Menu


مفهوم کنترل در مدیریت و سازمان چیست؟ – درس ۱


مفهوم کنترل در مدیریت و سازمان

قبل از اینکه بخواهیم به مفهوم کنترل در مدیریت و سازمان بپردازیم، لازم است تاکید کنیم که چه چیزهایی و چه کارهایی، کنترل محسوب نمی‌شوند.

کلمه‌ی کنترل بعد از ورود به زبان فارسی، بیشتر تداعی‌گر مفاهیمی مانند محدود کردن، مهار کردن و تلاش برای قرار دادن قید و بند بر رفتار دیگران بوده است.

این همان مفهومی است که خود ما هم در متمم زمانی که در سلسله بحث‌های #شخصیت شناسی، زمانی که از تفکر مالکانه و دام کنترل حرف می‌زدیم، از کلمه‌ی کنترل مد نظر داشتیم.

اما مفهوم کنترل در مدیریت و سازمان، مفهومی کاملاً متفاوت است و به هیچ وجه دارای بار منفی نیست.

شاید نخستین تعریف کنترل در مدیریت را هنری فایول ارائه کرده باشد:

تعریف کنترل در مدیریت از نگاه هنری فایول

اگر علاقمند به تعاریف پیچیده و دقیق دانشگاهی باشید، احتمالاً تعریف کنترل در مدیریت از دیدگاه رابرت ماکلر برای شما جذاب‌تر خواهد بود:

مفهوم کنترل در مدیریت را می‌تواند به این صورت تعریف کرد: تلاش سیستماتیک توسط مدیران کسب و کار برای اینکه عملکرد را با استانداردهای از پیش تعیین شده‌ و برنامه‌ها و هدف‌ها بسنجند تا مشخص شود که آیا عملکرد و خروجی، مطابق با انتظارات هست یا خیر.

طبیعتاً اگر مشخص شد که از منابع انسانی یا سایر منابع سازمان می‌توان به شیوه‌ی اثربخش‌تر و کاراتری برای رسیدن به اهداف استفاده کرد، وظیفه‌ی سیستم کنترل مدیریت، انجام اقدامات اصلاحی برای افزایش اثربخشی و کارایی منابع خواهد بود.

 به هر حال، مستقل از اینکه کدام تعریف کنترل در مدیریت و سازمان را بپسندیم و ترجیح دهیم، نکات زیر در مورد ویژگی‌های کنترل، تقریباً بین تمامی تعریف‌ها و دیدگاه‌ها مشترک است:

کنترل یک فرایند پیوسته است

ما نمی‌توانیم هر موقع که اوضاع به هم ریخت، فروش کم شد، انگیزه همکاران کاهش یافت و نارضایتی و استعفا زیاد شد، تصمیم به کنترل وضعیت موجود بگیریم.

کنترل یک فرایند پیوسته و دائمی است که به صورت منظم در یک مجموعه انجام می‌شود.

تعریف مفهوم کنترل در مدیریت

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

با توجه به ویژگی آبشاری (Cascading) سیستمهای کنترل مدیریت، یک شاخص کنترلی را در یک سازمان یا هر مجموعه دیگری انتخاب کنید و به صورت آبشاری، مصداق و مکانیزم کنترل آن را در لایه‌های پایین‌تر بیان کنید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با سیستم کنترل مدیریت به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

96 نکته برای مفهوم کنترل در مدیریت و سازمان چیست؟ – درس ۱

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .