Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)

درباره متمم

به متمم خوش آمدید.

این صفحه به معرفی متمم و بیان اهداف و ارزش‌ها و ویژگی‌های متمم اختصاص یافته است. مطالعهٔ این صفحه به کمتر از ده دقیقه زمان نیاز دارد (البته بدون مطالعهٔ نظرات دوستان متممی).

اما همین ده دقیقه که در اختیار ما قرار می‌دهید شما را با دستاورد حاصل از صدها هزار نفر-ساعت تلاش گروه متمم آشنا می‌کند و نیز بهتر درک خواهید کرد که چندصدهزار عضو متمم به چه علت و با چه انگیزه‌هایی با ما همراه شده‌اند.

متمم چیست؟

متمم یک مجموعهٔ فرهنگی است که با مجوز واحد فرهنگی دیجیتال (به شمارهٔ ۱۳۳۰۴) و نشر کتاب (مجوز ۱۶۲۸۱) تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند.

متمم فضایی برای مطالعه و یادگیری «منسجم» و «سازمان‌یافته» است. ما مباحث متنوعی را در حوزه‌های کسب و کار، روانشناسی و توسعه فردی پوشش می‌دهیم و کمک می‌کنیم دوستان متممی در هر زمینه به منابع محکم، مستند، مستدل و به‌روز دسترسی داشته باشند.

ما متممی‌ها را تشویق می‌کنیم از یادگیری سطحی و شتابزده فاصله گرفته و با مطالعهٔ دقیق، عمیق و آهسته، موضوعات مورد علاقه‌شان را بهتر بیاموزند.

ارزش متمم صرفاً به درس‌ها و محتوای آموزشی آن نیست. بلکه به نظرات و تجربیاتی است که ده‌ها هزار نفر از اعضای متمم آن‌ها را مشتاقانه در اختیار سایر دوستان‌شان قرار می‌دهند.

متممی‌ها با خرید اشتراک ویژه با این مجموعه همراه می‌شوند و از محتوای درس‌ها استفاده می‌کنند.

فهرست درس‌های متمم را می‌توانید با مراجعه به نقشه راه یادگیری، صفحهٔ توسعه فردی و صفحه معرفی دوره MBA ببینید.

متمم چگونه شکل گرفت؟

متمم فعالیت رسمی خود را از دوم بهمن ۱۳۹۲ با مدیریت و سرپرستی محمدرضا شعبانعلی آغاز کرد.

ما در آن زمان به نتیجه رسیده بودیم که دنیای یادگیری در سال‌های آینده حول محور «محتوا» رشد می‌کند و آموزش فیزیکی و سنتی به بخش کوچکی از اکوسیستم آموزش ایران و جهان تبدیل خواهد شد. به همین علت، علاقه‌مند بودیم نقشی کوچکی در کمک به رشد و توسعه فردی هم‌وطنان‌مان داشته باشیم.

اگر چه در آن زمان اصطلاحاتی مثل محتوا، بازاریابی محتوا، استراتژی محتوا و آموزش دیجیتال رواج نداشت، اما گذر زمان نشان داد تشخیص ما درست بوده و علاقه‌مندان به یادگیری هم از چنین بستری استقبال می‌کنند.

امروز متمم از نظر ترافیک یکی از ۲۵۰ سایت برتر کشور است و با بیش از ۲۰۰۰۰۰ عضو در میان سایت‌های متن‌محور در حوزه مدیریت و توسعه فردی، پرمخاطب‌ترین بستر آموزشی کشور محسوب می‌شود.

در حال حاضر گوگل هر روز چند میلیون مرتبه مطالب و درس‌های متمم را به جستجوگران وب فارسی پیشنهاد می‌دهد.

فایل صوتی معرفی متمم

محمدرضا شعبانعلی در یک فایل صوتی ۴۶ دقیقه‌ای دربارهٔ انگیزهٔ تأسیس متمم، مخاطبان متمم و روش‌های یادگیری اثربخش‌تر در متمم صحبت کرده‌ است. با گوش دادن به این فایل با متمم بیشتر آشنا می‌شوید:

دانلود فایل mp3 (حدود ۴۶ دقیقه)

در این فایل صوتی دربارهٔ چند درس و فایل صوتی دیگر صحبت شده است. با مراجعه به صفحهٔ اختصاصی این فایل صوتی می‌توانید آن لینک‌ها و توضیحات تکمیلی‌شان را ببینید.

درس‌های متمم چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین راه برای آشنایی با متمم این است که یک یا دو ساعت وقت بگذارید و چند نمونه از درس‌های متمم را بخوانید. قاعدتاً با مطالعه و بررسی درس‌ها ویژگی‌های زیر را مشاهده و تجربه خواهید کرد (با کلیک روی هر مورد، توضیحات کامل‌تر را خواهید دید):

مطالب متمم تألیفی هستند
متمم مجموعه‌ای از مقالات آموزشی نیست
متمم خود را به عنوان مترجم نمی‌شناسد

متمم «بن‌بست» نیست

ارزش‌های متمم

متمم هم مانند بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دیگر، بر پایهٔ مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌ها شکل گرفته‌ است. اصول و ارزش‌هایی که اگر در متمم وجود نداشته باشند و حفظ نشوند، ما هیچ‌ توجیهی برای ادامه یافتن متمم نخواهیم داشت و نبودن آن را بر بودنش ترجیح می‌دهیم.

ما اصراری بر درست بودن یا نبودن ارزش‌های متمم نداریم، چنان‌که اساساً ارزش‌ها را با صفت‌هایی مانند درست یا نادرست توصیف نمی‌‌کنند. اما مانند هر مجموعهٔ خصوصی دیگری که وام‌دار منابع عمومی نیست، حق خود می‌دانیم که صرفاً‌ به کسانی اجازهٔ همراهی با متمم دهیم که این اصول و ارزش‌ها را به رسمیت می‌شناسند و می‌پذیرند.

در موارد ابهام هم طبیعتاً معیار تفسیر اصول و ارزش‌های زیر، خود گروه متمم است که این جامعه را شکل داده و مسئولیت دوام و بقای آن را بر عهده دارد.

نگاه علمی

مخالفت با نگاه مدرک‌محور

احترام به همهٔ فرهنگ‌ها، زبان‌ها، اقوام، نژادها و جنسیت‌ها

توجه به محیط زیست، حقوق جانداران و حیوانات هم‌زیست انسان‌ها

تلاش برای تشویق دیگران به یادگیری و رشد

فاصله گرفتن از معیارهای بیرونی در رشد و موفقیت

رعایت اخلاق و امانت

معرفی سایت بامتمم

ما مدتی است در کنار متمم سایتی با عنوان با متمم (bamotamem.ir) راه‌اندازی کرده‌ایم. این سایت، با ارائه‌ی مطالب «ساده، کوتاه و جذاب» به نوعی مکملِ متمم محسوب می‌شود.

بامتمم دو هدف اصلی را دنبال می‌کند. یکی این که در روزهایی که وقت یا انرژی و حوصلهٔ خواندن درس‌های طولانی‌تر متمم را ندارید، با خواندن بامتمم بتوانید با متمم همراه بمانید و از این فضای رشد و یادگیری‌ دور نشوید.

دومین هدف هم این است که به بهانهٔ مطرح کردن نکات کوتاه و ساده، درس‌هایی را که در صفحات اصلی نیستند و ممکن است آن‌ها را ندیده یا فراموش کرده باشید، به شما یادآوری کنیم. پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر متمم، سر زدن به «با متمم» را هم در برنامهٔ روزانهٔ خود قرار دهید.

نظرات متممی‌ها دربارهٔ متمم

اگر دوست دارید نظرات دوستانی را که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده‌اند دربارهٔ متمم و ویژگی‌های آن بدانید، می‌توانید به صفحه‌ای که به همین منظور در نظر گرفته شده مراجعه کنید و علاوه بر آشنایی بیشتر با متمم، ببینید این دوستان برای متممی‌های تازه‌وارد چه پیشنهادها و توصیه‌هایی دارند:

سایت متمم

ثبت نام در متمم

اگر سبک و فضای متمم را می‌پسندید، می‌توانید با استفاده از دکمهٔ زیر به صفحهٔ ثبت‌نام بروید و در متمم ثبت‌نام کنید: