Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
درس هوش هیجانی یا هوش عاطفی (Emotional Intelligence)


هوش هیجانی در متمم - محل توسعه مهارتهای من

 عنوان درس:  هوش هیجانی

 تعریف و هدف درس:  هوش هیجانی، کلمه‌ای است که در سال‌های اخیر، از جمله مد‌های آموزش در حوزه مدیریت کسب و کار و همینطور ارتباطات در زندگی بوده است. به گفته پیتر سالووی، کمتر واژه‌ای است که تا این حد مفاهیم و ارزش‌های مهمی در پس آن نهفته شده و از سوی دیگر، تا این حد به صورت سطحی و غیرعلمی، در میان علاقمندان، تکثیر شده باشد.

درس هوش هیجانی در متمم، می‌کوشد با استناد به ابزارها و مقالات و تحقیقات معتبر در این حوزه، ضمن تلاش برای حفظ سطح علمی مطالب، تا حد امکان موضوعات مطرح شده در این حوزه را به صورت کاربردی و قابل استفاده، به مخاطبان ارائه نماید.

در ارائه‌ی این درس از گفته‌ها و نوشته‌های بزرگانی مانند پیتر سالووی، دانیل گلمن، روون بار-اُن و مارتین سلیگمن استفاده خواهیم کرد. البته این را هم باید بپذیریم که هوش هیجانی،‌ راه زیادی را دارد تا به یک مفهوم علمی تبدیل شود (در مورد مدل سازی و مفهوم پردازی، در سلسله‌ درس‌های مدل ذهنی در دوره MBA متمم صحبت شده است).

حتی بسیاری از بزرگان حوزه مدیریت و رفتار، مانند ادوین لاکه، در مقاله‌های خود توضیح داده‌اند که هوش هیجانی، یک مفهوم دقیق علمی نیست و تعریف چنین مفهومی می‌تواند گمراه کننده باشد. لاکه در مقاله خود توضیح می‌دهد که: مفاهیم دقیق‌تر و ارزشمند‌تری هستند که همان کارکردهای هوش هیجانی را دارند، اما قابل تعریف، قابل سنجش و قابل توسعه هستند. دلیلی برای به کارگیری چنین مفهوم مبهمی وجود نداشته است.

اما با وجود همه توضیحات فوق، گروه متمم تصمیم گرفت درس هوش هیجانی را در سلسله درسهای خود بگنجاند. چون بر این باور هستیم که اگر کسانی که به صورت همزمان، دغدغه کیفیت علمی و کاربردی بودن آموزش را در ذهن دارند، برخی حوزه‌های فراگیر را رها کرده و از آن فاصله بگیرند، جا برای فعالیت کسانی که جنبه‌های تجاری و غیرعلمی این حوزه‌ها را توسعه داده و ترویج می‌کنند، بازتر می‌شود.

متمم در مورد برنامه ریزی عصبی کلامی یا ان ال پی در متمم، روشی را به کار گرفت که مورد استقبال موافقان و مخالفان NLP قرار گرفت. به این صورت که به جای مراجعه به منابع دست چندم که عموماً مفاهیم اولیه را با برداشت‌ها و منافع خود مخلوط کرده بودند، به سراغ منابع اولیه رفت، تا دوستان متممی، با دسترسی به نزدیک‌ترین سرچشمه‌های این حوزه، مفاهیم و دیدگاه‌های NLP را بخوانند و با مراجع مطرح در این زمینه آشنا شوند و خود بتوانند در مورد صحت و سقم مطالب مطرح شده و میزان مفید یا غیرمفید بودن آنها قضاوت کنند.

درس هوش هیجانی هم با دیدگاه مشابهی تدوین می‌شود. ما به سراغ منابع دست دوم و دست چندم این حوزه نخواهیم رفت. پای حرف همان کسانی خواهیم نشست که برای نخستین بار مفهوم هوش هیجانی یا هوش عاطفی را مطرح کردند و تحقیقاتی را مرور خواهیم کرد که خود آنها انجام دادند. پس از آن، دوستان عزیز متممی می‌توانند بسته به قضاوت خود، بخش‌های مفید را به خاطر بسپارند و بخش‌هایی را که با نظام باور آنها سازگار نیست یا با مدلی که از دنیای اطراف خود می‌شناسند تطبیق ندارد، کنار بگذارند.

 برخی از منابع و مراجع مورد استفاده و استناد در تدوین این درس 

1- Emotional Intelligence Handbook (Ruven Bar-On)

2- Emotional Intelligence, Goleman

(توضیح: از این کتاب ترجمه‌های متعددی در فارسی به نامهای هوش هیجانی و هوش عاطفی موجود است)

۳- Emotional Development and Emotional Intelligence (Peter Salovey)

4- EQ-i Website

5- Working with emotional intelligence (By Daniel Goleman)

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری هوش هیجانی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه هوش هیجانی

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

26 نکته برای درس هوش هیجانی یا هوش عاطفی (Emotional Intelligence)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد معارفی

  توی یک یا از کلاسهای دانشگاه یاد گرفتم که دانیل گلمن ابعاد هوش هیجانی رو اینطور ذکر میکنه:

  1- self-awareness

  2- self-management

  3- self-motivation

  4- empathy

  5-social skills

  متاسفانه شخصا تا مدتها  فکر میکردم که هوش هیجانی فقط موارد 4 و 5 رو شامل میشه. به نظر میرسه که مورد 1 برای موارد 2 و 3 یک پیش نیازه و این روزها تمام تلاشم اینه که روی اونها خیلی زیاد کار کنم.

  ممنون که این درس رو بین آموزشهاتون قرار دادید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .