Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)

توصیه های متممی

علیرضا محمدیباور دارم وجه تمایز من در جلسات کاری و محیط آموزشی با افراد دیگر، در مطالعه‌ی چندباره‌ی مطالب متمم ریشه دارد. این مطالب قطعاً برای من نه‌تنها آموزنده، بلکه باعث موفقیت نیز بوده است.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

فقط عضویت خود را تمدید کنید حتی اگر الان فرصت لازم و کافی را نداشتید.

علیرضا محمدی، مدیر لجستیک و برنامه‌ریزی تولید

۳۸۲۴ روز همراهی با متمم

سامان عزیزیقطعاً متمم تنها جایی نیست که می‌توانیم از آن آموزش‌های مختلفِ مورد نیازِ کسب و کار و زندگی را بیاموزیم؛ می‌توان از کتابها و کلاس‌ها و دوره‌ها و موارد گوناگون دیگری هم این آموزش‌ها را کسب کرد. اما متمم یک تفاوت مهم دارد و آن این‌که اکثر آموزه‌هایی که عرضه می‌کند، دارای پشتوانه‌های علمی و تحقیقاتی هستند و حداقل، خیال‌مان راحت است که مطالب بدون پشتوانه و غیرعلمی را در متمم نخواهیم دید؛ برخلافِ بسیاری از فضاهای آموزشیِ دیگری که در دسترس‌مان هستند.
چندین سال است که متمم همنشین‌ام است. اگر متمم نبود شاید من در همین نقطه ای که الان هستم بودم یا در نقطه‌ای بهتر یا بدتر (کسی نمی‌داند). اما چیزهایی هستند که فکر می‌کنم اگر متمم نبود از دست‌شان می دادم:

 • متمم سرنخ‌هایی برای مطالعه و یادگیری عمیق‌تر به من داده که فکر نمی‌کنم بدون متمم به این راحتی و سرعت در دسترسم قرار می‌گرفتند.
 • متمم عصاره‌ها و چکیده‌هایی از بحث‌ها و مطالبی را به من داده که اگر خودم می‌خواستم همین عصاره‌ها را استخراج کنم باید برای آن‌ها ده‌ها برابر منابع صرف می‌کردم.
 • متمم با روش‌های گوناگون من را وادار به فکر و تحلیل کرده است. تفکر و تحلیل، دُرهای گران‌بهایی هستند که در هر محیط آموزشی‌ای پیدا نمی‌شوند.
 • و چند مورد دیگر، که متمم برای نوشتن شان فضای کافی در اختیارمان قرار نداده :)

قبل از اینکه متمم از ما بخواهد نظرمان را در موردش مطرح کنیم، گوشه‌ای از داستان خودم و متمم را نوشته بودم که اگر دوست داشتید می‌توانید نگاهی به آن هم بیندازید.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوست ندارم توصیه‌ی خاصی مطرح کنم، چون فکر می‌کنم هر کسی راه خودش را در یادگیری پیدا خواهد کرد (به شرطی که واقعاً بخواهد).
تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که از حجم درس‌ها نترسید! برای شروع، یک سرفصل مشخص را که فکر می‌کنید مورد نیازتان است باز کنید و از درس اول آن شروع کنید. همین!

سامان عزیزی، سِمت خاصی ندارم! ولی کسب و کار دارم

۳۸۱۹ روز همراهی با متمم

آدرس وبلاگ من

شهرزاد راسخچند سالِ پیش، وقتی برای اولین بار به دلیل علاقه‌ی وافری که همیشه به یادگیری داشتم در طرحی به نام «متمم» ثبت‌نام کردم، تا این حد برایم قابل تصور نبود که متمم را برای سال‌ها به عنوان معلم، کوچ، مشاور، راهنما، و دوستی عزیز و دوست‌داشتنی هر روز و هر ساعت در کنار خودم داشته باشم.
متمم امروز برای من بسیار فراتر از یک فضای آموزشی است؛ برای من نمادی است از یک فرهنگ، یک سبک زندگی. و من زندگی در این فرهنگ و سبک زندگی را دوست دارم.
متمم عادتِ خواندن و توانمندیِ نوشتن و قدرتِ اندیشیدن و تحلیل و یادگیری عمیق و کریستالی را در من تقویت کرد؛ به من اهمیت واژه‌ها را نشان داد؛ و کمک کرد تا دنیا را از افق‌های گسترده‌تری ببینم.
متمم با درس‌ها و آموزه‌های علمی خود که همواره با بیانی ساده و دلپذیر با ما در میان می‌گذارد و با ارجاعات فراوان به مقالات و رفرنسهای معتبر جهان، ما را با علوم و موضوعات روز دنیا، دانشمندان، اندیشمندان و نویسندگان بزرگ دنیا آشنا می‌کند. به ما کمک می‌کند تا به دانش، آگاهی و درک و شناخت دقیق‌تر و عمیق‌تری نسبت به جهان درون و جهان پیرامون‌مان دست پیدا کنیم، و برای دستیابی به زندگی شخصی و حرفه‌ای باکیفیت‌تر و رضایت‌بخش‌تر، عادت‌ها و مهارت‌های لازم را در خود ایجاد و تقویت کنیم.
گاهی هم با زنگ تفریحی در میانه‌ی این درس‌ها به ما یادآوری می‌کند که لازم است زندگی در لحظه را نیز تمرین و تجربه کنیم.
متمم همچنین به من اعتماد، قدرت و جسارت بخشید تا از منطقه امنم بیرون بیایم و به تحقق اهدافی که همیشه رویاگونه در ذهن داشتم – یعنی راه‌اندازی کسب‌و‌کار شخصی خودم – فکر کنم، ‌به طور جدی روی آن کار کنم و در این مسیر دشوار، باز از درسهای ارزشمندش کمک بگیرم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوست داشتم به دوستان عزیزی که تازه به متمم پیوسته‌اند بگویم که من به منابعی مثل وقت، هزینه و انرژی که در این سال‌ها تا به حال در متمم صرف کرده‌ام، به عنوان بخش مهمی از بهترین و ارزشمندترین سرمایه‌گذاری‌های زندگی‌ام نگاه می‌کنم.
پس به جر‌أت می‌توانم به هر کسی که به رشد و توسعه فردی و اجتماعی‌اش علاقمند است؛ دوست دارد در زمینه‌های مختلف و مورد نیازش دانش و آگاهی خود را افزایش دهد؛ خودش، دیگران، جهان و پدیده‌های آن را دقیق‌تر و عمیق‌تر بشناسد و درک کند؛ مایل است در جمع یا کامیونیتی‌ای باشد که اکثراً دغدغه‌های مشابهی دارند، و همچنین مشتاقانه در پی این است که بیشترین وقت، هزینه و انرژی محدودش را در جایی صرف کند که بتواند از فرصت و زمان کوتاه عمرش، بهترین و اثربخش‌ترین استفاده‌ها را ببرد،  این اطمینان را بدهم که در مکان درستی قرار دارد.
توصیه‌ی من به این عزیزان این است که برای مطالعه‌ی درسهای متمم به طور منظم، مستمر و پیوسته وقت بگذارند. این مسیر را با مطالعه‌ی درس‌هایی مانند «خودشناسی» و «مهارت‌های یادگیری» آغاز کنند و با خواندن درس‌های موردنیاز یا موردعلاقه‌ی دیگر، برای همیشه ادامه دهند.

شهرزاد راسخ، کارشناس IT

۳۸۱۶ روز همراهی با متمم

آدرس وبسایت من

علیرضا حقگوی مژدهیمن از همراهان اولیه سایت متمم هستم؛ تقریباً از هفته‌های اول تاسیس متمم. بدون شک مطالب و آموزش‌های متمم یکی از برجسته‌ترین مراجع دست اول و منابع مطالعاتی من در طی چندسال اخیر بود . آموزش‌های متمم بطور مستقیم در ارتقاء ذهنی من و به تبع اون در ارتقاء انتخاب‌ها، تصمیمات و رفتارهای من برای زندگیم و ارتباط با اطرافیانم موثر بود.
جدا از محتوای عالی درس‌های متمم دو ویژگیش رو خیلی دوست دارم‌: اول این‌که برای درس‌ها نقشه راه داره. آدم میدونه از کجا به کجا میخواد برسه .متمم کلاسه‌ شده و طبقه‌بندی شده حرف میزنه و دوم هم رنگ‌های مورد استفاده در درس‌ها برای من مطبوعه . رنگ‌های کادرها و جملات روزانه و مفاهیم هایلایت شده .

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اول این‌که صرفاً یک موضوع درسی رو انتخاب نکنید و پشت هم روی اون متمرکز نشید؛ ممکنه خسته‌کننده و تکراری بشه. حتماً مثل دانشگاه که چند واحد درسی داریم، حداقل دو تا سه درس رو در طول هفته پی بگیرید تا آموزش متنوع باشه.
دوم اینکه حتماً حتماً تمرین درس‌ها رو انجام بدین. اگر انجام ندید، به نظرم بهتره درس رو رها کنید و وقت‌تون رو هدر ندید؛ چون ماندگاری نداره.
سوم حتماً نت‌برداری کنید. نوشتن همیشه تعمیق و نفوذ درس در ذهن رو دوچندان می‌کنه.

علیرضا حقگوی مژدهی، مهندس عمران . سرپرست دستگاه نظارت . مهندسین مشاور یکم

۳۷۸۴ روز همراهی با متمم

علیرضا داداشیمتمم، محل توسعه‌ی انواع مهارتها است؛ از جمله «مهارت ِ مهارت‌آموزی.»
آموزش‌های متمم، مهارت‌محور است. ولی اصلاً به آن معنا نیست که علم روز در لایه لایه‌ی آن آموزه‌ها نفوذ و ظهور ندارد.
من، جدیدترین مفاهیم علمی را به شکل کاربردی و با شیوه‌های نوین در متمم آموزش دیده‌ام؛ به گونه‌ای که اغلب هر آنچه پیش‌تر آموخته‌ام، یا با متمم تکمیل شده، یا متمم به کل جایگرینش شده است.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

برای استفاده‌ی بهتر از آموزش‌های متمم، «یادگیری کریستالی» را پیشه کنید و مطالب را مبحثی بیاموزید. یعنی بخش‌های مختلف مربوط به هر سرفصل را از ابتدا تا انتهایی‌ترین بخشی که مطرح شده فرابگیرید، بعد به سراغ سرفصل بعدی بروید.
البته این اصلاً به آن معنا نیست که مطالعه و فراگیری همزمان چندین موضوع کاربردی نخواهد بود.
در برنامه‌های زمانی خود بخشی هم برای حضور مستمر در متمم لحاظ کنید.

علیرضا داداشی، مدیر گروه مشاوره، آموزش و تحقیقات بازار خوشه چین

۳۷۷۹ روز همراهی با متمم

علیرضا دورباشاین سایت مطالب آموزشی بسیار مفیدی در حوزه‌های مرتبط با مدیریت و mba داره و نحوه امتیاز دهی‌اش هم بسیار باکلاسه، به من که خیلی دید متفاوت و علمی داده و بسیار از آموزش‌هاش استفاده می‌کنم. همیشه اولین سایتی که باز میکنم همین متممه.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

عوض کردن کاربری به اشتراک چندماهه یا یکساله برای بهره‌برداری کامل از مطالب آموزنده را شدیداً توصیه می‌کنم. مطالبش واقعا مفید، جذاب و علمی (دارای منابع قابل اتکا)ست.

علیرضا دورباش، مسئول پروژه پژوهشگاه صنعت نفت

۳۷۶۶ روز همراهی با متمم

زهرا دشتکی پورمتمم به معنای واقعی برای من دانشگاه بوده و هست!

دانشگاه واقعی جایی است که موضوعی را عمیق به همراه مصداق‌های کاربردی و قابل درک یاد می‌گیرم. متمم همیشه به‌روز بوده و اکثر مفاهیم و سرفصل‌هایی که دوست داشتم مطالعه کنم رو بهتر و سریع‌تر از سایر رفرنس‌ها مهیا کرده است. متمم محیط بسیار دوست داشتنی‌ای برای من بوده/ به این دلیل که تونستم با مطالعه دیدگاه‌های دیگران درباره هر موضوعی افق دیدم رو وسعت ببخشم. در یه کلمه کلاً متمم فوق العاده‌ست 🙂

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توصیه می کنم که در ابتدا اشتراک ویژه تهیه کنید.
بعد از اون به موضوعات در “ترم پایه” دوره MBA مراجعه کنید و اون درس‌ها رو بگذرونید. چون اون مطالب واقعاً یک زبان مشترک با سایر آموزه‌های متمم به شما میده.
بعد از اون می‌تونید سرفصل‌ها و موضوعات رو بر حسب نیازتون انتخاب کنید. از این شاخه به اون شاخه نپرید و تا موضوعی تمام نشده سراغ موضوعات دیگر نروید.
توصیه‌ی مهم دیگه‌ام مشارکت کردن توی مباحث است! کامنت بگذارید و حتماً کامنت‌های دوستان دیگر رو مطالعه کنید؛ چون مکمل بسیار خوبی برای درک هر موضوع محسوب میشن.

زهرا دشتکی پور، مدرس و مشاور مدیریت

۳۷۶۱ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

مهشید افشاییمتمم مرجعی معتبر و قابل اتکا در حوزه توسعه مهارتهای فردی و سازمانی است. به‌روز بودن و همراهی با علوم روز از جمله ویژگی‌های متمایزکننده‌ی متمم در مقایسه با سایر سایت‌ها با فعالیت مشابه است.
مشخصاً نداشتن سوگیری، تعصب و یا اصرار بر یک حوزه خاص، تنوع بسیار خوب درس‌ها و در نظر گرفتن سلیقه‌های متفاوت در عین توجه تمام و کمال به علمی بودن مطالب باعث می‌شود، دانشجو احساس کند در فضایی کاملاً مدیریت شده و منطبق با نیازهایش تحصیل می‌کند.
امکان درج تمرین و مشارکت دانشجو در درس‌های متمم، محیط آن را از محیطی خشک و آکادمیک به محیطی ارگانیک و با طراوت بدل کرده و همین امر نیز یکی از شاخصه‌های بسیار بسیار خوب سایت متمم است.
متمم دوست آگاه، خبره و فرهیخته من است و همیشه از این‌که فرصت آموختن از او را داشته‌ام به خود می‌بالم و افتخار می‌کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به دوستان عزیزم توصیه می‌کنم روند یادگیری از متمم را به عنوان یک غنیمت پرارزش در نظر بگیرند و پیوستگی و نظم مطالعه را در نظر داشته باشند تا به نتیجه مطلوب برسند.
توجه به پیش‌نیازهای اعلام شده از طرف متمم و همچنین انجام تمرین و مشارکت در درس‌ها از مهم‌ترین نکات برای بهره‌برداری حداکثری از مطالب است.

مهشید افشایی، مدیر منابع انسانی سرورایانه
۳۷۵۸ روز همراهی با متمم

سمانه هرسباناول؛ به نظرم، بچه‌هایی که از من فعال‌ترند، می‌توانند نظرات بهتری بدهند😊.
دوم؛ همه‌ی ما، نقش‌هایی در زندگی داریم؛ مدیر، کارمند و نیز نقش‌های زندگی شخصی. به نظرم بدون داشتن یک سری از مهارت‌ها، (مثل تفکر سیستمی، مدل ذهنی، تصمیم‌گیری، مدیریت زمان و…)، نمی‌توان به بهترین شکل ممکن، در نقش‌ها ظاهر شد. مهارت‌هایی که من، در تمام سال‌های تحصیلی یاد نگرفتم و اصلا نمی‌دانستم چنین مهارت‌هایی وجود دارد (رشته تحصیلی من، فنی و مهندسی بوده و شغلی هم که در آن فعال هستم، همین‌طور.) من این مهارت‌ها را از متمم یاد گرفتم. حتی اگر وقت نکردم، به طور کامل سری درس‌های مربوط به مهارت‌ها را بخوانم، ولی متوجه شدم، موضوع و مهارت مهمی است، که ندانستن آن موضوع، ضعف من است.
سوم؛ یک نکته‌ای که من در متمم خیلی دوست دارم، طبقه‌بندی مرتب موضوعات است. من کلاً به طبقه‌بندی علاقه دارم و اگر موضوعی طبقه‌بندی شده باشد، خیلی بهتر متوجه می‌شوم.
چهارم؛ از نکات مثبت دیگر متمم، می‌توانم به هزینه‌ی کم (برای من) در مقابل محتوای درست و کامل و کافی (برای من) اشاره کنم، که نمونه چنین سایت فارسی‌زبانی را ندیدم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر به تازگی وارد متمم شده‌اید و فرصت کافی دارید، پیشنهاد من این است،  تمام درس‌های متمم را به ترتیب بخوانید. من همیشه این تصمیم را داشتم، ولی وقت کافی نگذاشتم. یک وقت‌هایی، نیاز فوری به یک موضوع پیدا می‌کردم، به همین لازم بود به سراغ سری دروس مورد نیازم بروم و مطالعه‌ی آن‌ها را شروع کنم. ولی متاسفانه پیش نیاز کافی را نداشتم. به همین علت، به نظرم آهسته و پیوسته و مرتب مطالعه کردن متمم، روش مناسبی باشد.

سمانه هرسبان، کارشناس فنی

۳۷۵۶ روز همراهی با متمم

وحید مهدویبه نظرم متمم یک دانشگاه هست که هر فردی میتونه بنا بر سلیقه، اولویت‌ها و نیازهاش باهاش رشد کنه و مهارت‌هاش رو توسعه بده.
حضور دوستان متممی کنار هم از نقاط قوت این دانشگاه هست که باعث شده یک فضای علمی، دوستانه و آموزنده ساخته بشه و هر فردی در هر جایگاهی که باشه میتونه یادگیری و نشاط تعامل اجتماعی سازنده رو با هم درک و تجربه کنه.
تا الان بسیار از این فضای ایجاد شده بهره مند شده‌ام و همیشه متمم اولین پیشنهاد من برای دوستان، همکاران و هر کسی است که دغدغه یادگیری داره.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوستان عزیز
تجربه من از عضویت در متمم بهم نشون داده که اگر بخوام بیشترین بهره وری و اثربخشی رو داشته باشم، باید هدفمند در متمم مطالعه کنم و حتماً در مباحث مشارکت داشته باشم.
پیشنهاد می‌کنم بر اساس برنامه‌ریزی شخصی با درس‌ها پیش برید و گرنه حجم مطالب آموزنده و جذاب انقدر زیاده در متمم که مثل یک رودخروشان شما رو باخودش می‌بره.

وحید مهدوی، مدیر مشتریان شرکت کارت اعتباری ایران کیش

۳۷۵۱ روز همراهی با متمم

مینا محمودیسلام. متمم، نگاه کلان‌تر و پیوسته را به من آموخته و همچنان در این مسیر یک پشتیبان نمونه است. تقویت رویکرد مذکور در تصمیم‌گیری‌هایم  تاثیر بسزایی داشته، از متمم صمیمانه سپاسگزارم.
به هدیه‌های صوتی که نزدیک عید دریافت می‌کنیم (به ویژه به “نقطه شروع”، “حرفه‌ای گری در محیط کار “و “برندسازی شخصی”) علاقه زیادی دارم و بارها آنها را شنیده‌ام و میدانم که باز هم با همان اشتیاق اولیه خواهم شنید و باز نکاتی جدید و مفید را در تاروپودشان خواهم یافت.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توصیه‌ای که برای این دوستان و همچنین برای خودم دارم، همراهی بیشتر با متمم است.

مینا محمودی، کارشناس حمل و نقل و ترافیک – مدیر انجمن پیشگام

۳۷۵۰ روز همراهی با متمم

آدرس اینستاگرام انجمن پیشگام

محسن سعیدی پورتراوشات ذهنِ بشر بیشتر از ظرفیت ذهن ماست. فهمیدن و تجربه کردن این تراوشات کار ما نیست. ما احتیاج داریم از تجربه‌ی دیگران استفاده کنیم، ضمن این‌که باید استقلال فکری خودمون رو هم حفظ کنیم .متمم ذهن منو از تشویشِ بوجود آمده‌ی تراوشات فکری که خودم رو درگیرشون کرده بودم نجات داد.
من در مقطع لیسانس فلسفه‌ی غرب خوندم. اما تشویش فکری که داشتم هیچ‌وقت منو رها نمیکرد.شاید باورش برای شما سخت باشه، اما من با درس مدل ذهنیِ متمم از آشفتگی فکری رها شدم و بتهای ذهنی خودم رو دیگه در حد بت نمیبینم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر از حرفهای آدمها سر در نمیارید با مدل ذهنی شروع کنید. اگر از حرفهای آدمها سر در میارید باز هم با مدل ذهنی شروع کنید. بابت استفاده از کتابهایی که متمم معرفی میکنه تردید نداشته باشید. حتی اگر نمی‌تونید همه ی درسهای مرتبط با علاقه‌ی خودتون رو بخونید؛ از کتاب‌هایی که متمم معرفی کرده، استفاده کنید.

محسن سعیدی پور، سرپرست فروش شرکت کولانسل

۳۷۵۰ روز همراهی با متمم

عبداله ایپکچیسلام دوستان، متمم برای من دریچه‌ای است که در آن خودم را دوباره از زوایای جدیدی پیدا کردم. یکی از مهم‌ترین بهره‌هایی که من از متمم بردم خواندن سرفصل‌ها و مطالبی است که تا آن زمان نمی‌دانستم که باید بدانم و آموختن آنها به کارم آمد. ابدا لازم نیست در همه سرفصل‌ها مشارکت کنید و تنها به بخش‌هایی که فکر می‌کنید به کار و زندگی‌تان مدد می‌رساند بپردازید.

از نظر من روش تدریس درس‌های متمم برعکس نظام آموزشی رایج، انباشتن اطلاعات در ذهن شاگردان نیست؛ بلکه به نوعی شاگردان مفاهیم را از آن خود می‌کنند و دیگر آن مفهوم را فراموش نخواهند کرد. شاید از آن مهم‌تر فشاری بود که به من برای نوشتن تمرین‌ها می‌آمد و به ذهن‌ام شلاق میزد که فکر کنم تا بتوانم بنویسم. تنها مفاهیمی را که فکر می‌کنیم، می‌توانیم بگوییم و بنویسیم. نوشته‌های دیگران را می‌خوانم و مطالب جدیدی از آنها یاد می‌گیرم و نظرات‌ام را اصلاح می‌کنم.

عبداله ایپکچی، مدیرعامل شرکت باغبان تاک
۳۷۴۳ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت ما

مهناز علی‌خانیمتمم برای من یک دوست، معلم و مشاور است که هر وقت نیاز دارم می‌توانم از حضور و اطلاعاتش بهره ببرم. حرفهای علمی و دقیقش را که از منابع معتبر و افراد متخصص آن حوزه است، ساده و روان بیان می‌کند و من آن‌قدر از بودنش لذت بردم و در جاهای مختلف به من کمک کرده که تا می‌توانم به افراد مختلف معرفی‌اش می‌کنم و خوشحالم آنها هم پس از آشنایی با متمم، از او به نیکی یاد می‌کنند. و می‌گویند که در کسب و کار و زندگی، ایجاد عادت‌ها، نگرش جدید و فهم دلیل رفتارها و … به آنها نیز کمک کرده است. دیدار یا مطالعه صفحه‌ی‌ متممی‌ها در جاهای دیگر و شنیدن موفقیت‌هایشان که می‌گویند یک متممی هستند و متمم به آنها کمک کرده است و یا مدیری که برای کمک به یادگیری تیمش برای آنها اشتراک متمم هدیه داده است، برایم لذت بخش است و از اینکه با هم متعلق به یک خانواده هستیم و از حضورش بهره بردیم و می‌بریم حس شعف به من می‌دهد. از محمدرضا، تیم متمم و همه‌ی متممی‌ها تشکر می‌کنم که به توسعه فردی و جمعی فارسی‌زبانان کمک می‌کنند و بابت حضورشان قدردانم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

عضو جدید خانواده متمم
شاید یک چالش برای حضورت در این خانه این باشه که از کجا شروع کنم؟ و چطور این همه مطلب را بخوانم؟ و دوست داری زودتر به همه‌اش سر بزنی. من پیشنهاد می‌کنم به این توجه کنی که سوال، دغدغه و نیازت چیست؟ و فعلا در آن حوزه  شروع به خواندن کنی و به کادر سبز پایین نوشته توجه نشان بدهی و علاوه بر مطالعه پیام‌های سایر متممی‌ها خودت هم شروع به نوشتن برای ثبت تمرین کنی که خود تمرین یک مرحله به عمق یادگیری‌ات کمک می‌کند. حتی اگر بعداً هم سربزنی و متوجه شوی که دیدگاه‌ جدیدتر و کامل‌تری داری، این خود نشانه‌ی رشد و توسعه توست.

اگر هم خواستی بی‌خیال از کنار انجام تمرین عبور کنی، با کمی وقفه، به علتش فکر کن و ببین چه چیزی مانع‌ تو می‌شود. احتمالاً بتوانی در متمم توضیحاتی درباره‌اش بخوانی و همین هم به توسعه تو کمک می‌کند. وقتی شروع به یادگیری و به کار بردن مطالب در زندگی شخصی و کارت کردی یواش یواش می‌بینی که مطالعه مطالب دیگر برایت معنادارتر می‌شود و کریستال‌های یادگیری می‌درخشند و تو آن‌ها را پس از مشاهده در جای مناسب می‌گذاری.

نیاز نیست خودت را درگیر جمع‌آوری امتیاز کنی! تو اگر با یک برنامه به مطالعه و ثبت تمرین برای یادگیری خود و دیگران بپردازی، کم‌کم امتیازها هم عددش بالا می‌رود. با خودت یک زمانی را برای متمم‌خوانی قرار بگذار تا هر روز شاهد حضور و پیام‌هات باشیم. کم‌کم اسم تو نیز برای سایر متممی‌ها جزو اسم‌های آشنا می‌شود، همانطور که اسم‌هایی از متممی‌ها برای تو آشنا خواهد شد.

مهناز علی‌خانی، تسهیلگر کودک و نوجوان

۳۷۳۴ روز همراهی با متمم

مریم وحیدنیابه جرات می‌توانم بگم که در طی این سالها که از آغاز متمم با آن همراه بوده‌ام، دانش بسیار در حوزه‌های تخصصی از دسته‌بندی‌های منظم و هدفمند به دست آورده‌ام. دانش حرفه‌ای من با توجه به این‌که بیشتر فعالیت کاری‌ام در دو حوزه PR و HR بوده در متمم در دسترسم بوده و از آنجا که دانش‌آموخته MBA بودم مطالب متمم مکمل موثق برای من بوده‌اند .
دسترسی به منابع، جستجو و رفرنس دادن هدفمند و تعریف قواعد و قوانین و مقررات و قید الزام به رعایت آن موجب شده که از مطالعه سرسری پرهیز شود.
استفاده‌ی هوشمند از هوش مصنوعی از دیگر مزایای متمم است.
نکته‌ی قابل توجه دیگر آن برایم این بوده که متمم هر روز بهتر شده است و این موضوع در کمتر حوزه‌ای این‌چنین به چشمم خورده است .
نکته‌ی دیگر آن است که متمم وابسته به شخص نیست و وجود گروه حرفه‌ای و هوشمند و چابک در آن کاملا قبال لمس است و این است که پویایی و شادابی متمم را حفظ کرده است.
از نکته‌های مثبت دیگر متمم، ستون سمت چپ صفحه است که نوعی فیدبک به مشترکان یا خوانندگان محسوب می‌شود. امتیازبندی‌ها و رتبه‌بندی‌ها و …

شاید نوعی استفاده از گیمیفیکیشن در متمم به کار گرفته شده است که با درآمیختن مجموعه مطالب پرمحتوای تخصصی، سرگرمی و حرفه‌ای، سایتی کاربر پسند، ساده برای استفاده و جستجوی هدفمند، و نیز منبعی موثق و معتبر را به همه سطوح معرفی کرده است.
نکته‌ی جالب در متمم تعیین سطح دانش و تخصص آن است که به نوعی به محترمانه‌ترین شکل ممکن کاربر را به مطالعه و شناخت عمیق‌تر رهنمون می‌کند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم سرزمین فرصت‌های یادگیری حرفه‌ای و تخصصی و همچنین عمومی و همگانی است .
عضویت در متمم باعث میشه اشتیاق شما به دانایی سیراب بشه و این انتخاب دست شماست که رشته و حوزه مورد علاقه خود در دسته‌بندی معین را از دروس پایه یا تخصصی و حرفه‌ای به شکلی کاملا خودانگیخته وداوطلبانه بیاموزید و به آزمون بگذارید.
جایی که آزمون‌کنندگان هم از خود شما بوده‌اند و صرفا امتیازهای متممی ها آنها را به جایگاه ارزیاب نشانده و نه هیچ مدرک دیگر پس شما هم میتوانید ارزیاب متمم باشید.
متمم جایی است که اگر تفریح و سرگرمی هم دارید، بر اساس برنامه‌های توسعه فردی و استانداردهای جهانی در حوزه های مرتبط است و اصولا هرچه در متمم می‌بینید بر اساس استاندارد حوزه خودش است. پس یک سرگرمیِ دانشی داشته‌اید و وقت‌تان هدر نرفته است .
متمم به واقع محل توسعه مهارتهای من و شماست جایی که هیچ‌وقت احساس نمی کنین متوقف شده؛ چون هر روز پیامی نو و حرف و شیوه‌ای تازه دارد.

عضویت در متمم لذتبخش است .

مریم وحیدنیا، مدیر آموزش و توسعه دانش -بانک
۳۷۲۲ روز همراهی با متمم

محمدهادی شجاریمن دوره MBA رو در دانشگاه تهران (ورودی ۹۱ با رتبه ۱ کنکور ارشد) گذروندم و دوره MBA متمم رو هم خوندم و چیزهایی کi اینجا یاد گرفتم به مراتب از دانشگاه ارزنده تر و کاربردی تر بود. خوشحالم که از روزهای اول راه اندازی سایت متمم از محتوای دست اول و به درد بخورش استفاده کردم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من یک دفتر برای متمم داشتم و هر درس رو خلاصه‌نویسی می‌کردم و این برای فهم بیشتر مطلب و بکارگیری‌ش تو کسب و کارهایی که داشتم خیلی موثر بود. انجام تمرین‌ها و مشارکت فعال در بحث هم خیلی کمک می‌کنه.

محمدهادی شجاری، موسس آریامدتور، سیتوسا و ارزیشو

۳۷۰۵ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

سلام و عرض ادب
من حاضرم تا آخر عمرم شاگردی متمم را بکنم، زیرا بسیار از آن آموخته‌ام و می‌آموزم. مطالب متمم، بسیار معتبر و علمی و دارای فضایی دلنشین است. بر اساس سلیقه‌های مختلف درس‌های متفاوت ارائه شده و هر ساعتی که آماده‌ی یادگیری باشی، می‌توانی از آن‌ها استفاده کنی. سایتی است که ارزش بسته‌های تشویقی‌‌اش بیشتر از کاری است که از شما خواسته تا انجامش دهی. به زبان دیگر، جبران خسارت، بیشتر از خسارتی است که به شما وارد می‌شود.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

سوددهی متمم چندین برابر هزینه‌اش است .

فهیمه تجلی، حسابدار
۳۷۰۵ روز همراهی با متمم

یاور مشیرفرسال ۹۲ بود. سرخورده از شکست‌ در کنکور دکترا، با ناامیدی تمام عبارت «مدرک دکترا» را تایپ کردم. وارد لینک اول شدم و نفس راحتی کشیدم. بالاخره کسی حرف دلم را زده‌ بود.

کم‌کم معتاد نوشته‌هایش شدم. کم‌کم خودم را در نوشته‌هایش پیدا کردم و البته داوطلبانه نامم را برای دریافت ایمیل‌هایی که با نام «توسعه مهارت‌های فردی» ارسال می‌شد ثبت کرده و تمرین‌هایش را انجام دادم؛ البته پراکنده.
بعدها این ایمیل‌ها شکل رسمی‌تری به خود گرفت و البته تبدیل به یک مرجع آموزشی نوپا شد. روزگاران خوشی بود. آن روزها تازه داشتم در دنیای کار رسما جا می‌افتادم و پر از سوال بودم.

این رفیق جدید و همراهانش، فقط سؤالاتم را پاسخ ندادند. انگاری یک جا هزار سال جلوتر افتادم. گویی پرده‌ای جلوی چشمانم بود و افتاد. دنیای آن طرف در را با تمام وجودم دیدم. این بزرگ‌ترین لطف این رفیق تازه به من بوده‌ است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

قبل از هر چیز «تفکر کردن» و «تفکر سیستمی» را به صورت جدی پیگیری کنید. برای شناخت جهان هیچ ابزاری بهتر از تفکر سیستمی وجود ندارد. یادگیری را جدی بگیرید و هر لحظه آماده از دست دادن تمام آموخته‌ها و یادگیری موارد جدیدتر باشید.

زندگی شاید همین باشد رفیق: یاد بگیر، از یاد ببر، از آموخته‌هایت استفاده کن و دوباره بیاموز.

یاور مشیرفر، مدیر ارشد محتوا – بیتستان
۳۷۰۳ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

پیمان اکبرنیاامروز که این متن را می‌نویسم، ۲۶۸۸ روز است که همراه متمم هستم. وقتی به مسیر طی شده شغلی و شخصی خودم نگاه می‌کنم، اثر پررنگ متمم را در جای جای آن می‌بینم. متمم جایی بوده برای یادگیری پیوسته و موثر من و دریچه‎‌ای برای آشنا شدن با موضوعات جدید. مدرسه‌ای که شروعش کردم اما پایانی برای آن متصور نیستم؛ مدرسه‌ کسب‌وکار و زندگی.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

پیوسته با متمم همراه باشید و بگذارید در گذر زمان مفاهیم و موضوعات برای شما بهتر جا بیافتد. احتمالا اوایل شور و شوق زیادی برای تمام کردن درس‌ها دارید و شاید دوره‌ای برسد که کم‌انگیزه‌تر شوید یا زمان کمتری برای آموزش داشته باشید. نا امید نشوید و همراهی خود را ادامه دهید. در طولانی مدت دوباره به درس‌ها باز خواهید گشت و با کسب تجربه‌های کاری و شخصی جدید، نگاهی تازه به موضوعات خواهید داشت.

پیمان اکبرنیا، مدیر محصول و مروج علم

۳۷۰۱ روز همراهی با متمم

اطلاعات تماس من

نادیا کیان نسب
سیستم آموزشی در زمان ما از جامعه عقب‌تر است و کیفیت پایین دانشگاه ها باعث ناتوانی در پروش نیروی متخصص شده است.(منظور از نیروی متخصص افرادی هستند که در حرفه‌های مختلف، دوره های آموزشی دیده و می‌توانند مشکلاتِ کاری پیچیده را با توانمندی قدرت ذهنی حل و فصل کنند).
به جرات می توانم بگویم “متمم” گامی بزرگ در ایجاد ساختار آموزشی استاندارد؛ جهت پرورش نیروی متخصص برداشته است. نکته ای که بیش از هرچیز این محیط آموزشی را متمایز کرده است، مدیریت این مجموعه در بستر یک خانواده است. خانواده متمم صمیمانه اطلاعات و تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند و این مشارکت پذیری اعضا؛ شرح و توضیح موضوع و بحث در باره ی آن، هم به فهم مطلب کمک می‌کند و هم به نهادینه شدن دانش جدید در ذهن مخاطب.”باقی بقایشان”

نادیا کیان نسب

۳۶۷۱ روز همراهی با متمم

محمدصادق اسلمیمن از سال ۹۳ یعنی اواخر دوره کارشناسی، عضو متمم هستم. واقعیت اینه که من در هیچ دوره‌ای از زندگی علاقه‌ای به درس و مدرسه نداشتم. در دوران کارشناسی هم سر بیشتر کلاس‌ها حاضر نمی‌شدم چون احساس می‌کردم وقت تلف کردنه.
تا اینکه با متمم آشنا شدم. منی که تا قبل از اون هیچ‌وقت سر کلاس جزوه نمی‌نوشتم حالا داشتم درس‌های متمم رو با چند رنگ خلاصه برداری می‌کردم! اونم بدون این‌که قرار باشه آخر سال بهم نمره‌ای داده بشه.
بدون اغراق متمم تنها مدرسه و کلاسی برای من بوده که تا الان هیچوقت احساس نکردم که وقتم تلف شده و بالعکس هر روزی که بهش سر نمی‌زنم احساس می‌کنم چیزی از دست دادم.
در کنار تمام چیزهای زیادی که حضور در متمم برای من داشته مثل آشنا شدن با متفکران و کتاب‌های به روز، نگاه متفاوت به دنیا و… اما مهمترین اتفاق برای من پیدا کردن دوستان خوب و هم‌فکری بوده که پایه‌های امروز کسب و کارم بر مبنای همین دوستی‌ها و حمایت اون‌ها بوده.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

قطعا همنشینی با متمم و درس‌های اون به مرور شما رو با اشتباهات‌تون در مسیر زندگی و کار آشنا میکنه و البته قطعاً اشتباهات و مسیر هر کسی با دیگری متفاوت خواهد بود.
اما صرفا به عنوان چند توصیه، رفتارهایی که مدرسه و دانشگاه در طول این سال‌ها به ما یاد داده رو با خودمون به متمم نیاریم. قرار نیست ما توی متمم دیده بشیم و قرار نیست آخر کار مدالی چیزی به ما بدن، پس قرار نیست زیر هر پستی کامنت بذاریم، قرار نیست مثل مدرسه به پاسخ‌های طولانی‌تر نمره‌ی بیشتری داده بشه، قرار نیست به هر کسی زودتر پاسخ داد بگن آفرین، اینجا فرصت داری بعد از چندسال به سوالات یه درس پاسخ بدی.

دنبال رقابت با دوستان دیگه و کسب امتیاز نباشید. رقابت اصلی بیرون از متمم و در محیط کار و زندگیه، اونجا فقط به پاسخ‌های درست و مفید امتیاز میدن.

به عنوان آخرین توصیه، درس‌های متمم رو به مرور و بسته به نیاز‌هاتون بخونید هیچ عجله‌ای نیست که مثلا ظرف یک سال تمام درس‌ها رو بخونید. ممکنه در طول یک سال فقط یک یا دو درس متمم برای شما کارآیی داشته باشه.

محمدصادق اسلمی، مدیر سایت روستایی

۳۶۵۷ روز همراهی با متمم

آدرس وبلاگ من

حمید طهماسبیمتمم نه تنها یک مرجع معتبر علمی برای کسب دانش و مهارت محسوب می‌شود& بلکه یک کامیونیتی بسیار ناب است که هم می‌توان در آن رشد کرد و هم این‌که با افرادی که دغدغه‌ی رشد دارند آشنا و همراه شد. برای کسب و کار، مطالب تخصصی مدیریت و همچنین زندگی و توسعه مهارت‌های فردی شدیداً متمم را پیشنهاد می‌کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظر من (که حدود ۸ سال در حال مطالعه متمم هستم)  حتماً وقت بگذارید و “دوره مقدماتی MBA” را به اتمام برسانید.
تمام درس‌ها مهم هستند، اما شما باید بر اساس نیازتان شروع کنید و قدم بردارید. یادتان باشد آن جمله قدیمیِ «آهسته اما پیوسته» این‌جا بسیار کاربرد دارد.

حمید طهماسبی، مدیر اجرایی و بنیانگذار خدمت از ما

۳۶۴۶ روز همراهی با متمم

dimaht.com

حسن کشاورز فضلمتمم  ازدیدگاه من به عنوان مکملی در بهبود تجربه‌هایم در مسیر شغلی و زندگی مطرح است. یکی از دغدغه‌های اصلی من یادگیری واقعی در مسیر شغلی و زندگی‌ام است که متمم توانسته این خلاء را برای من پر نماید.
به نظر من زمانی یادگیری واقعی رخ میدهد که بر دو اصل علمی و عملی نهاده شده باشد؛ متمم با در اختیار دادن مطالبی از معتبرترین مراجع بین‌المللی به همراه نثری روان به بهبود تجاربم کمک شایانی کرده است.
همین طور قابل ذکر است که لذت خواندن نظرات سایر دوستان و مشارکت در بحث‌ها به عنوان منبعی غنی از یادگیری برای آن مطلب و دیدن مسائل از زوایایی متفاوت به موضوع همیشه برایم جالب و هیجان انگیز است.
در واقع متمم به عنوان جایگاهی از اصالت مطالب و رفرنسی برای یادگیری درست همیشه مد نظرم است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوستان تازه متممی لازم است که چند نکته را در ابتدا برای خودشان مشخص نمایند تا تجربه‌ی یادگیری بهتری از مطالب داشته باشند:

 • عمیق خواندن مهم‌تر از زیاد خواندن است؛ پس بهتر است عجله‌ای در اتمام مطالب تا یادگیری واقعی نداشته باشند.
 • حل تمرین‌های درس‌ها می تواند به درک مطلب و فهمیده شدن آن کمک شایانی نماید.
 • خواندن نظرات سایر دوستان می‌تواند برای درک مطلب بسیار مفید باشد.
 • هر از چند یکبار به مطالبی که خوانده‌اید برگردید و ببینید که آیا دیدگاه شما در این زمینه تغییری کرده؟ آیا جوابی که به تمرین آن درس داده اید کافی بوده است؟
 • یاداشت برداری از مطالب می‌تواند در به‌خاطرسپاری مطالب کمک زیادی کند. بهتر است برای هر سرفصل یک دفتر اختصاص دهید.
 • سعی کنید برای مطالبی که می‌خوانید یک مصداق یا یک مثال پیدا کنید تا مطلب در ذهن‌تان بهتر تثبیت شود.
 • یادگیری بیشتر همیشه منجر به بهبود نمی‌شود. گاهی لازم است که به خود برای عمل کردن به یادگیری‌هایمان فرصت داده و خود را در معرض تجربه کردن قرار دهیم.

حسن کشاورز فضل، مربی سازمانی در شرکت پخش

۳۶۳۴ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

حمید محمودزاده

«متمم؛ جایی که داستان محتوای فارسی را دگرگون کرد.»

به نظر من متمم جایی است که همیشه و همیشه شما می‌توانید برای رشد و توسعه خودتان مطلبی در آن پیدا کنید.
محل توسعه مهارت‌های من، دقیقا همان چیزی است که متمم است.
تیم‌های پرتلاشی مثل متمم کورسوی امید را برای کسانی که می‌خواهند خود و اطرافیان‌شان را توسعه دهند،‌ روشن نگه می‌دارند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظر من با توجه به حجم زیاد و باکیفیت مطالبی که در متمم وجود دارد، بهتر است مسیر شغلی و نیاز خود را مشخص کنید و در راستای آن، یادگیری مستمر و مداوم را آغاز کنید.
چیزی که ارزشمند است؛ بهبود مستمر و مداوم است.
متمم ابزار،‌ محتوا و دانش را در اختیار شما قرار داده است؛ کافی‌ست شما به طور مستمر از این امکان بی‌نظیر استفاده کنید.

حمید محمودزاده، مدیرعامل دیدار

۳۶۱۳ روز همراهی با متمم

آدرس سایت دیدار

اگر درس‌های متمم را می‌پسندید و می‌‌خواهید برای یادگیری مدیریت و توسعه فردی وقت بگذارید، می‌توانید به صفحه‌ی زیر سر بزنید:

علیرضا جاهداز ابتدای متمم، با آن همراه شدم. در یک کلام، مسیر زندگی و شغلی‌ام در کنار متمم عوض شد. نوع نگاهم به دنیای اطرافم با متمم سیستمی‌تر شد. گرچه هزار راه نرفته دارم، ولی با اصولی در آن مواجه شدم که نیاز یک فعالیت حرفه‌ای هستند.

تفکر سیستمی، مدل ذهنی، تصمیم گیری، نگاهی جدید به بازار و بازاریابی و کسب و کار، اصول مذاکره و… را در آن تمرین کردم و تا حدود زیادی یاد گرفتم. با آموخته‌های آن درحالی که بیش از دو  دهه از محیط‌های آکادمیک جدا بودم، در کنکور سراسری شرکت و در کارشناسی ارشد یک دانشگاه معتبر قبول و آن دوره را نیز با کیفیت بالا به پایان رساندم.

در آن دوره، همواره با آموخته‌هایی که از متمم داشتم یک قدم از بقیه جلو بودم. با متمم کسب و کار شخصی و خانوادگی‌ام را توسعه دادم. امروز خودم را آدم دیگری میدانم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم هدیه ارزشمند تیمی سخاوتمند برای جامعه ایران است. باید قدر آن را دانست و آن را جدی گرفت. مطمئن باشیم در بلند مدت، و به شرط پایداری و عمیق شدن، اثر مثبتش در زندگی و کسب و کارمان فوق‌العاده خواهد بود. در این سال‌ها هرکسی را که پیشرفتش برایم مهم بوده، به متمم خوانی دعوت کرده‌ام.

علیرضا جاهد، فعال در نفت و گاز و انرژی – مدیر مالک یک کسب و کار خانوادگی

۳۶۰۶ روز همراهی با متمم

محمدرضا مکرممتمم به معنای واقعی یه دانشگاهه. بسته به تلاشت و زمانی که این‌جا صرف می‌کنی می‌تونی کوله بار مهارتی خودت را از چیزایی که نیاز داری پر کنی. همین‌قدر کلی براتون از تاثیرگذاری متمم رو زندگیم بگم که من یه تقسیم‌بندی دارم می‌گم قبل از آشنایی با متمم و بعد از آشنایی با متمم. ممنون از این‌که سهم خیلی زیادی روی آگاهی امثال من دارید.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

سلام به همه دوستان عزیزم که قراره به جمع دانش‌آموختگان متمم اضافه بشن. تو شرایطی که دور و برمون پر از اطلاعات است و خیلی وقت‌ها ما نمیدونیم سراغ کدوم منبع بریم یا به کدوم رفرنس میشه اعتماد کرد، قطعاً متمم همیشه در صدر منابع من بوده و هست.

پیشنهاد می‌کنم روزانه وقت معینی برای مطالعه متمم بگذارید و به زودی نتیجه اون رو تو زندگی شخصی و کاری‌تون می‌تونید ببینید.

محمدرضا مکرم، رئیس منابع انسانی شرکت نیکسان صنعت
۳۵۸۵ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

سال ۱۳۹۳ بود که با فضای آموزشی متمم آشنا شدم و این آشنایی رو یکی از ناب‌ترین فرصت‌هایی می‌دونم که در زندگی نصیبم شده. علمی و کاربردی بودن دو ویژگی مهمیه که من در درس‌های متمم بارها و بارها مشاهده کرده‌ام. در این سال‌هاطاهره خباری هرچه بیشتر با درس‌های متمم و حل تمرین‌ها درگیر شدم، تغییرات آرام و تدریجی در مدل ذهنیم و نوعِ نگاهم به خودم و به زندگیم رو بیشتر دیدم. همه‌ی این وقت‌ گذاشتن‌ها تا کنون باعث شده تا ذهن بازتر، قدرت تحلیل بیشتر، دقت نظر، افق دیدی گسترده‌تر و نظرات سنجیده‌تری نسبت به سال‌های گذشته پیدا کنم. همچنین گرفتن تصمیم‌هایی بهتر و آگاهانه‌تر، بر اساس آموزه‌های متمم، در کل باعث شده تا رضایت بیشتری در زندگیم تجربه کنم.
یکی از نقاط قوت متمم رو تمرکز روی مهارت‌‌های ضروری و مورد نیاز برای توسعه‌ی مهارت‌های فردی و مدیریتی، و همچنین توجه به مهارت‌های پایه‌ای و اساسی مورد نیاز در قرن ۲۱، مانند تفکر نقادانه، می‌دونم. علاوه ‌بر این متمم همه‌ی تلاشش رو می‌کنه تا مطابق با علاقه‌مندی‌های اعضاء، تقویم محتوا رو تنظیم کنه. از طرفی نه‌تنها فضای درس‌ها دارای محتوای آموزنده‌ی منحصربه‌فردیه، بلکه کامنت‌هایی که دوستانِ متممی می‌گذارن مکملی بر درس‌های متمم به‌شمار میاد و همین باعث شده تا فضای متمم برای من، بیشتر دوست داشتنی باشه. همه‌ی اینها در کنار هم باعث شده که من خودم را یه یادگیرنده‌ی مادام‌العمر بدونم. البته به نظرم هنوز مسیری طولانی برای طی کردن در پیش دارم، چون مسیر یادگیری و آموختن، همراه با متمم، نقطه‌ی پایانی نداره.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

پیشنهاد من به شما دوستِ متممی تازه‌وارد اینه که در ابتدا به سراغ درس‌های مهارت یادگیری برید تا با شیوه‌ی صحیح یادگیری و خودآموزی آشنا بشید. بعد از اون به سراغ مباحث مورد علاقه یا مورد نیاز خودتون برید. بهتره در خوندن درس‌ها برای خودتون برنامه‌ریزی کنید و عجله‌ای برای اتمام درس‌های یک دوره نداشته باشید. به نظرم آهسته خوندن درس‌ها و انجام دادن تمرین‌های هر درس به هضم و درک عمیق‌تر یک بحث کمک بزرگی می‌کنه. مهم اینه که ثمره و حاصل متمم‌خوانی و آموزه‌های متمم رو در زندگی و کار خودمون و به شکل عملی ببنیم و تجربه کنیم، و این به دست نمیاد مگر با وقت گذاشتن‌های منظم.

طاهره خباری

۳۵۸۱ روز همراهی با متمم

محمدرضا زمانیدر کنار محتوای علمی، ویژگی بارز متمم در نگاه من یکپارچگی و پیوستگی ساختار آن است. هر عنوان از یک مبحث، با ترتیب به خواننده پیشنهاد می‌شود؛ انگار کسی گام به گام در مسیر با ما پیش می‌آید تا احساس سردرگمی و ابهام در آموزش به حداقل برسد و با آرامش و سرعت بیشتری، موضوعات را یاد بگیریم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظرم یکی از روش‌های مفید یادگیری در متمم این است که تمام و کمال، آماده یادگیری باشی، هر روز حداقل یک ساعت برای خواندن و نوشتن در متمم وقت بگذاری و این روتین را چندین ماه ادامه بدی. ایده‌هایی برای یادگیری موثر هم در سلسله درس‌های «مهارت یادگیری» آمده که می‌تواند گزینه مناسبی برای شروع مطالعه باشد.

محمدرضا زمانی

۳۵۷۶ روز همراهی با متمم

وب‌سایت من

سعید رمضانیبا اطمینان خوبی میشه گفت «متمم» رتبه‌ی اول لیست معرفی و پیشنهاد من به اطرافیان رو در زندگی من داره. از سال ۹۳ که عضوش بودم مدام به همه معرفی کردم.
متمم تاثیر بسیار بزرگی در پیدا کردن شغل و درآمدزایی و مسیر زندگی من داشت. جدا از مطالبش، ارتباطی که با آدم‌ها گرفتم و شغل‌هایی که از طریق این ارتباط گرفتم هم همیشه در سطح اول درآمدی و تیم کاری بودند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

بعد از این که فعالیت‌تون در متمم شکل گرفت و کامنت‌هاتون امتیاز گرفتند، اسم شما کم‌کم برای متممی‌ها هم آشنا میشه. شروع کنید به فعالیت و ارتباط گرفتن با بقیه متممی‌ها.
به راحتی میشه بلاگ، لینکدین و توییتر و اینستای بچه‌ها رو پیدا کرد. باهاشون ارتباط بگیرید و در جمع‌های دیجیتال و فیزیکی‌شون حضور داشته باشید.
هم آدم‌های درست و حسابی و جالبی می‌بینید، هم در رشد شغلی و دانشی و مهارتی‌تون به عنوان کاتالیزور عمل میکنه این ارتباطات.

سعید رمضانی، مسئول سئو ترب

۳۵۵۱ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

معصومه خزاعیبرای من همراهی هفت ساله با متمم جزو ارزشمندترین بخش‌های زندگی‎‌ام و یک سرمایه‌گذاری پر منفعت محسوب می‌شود.
متمم از طریق معرفی مدل‌های ذهنی مفید و اثربخش به من آموخت تا ساختار و پایه‌های مدل ذهنی‌ام را که در ابتدا به شکل سردرگم و پراکنده بود، به صورت منظم و منسجم شکل دهم. به تدریج در طول این مسیر هفت ساله توانستم با نگاه چندجانبه نسبت به محیط اطراف، به استقلال فکری دست پیدا کنم.
با مطالعه درس‌های متمم به ویژه دروس تفکر سیستمی، مدل ذهنی و توسعه فردی سعی کردم آنچه می‌آموزم را در زندگی شخصی و اجتماعی به صورت عملی بکار بگیرم. وقت، زمان و انرژی صرف شده برای بهبود کیفیت زندگی‌ام اثربخش بود و امروز ثمره‌های حاصل از آن را تجربه می‌کنم.
توانایی تحلیل مسائل و مشکلات پیش‌رو، تصمیم گیری و حل مسئله بخش مهمی از مهارت‌هایی است که همراه متمم حاصل شد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

 • با اختصاص مدت زمان مشخص در هر روز برای مطالعه دروس متمم و تلاش برای به‌کارگیری آنها در دنیای واقعی، می‌توانید یک سرمایه‌گذاری بلندمدت را برای زندگی شخصی و اجتماعی خود داشته باشید.
 • با توجه به دغدغه‌های شخصی و اولویت‌های خود درس‌های مورد نیازتان را از منوی سایت متمم انتخاب کنید و مطابق نقشه راه یادگیری درس‌ها، مسیر مطالعه را طی کنید.
 • تلاش برای عملی کردن و به‌کارگیری آموخته‌های متمم به شما انگیزه می‌دهد تا در مسیر زندگی شخصی و کاری‌تان، تاثیر قدم‌های کوچک و ارزشمند را جدی بگیرید و ثابت قدم بمانید.
 • با یادگیری مستمر به تدریج می‌توانید زندگی‌تان را درخشان و شایسته بسازید و برای بهبود کیفیت زندگی، تحول ذهنی و توسعه فردی‌تان از همراهی متمم بهره‌مند شوید.

معصومه خزاعی

۳۵۲۵ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

مائده روشنعلیمتمم به یادگیری مهارتهای مختلف در محیط کار به من کمک کرد. اما مهم‌تر از اون یادگیری مهارت‌هایی بود که باعث رشد و توسعه فردی خودم شد و با مطالعه‌ی درس‌ها و حل تمرین‌های متمم تونستم خودم بهتر بشناسم.
خوشحالم از اینکه عضو متمم هستم و می‌تونم مقالات به روز دنیا رو با زبان ساده، قابل فهم و کاربردی مطالعه کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

 • نگران حجم بالای مطالب نباشین
 • با توجه به علاقه و اولویت تون دوره هارو شروع کنین
 • ترتیب خوندن مطالب که تو نقشه راه هر دوره مشخص شده رعایت کنین
 • برای حل کردن تمرینها وقت بذارین

مائده روشنعلی، مدیر واحد خرید در گروه تولیدی ساوانا
۳۵۰۷ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت

مهدی صالح پورمتمم برای من بهترین جایگزینِ دوره‌های آموزش حضوری و آنلاین و آفلاین بوده؛ تجربه‌ای جذاب از دسترسیِ به‌هم پیوسته به محتوای ده‌ها دوره آموزشی در حوزه‌های مختلف که تمام اصطلاحات و کلیدواژه‌های مرتبط، شبیهِ ویکی‌پدیا به همدیگر لینک شده و به شکل درهم‌تنیده ارائه شده‌اند. شیوه‌ای نوین در آموزش که یادگیری در آن به شدت جذاب‌تر است و در نتیجه بازدهی بالاتری هم دارد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظر من هر کس باید در متمم نقشه راه خودش را داشته باشد. جدای از تقویمِ آموزشیِ خودِ متمم، هر کس تصمیم بگیرد که می‌خواهد در چه موضوعاتی اطلاعاتش را بیشتر کند و بر اساس آن، دروس و دوره‌های مرتبط با آن موضوع را پیدا کرده و برای خودش یک نقشه یادگیریِ اختصاصی طراحی کند.

مهدی صالح‌پور

۳۴۷۰ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

اگر درس‌های متمم را می‌پسندید و می‌‌خواهید برای یادگیری مدیریت و توسعه فردی وقت بگذارید، می‌توانید به صفحه‌ی زیر سر بزنید:

علیرضا احمدی طامهطی چند سالی که همراه متمم و کاربر ویژه متمم بوده ام:

 • توسعه فردی ماموریتی برای تمام عمر است و نمی‌توان به عنوان بخشی از مسیر زندگی به آن پرداخت و در مراحل دیگران را متوقف کرد.
 • توسعه فردی نیاز به تعامل و تمرین دارد. کسب مهارت‌های ذهنی مثل سایر مهارت‌ها نیاز به تمرین دارد و این مهم در مهارت‌های ذهنی حتی سخت‌تر و مهم‌تر از سایر مهارت‌ها نیز می‌باشد.

متمم محتوای خود را همواره به‌روز می دارد، تمرین‌های مناسب در کنار درس‌ها ارائه می‌شود، الزام عملی به علمی بودن و منبع علمی داشتن مطالب، خیال مخاطب را راحت می کند که دغدغه‌ی اصلی این است، و از محتوای زرد – صرفاً‌ به خاطر این‌که مخاطب خوشش می‌آید – در اینجا خبری نیست.
متمم در همه جا در دسترس است، شبکه بزرگی از کسانی که دغدغه توسعه فردی دارند اینجا فراهم است و …

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوستان متممی تازه وارد لازم است که محتواها را با برنامه دقیق و با تمرکز مطالعه کنند. حتماً برای حل تمرین‌ها وقت بگذارند و حتماً تا حد امکان تمرین سایر متممی‌ها را نیز مطالعه کنند.

تمرکز در مطالعه‌ی درس‌ها بسیار اهمیت دارد. به خاطر گسترش فضای نرم افزار‌های سوشال مدیا، عادت پراکنده‌خوانی به وجود آمده است و با توجه به این‌که متمم بر روی گوشی نیز در دسترس است، بیم آن می‌رود که الگوی مطالعه‌ی شبکه‌های اجتماعی به متمم نیز سرایت کند.

علیرضا احمدی طامه، مدیرعامل و بنیان‌گذار گروه فنی و مهندسی آرات

۳۴۵۹ روز همراهی با متمم

شایان پسرانمتمم سیستمی فراتر از یک وبسایت آموزشی است. متمم بستری برای خلق و پیاده‌سازی رفتار جدید متمرکز بر توسعه فردی است.

به کمک متمم نگاه‌ها به موضوعات مختلف مثل مذاکره یا مدیریت زمان دقیق‌تر می‌شود. ترتیب، توالی و دعوت به اشتراک‌گذاری مطالب باعث اثرگذاری بیشتر مطالب می‌شود. بخشی که متمم را از سایر بسترها متمایز می‌کند، نظرات مخاطبان متمم است که باعث جاافتادن بهتر مطالب می‌شود. اگر شخصی رویکردی بلندمدت به توسعه فردی داشته باشد، متمم یکی از پایه‌های اساسی این مسیر است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم را به شکل روزانه و هفتگی برای یک‌سال دنبال کنید و اجازه دهید بخشی از زندگی کاری شما شود. تغییرات در رفتار و تصمیم‌گیری به مرور نمایان می‌شود.

بخش‌های پیشنهاد من:

شایان پسران، هم‌بنیان‌گذار آژانس نردوما

۳۴۲۴ روز همراهی با متمم

سارا عشقیمطالب در متمم به دلیل استنادها و ذکر مرجع‌ها قابل اعتماد است و کتابها، مقاله ها و موضوعات جدید و به‌روز در تدوین درس‌های آن به کار گرفته میشود.
با در نظر گرفتن راحتیِ دسترسی و اعتبار مطالب، بسیار ارزان است.
قابل دسترسی در هر زمانی است و نیاز به حضور در زمان و روز مشخص نیست. به عبارتی هیچ‌گاه کلاسی رو از دست نمی‌دهید.
هزینه ایاب و ذهاب ندارد.
زمان از دست رفته در ترافیک ندارید.
بدون استرس فرصت حل تمرین ها را دارید.
در صورت نیاز هر زمان می‌تونید به درس مورد نظر دسترسی داشته باشید.
می‌تونید نظرات افراد متفاوت رو بخونید که بسیار آموزنده است. میشه گفت ۵۰ درصد کار مربوط به تمرین‌هاست. من تغییرات خیلی خوبی از متمم نصیبم شده و آن را به خیلی‌ها معرفی کرده‌ام و می‌کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

حدس میزنم گاهی ممکنه به نظر بیاد که مطالب یک درس رو می‌دونیم، ولی در واقع فکر می‌کنم که باید اون‌ها رو بعنوان یک سری اطلاعات انباشته در حافظه در نظر بگیریم. به عبارتی در ذهن‌مون نهادینه نشده، مخصوصا در دروس توسعه فردی بیشتر حس میشه.
پیشنهاد می‌کنم صبور باشید و اگر واقعاً می‌خواهید تغییراتی جدی و ملموس در رفتار و توانایی‌هاتون ایجاد بشه، برای هر عنوان درسی که علاقه‌مندید، یک دوره (بازه زمانی) بلندمدت را در نظر بگیرید.
برای تعیین بازه زمانی پیش‌گفته میتونید از گامهایی که متمم برای هر عنوان تعیین کرده و به نسبت زمانهایی که در هفته می‌توانید برای مطالعه و انجام اون تمرین‌ها وقت بذارید، استفاده کنید. بعد از گذشت اون زمان و گذروندن تمام مراحل (بدون تاخیر در بازه زمانی تعیین شده) می‌تونید متوجه تغییرات در خودتون بشید. یک از راهکارها می‌تونه خوندن تمرینهایی باشه که پیش از این انجام دادید. ببینید نظرات‌تون تغییری کرده؟ هنوز همون‌طوری فکر می‌کنید؟ یا اگر می‌خواستید الان جواب بدید، طور دیگه‌ای پاسخ تمرین رو می‌دادید.

سارا عشقی
۳۴۲۲ روز همراهی با متمم

محمدرضا پارسائیواقعیت این است که بنده به اعتبار آقای شعبانعلی در متمم عضو شدم. اما بدون شک تداوم حضور و استفاده من مطالب شسته و رفته و قرص و محکم (از باب منابع) سایت است. مورد دیگر که مورد توجه من قرار گرفت دغدغه دوستان تولید محتوا در انتقال مناسب مفاهیم دروس، بوسیله نگارش مطلوب و ایجاد تمرین‌های مفید است.
فارغ از نکات مثبت که در مورد ساختار متمم وجود دارد، نکته‌ای دوست داشتم در اینجا مطرح کنم. چند باری که من متمم را به برخی افراد پیشنهاد دادم، هزینه‌ی کاربر ویژه دغدغه‌ی آن‌ا بود و سریع تخمینی از درآمد متمم ( در اکثر کسب و کارهای دیگر هم این اتفاق می افتد!) درست یا غلط محاسبه می‌کردند و در آخر نتیجه این می‌شد که خود را از این خدمت محروم کنند. حال فکر نکنم فردی که نیت حضور در یک دانشگاه را داشته باشد به درآمد آن دانشگاه توجهی کند و صرفاً منافع خود را می‌سنجد. هر چند همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردم، متأسفانه در دیگر زمینه‌ها نیز این رویه وجود دارد؛ به نحوی که انگاری جزو فرهنگ ماست.

معمولاً به چنین افرادی با اطمینان عرض می‌کنم که به شخصه استفاده از مطالب متمم یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در زندگی شخصی و کاری بوده و هست و در برخی موارد پنجره‌های جدید برای من باز شده است.

 

محمدرضا پارسائی 

 مدیر عامل والا اندیشه پایا

۳۴۱۶ روز همراهی با متمم

فاطمه غیثیمتمم برای من یک دوستِ جوانِ خردمند است که هر وقت بهش مراجعه می‌کنم، یه عالمه حرف ناب و تازه داره چون همیشه در حال یادگیریِ مؤثرترین مهارت‌ها از به‌روزترین منابع است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

مهارتی که بیشتر از بقیه بهش نیاز داری رو انتخاب کن و روی همون تمرکز کن.

فاطمه غیثی، عضو تیم دیجیتال مارکتینگ خدمت از ما

۳۴۰۹ روز همراهی با متمم

نورالدین حسینیسایت متمم یک دانشگاه علمی-کاربردی در کسب و کار است که به اعتقاد من برای هر مدیر واجب است تا برای افزایش سطح درک و تحلیل خود هر روز سری به این سایت بزند و جرعه‌ای از مطالب درست آن بنوشد. “از کوزه همان برون تراود که در اوست”

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من از روزنوشته‌ها شروع کردم با ولع تمام مطالبش را میخواندم و لذت میبردم و از آن طریق با متمم آشنا شدم ، پیدا کردند منبع درست علمی قابل اتکا توی این دنیا کار بسیار سختی است که شعبانعلی بخوبی برای ما فراهم کرد.

نورالدین حسینی، مدیر بازرگانی

۳۳۴۷ روز همراهی با متمم

محمدحسین قاسمینزدیک به هفت ساله که در متمم کاربر ویژه و نزدیک به ده ساله که عاشق محمدرضا هستم. متمم یکی از بهترین نقاط دنیاست به رهبری محمدرضا شعبانعلی، اینجا آدم‌ها کنار هم قرار می‌گیرند، یاد می‌گیرند، رشد می‌کنند، بزرگ می‌شوند و در آخر آدمی منحصر به فردی برای خدمت به بشر می‌شوند. این‌جا یک سیاره جدید در کهکشان راه شیریه، اسمش هم که “متمم” گذاشتند و شرایط خودش را دارد، این‌جا هوا زیاده برای تنفس، آب به اندازه کافی هست برای همه، خاکش برای همه جا داره، این‌جا کسی به تو نمیگی اگر دوست نداری میتونی جمع کنی بری، این‌جا همه دوستت دارند، این‌جا همه به هم فکر می‌کنند حتی اگر همدیگر رو ندیده باشند.
من از این‌که وارد این سیاره شدم خیلی خوشحالم :)

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوستان عزیزم و همراهان تازه وارد سیاره متمم، تمام درس‌ها را با تفکری که در ابتدا با آن آشنا می‌شوید بخوانید، از روزنوشته‌های محمدرضا غافل نشوید که خودش دنیایی پر از یادگیری و تفکر و تامل و تعقل هست. اینجا باید عمیق بخوانی و با تمرکز، اگر میخواهی رشد کنی فایل‌های صوتی مهم مثل مدیریت توجه را فراموش نکن که شنیدن آن عاقبت به خیری در پیش دارد.
خیلی دوستتون دارم

محمدحسین قاسمی، مدیر منابع انسانی شرکت متیران

۳۳۴۵ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

سبحان حسینیسایت متمم، روزنوشته‌ها و محمدرضا شعبانعلی تغییردهنده‌های مسیر یادگیری من و به نوعی نگاه من به زندگی بودند. در مدتی که عضو متمم بودم و هستم، اشتیاق من به یادگیری هر روز بیشتر می شود. روز اول به قصد یادگیری مدیریت ثبت نام کردم، اما در این سایت و در این فضا بدون اغراق زندگی کردن می‌آموزم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

برای حداکثر استفاده از فضای متمم، روزانه برای آن وقت بگذارید. خودم روزانه یک ساعت را به متمم اختصاص می‌دهم. به نظر من این‌که در یک بازه نیم‌ساعته یک مطلب را ۳ بار بخوانید، بسیار بهتر از این است که ۳ مطلب مختلف بخوانید. اولین دوره‌ای که در متمم می‌گذرانید دوره یادگیری باشد تا بتوانید بهترین و بیشترین استفاده از متمم را ببرید. تاکید می‌کنم که عجله نکنید. یادگیری عمیق در طول زمان رخ می‌دهد.

سبحان حسینی، هم بنیانگذار شرکت تولیدی آقای ماسک / تصویرگر

۳۳۲۷ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

علی سمیعیبیش از ۱۰۰۰ روز از همراهی من با متمم می‌گذرد. در طی ۳ سال گذشته به‌صورت‌ مداوم در متمم حضور داشته‌ام. حضور در متمم دستاوردها و تغییرات ملموسی در نگرش و توسعه مهارت‌های فردی من ایجاد کرده است.
اگر بخواهم سه اتفاق مثبت حضور در متمم را نام ببرم اولین اتفاق فرصت یادگیری دائمی است. در متمم این فرصت را دارید تا بر اساس محتوایی کاملاً علمی و مبتنی بر تحقیقات و پژوهش‌های جهانی، مهارت‌های خود را ارتقاء دهید. دومین اتفاق مثبت تغییر مدل ذهنی من در برخورد با خودم و دنیای اطراف است.
البته اصلاح و بهبود مدل ذهنی نیازمند زمان، تجربه و تلاش است. بخشی زیادی از رشد سریع شغلی‌ام را مدیون اصلاح مدل ذهنی و نگرش خود می‌دانم. سومین اتفاق آشنایی با انبوه دوستانی است که در متمم حضور دارند و به واسطه حل تمرین‌ها و بیان تجربیات خود در قالب نظرات در کنار یکدیگر رشد ‌می‌کنند.
متمم مدرکی به شما نمی‌دهد اما درک شما را در مواجه با پدیده‌های انسانی و محیطی اطراف افزایش داده و درنهایت کمک می‌کند که بتوانید بهتر جهان را شناخته، تحلیل کرده و تصمیم بگیریم.
بنجامین باربر، جامعه‌شناس برجسته، زمانی گفت:«من، جهان را به ضعیف و قوی یا موفقیت‌ها و شکست‌ها تقسیم نمی‌کنم. جهان را به یاد‌گیرندگان و غیریادگیرندگان تقسیم می‌کنم.» اگر شما هم خودتان را اهل دنیای یادگیرندگان می‌بینید، من حضور در متمم را به شما پیشنهاد می‌کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم یک پروژه آموزشی نیست! ما به واسطه فرهنگ آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها حرص و ولع عجیبی برای افزایش سرعت یادگیری پیدا کرده‌ایم. همیشه لحظه‌شماری می‌کنیم تا زنگ زودتر زده شود و ترم به پایان برسد. این شیوه نگرش ممکن است اتمام یک دوره آموزشی تحصیلی را سریع‌تر کرده و ما را برای شروع دوره بعد آماده کند. اما برای کسانی که قصد توسعه همه جانبه مهارت‌های زندگی را دارند، مناسب نیست. یادگیری مهارت‌های توسعه فردی، حضور موثر در فضای کسب و کار به همراه آشنایی با مهارت‌های زندگی شاد و سالم یک پروژه یک‌ساله یا ده‌ساله نیست. یک چرخه دائمی از یادگیری است.
به‌همین جهت من متمم را یک فضای مستمر برای یادگیری، یادگیری و یادگیری می‌دانم. فضایی که به شما کمک می‌کند تا برای مواجه با چالش‌های دنیای واقعی مهارت‌های بیشتری کسب کنید.
اگر روزهای اولی است که در متمم عضو شده‌اید، پیشنهاد می‌کنم حتماً در منوی سایت به بخش پشتیبانی رفته و سرفصل‌های آشنایی با متمم را مطالعه کنید. قوانین کامنت‌گذاری و روش مطالعه دروس از جمله مهم‌ترین مطالبی است که در ابتدای راه می‌تواند به شما کمک کند.
در متمم ترتیبی خاصی برای مطالعه دروس وجود ندارد. به‌شخصه بر اساس علاقه‌مندی و نیازی که به یادگیری یک مطلب دارم اقدام به مطالعه دروس می‌کنم. اما دو درس مهم را برای شروع به شما پیشنهاد می‌کنم؛ مهارت یادگیری و مدل ذهنی.
آشنایی با مفاهیم یادگیری و مدل ذهنی می‌تواند مسیر یادگیری شما را در متمم آسان‌تر کند. پیشنهاد می‌کنم برای خواندن کامنت‌های دوستان هم زمان مناسبی را درنظر بگیرید. برخی از مثال‌ها و تجربه‌ها به یادگیری بهتر دروس کمک زیادی می‌کند. در پایان ازاین‌که در جمع شما هستم خرسندم.

علی سمیعی، مدیر سئو آژانس خلاقیت وبسیما

۳۳۲۰ روز همراهی با متمم

اکانت من در لینکدین

بهروز مطیعمدتها بود از یادگرفتن لذت نبرده بودم، متمم این لذت را برایم دوباره زنده کرد.
اینجا (متمم) برای من یک دانشگاه بوده و هست و با هیچ دانشگاه فارسی زبانی قابل مقایسه نیست. چیزهایی که اینجا یاد گرفتم را فقط در کف بازار کسب و کار و در زندگی واقعی با هزینه گزاف می‌شود یاد گرفت. خیلی مباحث و موضوعات بوده که حتی فکرش را هم نمی‌کردم یه موضوع علمیِ کار شده باشه اما اینجا درس‌هایی خوندم و مابین درسها رفرنس‌ها، آدم ها، و کتابهایی بهم معرفی شد که نگاهم را به طور اساسی به موضوعاتی که دانش مدیریت میتونه به اون‌ها ورود کنه دگرگون کرد.
به نظر من این آموزش‌ها را فقط در دانشگاههای تراز اول دنیا میشه دریافت کرد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگه تازه وارد متمم شدید بهتون پیشنهاد می‌کنم هر روز یه درس بخونید و جواب تمرین‌هاش رو بنویسید. مهارت شما در نوشتن و توانایی شما توی درک و تحلیل تمرین‌ها به مرور بالاتر میره و بهتر میشه.
این نوشتن‌ها بعدا در نوشتن گزارشهای کاری، خوب صحبت کردن، انتخاب درست کلمات، و وبلاگ نویسی به دادتون میرسه.
یه پیشنهاد دیگم اینه که یکی از اولین سری درس‌هایی که می‌خونید “مهارت یادگیری” باشه، در این درس شما یاد می‌گیرید که چطوری باید یه موضوع را یاد بگیرید.
خلاصه‌هایی که برای خودتون تنظیم می‌کنید را یه جای خوب بایگانی کنید، جوری که به راحتی بتونید هر وقت خواستید درس‌هایی که با زحمت خوندید رو مرور کنید. این مرور کردن‌ها مثلاً در درس مذاکره بارها کمک‌ام کرده یادم باشه چه فاکتورهایی را برای یه مذاکره خوب باید رعایت کنم و نتیجه‌های خوبی از نظر مالی و از نظر کاری و روابط برای من داشته.
امیدوارم برای شما هم همینطور باشه

بهروز مطیع، حسابدار

۳۳۰۱ روز همراهی با متمم

وبسایت من

اکانت من در اینستاگرام

علیرضا رضایی نسبجبران ناکارآمدی سیستم آموزشی رسمی،
تفاوت میان آموزش دادن و یادگیری،
تمرکز بر کسب مهارت،
ارائه مطالب با ذکر منابع و تاکید بر این موضوع به عنوان یک اصل،
گستره وسیع مخاطبان در سطوح مبتدی تا با تجربه،
ارائه بسته‌های صوتی سالانه در موضوعات مختلف که حاصل تجربه‌های ارزشمند جناب شعبانعلی است،
احترام و تعهد به مخاطب به نحوی که بروز هر اختلالی در ارائه سرویس در اسرع وقت جبران می‌شود، این موضوع خود رفتاری آموزنده است،
این همه بخشی از خصوصیت‌هائی است که متمم را از دیگران متمایز می‌کند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اینجا محل ارائه مهارت‌هائی است که اگر یاد بگیرید و به کار بندید به یک حرفه‌ای تبدیل خواهید شد. ما همه روزه با مسائلی روبرو هستیم که توانائی حل آنها تنها با دانستن امکان‌پذیر است. انبوه مطالب موجود در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و دیگر رسانه‌ها ممکن است باعث بروز آشفتگی گردد. متمم جائی است که به صورت ساختارمند شما را به سمت علاقمندی‌هایتان هدایت می‌کند.
اگر می‌خواهید متمایز از اطرافیان‌تان باشید متمم قادر به انجامش است، شاید این تمایز حتی آزارتان دهد، گاهی ممکن است احساس تنهائی کنید، اما شوق به دانستن را در شما زنده می‌کند و مهارت‌هایی به شما می‌دهد که دیگران ندارند یا کم دارند.

علیرضا رضایی نسب، مدیرعامل شرکت انبوه صنعت یار من
۳۲۹۶ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

به عقیده من متمم جایى براى آموختن، به دور از تعصب و فراز و فرودهاى وایرال، جهت کمک به تصمیم‌گیرى‌هاى رایج و مهم زندگى است. درست جایی که مطمئن هستم شالوده و راهکارهاى منتخبى بى‌اشکال، و انتخاب هاى برگزیده‌اى در دست دارم.

معرفى یک کتاب، فروغى از افقى نوین به یک موضوع علمى یا اشاره‌اى به یک تحلیل منطقى در متمم، مرور دوباره‌اى در ذهن من ایجاد نموده و جاده‌اى در طول موضوعى پویا پیش رو گشوده تا خطرات، چالش‌ها و امیدهاى پنهان در مسیرم را با درون‌داده‌هاى متبادر از مطالعه جدیدم مد نظر داشته باشم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر عطش هیجان‌هاى کوتاه و کسالت‌بارى که هرچند وقت پیرامون موضوعى شبه‌علمى، به تندى ظاهر شده و به کوتاهى دوام نیاورده و از بین مى‌روند را ندارید، ذائقه، علایق و سلیقه‌هاى خود را در کنار جمع مشتاقى امتحان کنید که بى استناد به مستندات مصوب و معقول داعیه نشر علوم نداشته، احترام به حریم اندیشه و هوش انسان را قدر دانسته و به زندگى به اندازه بزرگى و زیبایى هاى آن عشق مى ورزند.

آفاق رحمانی، کارشناس مامایی

۳۲۷۱ روز همراهی با متمم

محمد نصریمن بیش‌تر از ۶ سال است که عضو متمم هستم و متمم مثل بخشی از زندگی‌م شده. هرچی که در ۷ سال دوره لیسانس و فوق‌لیسانس تو دانشگاه یادم نگرفتم، این‌جا یاد گرفتم. یا بهتر بگم هرچی درس‌های تئوری و بی‌خاصیت در طول دوره آکادمیک حفظ کردم و امتحان دادم و هیچ‌موقع به کارم نیومد، عوض‍‌ش این‌جا خوندم و یاد گرفتم و خیلی زود هم تونستم به کار ببندم.
فرق متمم برای من با محیط‌های دیگه در یادگیری، کاربردی بودن اون بوده. شب یه درس‌نامه رو تموم کردم و فردا در سازمان پیاده‌ش کردم یا اثرش رو دیدم.
چندین ساله یکی از هدایایی که به پرسنل میدم اکانت متمم هست و از افتخارات‌م اینه که خیلی‌ها رو با متمم و مدل ذهنی محمدرضا شعبانعلی آشنا کردم و بابت این موضوع کلی موج مثبت و حال خوب از افرادی که واسطه‌ی این آشنایی شدم دریافت کردم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگه بخوام یه عنوان برای عصر کنونی کسب و کارها نام ببرم اون “مهارت” هست. بدون مهارت در هیچ سازمان و شرکتی کسی جایی نخواهد داشت (البته غیر از ادارات دولتی). “مهارت” از دل مدرسه و دانشگاه بیرون نمیاد. از محیط‌های آکادمیک و وابسته به مدرک یادگیری درنمیاد.
متمم برخلاف تمام این فضاهای رسمی و مدرک‌گرا، به شکل عملیاتی و کاربردی کار آموزش رو انجام میده. در انتهای هر درس این احساس به شما منتقل میشه که چیزی دستگیرتون شده و از وقتی که گذاشتید احساس بدی ندارید.
این یادگیری هم در مهارت نرم (Soft Skills) و هم مهارت‌های تکنیکال (Technical Skills) به شما کمک می‌کنه در محیط کار و زندگی شخصی بهتر و اثرگذارتر عمل کنید.

محمد نصری، مدیرعامل شرکت گردشگری سلامت آریا

۳۲۶۳ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

روح الله دیداری اردکانیهمیشه به دوستان گفته‌ام تنها مرجع فارسی‌زبان که من می شناسم که با استانداردها و وسواس‌های خاص علمی تولید محتوا می‌کند، متمم است. ارائه‌ی مطالب عمیق در متمم با زبانی بسیار گویا و ساده انجام می‌شود. محیط آموزش پویا است و شما می‌توانید در قالب درج نظرات، مطالب خود را بیان کنید و از دیگران بازخورد بگیرید.
نکته‌ی دیگر این‌که هر کدام از درس‌های متمم، عصاره ای است از تجربه مولفین و مطالب مراجع معتبر و به‌روز در آن حوزه.
در مقابل کیفیت آموزش و گستردگی مطالب ارزشمندی که در متمم به آن دسترسی خواهید داشت، خرید اشتراک برای کاربر ویژه، بسیار ارزان است و اغراق نیست اگر بگوییم می‌شود آن را در حد رایگان در نظر گرفت.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

۱) برخی از درس‌های متمم، نیاز عمومی است. درس‌هایی مثل مهارت یادگیری، تفکر سیستمی و غیره که این درس ها در ترم مقدماتی سربرگ “دوره MBA” ارائه شده است. چه برای زندگی شخصی چه حرفه ای به این مطالب نیاز دارید. پس هیچ‌کدام را از دست ندهید.
۲) درس‌ها و کارگاه‌هایی که در ترم‌های دیگر یا تحت عناوین دیگر ارائه شده است را بسته به نیاز خود مطالعه کنید. مثلا اگر در بحث‌های توسعه فردی احساس می کنید به مدیریت زمان نیاز دارید، درس مدیریت زمان در سربرگ “توسعه فردی” را برای مطالعه انتخاب کنید. البته به پیش‌نیازهای درس‌ها هم توجه کنید.
۳) برخی درس‌های سبک‌تر یا برخی عناوین مثل زنگ تفریح را برای ساعات تفریح یا استراحت حین کار مطالعه کنید. گاهی اوقات بهتر است به جای پرسه‌ی بی هدف در اینستاگرام و . . . حتی تفریحات‌مان را هم هدف‌دار کنیم. البته این برای همه‌ی موارد صدق نمی کند. حرف من پیشنهادیست برای این‌که گاهی هم می‌توان تفریح کنید و هم به‌صورت ضمنی یا ناخودآگاه از آن بهره ببرید.

روح الله دیداری اردکانی، فریلنسر – مهندس مکانیک
۳۲۵۴ روز همراهی با متمم

محسن لاله“متمم همان قبیله‌ی قابلی ست که نسبت‌مان با آن را جار می‌زنیم.”
چندی پیش بود که از انفجار اطلاعات سخن به میان آمد، هرچند معضل بی‌فایدگی و تکراری بودن آن گریبان‌گیر همه شد.
در این هنگام بود که متمم با اتکا به دانش عمیق، جدید و مستند پا به عرصه تحول گذاشت و مأمنی امن برای تشنگان یادگیری شد و در نهایت این متمم بود که جوینده را به سرچشمه‌ها راهنمایی کرد و مسیر یادگیری را کوتاه و هموار نمود.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوست عزیز متممی اولاً تو را نادیده دوست می‌‌دارم و به تو تبریک می‌گویم برای این انتخاب خوبت که قطعاً یکی از بهترین رخدادهای زندگیت خواهد بود. رخدادی که روند رشدت را هم تسریع می‌کند و هم تسهیل؛ البته اگر قدردان آن باشی و با برنامه متمم‌خوانی کنی.
برایت بهترین‌ها را آرزو دارم چرا که با متممی شدنت نشان دادی لیاقتش را داری.

محسن لاله، کارشناس ارشد تحلیل داده در شرکت شکوفامنش

۳۲۵۰ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

اگر درس‌های متمم را می‌پسندید و می‌‌خواهید برای یادگیری مدیریت و توسعه فردی وقت بگذارید، می‌توانید به صفحه‌ی زیر سر بزنید:

علی محمد افراسیابیخیلی خیلی خوشحالم که با سایت متمم آشنا شدم. ای کاش متمم در دوران دانش‌آموزی یا دانشجویی من راه‌اندازی می‌شد تا خیلی زودتر برخی مهارتهای  فردی را یاد بگیرم. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های محتوای ارائه شده در متمم عبارتند از :
۱) اصالت داشتن:  محتوای متمم از منابع  دست اول در تراز جهانی تهیه می‌شود. محتوای فیک و تقلبی بدون ذکر منابع در متمم نخواهید دید.
۲) جامعیت داشتن: متمم تلاش کرده ضمن ارائه دروس تخصصی با محوریت MBA و مباحث مدیریتی، دروس عمومی با محوریت مهارت‌های فردی را برای مخاطبان به نحو کاربردی ارائه کند. در هر دو زمینه بسیار عالی عمل کرده و همواره به اصالت داشتن محتوا وفادار بوده.
۳) رایگان بودن: هزینه اشتراک متمم بابت محتوای ارائه شده بسیار ناچیز است و به نظر من تقریباً رایگان حساب میشه. این مطلب را به عنوان فردی میگم که سال‌هاست در امر آموزش و تدریس در حیطه سیستمهای مدیریتی فعال هستم (هم در داخل سازمانها و هم بصورت مستقیم در دوره های آموزشی) و از هزینه‌های مرتبط با این دوره‌ها و محتوای ضعیف خیلی از آن‌ها در مراکز آموزشی به اصطلاح معتبر مطلع هستم.  با یک جستجوی ساده در اینترنت و مقایسه قیمت‌ها میتوانید این ادعای مرا راستی‌آزمایی کنید.
۴) روحیه پاسخگویی صادقانه به مخاطبان: تا کنون پیش نیامده ایمیلی به تیم پشتیبانی متمم بزنم و پاسخی دریافت نکرده باشم. به خاطر دارم یکی دو بار کامنت من در بعضی دروس منتشر نشد و پس از پیگیری، دوستان  لطف کردند و استدلال‌های قانع‌کننده خود مبنی بر عدم انتشار کامنت را در کمال سعه‌صدر تشریح کردند.
۵) صمیمیت دوستان متممی: اکثریت دوستان متممی تجربیات، دانش و معلومات خود را  با سخاوت و صمیمیت خاصی که در سایت‌های ایرانی کمتر دیده‌ام با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و مطمئناً شکل‌گیری این روحیه ناشی از اعتماد به یکدیگر و اعتماد به گردانندگان متمم است؛ طوری که معنا و مفهوم دوستی دیجیتال را در ذهن من بصورت کامل  تغییر داد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

سلام به همه دوستان قدیمی و خصوصا دوستان جدید متممی. ورود شما را به جمع صمیمی همراهان متممی خوش‌آمد می‌گویم.
به عنوان یک شاگرد کوچک سایت متمم توصیه‌هایی دارم که شاید برای شما شنیدنی باشد:
۱) هدف‌تان از مطالعه دروس، درک عمیق مطالب ارائه شده باشد نه صرفاً مطالعه‌ی روزنامه‌وار
۲) حتی‌الامکان از پراکنده‌خوانی خودداری کنید و تلاش کنید پس از پایان یک درس به سراغ درس بعدی بروید.
۳) هرگز برای کامنت‌نویسی عجله نکنید (اشتباهی که خودم مرتکب می‌شدم و تلاش کرده‌ام حداقل آن را کاهش دهم).
۴) در امتیاز دادن به کامنت‌ها دچار سوگیری نشوید و سعی کنید بصورت بی‌طرفانه و بنا بر ارزش محتوای کامنت امتیاز بدهید.
۵) در گنجینه‌ی ذهن خود بگردید و تجربیات ارزشمندتان (تلخ و شیرین) را در قالب کامنت برای دیگر دوستان‌تان منتشر کنید.

علی محمد افراسیابی، مشاور ممیز و مدرس سیستمهای مدیریت ISO

۳۲۴۹ روز همراهی با متمم

سینا شهبازینزدیک به شش سال از اولین حضور من در متمم می‌گذرد. متمم برای من آن دانشگاهی بود که همیشه آرزویش را داشتم. دانشگاهی که هر موقع، هر موضوعی که نیاز داشتم را با هر سبک و سیاقی که خودم می‌پسندم، می‌توانستم مطالعه کنم.
بعد از گذشت دو سال، یاد گرفتم چگونه حضور مفیدتر و بهتری هم در زندگی شخصی هم در زندگی اجتماعی خود داشته باشم. امروزه متمم برای من به یکی از بهترین دوست‌های زندگی‌ام تبدیل شده است. هر موقع می‌خواهم مطلبی را به صورت اصولی و کاربردی یاد بگیرم، بدون شک اولین انتخاب من متمم خواهد بود.
در متمم از شیر مرغ (درس های توسعۀ فردی) تا جان آدمیزاد (دورۀ MBA) را می توانید یاد بگیرید.
آستین های خود را بالا بزنید و با خیال راحت پا در این دانشگاه بگذارید و از زندگی خود بیش از پیش لذت ببرید.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوست متممی تازه وارد من،
اوایل که وارد متمم می شوی، این حجم گسترده از اطلاعات تو را مسحور خود خواهد کرد! ترسناک است؟ شاید ولی کاملاً طبیعی است.
من در چند ماه اول حضورم، در بین اطلاعات زیاد متمم، دست و پا می زدم تا غرق نشوم و اطلاعاتی که لازم داشتم را یاد بگیرم.
کم‌کم به تجربه دریافتم که درس‌ها را آرام‌تر و با نظم و ترتیب مشخص‌تری مطالعه و دنبال کنم.
امروز از تصمیمی که گرفته‌ام بسیار خوشحالم. زمانی دغدغۀ من “نظم شخصی” و “مذاکره” بود، امروز اما دغدغه هایم فرق کرده اند.
تنها چیزی که بعد از گذشت چند ماه به من کمک کرد، مطالعۀ منظم و آرام و با حوصلۀ دروس بود. بعد از مدتی یاد گرفتم خواندن تمام درس‌ها به من کمکی نخواهد کرد. بر عکس، خواندن آرام و با دقت بعضی از درس‌ها (اگر بتوانم واقعاً از آنها استفاده کنم) به من کمک بسیار بزرگ‌تری خواهد کرد.
پیشنهاد می‌کنم اصلاً در متمم عجله نکنید و اگر هم مانند من در بین این همه اطلاعات غرق شدید، ناراحت نشوید. آرام آرام از درس “مهارت یادگیری” شروع کنید که به نظرم پیش‌نیاز تمام درس‌های متمم است و تا آخر عمر به کمک‌تان خواهد آمد. بعد از آن، به زمینه‌ای که به آن علاقه‌مند هستید سرک بزنید و درس‌های آن مجموعه را دنبال کنید.
روزهای خوبی را برایتان در سرزمین متمم آرزو می‌کنم.

سینا شهبازی، مدیر محصول استودیو بلوط گیمز

۳۲۴۲ روز همراهی با متمم

آدرس من در تلگرام

مریم مرزباناز متمم، ارزش واژه‌ها را آموختم. هر کلمه، اصطلاح یا عبارتی که می خوانم معنایی دارد ورای آنچه در ابتدا در ذهنم تداعی می‌شود. واژه‌ها روحی دارند و حقی. متمم هر روز به من یادآوری می‌کند که واژه‌ها را آگاهانه انتخاب کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من متمم را به صورت جدی با کارگاه عزت نفس تجربه کردم. برای من یکی از بهترین دوره‌هایی بود که اینجا گذراندم.
دروس توسعه فردی بسیار متنوع و وسوسه‌کننده است. به طوری که ابتدا دچار این خطا می‌شوی که چندین عنوان مختلف را هم‌زمان بخوانی. اما تجربه من در متمم‌خوانی این است که روی یک دوره تمرکز کنم و درس‌ها را به ترتیبی که متمم مشخص کرده بخوانم. بعضی درس‌ها نیاز به تأمل بیشتری دارد. یادگیری بهتر با حضور فعال در درس و پاسخ به تمرین‌ها صورت می‌گیرد. خواندن پاسخ دیگر دوستان متممی هم برای من نکات آموزنده‌ای داشته و به رفع ابهامات کمک کرده است.

مریم مرزبان، کارشناس فنی شرکت ستایش موج شرق

۳۲۱۶ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

سارا حق بیناز سال ۹۴ عضو خانواده ارزشمند متمم شدم. با متمم چگونه راه رفتن در دنیای اطلاعات را آموختم. به اندازه خودم و تلاشم یاد گرفتم که چطور از حجم انبوه اطلاعات آنچه را که مورد نیازم است انتخاب کنم، چگونه ممارست در یادگیری داشته باشم، چگونه از دیگران و نظراتشان بیاموزم و تا حد امکان منصفانه تجزیه و تحلیل کنم، یاد گرفتم که هر کلمه و هر جمله وزن دارد و چطور و کجا از آن استفاده کنم، یاد گرفتم که آموخته‌هایم را در حد تئوری توسعه ندهم و تلاش کنم تا آنها را بکار برده و استفاده نمایم. با متمم یاد گرفتم که چطور در دنیای مجازی دوستی‌های و روابط ماندگار و ارزنده‌ای را تجربه کنم.
با متمم یاد گرفتم که عمیق‌تر به هر چیزی نگاه کنم، فکر کنم، بنویسم و دقیق‌تر صحبت کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

پیشنهاد می کنم در ابتدا از سرفصل‌های اصلی هر روز حتماً درسی را انتخاب کنند و بارها و بارها آنرا بخوانند و نکته‌برداری کنند و به آن فکر کنند و حتماً حتماً تمرین ها را حل کرده و کامنت‌های دوستان را با دقت مطالعه نمایند و سپس طی سلسله مراتبی که متمم برای دروس پیشنهاد داده پیش بروند.
الزام به حل تمرین و امتیاز دادن به کامنت‌های دیگران موجب تلاش برای مطالعه دقیق‌تر و آنالیز بهتر و بهبود مهارت حل مسئله شده و نوشتن پاسخ برای تمرین‌ها موجب افزایش اعتماد به نفس و بهبود مهارت نویسندگی و تخیل خواهد شد. چنانکه بعد از مدت زمانی کاملاً تفاوت در شیوه نگارش و تفکر را مشاهده خواهید کرد.
به تجربه خودم می توانم نکته طلایی اثربخشی مطالب متمم را در پیوستگی مطالعه بیان کنم. همچنان که دوستانی که مطالعه و حل تمرین پیوسته در متمم داشته و دارند اغلب در مسیر شغلی و توسعه فردی هم موفق‌تر عمل کرده اند.

سارا حق بین، کارمند بانک واحد تحقیقات و برنامه ریزی

۳۲۰۸ روز همراهی با متمم

آدرس من در اینستاگرام

به نظرم متمم یک مجموعه آموزشی با بهره‌گیری از استانداردهای تعریف شده و ساختار منحصربه‌فرد آموزشی است که تلاش می‌نماید با استفاده از منابع روزآمد دانشگاهی، محتوای آموزشی دقیق و با کیفیتی را به مخاطبین خود ارائه دهد. از این رهیافت، می توان گفت متمم به آگاهی‌بخشی همراهان خود کمک کرده و می‌کوشد تا با مهارت‌افزایی ایشان، در نهایت زندگی بهتری را برای خود و جامعه ایرانی به ارمغان آورند.
به امید رسیدن به ایرانی آبادتر به همت ایرانیانی آگاه‌تر.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

 • دلایل انتخاب و عضویت در متمم را برای خود یادداشت کنید.
 • سعی کنید درس‌های متمم را حسب موضوع دنبال کنید.
 • بکوشید پس از مطالعه‌ی درس، تمرین آن را نیز حل نمایید. با این کار، به مرور و پس از چند سال، مهارت نوشتن شما نیز تقویت می شود.
 • پیشنهاد می کنم قبل از کامنت‌گذاری در درس‌های متمم، کمی به آن فکر کنید.
 • پس از مطالعه‌ی محتوا، نقطه‌نظرات قبلی دوستان‌تان را مطالعه کنید و به بهترین‌ها، امتیاز دهید.
 • بدانید که یادگیری یک فرآیند تدریجی است و با تلاش و تمرین بدست می‌آید.

جواد عزیزان، مدیر پروژه – بانک
۳۲۰۷ روز همراهی با متمم

جلیل شجاع زادهمتمم مجموعه‌‌ای از کابردی‌ترین مطالب آموزشی در زمینه مدیریت، کسب و کار، زندگی، روانشناسی و … است که با استفاده از منابع علمی روز دنیا و با دقت علمی بالا تهیه شده. من بیش از سه سال است که با متمم همراه هستم. در این مدت تغییرات زیادی در نگرش من به دنیا و زندگی ایجاد شده است. سبک زندگی من تغییر کرده و نگاه من به زندگی عمیق‌تر شده است. علاقه من به مطالعه و یادگیری خیلی بیشتر از گذشته شده است. متمم فقط مجموعه از مطالب آموزشی تئوریک نیست، بلکه ضمن آموزش مطالب تئوری، به من کمک کرده تا مهارت‌های خود را در کار و زندگی توسعه بدهم. در انتها باید بگویم متمم نقطه عطف زندگی من است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

حجم و تنوع مطالب آموزشی در متمم ممکن است ما را وسوسه کند از همه این مطالب استفاده کنیم و چون نمی‌توانیم همزمان روی همه مطالب تمرکز کنیم، از هر موضوع چند درس را می‌خوانیم و به سراغ موضوع‌های دیگر می‌رویم. تجربه‌ی من این است که اگر در مقابل این وسوسه مقاومت کنیم و هم‌زمان روی بیش از سه موضوع تمرکز نکنیم، می‌توانیم بهره بیشتری از درس‌های متمم ببریم.

جلیل شجاع زاده، رئیس تعمیرات برق پالایشگاه ششم پارس جنوبی

۳۱۹۳ روز همراهی با متمم

ساناز مجردنخستین‌بار که با متمم آشنا شدم تازه چندماهی از فعالیت رسمی وب‌سایت می‌گذشت. متمم از همان ابتدا یکی از خوش‌ساخت‌ترین سایت‌هایی بود که با آن روبرو شدم. همه‌ی عنوان‌ها چنان دسته‌بندی منظمی داشت که علی‌رغم گستردگی مطالبی که پوشش می‌داد به هیچ‌وجه مخاطبش را سردرگم نمی‌کرد.
در همه‌ی این سال‌ها که همراه متمم بوده‌ام، بالیدنش را به چشم دیده‌ام. فضایی که ارزشمندی محتوایش و قابل اعتمادبودنشان از تعداد فراوان ارجاعات به منابع اصلی کاملاً مشهود است.
متمم بسیار به‌روز است و من با بسیاری از اصطلا‌ح‌های جدید در حوزه‌های مدیریت و روانشناسی در متمم آشنا شده‌ام.
سبک نوشتاری متمم بسیار روان و دور از تکلف است و برای هر مخاطبی که با زبان فارسی آشنایی نسبی داشته باشد قابل‌فهم است. مثال‌های متعددی که متناسب با وضعیت زندگی‌مان در هر درس مطرح می‌شود، فهم مطالب را بسیار آسان کرده است.
فضای آموزشی متمم به‌گونه‌ای است که وقتی مبحثی را مطالعه می‌کردم می‌توانستم ردپای دانش جدیدم را در مباحث دیگری که شاید از نظر موضوعی با هم ارتباطی نداشتند، دنبال کنم. این موضوع به تحکیم آموخته‌هایی که از متمم گرفته بودم بسیار کمک کرده است.
متمم همیشه کوشیده است در کنار مباحث آموزشی، فرصتی را برای بهتردیدن و تفکر درباره‌ی زندگی فراهم آورد. عنوان‌هایی مانند «جمله‌های روزانه» یا «زنگ تفریح» یا «دعوت به گفتگو» همگی نشان از این رویکرد سازنده‌ و ارزشمند متمم دارد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم را در برنامه‌ی مطالعاتی روزانه‌یتان قرار بدهید. انتخاب یک مبحث و اختصاص روزی حداقل بیست‌دقیقه برای مطالعه‌ی درس‌ها و مشارکت در تمرین‌ها در ارتقای سطح دانش و دیدگاهتان بسیار مؤثر است.
تیم مطالعاتی متمم تشکیل بدهید. این فعالیتی بود که برای من و دوستانم بسیار موفقیت‌آمیز بود. می‌توانید با تعدادی از افرادی که علاقه‌مندی مشترک دارید، درس‌ها را بخوانید و درباره‌ی مباحث آن با هم گفتگو کنید. متمم به این شکل فرصتی برای ایجاد دوستی‌های ارزشمند ایجاد می‌کند.
به تمرین‌های متمم پاسخ بدهید. به این ترتیب هم قدرت تحلیلتان را افزایش می‌دهید و هم با مقایسه‌ی نظرتان با نظر دیگر متممی‌ها، وسعت دید پیدا می‌کنید.

ساناز مجرد، هیئت علمی- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۳۱۵۷ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

حامد صیادیاز نظر من آنچه متمم را متمایز می کند یکی دسترسی ارزان (با بیان ساده) به منابع دست اول و معتبر جهانی بطور خلاصه و مفید درخصوص طیف وسیعی از موضوعات است و دیگری خواندن نظرات متممی‌ها درباره مباحث مختلف می‌باشد که خود دسترسی به دانش و تجربه سایر افراد را نیز میسر می کند. ضمن اینکه کتاب‌های پیشنهادی متمم نیز ارزشمند است. بطور کلی متمم انگیزه یادگیری بیشتر را برای من به ارمغان آورد. کلام آخر اینکه متمم نام و برند محمدرضا شعبانعلی را نیز به یدک می کشد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توصیه من به دوستان تازه وارد این است که کیفیت را به کمیت ترجیح دهند و آهسته و پیوسته پیش بروند. طبق نقشه راه هر مبحث مطالب را مطالعه کنند و بجای مجله خوانی یک یا دو موضوع موردعلاقه شان را انتخاب و بطور منظم آنها را بخوانند.

حامد صیادی، معاون دایره فاینانس
۳۱۵۰ روز همراهی با متمم

بهنام فلاحمعمولا تعریف “اقتصاد”در کتاب های مبانی اقتصاد چنین بیان می‌شود:”علم تخصیص منابع محدود برای رفع نیازها و خواسته‌های نامحدود.”
در دنیای امروز که به واسطه پیشرفت‌های فنی و ارتباطی با انبوهی از منابع مواجه هستیم، متمم به عنوان یک منبع مطمئن و قابل اتکا به من کمک کرده است تا جهان را به شکلی دیگر و بهتر ببینم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم خوانی و یادگیری محتوای آن را در برنامه روزانه خود قراردهید. سعی کنید پس از شکل گیری یک سوال مشخص به خواندن درس‌های متمم بپردازید (البته درک می‌کنم که کنترل خود در برابر خواندن مطالب مختلف متمم کار سختی است ;) )

فراتر از این‌ها، متممی بودن یک «سبک زندگی» است.

بهنام فلاح، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

۳۱۴۵ روز همراهی با متمم

behnamfallah.ir

امیرحسین کامیابیمتمم چند ویژگی منحصربه‌فرد دارد:

 • هم علمی است و هم کاربردی.
 • مطابق با فرهنگ و فضای کسب و کار ایران است.
 • دائما بروز می‌شود.
 • بی‌نهایت مقرون به صرفه است.
 • یک جامعه چند ده‌هزار نفری است.

متمم برای من فقط یک پلتفرم آموزشی نیست؛ با آن زندگی می‌کنم. در شش سال گذشته کمتر روزی را بدون متمم سپری کرده‌ام.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

در شروع متمم‌خوانی به خود سخت نگیرید. بر اساس دغدغه‌های فعلی‌، درس‌هایی را که برایتان جذاب است بخوانید.

پس از هر درس، برای نوشتن کامنتهای با کیفیت و خواندن نظرات دیگران (و امتیاز دادن به باکیفیتها) وقت بگذارید. این کار باعث یادگیری اثربخش‌تر و شبکه ارتباطی غنی‌تری برای شما خواهد شد.

امیر حسین کامیابی 

۳۱۴۳ روز همراهی با متمم

اکانت من در اینستاگرام

شهاب مخلص گرامیمتمم بیشتر از هر کتاب، دوره آموزشی و حتی دانشگاه به من در مسیر زندگی و یادگیری و رشد فردی کمک کرده و توی این سال‌ها همیشه تونسته حس تحیر و تحسین رو در من بوجود بیاره. رویکرد و نقطه نظرهای متمم برای من الگویی بی‌نظیر بوده و هست. از ویژگی‌های منحصر به فرد این سایت به چند مورد اشاره میکنم:

 • همیشه سعی شده مباحث روز دنیا مطرح بشه و مباحث قبلی مدام به روزرسانی میشن.
 • نگاه کاربر محور و کاربر پسند داشته و همیشه سعی کرده حقوق مصرف‌کننده رو رعایت کنه و به درک مخاطب احترام گذاشته بشه.
  – مباحث بدون سوگیری بیان شده و همیشه رویکردها و دیدگاه‌های مختلف هم مطرح شدن.
  – زبان بیان مباحث بسیار ساده و در عین حال بسیار غنی و قابل درک برای همه مخاطبین نوشته میشن و میزان بیان‌شون در هر درس کافی و مناسب هستند.

متمم تنها یک سایت آموزشی نیست و تأثیر تیم قوی و ساختار منظم اون رو میشه تو همه جزئیات مجموعه حس کرد و به معنای واقعی محلی برای توسعه مهارت‌های من بوده و همیشه از این‌که شاگرد متمم بودم خوشحالم و به خودم افتخار می‌کنم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

 • قبل از هر چیزی قوانین کامنت گذاری متمم رو بخونن و سعی کنن بهش پایبند باشن.
 • حتما سعی کنن در هفته و به طور منظم مباحثی که براشون جذاب هست رو براش وقت بذارن.
 • سعی نکنن کل یا تعداد زیادی از دروس یک مبحث رو توی یک نوبت بخوانند. حتماً بین هر درس یه زمانی برای فکر کردن و تامل به مباحث گفته شده اختصاص بدن و برای خوندن درس بعدی عجله نکنن. از یادداشت برداری و خلاصه کردن هم غافل نشن.
 • دروس متمم اگه آویز طلا باشه نظرات دوستان زیر هر درس زنجیر طلا هستش. حتما اون‌ها رو بخونن و براش وقت بذارن.
 • فارغ از علاقه داشتن یا نداشتن حتما مباحث “تفکر سیستمی“، “ارزش آفرینی“، “مدل ذهنی“، “مدیریت زمان” و “استعدادیابی” رو بخونن و لذت ببرن. این دروس واقعاً بی‌نظیر هستن و تو زندگی خیلی به کارشون میاد.
 • حتماً بعد از گذشت چند ماه به دروسی که دوست داشتن رجوع کنن و اون‌ها رو دوباره بخونن. این کار چند تا حسن داره. یک این‌که براشون دوره میشه. دو این‌که معمولاً تو دوره‌های بعدی نکات جا افتاده‌ای که دفعه اول (بخاطر مسلط نبودن به کل مبحث) رو از دست دادن دریافت می‌کنن. سه این‌که ممکنه دروس به‌روزرسانی شده و تکمیل‌تر شده باشن. من خیلی برام پیش اومده که درسی رو تا انتها رفتم و بعد دیدم که قبلاً زیرش علامت علاقه‌مندی زدم و یا حتی کامنت گذاشتم.
 • از بیان نظر و انجام تمرین‌ها غافل نشن. انجام تمرین‌ها خیلی توی شفاف شدن برداشت و درک مباحث به خودمون کمک میکنه و قدرت بیان و نوشتن صحیح رو تقویت میکنه.

شهاب مخلص گرامی، مدیر استراتژی و فروش

۳۱۲۲ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

ساجده ممتازیانبیشتر از پنج سال است که همراه متمم هستم. در طی این مدت به ندرت روزهایی را به خاطر می‌آورم که بدون متمم سپری کرده باشم.
متمم برای من تنها ابزاری برای یادگیری نیست بلکه نوعی سبک زندگی ست: قوانین ساده، شفاف و دقیقی دارد و هر روز استفاده‌ی بهینه و موثرتر از زمان را به من یادآوری می کند، نه صرفاً در درس ها و نه به شکل مستقیم و تأکیدی، بلکه با سبک متفاوت و منحصر به فرد و پویای خودش این کار را انجام می‌دهد و من فکر می‌کنم این شیوه تاثیری عمیق‌تر و ماندگار‌تر دارد؛ درست همان‌طور که ما از رفتار و کردار افراد بیشتر از کلام و گفتارشان یاد می‌گیریم.

من بر همین اساس از متمم یاد گرفتم چگونه با صرف زمان کمتر می‌توانم به بازدهی بیشتری برسم (در شغل، در رشد و توسعه‌ی فردی و در روابط).
در نهایت اگر قرار باشد برای متمم به عنوان یک هویت زنده و پویا یک صفت بارز بیان کنم می گویم: مسئولیت پذیر؛ یا به عبارت بهتر بسیار مسئولیت پذیر.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من اغلب به دوستانم می گویم که متمم خوانی برای شما چند مزیت دارد:

 • به شما کمک می‌کند مدل ذهنی منظم‌تر و منسجم‌تری داشته باشید؛ با این شرط که درس‌ها را منظم، دقیق و مداوم بخوانید.
 • در بین جمعی از افراد مشتاق یادگیری قرار بگیرید و از دستاوردهای ارزشمندی مانند کمک به رشد و یادگیری دیگران، تمرین رفتار مسئولانه در تیم، آشنایی با افراد علاقه‌مند به رشد و توسعه‌ی فردی، آموختن از تجربه های همدیگر و… بهره‌مند شوید.
 • امکانی برای خودارزیابی برای شما فراهم می‌شود و می توانید در مقایسه با گذشته روند تغییرات خودتان را بررسی کنید.

ساجده ممتازیان، مشاور و درمانگر افسردگی و اضطراب

۳۱۱۷ روز همراهی با متمم

وب‌سایت من

رضوان زحمتکشمتمم برای من دانشگاهی‌ست که در آن با تلاش بسیار محتوای مفید، معتبر و بسیار دقیقی از مجموعه‌ی منابع موجود در هر حوزه جمع‌آوری شده و دانشجو با صرف زمانی بهینه به بیشترین اطلاعات دست پیدا میکنه. این به نظر من واقعاً ارزشمند است و به سختی میشه براش قیمتی تعیین کرد. در بسیاری از چالش‌های کاری من، همیشه در متمم درسی برای راهنمایی و تصمیم‌گیری صحیح‌تر بوده که بزرگترین کمک رو بهم کرده.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

 • حتما دفتری برای یادداشت نکات هر درس داشته باشید و حتما تمرینات هر درس را انجام دهید.
 • زمانی که یک دوره را آغاز می‌کنید، حتما استمرار داشته باشید و با یک برنامه منظم آن دوره را مطالعه و به پایان برسانید.
 • عجله نداشته باشید.
 • اینجا برای مطالعه و پیشرفت شماست، بنابراین به نظر من در مقابل امیالی مثل رقابت، خودنمایی و … که در درون همه هست، بایستید و فقط متواضعانه یاد بگیرید.

رضوان زحمتکش، رئیس برنامه ریزی شرکت ویتابیوتیکس

۳۱۰۵ روز همراهی با متمم

ابراهیم صیادیمتمم برای من مثل یک باغ پر از درختان میوه و گل‌های خوشبو است. درخت‌هاش دائماً میوه‌های جدید و تر و تازه می‌دن. خیلی از میوه‌هاش رو من قبلا ندیده بودم. اگر هم دیده بودم انقدر گرون بود که نمی‌تونستم بخرم. میوه‌ها خوشمزه و پر انرژی‌اند و خیلی ارزون و مفت. وقتی می‌خوری تغییرات و رشد رو در وجودت حس می‌کنی.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من معتقدم هر کاری در این دنیا ریسک و ضررهای خودش رو داره به جز عضویت در متمم.

ابراهیم صیادی، مدیر بخش آموزش راه‌اندازی کسب و کار شرکت CIC Business

۳۰۹۹ روز همراهی با متمم

محمد حسن نظافتیمتمم بستر آموزشی خوب و تاثیر‌گذاریه که طی این سال‌ها آروم، پیوسته و متعهدانه در حال رشد و تکامل بوده. تبلیغ متمم، مهارتیه که از تمرکز، مطالعه و انجام تمرین ها در هر فرد حاصل میشه و اون مهارت، در کار و زندگی استفاده میشه و رشد میکنه و آثارش در زندگی ملموسه.
مهارت، چیزی فراتر از خوندن یک کتاب یا گذراندن یک دوره آموزشیه.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر آماده هستید که یک مهارت رو با صبر و حوصله به دست بیارید و آثارش رو در کار و زندگیتون لمس کنید، متمم خط اصلی رو به شما میده و کمک میکنه که توی این مسیر وارد بشید و رشد کنید. همچنین، مباحثی که در دانشگاه‌ها تدریس نمیشوند مثل هنر ارتباط، بعضی مهارت‌های زندگی، عزت نفس، مهارت تصمیم گیری و خیلی مطالب مفید دیگه در متمم جایگاه ویژه ای دارند و بسیار مفید و کاربردی هستند.

محمدحسن نظافتی، قائم مقام مدیرعامل شرکت پتروفجرمرکزی

۳۰۹۱ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

وحید قاسمییکی از مهمترین اتفاقات زندگی شخصی و حرفه‌ای من آشنایی با متمم بود. به گمان من متمم  باعث رشد و توسعه در عمیق‌ترین لایه‌های ذهنی‌ام شد و نگرشم به زندگی را بهبود بخشید.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

برای یادگیری در متمم صبور باشید. رشد و تغییر آهسته است.

وحید قاسمی، استادیار دانشگاه اروپا (لیسبون، پرتغال)
۳۰۵۶ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

پوپک جهانشاهیجامع‌ترین ( ساده‌ترین به لحاظ دسترسی به اطلاعات و پیوستگی مطالب) و به‌روزترین سایت آموزشی در ایران.
بطور متوسط پس از سه ماه مطالعه پیوسته با ضریب اطمینان بالایی می‌توان تصمیم گرفت که در چه رشته‌ای استعداد داریم و نیاز ما با مطالعه کدام سلسله دروس برطرف می گردد.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

لطفاً مطالعه روزانه در یک ساعت مشخص و متمرکز روی یک شاخه رو جدی بگیرید و منابعی که در اختیار دارید رو به ارزانی سوخت نکنید.

پوپک جهانشاهی، کارشناس بازرگانی – شرکت فولاد صبح پارسیان

۳۰۴۶ روز همراهی با متمم

وحید دارابیمتمم پر از چیزهای نو است. یعنی هر قدر هم بدانی باز برایت مطلبی نو دارد.
اما مهم‌ترین ویژگی‌اش که مرا جلب کرد نظم ساختاری‌اش بود. یعنی وقتی دنبال یادگیری مجازی این موضوعات هستی، با یک عالمه سایت مفید و غیر مفید مواجه می‌شوی که می‌خواهند تو را غرق کنند! اما متمم خیلی کلاسه شده به تو می‌گوید از کجا شروع کن و با چه ترتیبی برو که نهایت استفاده را ببری. این طور است که در گرداب گیر نمی‌افتی و ذهنت مغشوش نمی‌شود. میان این شاخه وآن شاخه و از این مطلب به آن مطلب سرگردان نمی‌شوی و ذهنت انسجام پیدا می‌کند.
ویژگی خیلی مهم دیگرش این است که بسیاری از موضوعات به نحوی ارائه و تبیین شده که جز برای کار و تجارت، به درد زندگی روزمره و روابط اجتماعی و خانوادگی و شخصی هم می‌خورد! یعنی جا می‌اندازد که کار هم بخشی از زندگی است و این دو از هم جدا نیستند. راست‌اش تو را یک مرحله رشد می‌دهد. موجب می‌شود از کار و زندگی بیشتر بهره و لذت ببری.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظرم بهتر است مطالب را با نظم و ترتیبی که متمم پیشنهاد می‌کند مطالعه کنید.
خیلی وقت‌ها تمرین پای درس‌ها را ثبت نکرده‌ام چون پس از مطالعه یا وقت نداشتم یا حال! اما حتماً تمرین موضوعات مورد علاقه‌ام را بعداً، ولو در تکه کاغذی یا نهایتا در ذهنم برای خودم انجام داده‌ام.

وحید دارابی، مدیر برنامه‌ریزی و تدارکات تولید شرکت آرین زیست جم

۳۰۴۶ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت

امیررضا جعفریزمانی که عزم و اراده شما به تغییر، حرکت به سمت بهتر شدن و افزایش مهارت‌هایتان و مهم‌تر از آن تجربه‌ی حال خوب در زندگی‌تان جدی باشد، متمم همراهی صادق، سخت‌گیر اما مهربان است که با تکیه بر روش علمی و به دور از خرافه و شبه‌علم و عناوین بازارپسند شما را در مسیر درست یاری می‌کند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اول بدانید از متمم چه می‌خواهید تا بتوانید محتواهای مدنظرتان را در مسیر درست مطالعه کنید وگرنه در اقیانوس محتواهای زیبا اگر غرق نشوید، حداقل سرگردان می‌شوید.
بعد فکر می‌کنم اول روش متمم خوانی و سپس مهارت یادگیری و پس از آن برنامه ریزی توسعه مهارت را مطالعه کنید که بهتر بتوانید در مورد مسیرتان تصمیم بگیرید.
هر چند خودم زیاد وقت نگذاشتم اما پیشنهاد دیگرم مطالعه ی درس استعدادیابی است.
با امید و آرزوی بهترین‌ها،

امیر رضا حاجی محمد جعفری، کارشناس فروش و بازرگانی

۳۰۳۳ روز همراهی با متمم

 

سایتی واقعا کاربردی و مفید که امکان رشد فردی را با بروز ترین علوم رفتاری و .. فراهم آورده است. خیلی خیلی ممنون آقای شعبانعلی.

 

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

با تمرکز و حوصله مطالب مورد علاقه رو مطالعه و خیلی دقیق تر تمرین ها رو انجام بدن.

عزیزاله پور احمدیان، (مسئول امور بیمه شدگان) تامین اجتماعی
۳۰۲۵ روز همراهی با متمم

محمد پهلوانیدر سال  ۹۵ دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی بودم که یکی از دوستانم سایت متمم را به من معرفی کرد. وقتی به سایت مراجعه کردم احساس کردم همه چیزهایی که در جستجوی آن بودم در این سایت هست به علاوه بخش توسعه فردی که من در هیچ سایت ایرانی به این صورت جامع و علمی ندیده بودم و اکنون هم چنین نظری دارم.تقریبا هرروز سایت متمم و روزنوشته های محمد رضا شعبانعلی را می بینم و بین نیم تا یک ساعت برای آنها وقت می گذارم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به دوستانی که تازه می خواهند وارد سایت متمم شوند یا اکنون به تازگی وارد شدند توصیه می کنم از مطالب بسیار خوب این سایت استفاده کنند.
تا جایی که اطلاع دارم منابعی که برای مطالب متمم استفاده می شود بهترین،علمی ترین و به روزترین منابع جهان می باشد. به خاطر علاقه به روانشناسی و توسعه فردی سایتهای بسیار زیادی را دیده ام که پر از مطالب زرد و غیر علمی بوده اند.  هیچکدام از این سایتها را جامع تر و علمی تر از بخش توسعه فردی  سایت متمم ندیده ام که به صورت پیوسته به روز می شوند.

محمد پهلوانی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید فهمیده

۳۰۲۳ روز همراهی با متمم

مائده حواییسلام. پنج‌ساله با متمم هستم. بهترین دورهمی‌ عمرم دورهمی متممی‌ها بود. متمم برای من یه پدربزرگ باتجربه است که کلی حرف پخته و مغزدار برام داره. مثل یه تحصیل‌کرده‌ی کاردرست، راهنمای منه که باعث شد دنبال گرفتن مدرک فوق لیسانس نرم و به‌جاش روی یادگیری عمیق و کسب مهارت‌هام تمرکز کنم (که حالا هم از تصمیمم خیلی راضی‌ام).
متمم برام یه روزنه بوده که از اونجا بتونم نفس بکشم، ناامید نشم و همچنان به یادگیری ادامه بدم. متمم من رو عاشق یادگیری کرد. یادم داد که چطوری باید توی یه کاری مهارت پیدا کنم. چطوری باید استمرار داشته باشم و بفهمم که کسب آگاهی اصلا ساده نیست. زمان می‌خواد. گذشت و صبر می‌خواد و اینکه یک‌شبه نمیشه هیچ‌کاری رو به‌ثمر رسوند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توی متمم از موضوع موردعلاقه‌تون شروع به خوندن کنید. دنبال نقشه مشخصی برای خوندن متمم نباشید. بلکه خودتون مسیر خودتون رو باتوجه به علایقتون بسازید. معرفی کتاب‌های متمم از بهترین و عمیق‌ترین معرفی‌های موجود در وب فارسی هست. چون از چندین جنبه، کتاب و نویسنده‌ش رو بررسی می‌کنه. توی بحث‌ها شرکت کنید. چون متمم به کامنت‌های شما خیلی اهمیت میده. این ویژگی منحصربه‌فرد متممه.

مائده حوایی، نویسنده، بلاگر و مدرس خلاقیت

۳۰۱۸ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

فرید آقاجانیاز فروردین ۱۳۹۵ همراهی من با متمم آغاز شد. یکی از شیرین‌ترین و مهم‌ترین تجربیات زندگی من بوده و همچنان ادامه دارد. متمم کمک کرد تا قناعت، تفکر، لذت عمیق زندگی را درک کنم. علاوه بر مطالب علمی که آموختم، نکات عملی و کاربردی مفیدی را بدست آوردم. در متمم مطلب نمی‌خوانیم، بلکه نکاتی قابل اجرا در زندگی را می‌آموزیم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توانم اشاره کنم این است که اگر به متمم‌خوانی اکتفا نکنید و مطالب آن را اجرا کنید و به کار ببرید، پیشرفت می‌کنید ولی از مطالعه‌ی خالی چیزی نصیب شما نخواهد شد. هر چه اجرایی‌تر نگاه کنید، متمم برای شما جذاب‌تر خواهد بود. هر چه کاربردی نگاه کنید، موفق‌تر هستید.

فرید آقاجانی، موسسه آموزش عالی سناباد گلبهار

۳۰۰۵ روز همراهی با متمم

محمدصالح ناصحیمتمم برای من همیشه نقطه‌ی اتکای اصلی و منبع موثق برای شروع راه مطالعه در حوزه‌های مدیریت و توسعه‌ی فردی بوده. متمم راهی رو برای من باز می‌کنه و در بسیاری اوقات تاریخچه و فراز و فرود‌های یک حوزه رو نشونم میده که باید با صرف زمان بسیار اون‌ها رو بدست بیارم و همچنین بهم فرصت میده که با منابع بیشتر آشنا بشم و یادگیری خودم رو عمق ببخشم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

شاید یکی از تفاوت‌های اصلی متمم با سایر منابع در عین موجز بودن، عمق داشتن هست. برای یادگیری عمیق حتما دروس یادگیری و ارزش آفرینی رو مطالعه کنید.

محمدصالح ناصحی، سرپرست پشتیبانی و فروش دیوار

۳۰۱۱ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

محمدرضا مصطفیدر دورانی قرار داریم که دسترسی به اطلاعات راحت و آسان است، افراد متخصص هم تقریباً در اکثر زمینه‌ها به راحتی در دسترس هستند. در این دوران برای دیده شدن و موفق شدن بیشتر از تخصص به تمایز نیاز داریم؛ چیزی که ما را از بقیه متمایز کند. یکی از بهترین راه‌های ایجاد تمایز در هر فضایی توسعه مهارت های فردی است. اینکه با توسعه توانمندی‌هایمان بهتر دیده شویم و مسیر پیشرفت را راحت‌تر طی کنیم.مهارت هایی مانند مذاکره، گزارش نویسی، عزت نفس، ارتباط موثر و چندین‌و‌چند مهارت که مانند ویترینی از ویژگی‌های ما کمک می‌کنند بهتر دیده شویم.

من تا قبل از آشنایی با متمم دیدگاه متفاوتی نسبت به پیشرفت داشتم و با وجود اینکه مطالب مختلف را از سایت‌های مختلف سرچ و مطالعه می‌کردم، اما تغییری در روند پیشرفت خودم احساس نمی‌کردم. اما از زمانی که با متمم آشنا شدم تازه فهمیدم چه تصورات اشتباهی در مورد توسعه و پیشرفت داشتم و متمم به من کمک کرد ضعف‌های خودم را بهتر بشناسم و روی رفع آنها تمرکز کنم‌. این آشنایی و دوستی من با متمم موجب شد دیگر پراکنده‌خوانی را رها کرده و به صورت متمرکز به مطالبی که معمولا در کشور ما کمیاب و در برخی موارد تقریباً نایاب است دسترسی داشته باشم.

از متمم گفتن برای من به شخصه سخت بوده و هست و شاید فقط بتوانم بخشی از حق مطلب را در مورد آن ادا کنم. متمم یک بنگاه اقتصادی نیست و مطالب ارائه شده در آن را باید با کیفیت بسیار پایین‌تر و هزینه بسیار بالاتر از طریق پلتفرم‌های دیگر کسب کنیم.

متمم یک دانشگاه واقعی است و پس از آشنایی با آن می‌فهمیم سیستم آموزشی دانشگاهی ما چه مشکلاتی دارد. چیزی که از نظر من متمم را از سایر پلتفرم‌های مشابه متمایز کرده این است که تمامی مطالب با رفرنس معتبر بوده و با آخرین مطالب علمی روز دنیا در آن زمینه بروزرسانی می‌گردد. از طرفی دروس متمم بصورت شیوا و ساده و قابل فهم و با ارائه مثال های متنوع و کاربردی بومی‌سازی شده است. به صورتی که مطالعه‌ی مطالب جذاب بوده و باعث می‌شود مخاطب به ادامه‌ی مطالعه ترغیب شود.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توصیه من به متممی های عزیز این است که مطالعه هدفمند داشته باشند و از پراکنده‌خوانی اجتناب کنند. مطالب متمم کاربردی و جذاب هستند، اما برای گرفتن بیشترین بهره‌وری از مطالب پیشنهاد من این است که برنامه داشته باشید و هیچ‌وقت عجولانه مطالعه نکنید و اجازه بدهید که مطالب کاملاً در ذهن شما نهادینه شود. عجله در مطالعه موجب یادگیری سطحی شده و باعث می‌شود بعد از مدتی مطالب آموخته شده فراموش شوند.

پیشنهاد دیگر من این است که همیشه سعی کنید از مطالب یادداشت‌برداری کنید و برای پاسخ‌گویی به تمرینات وقت بگذارید. چون تلاش برای پاسخ‌گویی به تمرین‌ها باعث می‌شود مطالب به شکل بهتر و کاربردی‌تری در ذهن شما ثبت شود.

محمدرضا مصطفی، کارشناس تضمین کیفیت شرکت صنایع شیمیایی فراپل جم

۲۹۶۴ روز همراهی با متمم

اکانت لینکدین من

نیلوفر شیری پورمتمم، خانه دوم من است؛ خانه‌ای برای تمام مشکلاتم. خانه‌ای که میدانم، میتوانم جواب تمام سوالاتم را در لابه‌لای درس‌هایش بیابم. صدای محمدرضا شعبانعلی، و کلمات ایشان پنجره‌ای بود برای خانه کوچک دانش من. متمم مکانی است برای بزرگ شدن، یاد گرفتن، شخصیت دیگری شدن.
متمم مسیر زندگی مرا روشن کرد و به ساخت شخصیت من کمک فراوانی نمود. این خانه دوم، دانشگاه واقعی من است، دانشگاهی که آموختن در آن پایان نمی‌یابد.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوستان عزیزم، می‌دانید وقتی از ما قدیمی‌ترها می‌پرسند، چه چیز تو را تعریف می‌کند، میگوییم متمم.
برای ما متممی‌ها، متمم مانند خانه دوم شده است. می‌دانید چرا؟ چون به هر کجا که برویم، از هرجای دیگری که بیاموزیم، باز هم وقتی برمی‌گردیم که از متمم بیاموزیم، حس می‌کنیم چقدر چیز هست که هنوز نمی‌دانیم. چقدر رشد کردیم در این خانه.
توصیه من به شما این است که بخوانید. از متمم مانند چشمه‌ای که آب گوارا دارد، با تشنگی تمام استفاده کنید.

برای این‌کار یک دفتر بردارید، نکات مهمی که آموختید را یادداشت کنید. آموزش‌های متمم را در طول روز به کار ببرید.
به صدای محمدرضا شعبانعلی گوش دهید تا نکات مهم در ذهن‌تان با صدای او بماند؛ با مثال‌های او و نحوه بیان ایشان.
یادتان باشد این خانه، مثل دانشگاه نیست که چهار سال بخوانید و تمام شود؛ شما در تمام لحظات زندگیتان می‎توانید از آن استفاده کنید.
کنجکاو بمانید.

نیلوفر شیری، مدیر فروش شرکت پلاک سنگ

۲۸۹۴ روز همراهی با متمم

علیرضا امینی نائینیسال ۹۴ مهندسی مواد دانشگاه شریف قبول شدم. با ۵ نفر از هم‌کلاسی‌های دبیرستانم، هم اتاق خوابگاه دانشگاه شدیم. یکی از دوستام که از همه باهوش‌تر بود(الان هم کاناداست!) همیشه با وسواس سر ساعت ۱۱ شب می رفت یه گوشه و غرق فکر می‌شد. بعد با شور و هیجان یه سری مسائل رو برای ما می گفت که از درک اون زمان ما خارج بود. من هم به اون همه دانش و فهم یه پسر ۱۸ ساله غبطه خوردم و بالاخره دزدکی فهمیدم ماجرا از چه قراره…
دوست عزیزمون می‌رفت توی متمم و تمرین‌هاشو یکی پس از دیگری و کاملِ کامل انجام می‌داد. آغاز دلبری متمم برای من دقیقا همون زمان بود. متاسفانه به خاطر کارهای دانشگاه خیلی پیگیر متمم نبودم تا این‌که تصمیم به تغییر رشتهاز مهندسی مواد به MBA کردم. برای آزمودن تصمیمم بیشتر سمت متمم رفتم و باهاش انس گرفتم. واقعا حال منو خوب می‌کرد و بهم امید به زندگی می‌داد. فهمیدم یه دوست دانشمند، روانشناس و خیرخواه دارم که تو بدترین هم منو بلده و می‌تونه من رو به وجد بیاره.
از اون طرف وقت‌هایی که من ازش دورم جای خالیش به شدت حس می‌شه و انگار یه کار ناتموم دارم همیشه پس ذهنم در حال مصرف انرژیه.
امسال خداروشکر خیلی با متمم رفیق بودم و سفت و سخت پیگیرش! مطالبی که متمم نشر میده برای من بی هیچ اغراقی، جذاب تر از هر کورس و دوره ایه.
یکی از آرزوهام اینه که اکثر مطالبش رو بخونم، بفهمم و بکار ببندم حتی تو سن ۶۰ سالگی!

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

به نظر من یکی از مهم‌ترین موارد در متمم‌خوانی تعیین چشم انداز (Vision) است. این‌که بفهمیم به کجا می‌خوایم برسیم و الان در وضعیت حال حاضرمون چقدر تا چشم‌انداز و مدینه فاضله‌مون فاصله و گپِ دانشی هست.

برای پر کردن این شکاف، استراتژی لازمه. استراتژی متمم‌خوانی واقعاً می‌تونه توی یه مسیر شما رو از سایر افراد و حتی سایر متممی‌ها متمایز کنه. پس اگه میخواین هدف اولیه‌تون محقق بشه حتماً بدونید اول با متمم چیکار میخواین بکنین(هدف دقیق متمم خوانی به شیوه SMART)، چقدر وقت میتونید بذارید، چه درس‌هایی رو کی میخواین بخونین و کی تموم کنین و نکاتی که خودتون به فراخور حالتون باید اعمال کنید که در نهایت با تمام تمرکز و ماکسیمم تلاشتون جلو بره و پشتش خدایی ناکرده باد نخوره.
شاد باشید و شادی‌بخش.

علیرضا امینی نائینی، دانشجوی کارشناسی ارشد MBA دانشگاه صنعتی امیرکبیر
۲۸۲۱ روز همراهی با متمم

اکانت من در لینکدین

احسان کارگزارفردمتمم کاربردی‌ترین دانشگاهی است که تا کنون به چشم دیده‌ام. همراهی با متمم بر سبک نگرش من بیشترین تاثیر را داشته است.
متمم بر سبک یادگیری من اثر گذاشته است. تاکید متمم بر مطالب علمی، نگاه من به بسیاری از گزاره‌های شبه‌علمی و غیرعلمی را تغییر داده است.
متمم، دوست خوب است، درست مانند کتاب؛ حتی از آن بهتر.
چون متمم زنده است، بازخورد می‌دهد، عکس‌العمل دارد، به شما اهمیت می‌دهد. این را از رفتارش به خوبی می‌بینید.
متمم، با حوصله هم هست؛ اگر برای پیشرفت و توسعه مهارت‌های خود جدی باشید، گام به گام شما را همراهی می‌کند و روز به روز شما را رشد می‌دهد.
متمم، به‌روز است. مملو از موضوعات معتبر علمی و راهکارهای عملی.
متمم، دقیق است. این دقت متمم، مسری است. بعد از مدتی همراهی با او، به موضوعات مطرح شده در جامعه با دقت بیشتری نظر خواهید کرد.
متمم شما را به معتبرترین مقالات، کتاب‌ها و دانشمندان وصل می‌کند. این هدیه، بسیار ارزشمند است.
بی‌شک متمم، بهترین دوست من است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

مطمئن باشید زمانی که در متمم صرف خواهید کرد به مهم‌ترین سرمایه زندگی‌تان تبدیل خواهد شد.
متمم را جدی دنبال کنید. به صورت منظم برای آن زمان بگذارید تا پیشرفت شما سرعت بگیرد.
مثل یک تشنه واقعی، به دنبال یادگیری از متمم باشید. جزوه مخصوص متمم را داشته باشید و درس‌های ناب و نکته‌های آن را ثبت کنید.
من اکنون بیش از ۲۰۰ صفحه پشت‌ورو از متمم یادداشت برداشته‌ام و بی‌شک جزو ارزشمندترین دارایی‌های زندگی‌ام است.
اگر بخواهید موضوعات علمی دست اول را با کیفیتی که متمم ارائه می‌دهد از منابع دیگر به دست بیاورید، باید چند ده برابر زمان صرف کنید. حتی اگر موفق شوید این مقدار زمان بگذارید، بسیار سخت است که بتوان ادعا کرد به کیفیتی نزدیک به آنچه متمم ارائه کرده است دست یافته‌اید.
فرصت حضورتان در این دانشگاه بی‌نظیر، تبریک می‌گویم. آن را مغتنم بشمارید.

احسان کارگزارفرد، مدیر تولید یک شرکت خصوصی

۲۷۱۲ روز همراهی با متمم

اسماعیل راستی پوریادمه سال ۹۵ اسم متمم رو شنیدم و اکانت ساختم ولی استفاده نکردم تا فروردین ۹۹.
وقتی که شروع کردم از این‌که مطالبی رو مطالعه می‌کردم که همه رو تجربه کرده بودم و تأثیرات متمم روی نوع نگرش و تفکرم رو می‌دیدم، هیجان‌زده و شگفت‌زده شده بودم و حسرت می‌خوردم که چرا زودتر شروع نکردم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

حتی یک روز زودتر از متمم استفاده کردن، می‌تونه تفکر انسان رو چندین سال توی کار و زندگی شخصی جلو بندازه.

اسماعیل راستی پور، مالک محصول – کارگزاری آگاه

۲۷۰۶ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

فاطمه طاهریانمتمم مرا با این دیدگاه که زمان آن رسیده که مسئولیت آموزش خود را به عهده بگیرم جذب کرد و الان که نزدیک به ۳ سال از زمان هر روز متمم‌خوانی من ( با وجود مشغله زیاد) می گذرد.

خوشحالم که این اتفاق افتاد و آن را یکی از نقاط عطف زندگیم می‌دانم. به عنوان یک برنامه‌نویس می‌دانستم بسیاری از مهارتها را لازم است به صورت خودآموز بدست بیاورم، آنچه متمم به من داد نه یادگیری خودآموزی بلکه فرم و شکل دادن به نحوه آموزش خودم و نشان دادن راه‌های بهتر برای توسعه بوده است.
به نظرم کار متمم شبیه مربی بدنسازی است که روی ذهن متمرکز است :)

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

توصیه میکنم درس مهارت یادگیری را در ابتدای کار مطالعه کنید، در تسهیل مسیر بسیار کمک‌تان می‌کند و باعث می‌شود در طولانی‌مدت زمان زیادی ذخیره کنید. مسئولیت آموزش خودتان را به عهده بگیرید و از قدرت و آزادی که در کنارش بدست می‌آورید لذت ببرید :)

فاطمه طاهریان، برنامه‌نویس ارشد شرکت رادکام

۲۷۰۷ روز همراهی با متمم

علیرضا اسمی خانی

مسیری‌هایی که در زندگی طی می‌کنیم، مشابه یکدیگر هستند. شاید در طی زمان جریان‌ها تغییر کنند؛ اما معمولاً ما در یک جریان از جریان‌های اصلی، قرار خواهیم گرفت.
متمم، آغازی بر شکل دادن به مسیر خودمان است. شاید در همان جریان اصلی بمانیم؛ اما متمم ما را به فردی متفاوت از منظر بینش‌مان به جهان، تبدیل می‌کند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم دریایی از دانش است که برای فهم هر درس و صیقل دادن خودمان، نیاز به چندین روز و هفته و ماه داریم.
در شروع حتما به “نقشه یادگیری” رجوع کنید؛‌ و شروع به یادگیری بینشی که به آن نیاز دارید، کنید؛‌ و در بلندمدت به سمت مهارت‌هایی بروید که به نظرتان بهتر است آن‌ها را بدانید.

