Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
آموزش مدیریت پروژه های کوچک (معرفی کارگاه آموزشی)


مدیریت پروژه های کوچک

بخش عمده‌ای از بدنه‌ی دانش مدیریت، بر اساس نیازها و دغدغه‌های کسب و کارهای بزرگ تولید شده است.

دانش استراتژی، بیش از آنکه به استراتژی‌های مورد نیاز برای مدیریت یک کسب و کار پنج یا ده نفره بیاندیشد، در تلاش بوده است تا موفقیت و رضایت خودروسازهای بزرگ جهان را تامین کند. همان‌هایی که پول کافی برای رشد و بقا در اختیارش قرار می‌دادند.

مدیریت منابع انسانی، اگر چه از مجموعه‌های کوچک هم صحبت می‌کند، اما در لابه‌لای عموم حرف‌ها و توصیه‌های آن، مشخص است که به سازمانی می‌اندیشد که ده‌ها دپارتمان بزرگ دارد و لیست‌های حقوقی طویلی که نیازمند یک واحد بزرگ و مستقل، برای پردازش و ارزیابی است.

تبلیغات، در شروع بحث خود، همواره تاکید می‌کند که یک تله موش هم به تبلیغ نیاز دارد و حتی یک انسان، برای رشد و موفقیت باید بتواند خود را تبلیغ کند.

اما در ادامه، به بحث کمپین های تبلیغاتی میلیاردی می‌رسد و دیگر به بحثهای مورد نیاز کسب و کارهای کوچک بازنمی‌گردد.

دلیل این مسئله را هم می‌توان فهمید. زحمت یک پروژه‌ی تبلیغاتی چند میلیونی، چندان کمتر از یک پروژه‌ی تبلیغاتی ده میلیاردی نیست. اما قطعاً منافع کمتری در آن وجود دارد.

مدیریت پروژه و آموزش مدیریت پروژه برای پروژه های کوچک راهکارهای چندانی ندارد

آموزش مدیریت پروژه (Project Management) نیز از این قاعده، مستثنا نیست.

اگر چه همیشه گفته می‌شود و همه می‌دانیم که برنامه ریزی و کنترل پروژه برای هر پروژه‌ای از کوچک تا ابرپروژه‌ها کاربرد دارد، در عمل عمده‌ی بحث آموزش بر روی پروژه های بسیار بزرگ متمرکز می‌شود.

استانداردهای مدیریت پروژه و بودجه ریزی پروژه ها نیز، به حدی پیچیده هستند و به جزئیات پرداخته‌اند که عملاً در مقیاس‌های کوچک، قابل فهم نبوده و یا قابل استفاده نیستند.

شاید به همین دلیل است که آموزش مدیریت پروژه بیش از آنچه انتظار می‌رود حول آموزش نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند پریماورا (Primavera) و مایکروسافت پروجکت (Microsoft Project) متمرکز شده‌اند و در سایر زمینه‌ها، چندان از بحث‌ها و طبقه بندی‌های تئوریک فراتر نمی‌روند.

اجازه بدهید در اینجا چند نکته مهم را مرور کنیم:

درس مدیریت پروژه های کوچک در متمم برای چه کسانی طراحی شده است؟

درس مدیریت پروژه در متمم، برای کسانی طراحی نشده است که سمت رسمی مدیریت پروژه را در شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند.

زیرا در سمت‌های رسمی، مجموعه‌ی گسترده‌ای از انتظارات و مسئولیت‌ها وجود دارد که موفقیت در آنها مستلزم طی کردن دوره‌های تخصصی چند ساله و نیز کسب تجربیات گسترده است.

همچنین درس مدیریت پروژه، برای کسانی که علاقمند به کسب مدرک مدیریت پروژه یا شرکت در آزمونهای مدیریت پروژه هستند، طراحی نشده است. همچنانکه تمام متمم برای چنین افرادی طراحی نشده است.

حتی درس مدیریت پروژه در متمم، برای کسانی که علاقمند به آشنایی با ادبیات رسمی و تخصصی مدیریت پروژه هستند نیز، طراحی نشده است.

ولی اگر در محیط کار شما، پروژه‌های مختلفی به شما واگذار می‌شود و احساس می‌کنید که از دانش تخصصی در آن زمینه و نیز انگیزه و انرژی کافی برای انجام آن پروژه ها برخوردار هستید،

اما ضعف در مهارت مدیریت پروژه، باعث شده که نتوانید فرایند پروژه را در آن حد که توانمندی و استعداد دارید، مدیریت کنید

و خروجی‌ها را با کارایی و اثربخشی مطلوب ارائه دهید،

درس مدیریت پروژه متمم می‌تواند برای شما مفید باشد.

هدف نهایی این درس آن است که شما بتوانید به عنوان یک مهارت، ادعا کنید که می‌توانید کاری را در حوزه‌ی تخصصی خودتان از صفر تا صد جلو ببرید و حاشیه‌ها و ریسک‌ها و موانع فرعی و جانبی و مشکلات تعامل با دیگران و مدیریت منابع، کمترین اصطکاک و مانع را در مسیر شما ایجاد نمایند.

نمونه سرفصل های درس مدیریت پروژه های کوچک در متمم چیست؟

مفاهیم مدیریت پروژه

درس مدیریت پروژه های کوچک تا چه حد نیازمند حل تمرین و مشارکت است؟

آموزش مدیریت پروژه را نمی‌توان در قالب چند اسلاید آموزشی و مقاله مدیریت پروژه و یا کلاس‌های منظم فیزیکی انجام داد.

چنانکه کم نیستند افرادی که مدرک مدیریت پروژه دارند اما از مدیریت ساده‌ترین پروژه‌ها در محیط کار و زندگی خود ناتوان هستند.

بنابراین اگر قصد دارید  مجموعه آموزش مدیریت پروژه های کوچک در متمم را پیگیری کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً برای انجام تمرین‌های آن وقت صرف کرده و در طول هفته نیز، در محیط پیرامون خود، به دنبال مصداق‌ها و کاربردهای آن مطالب بگردید.

در غیر این صورت، مطالعه‌ این مطالب، صرفاً وقت شما را تلف خواهد کرد.

دوست عزیز.

در صورتی که به صورت موردی یا مقطعی قصد مطالعه مجموعه درسهای مدیریت پروژه های کوچک را دارید، نیازی نیست که زیر این درس اعلام کنید که این درس در حوزه‌ی علاقمندی‌های شماست.

فرض متمم بر این است که کسانی که قصد دارند به صورت فعال در این درس مشارکت کرده و تمرین‌های آن را انجام دهند، در زیر این درس ابراز علاقمندی می‌کنند.

چون بر اساس این آمار، برنامه ریزی‌های مربوط به ارائه این درس انجام می‌شود.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: بهنام حسینی , پریسا کلائی , مهدی رحمانی , میثم عارفی , محمد بالویی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت پروژه های کوچک به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مدیریت پروژه های کوچک