Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند


روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی مثبت گرا چیست؟
روانشناسی مثبت گرا بخشی از دانش روانشناسی است که به جای جستجوی بیماران و تلاش برای بهبود آنها، برای بهبود کیفیت زندگی انسانهای سالم تلاش می‌کند.

افزایش شادی، سلامت و رضایت از زندگی، از جمله هدف‌هایی است که در روانشناسی مثبت گرا مورد توجه قرار می‌گیرد.


این کتاب به شما کمک می‌کند شکوفا شوید.

بله. بالاخره چنین حرفی زدم.

برای من که یک دانشمند محقق محافظه‌کار هستم و تمام عمرم مراقب بوده‌ام که وعده‌های بیهوده ندهم، این حرف ساده‌ای نیست.

مارتین سلیگمن, مقدمه کتاب Flourish
مارتین سلیگمن

 شکوفا شدن و خود‌شکوفایی 

خودشکوفایی و شکوفا شدن یا Self-Actualization، اصطلاحی بود که توسط کارل راجرز و آبراهام مزلو رایج شد.

پس از آنها افراد دیگری هم از این واژه استفاده کردند که از جمله آنها می‌توان به مارتین سلیگمن اشاره کرد.

خودشکوفایی و روانشناسی مثبت گرا

 

دستاوردهای روانشناسی مثبت در چه حوزه‌هایی است؟

مارتین سلیگمن در کتاب شکوفا شدن خود، دستاوردهای روانشناسی مثبت را به پنج دسته تقسیم می‌کند:

 تجربه احساسات مثبت: روانشناسی مثبت‌گرا می‌کوشد از تمام دستاوردهای دانش روانشناسی برای برانگیختن احساسات و هیجانات مثبت در انسان‌ها استفاده کرد. هر حس مثبتی را می‌توان در این گروه قرار داد. به عنوان مثال، شادمانی و رضایت از زندگی در این مجموعه قرار می‌گیرند.

 تجربه تعلیق ذهنی: روانشناسی مثبت گرا، شاخص دیگری را هم در نظر می‌گیرد و مورد توجه قرار می‌دهد. اینکه چقدر از فعالیت‌های ما، می‌توانند ما را چنان در خود غرق کنند که متوجه گذر زمان نشویم؟ فردی که به خودشکوفایی نزدیک‌تر می‌شود می‌تواند برنامه کار و فعالیت‌های زندگی خود را به شکلی تنظیم کند که این نوع تجربه در زندگی‌اش سهم بیشتری داشته باشد.

 معنا: کلمه‌ی معنا (Meaning) در میان روانشناسان و فیلسوفان برای انتقال پیام‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سلیگمن معنا را چنین تعریف می‌کند: اینکه احساس کنیم زندگی‌مان در خدمت چیزی است که از خودمان ارزشمندتر است. روانشناسی مثبت گرا، در این زمینه هم به جستجو و مطالعه پرداخته است.

 رابطه موفق: بسیاری از ما،‌ زمانی به یاد روانشناسان می‌افتیم که در روابط خود با دیگران دچار مشکل و چالش شده باشیم. سلیگمن حوزه‌ی روابط انسانی را هم در حیطه‌ی وظایف روانشناسی مثبت گرا می‌داند. به عبارتی، وقتی رابطه معمولی یا خوب است، باز هم روانشناسان می‌توانند به ما کمک کنند که برای رسیدن به یک رابطه‌ی بهتر تلاش کنیم.

 موفقیت: سلیگمن تاکید می‌کند که روانشناسی باید میل انسان‌ها به موفقیت را به رسمیت بشناسد و به آنها در این زمینه کمک کند. بررسی‌های او نشان می‌دهند که انسان‌ها موفقیت را، حتی در صورتی که به احساسات مثبت یا معنا منتهی نشود،‌ دوست دارند و برای آن تلاش می‌کنند. به عبارتی، روانشناسی مثبت گرا می‌پذیرید که موفقیت به خاطر خود موفقیت و بدون هر هدف غائی دیگر می‌تواند برای انسان‌ها جذاب باشد و روانشناسی باید در این زمینه هم به آنها کمک کند.

کارگاه زندگی شاد
کارگاه زندگی شاد
افزایش عزت نفس
افزایش عزت نفس
حمایت اجتماعی
حمایت اجتماعی
مدیریت انگیزش و هیجان
مدیریت انگیزش و هیجان