علیرضا اسمی‌خانی

۲۶۹۹ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

سید حسن توحیدیمتمم یکی از بهترین شبکه‌های آموزشی در ایران است و برای افرادی که دنبال آموزش و ارتقاء خودشان هستند همتا ندارد – اگرچه کاستی‌هایی می‌تواند باشد و طبیعی است اما – بدون شک محلی برای یادگیری و ارتقا دانش است.

هر چند متمم یک‌بار به درشتی با من برخورد و کامنت من را حذف و سانسور کرد، اما من راضی هستم. این را گفتم نه از باب گله و شکایت، بلکه نشان دهم من برای آموزش این‌ءها را به‌جان می‌خرم و ادامه می‌دهم و نشان می‌دهم که متمم یک اکوسیستم زنده و پویا است با خط‌مشی‌هایی مخصوص خود که تا کنون بسیار خوش درخشیده است و آرزوی سلامتی برای بنیان‌گذار و تمامی دست‌اندرکارانش دارم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم می‌تواند شما را متحول کند، چون اغلب موضوعات بکر است و از طرفی در مدارس عالی نیز غیر قابل دسترس هست.

 • سعی کنید مطابق نقشه راه هر درس بروید و اطلاعات خود را در آن درس تکمیل کنید.
 • فراموش نکنید پس از متمم، کتاب و یا دوره‌های مربوطه را نیز شرکت و معلومات خود را ارتقا دهید.

بدون شک جای خوبی را برای ارتقا معلومات پیدا کرده‌اید .

سید حسن توحیدی، رییس هیت مدیره شرکت کالا رنگ افرا

۲۵۸۸ روز همراهی با متمم

عرفان یاسری
نگرش همه‌جانبه و تنوع دروس، متمم را برای من به منبعی منحصربه‌فرد تبدیل کرده است. سبک طبقه‌بندی و تشریح مباحت منجر به افزایش بهره‌روی و بعضاً میل به یادگیری بیشتر می‌شود. اما نکته‌ای که جدا از آموزش‌های متمم دوست دارم به آن اشاره کنم، روش کاری متمم به عنوان یک پلتفرم آموزشی است. مسئولیت‌پذیری، وظیفه‌شناسی و همدلی متمم در قبال خوانندگان خود، درس بزرگی در زندگی شخصی و کاری‌ام بوده است.

تلاش این مجموعه برای حرکت در راستای همان چیزی که آموزش می‌دهد، می‌تواند برای هر فردی یک الگو باشد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

مراجعه به نقشه یادگیری درس‌ها و کارگاه‌ها، برنامه‌ریزی و پرهیز از پراکنده‌خوانی از نکات مهمی است که در ابتدای آشنایی با متمم بهتر است رعایت شود. همچنین مشارکت داشتن در درس‌ها و خواندن نظرات دیگران در تثبیت مباحث بسیار کمک می‌کند.

عرفان یاسری، کارشناس پایپینگ شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی

۲۵۷۲ روز همراهی با متمم

علیرضا لطیفیبه یقین می‌توانم بگویم متمم نقطه عطف زندگی من بود. در آن روزهای تاریک بعد از انصرافم از دانشگاه که حقیقتاً بلاتکلیف و سردرگم بودم، متمم چراغ راهی شد برای من تا سرخورده و از ادامه مسیر ناامید نشوم. جدا از دانش و مهارت‌های ارزشمندی که در مسیر شغلی‌ام از او یاد گرفتم، خودشناسی دیگر هدیه ارزشمند متمم به من بود. امروز بخاطر یک‌سری مسائل شخصی، مسیر شغلی‌ام را عوض کردم، اما هم‌چنان متمم دوست و همراه من است. چرا که از او، نه فقط مهارت‌های مرتبط با کار، بلکه بهتر زندگی کردن را هم می‌توان آموخت.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

همان‌طور که می‌دانید سیستم آموزشی ما کاستی‌های فراوانی دارد؛ به دید من متمم بخش مهمی از آن‌ها را به شکل شایسته‌ای پوشش داده است. فرصت یادگیری از یک منبع باکیفیت و بروز را از خودتان دریغ نکنید.

علیرضا لطیفی، برنامه‌نویس وب که روحیه‌ی کارآفرینی دارد

۲۵۷۰ روز همراهی با متمم

آدرس من در ویرگول

احمدرضا کرمیحدوداً بعد از خدمت سربازی بود که با متمم آشنا شدم. متمم و محمدرضا شعبانعلی عزیز در حکم بهترین معلم‌های زندگی من رو داشته و هم‌چنان این نقش پررنگ رو داره. بزرگ‌ترین دستاوردی که من از متمم با خودم به همراه دارم، تغییر نگرش از عدم اعتمادبه‌نفس کامل به سمت یادگیری مهارت‌های جدید هست. هنوز که هنوزه من متمم رو یکی از بهترین مراکز یادگیری در فضای مجازی می‌دونم و امیدوارم که همیشه این افتخار رو داشته باشیم که شاگردی آقای شعبانعلی رو بکنیم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

بزرگ‌ترین توصیه من برای دوستان تازه وارد متممی این است که خیلی ساده از میان درس ها عبور نکنن و تمرینات رو حتما انجام بدن. در یادگیری شتاب نداشته باشن و یادگیری رو یاد بگیرن.

احمدرضا کرمی، مدیر محتوا

۲۵۶۳ روز همراهی با متمم

تربیتگرام: راهنمای جامع فرزندپروری

آرادا مارکاریانبعد از ورود به دانشگاه مدیریت و گذراندن کلاس‌ها همچنان حس کمبود و عدم رضایت با من بود . دوست داشتم مطالب کاربردی‌تری بدونم و بتونم تو محیط کسب‌و‌کار خودم اجرا کنم. همچنین به تجربیات دیگران در حوزه مدیریتی علاقه‌مند بودم، ولی خب این علاقه و حس با رفتن به دانشگاه ارضا نشد تا اینکه بعد از سرچ راجع به مذاکره به فایلهای آموزشی محمدرضا شعبانعلی عزیز رسیدم و بعد از اون با متمم آشنا شدم.

متمم‌ به من حس یه کتابخونه، حس همراهی با آدم‌های باتجربه میده و همچنین شانس استفاده از نظر و تجربیاتشون برای من فراهمه. با انجام پروژه‌هاش حس دانشگاهیو میده که هر چیزیو که خودت مفید میدونی بری سراغش. با اعلام نظر و مطالعه نظر دوستان و همچنین فیدبکی که با امتیازدهی میدن، فرد به نقاط قوت و ضعفش و میزان عمیق بودن تحلیلش پی‌میبره.

الان متمم برای من عادت و روزمرگی شده و چند روز که ازش دور میمونم انگار چیزیو گم کردم. آرزوی موفقیت دارم برای مدیران و تمامی دوستانی که برای متمم زحمت میکشن. امیدوارم  زحمات‌شون چه مالی و چه معنوی جبران‌ بشه.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

در جایگاهی نیستم که توصیه‌ای به کسی بکنم ولی پیشنهادم اینه که دوستانی که علاقه‌مند به حوزه مدیریت هستن حتما دوره‌ی MBA رو از دروس پایه شروع کنن و اول از همه مهارت یادگیری چون هیچ جا به ما یادگیریو یاد ندادن و با برنامه‌ریزی بدون عجله پیش برن و مطالبو هضم کنن و بهش فکر کنن تا بتونن نظر خودشونو به اشتراک بذارن و این چرخه خودش باعث یادگیری کاربردی مباحث میشه.

دوستانی که علاقه‌مند به توسعه فردی هستن میتونن مطالبو پراکنده بسته به نیاز مطالعه کنن‌ و از مطالب و مسیر آموزشی متمم لذت ببرن.

آرادا مارکاریان، خدمات خودروئی مدوسا

۲۳۹۹ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت ما

امیر جافریمتمم برای من یه دانشگاه باصفا با استادای عالی و همکلاسیای درجه یکه، اینجا دانش همیشه به‌روز، پویا و عمیقه. هر موقع یه درس جدید یاد می‌گیری همکلاسیای فرهیخته‌ات با مثال‌هایی از تجارب ارزشمندشون بهت کمک می‌کنن تا یادگیریت رو تثبیت کنی، حضور در متمم لذت‌بخش و همیشه برای من مایه افتخار بوده.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

الان چند ساله که دارم توی متمم شاگردی می کنم، و اینا چندتا از دلایلشه:

 • محتوای متمم علمی، دقیق و ساده است
 • دروس با همدیگه ارتباط منطقی دارن و نقشه راه شفاف و مشخصه
 • فضای یادگیری تعاملیه و تو رو با درس درگیر می‌کنه
 • مخاطبین و کاربران متمم افراد فرهیخته‌ای هستن و فضای حاکم بر اون فضای عمیق و ارزشمندیه
 • درس‌ها مرتباً به‌روز میشن
 • روش کار متمم کاملاً علمی و منحصر به فرده.

امیر جافری، مدیرعامل و سردبیر شرکت تولید محتوای جهان نوآوری داده

۲۳۸۹ روز همراهی با متمم

بهنوش مشتاقخلاصه‌اش می‌شود: «متمم یک دانشگاه درست و حسابی است». دانشجویی و یاد می‌گیری چگونه درس بخوانی! چگونه به تمرین‌ها پاسخ بدهی. نمره‌ای نیست که درس پاس شود.

متمم شیوه‌ای انسان‌گرا دارد که بیاموزی اگر تمرینی را پاسخ می‌دهی آن را برای کمک به فرایند یادگیری خودت انجام می‌دهی. متمم زندگی بدون شتاب را به تو می‌آموزد و با حضور فعال در آن کم‌کم می‌فهمی که درست است که کنار دانشجویان دیگری ولی با سرعت متناسب با خودت باید پیش بروی.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم که بیایی با حجم وسیعی از مطالبی برخورد خواهی کرد که جای دیگر کمتر آن‌ها را دیده‌ای. احتمالاً در ابتدا هیجان‌زده هستی که روی تمام لینک‌ها کلیک کنی و مطالب را بخوانی. ممکن است آن‌قدر هیجان داشته باشی که انتخاب کنی به جای وقت برای خواندن نظرات دیگران بروی سراغ مطالب.
میخواهم بگویم این هیجان تو را می‌فهمم و من هم همان‌طور بودم. اما توصیه می‌کنم متمم را دانشگاهی همیشگی بدانی. مفید‌ترین مقاله‌ای که باید در ابتدا بخوانی این است که «چگونه متمم بخوانیم؟»

بهنوش مشتاق، برنامه‌نویس و تحلیل‌گر سیستم – فریلنسر

۲۳۵۷ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

محمدرضا معاشرتیتا امروز که این نوشته را می‌نویسم حدودا ۳ سال و نیم است که با متمم همراه هستم.
برای من متمم، زندگی است. متمم دقیقاً همان چیزی است که مردم ما به آن بیش‌ازپیش نیاز دارند.
رشد، توسعه، آگاهی. متمم در همه ابعاد زندگی راه‌گشاست.
چه خانم خانه‌دار باشی چه دانشجو چه کارمند چه مدیر یا هر چیز دیگر.
در متمم مهارت‌های مختلفی می‌آموزی. هم مهارت‌های زندگی و هم کسب‌وکار.
اگر دوره MBA متمم را بگذرانید و در درس‌هایش عمیق شوید روش زندگی شما تغییر خواهد کرد.
با اختلاف تفاوت است بین آموزش‌های متمم و دیگر کلاس‌ها.
من افتخار می‌کنم که متممی هستم و افتخار بیشترم این است که از حضور محمدرضا شعبانعلی بهره‌مندم.
محمدرضا شعبانعلی مردی است برای همۀ فصول.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

حتما دست‌کم روزی یک ساعت متمم‌خوانی کنید. عمیق بخوانید، تفکر کنید و نظر دهید. مهم‌تر این‌که نظرات دیگران را بخوانید که بسیار از آن‌ها خواهید آموخت.
به نظر من دو روش برای استفاده از متمم وجود دارد:
یکی این‌که بر اساس ذوق و علاقه‌مندی مطالب را بخوانید (که من خودم این روش را توصیه نمی‌کنم).
دوم این‌که بر اساس سرفصل‌ها شروع به خواندن کنید.
من خودم از ابتدا با دوره MBA متمم همراه شدم و تلاش کردم بر اساس آن پیش بروم.
دوباره تاکید می‌کنم حتما متمم‌خوانی را در دستور کار روزانۀ خود قرار دهید.
نکته مهم‌تر این است که به آن‌چه می‌خوانید و آموزش می‌بینید «عمل کنید».

محمدرضا معاشرتی، مدیر عامل شرکت زمزم رایانه گستر

۲۲۵۶ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

اکانت من در لینکدین

محمد فروتننگاه متمم به مسائل همه جانبه است، اگر از مدیریت صحبت میشه ابعاد انسانی ماجرا به همان اندازه مطرح میشه که زوایای علمی موضوع.
و خیالت راحته تمام منابع رو دیده‌ان و عمیق است و من از این عمق خوشم میاد، اگر چه می‌بینم برخی با متمم پیوند عمیق عاطفی دارند که به دلیل احترام متمم به مخاطب است و در نهایت از بابت فرصت حضور متمم و استفاده  خودم از آن راضی‌ام و خوشحال.

محمد فروتن، کوچ – شرکت آرنا کوچینگ

۲۲۵۰ روز همراهی با متمم

رضا صبوری نژادبرای من متمم فقط فضایی برای توسعه مهارت‌ها و یادگیری نیست، متمم مثل که خونه می‌مونه که حس خوب و دلگرمی بهم میده. تقریبا هر روز در متمم زمانی رو به یادگیری اختصاص میدم. متمم برای تهیه و ارائه محتوا استاندارد‌های بالایی داره و این استانداردهای تولید محتوا هم همیشه در حال بروزرسانی است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر بر روی کیفیت و مفید بودن مطالبی که در اختیارتون قرار می‌گیره حساس هستید به نظرم متمم جز بهترین (از نظر من بهترین) منابع است، خیلی راحت همیشه یکی از راه‌ها این هست که موضوع مورد نظرتون را در متمم جستجو کنید تا ببینید چیزی بیشتر از انتظارتون در اختیارتون قرار می‌گیره.

رضا صبوری نژاد، مدیر محصول شرکت کیان دیجیتال

۲۲۲۸ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

محمد امین جوادیمتمم مثل یک منتور با تجربه است که چندین مسیر را رفته و می‌توان با اعتماد حرف‌هایش را شنید، بدون نیاز  چرخیدن در منابع مختلف و رفتن مسیر‌های مختلف تا انتها. بعد از شنیدن حرف‌هایش اگر برای طی کردن مسیری دانش بیشتری نیاز داشتیم، می‌توانیم سرنخ‌های موجود در حرف‌هایش را دنبال کنیم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

«یادگیری» با «سرعت» در تضاد است، شتاب نکنید و با آرامش و پیوسته درس‌های متمم را بخوانید، در این عصر آشفتگی و انفجار اطلاعات هرچقدر متمرکزتر باشید و توجه خود را روی یک درس بگذارید تا به انتها برسانید و سپس درس‌های دیگر را بخوانید، یادگیری‌تان بهتر می‌شود. از درس مهارت یادگیری غافل نشوید.

محمدامین جوادی، کارشناس برند کارفرمایی در شرکت سحاب

۲۲۱۶ روز همراهی با متمم

اکانت من در لینکدین

مهدی جلالیتا قبل از آشنایی با متمم و عضویت در آن، مطالعات تخصصی من در زمینه‌ی کسب و کار به کتاب‌های انگیزشی محدود می‌شد. اغلب در زمینه‌ی بازاریابی و فروش، و نیروی جذب، و خلق ثروت و از این قبیل موضوعات. راستش را بخواهید داشتم از مطالعه‌ی این نوع منابع ناامید می‌شدم. مثل خیلی‌های دیگر، به این نتیجه رسیده بودم که این کتاب‌ها به درد فعالیت در محیط اقتصاد ایران نمی‌خورد؛ و بیشتر در کشورهای جهان اول می‌شود از آنها استفاده کرد. متمم، برای من دریچه‌ی ورود به دنیایی جدید بود. جایی که در قالب دوره‌ی MBA آن با علم کسب و کار، در سطح بسیار بالا و قابل قبول، آشنا شدم.
اگر بخواهم یک ویژگی، بعنوان ویژگی شاخص متمم ذکر کنم، سخاوتمندی در معرفی منابع است. حتی خیلی از مدرسین کلاس‌ها و دوره‌های حضوری هم از معرفی منابع تدریس به دیگران خودداری می‌کنند، و این منابع را بعنوان یک برگ برنده نزد خود نگه می‌دارند. اما متمم اینطور نیست. من هر موضوعی که در متمم دنبال می‌کنم، چنان‌چه احساس کنم نیاز به منابع کامل‌تر دارم، همین‌جا در خودِ متمم آن منابع معرفی شده است.

در واقع، از روزی که من به عضویت متمم در آمده‌ام، کمترین مشکل را برای انتخاب کتاب مناسب داشته‌ام. همیشه بهترین و به درد بخورترین کتابها در این سایت معرفی و پیشنهاد می‌شود.
انسجام در یادگیری و مطالعه‌ی مداوم موضوعاتی که بطور روزمره با آنها سر و کار دارم، مهمترین دستاورد متمم برای من بوده است. تصمیم‌های بهتر، داشتن چشم‌انداز و بینش در کسب و کار و زندگی، ارتباطات منطقی‌تر و معقول‌تر از قبل، و به نظر خودم مهمتر از همه: گذر از خودخواهی و رسیدن به دیگرخواهی از طریق تفکر سیستمی، بخشی از دیگر آموخته‌های من در متمم است.  در کنار این‌ها، تجربیات و نظرات سایر دوستان متممی در قالب تمرینات و کامنت‌ها، گاهی اوقات از خودِ اصل درس هم برای من آموزنده‌تر هستند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

خیلی سال پیش، در یک جایی خواندم که بیل گیتس، ثروتمندترین فرد جهان در آن روزها، عده‌ای را مامور کرده است تا کتاب‌های روز دنیا را مطالعه کنند، و خلاصه و جانِ کلام آن کتاب‌ها را برای او تهیه کنند. به این ترتیب او می‌توانست در مدت کوتاهی با کمک یک تیم خبره، تعداد زیادی کتاب بخواند. همان سال ته دلم گفتم: خوش به حال بیل گیتس.
به نظر من، گروه متمم همان کار تیم خبره‌ی بیل گیتس را انجام می‌دهد. آنها بهترین کتابها و مقاله‌های دنیا را مطالعه می‌کنند، و هرچه به درد ما می‌خورد را در قالب محتوای متنی (و گاه صوتی و تصویری) در اختیارمان قرار می‌دهند. حتی اگر با مطالعه‌ی درس‌های متمم، قانع نشدیم و احساس کردیم که باید بیشتر بدانیم، منابع اصلی را سخاوتمندانه به ما معرفی می‌کنند.
پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را به ترتیبی که خودِ متمم توصیه کرده است مطالعه کنید. عجله نکنید؛ آرام آرام آموزه‌های متمم تاثیر خودش را در گفتار و رفتار شما نشان می‌دهد. در بعضی از دروس، بویژه دوره‌ی MBA، محتوای سایت متمم بی‌نظیر است. با اطمینان میگویم در هیچ کجای دیگر در محیط وب فارسی چنین محتوایی را پیدا نخواهید کرد.

مهدی جلالی، تولیدکننده درب ضدسرقت آپارتمانی

۲۲۰۰ روز همراهی با متمم

متمم و متممی‌ها عالی هستند و بی‌نهایت مطالب مفید هستش و این‌قدر محیط صمیمانه و خوب هست که من واقعا گاهی دلتنگ می‌شم و حتی برای چند لحظه هم که شده باشه یک سری به متمم می زنم فقط حیف که گرونی و تورم این‌جا هم اثر کرده ومبلغ ها بالا رفته :(

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

خیلی خوشحالیم از این که به جمع متممی‌ها اضافه می‌شوید مطمئنا هم ما استفاده می‌کنیم از شما و تجربیات‌تون وهم شما بهره‌مند می شوید باشد که همگی سلامت و موفق باشیم.

سارا پوش نژاد، کلینیک شبانه روزی

۲۱۳۴ روز همراهی با متمم

بهناز مقدم

همه ما آدم‌ها، داستان‌ها، نکته‌ها و روایت‌هایی داریم که فکر می‌کنیم ندانستن اونها یا دانستن ولی نفهمیدن اونها ، مسیر زندگی رو برامون سخت‌تر و طولانی‌تر کرده و ای کاش های زیادی رو در زندگی برامون رقم زده.

متمم به زیبایی اسم این مشکل رو “دیرآموخته”  گذاشته. به‌راستی هر یک از ما دیرآموخته‌های زیادی داریم. متمم به من خیلی کمک کرد تا با دیرآموخته‌های زندگی خودم روبرو بشم  و برام چراغی انداخت که با نور اون، بتونم زاویه دید بیشتری رو ببینم. آقای شعبانعلی به حق  نقش مهمی در فروزان نگه داشتن این شعله دارند. از ایشان و مجموعه خوبشون بسیار سپاسگزارم.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

“هر جا که هستی، در هر لحظه، سعی کن چیز زیبایی پیدا کنی.
خواه چهره‌ای باشد، یا خطی از شعری، یا ابرهایی که از پنجره دیده می‌شوند، یا گرافیتی‌های روی دیوار، و یا حتی زمینی که با توربین‌های بادی پوشیده شده است.”
“زیبایی ذهن را پاک می‌‌کند.”
یکی از زیبایی هایی هم که من پیدا کرده ام ، متمم زیباست! متمم زیبا عجیب می تونه ذهن رو پاک کنه. اگر دنبال زیبایی هستی که شایسته اون هم هستی ، متمم  یکی از بهتریناست .

(این متن برگرفته از کتاب “انسانها” نوشته ” مت هیگ” است که من در متمم با آن آشنا شدم.)

