

The everything store

The Amazon Way

One Click

سایت‌های اختصاصی آمازون برای کشورهای مختلف

شرکت آمازون برای کشورهایی که در‌ آنها فعالیت بیشتری دارد یا فعالیت در آن کشورها نیازمند رعایت قوانین خاص است، سایت اختصاصی و جداگانه راه‌اندازی می‌کند. در حال حاضر برای کشورهای آمریکا، انگلیس، ایرلند، فرانسه،‌ کانادا، آلمان، اسپانیا، هلند، استرالیا، برزیل، ژاپن، چین، هند و مکزیک سایت اختصاصی در نظر گرفته شده است. سایت های اختصاصی آمازون برای کشورهای مختلف
     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    گروه متمم ، مهــران ، علیرضا ترقی ، یوسف شیخه ، سجادرجب زاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری شرکت آمازون به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه شرکت آمازون
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