بهناز مقدم، کارشناس تغذیه

۲۰۲۶ روز همراهی با متمم

اگر درس‌های متمم را می‌پسندید و می‌‌خواهید برای یادگیری مدیریت و توسعه فردی وقت بگذارید، می‌توانید به صفحه‌ی زیر سر بزنید:

آزاده ناصر هلالیباید اعتراف کنم که عطش یادگیری و نیاز به خودشناسی در من، با خوندنِ روزنوشته‌های محمدرضا شعبانعلی شدت گرفت. همون جا بود که توی بعضی از مطالب و کامنت ها، اسم متمم به چشمم می‌خورد.
وقتی بعد از ماه ها، خوندنِ همه ی مطالب و کامنت‌های روزنوشته‌ها تموم شد و هم زمان با مادر شدنم، چند درس عمومی متمم رو بطور پراکنده مطالعه کردم.
حس یک ماهیگیر رو داشتم که وسط یه دریای بزرگ گیج شده و نمی‌دونه کجا باید تورش رو پهن کنه.
با وجود علاقه به تیترهای مباحث MBA، متوجه شدم فعلاً نیاز دارم خودم رو عمیق‌تر بشناسم و همین نیاز مجبورم کرد مطالعه‌ی جدیِ متمم رو با درس‌های توسعه فردی شروع کنم. درس‌هایی مثل کارگاه عزت نفس، مدیریت استرس، مدیریت تعارض، کارگاه تحلیل رفتار متقابل و … کمک کرد برخی ابعاد تاریک وجودم برام روشن‌تر بشه.
حالا نزدیک به سه سال هست که متمم رو تقریباً منظم می‌خونم و به تازگی مجموعه درس‌های MBA رو شروع کردم! بله درک و فهم مطالب عمومی متمم بیشتر از دو سال برای من طول کشیده.
هنوز هم گاهی نمیدونم کدوم ماهی تازه و مرواریدِ کمیاب رو صید کنم؛ تو دریایی که امیدوارم به لطف تیم متمم، صیادی ازش، حالاحالاها برامون تموم نشه.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متأسفانه من تجربه‌های موفقی از معرفی متمم به دوست‌ها و آشناهام ندارم. چند باری تلاش کردم اما نتونستم اهمیت و ارزشِ بودن در بستری که برای مطالعه‌ی محتوای متنی، نیاز به خرید اشتراک داره رو به دیگران تفهیم کنم.
بعدها وقتی به تلاش‌های بی ثمرم فکر کردم، فهمیدم اگر کسی به طور جدی به دنبال یادگیری در محیط وب فارسی باشه، بعید هست که به سایت روزنوشته‌ها و متمم هدایت نشه.
از اون به بعد متمم رو تنها به معدود دوستانم که واقعا عطش یادگیری رو در وجودشون دیدم توصیه کردم و فکر می‌کنم این کمترین دِینی بود که میتونستم به سایت ارزشمند و محبوبم ادا کنم.
لذا هیچ توصیه‌ای ندارم، چون فکر می‌کنم گذر کسی که دنبال شناخت مهارت های فردی باشه به متمم‌خونه! می‌افته.
موفق باشید.

آزاده ناصر هلالی

۲۰۰۶ روز همراهی با متمم

امیر شاهرخیمن اولین بار از طریق رادیو مذاکره با محمدرضا شعبانعلی و متمم آشنا شدم. با این‌که الان در حال گذروندن دوره MBA در سازمان مدیریت صنعتی هستم، از چند سال قبل هم‌چنان مطالب متمم رو بطور منظم دنبال میکنم. به نظرم متمم از معدود سایت‌ها و شاید تنها سایتی هست که با این سطح کیفی بالا، در زمینه‌های کسب و کار و توسعه فردی محتوای علمی و منسجم تولید می‌کنه.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

پیشنهاد می‌کنم برای بیشترین استفاده از متمم، به خصوص در دو زمینه MBA و توسعه فردی مطالب رو بر اساس ترتیب پیشنهادی متمم و با برنامه‌ریزی مرتب و بطور پیوسته مطالعه کنید.

امیر شاهرخی، دانشجوی دوره MBA سازمان مدیریت صنعتی

۱۹۹۸ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

مسعود کوچک زادهمتمم یک  حرکت  پویا  و  زنده است در جهت  توانمندسازی  مهارت‌های زندگی و ارتقاء دانش فنی و تخصصی در زمینه های مختلف از جمله  موردی که خیلی برای من کاربردی  بوده است:  MBA.

علی ‌رغم مشغله‌ی شغلی، هر روز صبح  سایت متمم  را باز می‌کنم  تا جلوی  چشم‌هایم باشد؛ هر چند ممکنه اصلاً در طول روز فرصت مراجعه نداشته باشم. با این حال، علاقه من باعث شده که هر هفته لااقل  یکی الی دو بار سری به متمم بزنم.

دوستان، به نظر من متمم را باید آهسته و پیوسته مطالعه کنید و مطالب آن را مانند غذا به آرامی نوش جان کنید تا بر وجودتان بنشیند و ملکه‌ی ذهن شما شود.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم را سر صبر و با حوصله مطالعه کنید. برای این‌‌که انبوه اطلاعات باعث سردرگمی شما نشود، یک بخش را بر اساس علاقه خودتون انتخاب کرده و به پایان ببرید و سپس بخش بعدی را شروع کنید.

مسعود کوچک زاده، مدیر تحقیق  و توسعه واحد شوینده گروه صنعتی انتخاب

۱۹۹۳ روز همراهی با متمم

آدرس من در لینکدین

زهرا محمودیبه چشم بصیرت به خود دَرنِگر
تو را تا در آئینه زنگار نیست
همه کار ایام، درس است و پند
دریغا که شاگرد هشیار نیست!    “پروین اعتصامی”

آموختن و آموختن، انباشت اطلاعات بسیار و پراکنده، فربهی انسان معاصر با داده‌ها و ستانده‌های تکنولوژی و نابرابری آن‌چه می‌دانیم و بسیارها که نمی‌دانیم؛ گریزی نیست جز تحلیل و فهم دانسته‌ها، جداکردن سِره از ناسره. اولین باری که از سر اتفاق و در یک جست‌وجوی ساده به نام “متمم” رسیدم، با خودم فکر کردم دیگر علاقه و شاید فرصتی برای آموختن مهارت‌های تخصصی و مدیریتی ندارم، اما متمم افزوده بود خلاصه‌ی بودن در این‌جا یعنی “دائم‌التحصیل بودن، محل توسعه‌ی مهارت‌های من، ارتقا کیفیت زندگی شخصی، فرآیند یادگیری پیوسته” و… راستش با عنوان کاربر آزاد به این مجموعه اعتماد کردم تا برای مدتی کوتاه در این فضای تازه بمانم و اگر آن‌چه می‌خواستم نبود، ادامه ندهم. در بدو ورود دریافتم که نادانسته‌هایم بسیار است و مقاله‌هایی با ارزش علمی بالا، بی‌شمار. مدام از این مطلب به آن مطلب می‌رسیدم و کم‌کم با فضای متمم آشنا شدم و نیاز مبرم پیدا کردم به دسترسی به مطالب تخصصی‌تر و کاربر ویژه شدن. پیوستن به مجموعه‌ای فارغ از هرگونه شعار و ادعا که بی‌اغراق هنوز مشابهش را در جای دیگری ندیده‌ام و همراهی دوستانی بی‌غرض که در دایره‌ی “نمی‌دانم” گِرد هم آمده‌اند و از هم می‌آموزند. مطالبی بی‌شمار با تاکید بر ذکر منبع، نظم و پیوستگی و از همه باارزش‌تر حضور تیمی که خودشان نیز پا‌به‌پای اعضا در حال به روزکردن آموخته‌های‌شان هستند. همین که روزشمار حضورم در متمم را می‌بینم به اهمیت فرصت‌های کوتاه عمر پی می‌برم، به تغییر مدام، به کنار زدن گاه‌ به‌ گاه لایه‌های سطحی زندگی و نگاه کردن به عمق، به درون و آهسته و پیوسته در مسیر بودن و اعتراف به این‌که هنوز و همچنان نادانسته‌هایم بسیارند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

همین‌که در هیاهوی بسیار این روزها در پی پناه‌گاهی امن و بی‌حاشیه، به این درک عمیق رسیده‌ای که رشد از درون اتفاق می‌افتد، قدم اول و چه بسا دشوار را برداشته‌ای. به گمانم و بر فرض محال اگر متمم دستت را نگیرد، باز هم چیزی را از دست نداده‌ای. این سخن افلاطون است: “دانشی که همراه با اجبار کسب شود در ذهن نمی‌ماند”، پس:
تو پای به راه در نِه و هیچ مپرس
خود راه بگویدَت که چون باید رفت!

زهرا محمودی
۱۹۹۲ روز همراهی با متمم

آدرس وبلاگ من

از وقتی با متمم آشنا شدم حال و زندگی بهتری دارم. فکر می‌کنم افرادی با مهارت‌های بیشتر می‌توانند جامعه‌ی بسیار بهتری بسازند. هر وقت و هر جا که کسانی را پیدا کردم که متممی هستند به نتیجه کارهایی که در آنجا انجام می‌شد بیشتر امیدوار شدم.

توصیه به دوستان متممی تازه واردپوریا بهروان

حواستان به لحظات زندگی باشد، یک متممی بسیار بهتر و بیشتر زندگی می کند.

پوریا بهروان، کارشناس برق و ابزار دقیق پروژه‌های EPC
۱۹۳۲ روز همراهی با متمم

آدرس من در اینستاگرام

سعیده احمدزادهمتمم مجموعه‌ای از درس‌های مفید و آموزنده که بعضی از آن‌ها حتی در دانشگاه‌ها هم تدریس نمی‌شوند.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

حتما برای مطالعه متمم در روز یک زمان مشخصی را تعیین کنید.

سعیده احمدزاده، کارشناس تولید محتوا
۱۹۲۵ روز همراهی با متمم

آدرس وبلاگ من

جواد خوانساریآن‌چه را که در طول بیش از یک دهه تحصیل در دانشگاه‌های متعبر کشور نیافتم، در متمم یافتم. برای من متمم دانشگاه زندگی است؛ جایی که مرا توانمند ساخت تا یک سیستم یادگیری یک‌پارچه برای یادگیری‌ام طراحی کنم و با بررسی نقطه‌به‌نقطه‌ی مسیر طی شده، به درک دقیق‌تری از داشته‌ها و نداشته‌هایم برسم.
توصیه به دوستان متممی تازه وارد

دوست تازه‌وارد من!
برای آموختن مهارت یادگیری، هیچ‌جایی بهتر از متمم نخواهی یافت.

جواد خوانساری، کارشناس ارشد سنجش و پایش شبکه‌های اجتماعی

۱۸۶۱ روز همراهی با متمم

وبلاگ من

امیر علی رستگار کازرونی..::هوالرفیق::..
همیشه دنبال فرصتی بودم که بتوانم در کنار روزمرگی‌های دانشگاه‌هایی‌ام، زمانی را به «خودم» اختصاص دهم و یک سری مطالعات «واقعی» داشته باشم که مهارت‌های فردی و اجتماعی‌ و سازمانی‌ام را افزایش دهم. هم پیوستگی و پویایی برایم مهم بود، هم داشتن فضایی صمیمی و بانشاط؛ از طرف دیگر، علمی و به‌روز بودن این آموزه‌ها بخش مهم دیگری از دغدغه‌ام بود. «متمم» همان فرصتی بود که به من هدیه داده شد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

«متمم» خیلی فراتر از این «چهار حرف» هست. اگر می‌خواهی با حقیقت آن آشنا شوی، دست از تنبلی! بردار و همین الان اولین درس را بخوان. بیشترین بازدهی را زمانی داشتم که تمام تمرکزم را روی یک دوره یا کارگاه گذاشتم. اگر «عزت‌نفس» را شروع می‌کنی تا آن را تمام نکردی دوره‌ی جدیدی را شروع نکن.

امیر علی رستگار کازرونی، دانشجوی پزشکی علوم پزشکی شیراز
۱۸۵۵ روز همراهی با متمم

آدرس وبلاگ من

اکانت من در لینکدین

علی مظفرینخستین روزی که به متمم پیوستم گمان نمی‌بردم زمانی بیش از گذراندن آموزه‌های «تفکر نقادانه»، که بهانه‌ی متممی‌شدنم بود، متممی بمانم. ولی گوارایی برداشتن و نوشیدن آب از سر چشمه سرنوشت دیگری را آفرید. زیستن در میان گروهی یاددهنده و یادگیرنده، ورای آن چه آموختم و خواهم آموخت گران‌بهاترین ره‌آوردم بود.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم دریایی‌ست که می‌شود در آن به صید مروارید رفت و البته می‌شود بی‌هیچ دستاوردی غرق شد. دانستن آن چه می‌خواهیم و اطمینان از اینکه متمم می‌تواند آن را به ما بدهد پیش‌شرط همراهی با متمم است. نمی‌توانم در مورد آن چه می‌خواهید یاری‌تان کنم اما اگر می‌خواهید غرق نشوید تَب «پشتیبانی متمم» را دریابید.

علی مظفری، دستیار بازاریابی شرکت بهبود گستر یزد

۱۸۱۱ روز همراهی با متمم

اکانت من در ویرگول

محمدعلی عبدالعلی زادهآشنایی من با متمم حدود ۲ سال پیش با شک و تردید شروع شد! کلی با خودم کلنجار رفتم تا یک ماه اشتراکش را خریداری کنم! اما این همراهی آن‌قدر شیرین بود که دیگر رهایش نکردم. متمم نه فقط در افزایش دانش و آگاهی من، که بر روی ابعاد دیگر زندگی من (رفتار، جهان‌بینی و ..) هم تاثیرات بسیار مثبتی گذاشته است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

۱) در ارتباط با متمم عجله نکنید! آن‌چیزی که به رابطه‌ی شما و متمم عمق و غنا می‌بخشد زمان است.
۲) در مسیرِ مشخص باشید. اگر درس یا موضوعی را شروع می‌کنید، تلاش کنید تا در مسیر پیشنهادی متمم یادگیری را تکمیل کنید.
۳) گنجینه‌ی نظرات را نادیده نگیرید! نظرات هر درس پر از تجربه و آگاهی‌ست. آن‌ها را دریابید!

محمدعلی عبدالعلی‌زاده، مدیر رشد هوم‌کا

۱۷۶۸ روز همراهی با متمم

آدرس وب‌سایت من

فرهاد جهشخیلی پیشتر در جایی عبارتی به چشمم خورده بود که به نظرم بهترین شرح برای تجربه من در همراهی با متمم است. هرچه فکر کردم آن عبارت، منبع و گوینده آن یادم نیامد. این عبارت را نقل به مضمون و همین‌طوری پا در هوا و ناقص از این رفیق حواس‌پرتتان پذیرا باشید: “کیفیت زندگی هر کس با تعداد دفعاتی که «آها» می‌گوید ارتباط مستقیم دارد”. یعنی شما هر بار که موضوعی را درک می‌کنید، گره‌ای در ذهن‌تان باز می‌شود و از سر آگاهی «آها» می‌گویید کیفیت زندگی‌تان بهتر می‌شود. من بیشترین «آها»های زندگی‌ام را در همراهی با متمم گفته‌ام…

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

متمم مثل معشوقه‌ای است که باید کشفش کنید. برای انس گرفتن با متمم وقت بگذارید و کمی حوصله به خرج دهید. حتما ارزشش را دارد 😉

فرهاد جهش، کارشناس مهندسی عمران در معاونت دوم ریاست جمهوری – افغانستان

۱۷۱۰ روز همراهی با متمم

آدرس من در اینستاگرام

مهدی کلانترزادهاز نظر من متمم همانند یک رودخانه است ، می‌توان از آب آن رفع عطش کرد ، کنار آن می‌توان نشست و از صدای آب آرامش گرفت ، برای تفنن در آن شنا کرد و یا می‌توان برای آبیاری از آن آب برداشت و زمینی بایر را آباد کرد. من به شخصه همه کاربردهای اشاره شده را در متمم داشته‌ام: از صفحات سبک و تفننی تا متن های سنگین و نیازمند تمرکز؛ از خودشناسی تا استفاده از مطالب آن در کسب و کار کوچک خودم.

یکی از مشکلات من تا پیش از آشنایی با متمم، پراکنده‌خوانی کتاب‌ها و مفاهیم روانشناسی، مدیریت، خودشناسی و مهارت‌های فردی بود.

اولاً اینکه این مفاهیم چه در قالب کتاب و چه تارنماها و رسانه های صوتی و تصویری ، طیفی نامتوازن از رویکرد بازاری و کاسب‌کارانه، انگیزش‌های سطحی تا مطالب عمیق را در برمی‌گیرند و اگر یک فرد عادی با مشغله‌های شخصی و کاری بخواهد تمام آنها را بخواند و ببیند و بعد خوب و بد را از هم جدا سازد به فرض آنکه دانش آن را هم داشته باشد، زمان آن را نخواهد داشت.

متمم در یک رویکرد حرفه‌ای تمامی مطالبی که در چهارچوب سواد در دو دهه اخیر شناخته می‌شود را جمع‌بندی و به صورت خوشه‌ای فراهم آورده است. به شخصه با مطالعه متمم توانسته‌ام درکی پیوسته در سطح خودم از مفاهیم اشاره شده پیدا کنم و در این ابتدای راه دیگر بازیچه مطالب هیجانی ، سطحی و بازاری در این زمینه نشوم.

یکی از ویژگی‌های شاخص متمم این است که آنچه را که در درس‌ها مختلف آموزش میدهد ، در کسب و کار خود متمم نیز پیاده می‌شود. کاربر همزمان که در متمم در حال آموزش دیدن است به عنوان یک مشتری، با رویکردی روبرو است که زمان‌بندی، کیفیت، گستره خدمات و کیفیت محصولات آموزشی را در متمم می‌بیند و به‌طور ناخودآگاه الگویی عملی برای آموخته‌ها می‌یابد.

به صورت سنتی در جامعه ایران، عالمِ بی‌عمل بسیار دیده‌ایم، ولی متمم مفاهیمی را که آموزش میدهد خود به کار بسته است؛ پاسخ‌گویی به سوالات، زمان‌بندی صحیح و اطلاع‌رسانی پیوسته ، کیفیت بالای مطالب آموزشی و کیفیت عالی تارنما.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

از نظر من متمم یک دریچه جدید بود. تمام مطالب متمم در کتاب‌های دیگر موجود است ، ولی یک مفهومی داریم به اسم بومی‌سازی و درونی‌سازی. وقتی انبوهی از کتاب‌های انگیزشی، روانشناسی، مدیریت و اقتصاد هست. ولی تو نمی‌تونی تفکیک کنی و طبقه‌بندی کنی و با یک خط مشی مشخص پیش بری، و وقتی واژگانِ پراکنده ذهنت رو به یک انبارِ اطلاعات تبدیل کرده و راهی برای جاری شدن و رسوخ اون‌ها به شخصیتت وجود نداره، متمم یک راهبرِ راه بلد و روشنگرِ که به زبانِ فکری و بر اساس مدل ذهنیِ جامعه خودت، تو رو در مسیری قرار میده که هم بخوانی و هم بتوانی در زندگی روزمره دانسته‌ها را به عمل تبدیل کنی.

متمم به من آموخت که هیچ‌وقت نخواهم دانست و همواره باید در حال یادگیری باشم و در متمم صرفا مطالبی یاد نگرفتم که یک شخصیت مونتاژ شده از یک موتور سنتی ایرانی و یک بدنه مدرنِ جهانی باشم، بلکه متمم راهی برای خودشناسی برای من باز کرده. متمم بود که مطالعات کشکولیِ و پراکنده من رو به یک مطالعه هدفمند و پروژه‌ای تبدیل کرد. تجربه شخصی من اینست که برای درک بهتر درس‌ها حتماً در تمرین‌ها ‌مشارکت کنم، و برخی از درس‌ها مانند مدل ذهنی و تفکر سیستمی را برای درک بهتر در فواصل زمانی چندین مرتبه مرور کنم.

مهدی کلانترزاده، کارشناس فنی ، بخش نفت و گاز – دامدار بخش خصوصی

۱۶۰۵ روز همراهی با متمم

آدرس اینستاگرام مزرعه سبز الموت

علی غفاریمن از حدود یک سال پیش عضو متمم شدم. قبلش در موسسه ماهان مدیریت خونده بودم و داشتم تو این حوزه هم کار می‌کردم. اول برداشتم این بود که متمم شبیه مقاله‌های زیاد به هم پیوسته است، اما هرچی درس‌های بیشتری رو گذروندم فهمیدم که یه حس پویایی توش هست که شبیه کلاسش می‌کنه. اینجا برای من پر از عنوان‌های جذابیه که مثل دریا میشه توش شنا کرد.
چند روز پیش تمرینم رو که آقای شعبانعلی و بقیه دوستان اون رو آموزنده دونسته بودم رو خوندم و دیدم نسبت به تمرین های اولی که نوشتم چقدر پخته‌تر و معقول‌تر و مفهوم‌تر شده. و این رو مدیون متمم می دونم.
مطالبی که اینجا هستش به‌روزتر از مطالب دانشگاهی است.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

عجله نداشته باشید.

وقتی وارد این سایت میشید با این حجم و این همه عنوان روبرو میشید، یه عجله‌ای ممکنه بهتون دست بده. اما مطالب اینجا فشرده‌تر از کتاب‌های درسیه. برای همین نیاز به توجه و تمرکز زیادتری داره. مطالب رو پراکنده نخونید و اول از همه بگردید دنبال چیزی که بهش نیاز دارید و از اول شروع کنید.

علی غفاری، مسئول واحد توسعه بازار خوشگوار

۱۵۷۵ روز همراهی با متمم

پارسا وکیلی پور تکلوتقریباً یک سال است که از متمم در نقش راهنما و راهگشای برخی از تاریکی‌های شغلی و شخصی‌ام بهره میگیرم. هر بار که مسیرهای پیشنهادی متمم را طی کردم، آموزشش کارگر افتاد و یادگیری، به معنی تغییر رفتار نسبتاً پایدار، برایم رقم خورد. البته اینطور نبوده است که همواره مسیرهایی که یادگیری کریستالی را پیشنهاد می‌دهد طی کنم. بسیاری از اوقات بنا به اضطرار یا تنبلی خودم، مسیر بطئی را دور زدم و خیلی مستقیم به جواب کوتاهی که دنبالش بودم رسیدم.
متمم دانشگاهی است با کارایی و اثربخشی بسیار بالاتر از آنچه نمونۀ سنتی‌اش را تجربه می‌کنیم. اینکه چطور از این بستر بهره بگیریم، کاملاً به هدف و همّتمان بستگی دارد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

اگر رشتۀ مدیریت‌ خوانده‌اید، برای ترم مقدماتی دورۀ MBA وقت و انرژی صرف کنید. چرا که این سر فصل‌ها را با این محتوا در دانشگاه نخواهید یافت. همچنین مهارتهایی که از درسهای توسعۀ فردی ‌کسب می‌کنید به طور چشمگیری برتری شما را در محیط کار نمایان میکند.

“شما مهم‌ترین کس یا چیزی هستید که ارزش وقت و انرژی خودتان را دارید؛ روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.”

پارسا وکیلی‌پور تکلو، مدیر بازاریابی مجموعۀ زریران

۱۴۷۲ روز همراهی با متمم

آدرس من در اینستاگرام

مهدی علیزادگانمتمم محلی است برای همه، نه فقط برای کسانی که در صدد ارتقا و یا استقرار کسب و کار خود هستند، بلکه برای همه کسانی که در گوشه کنارهای زندگی به دنبال مهارت‌ها و دانش‌هایی هستند که یافتن آن‌ها به صورت منسجم و یکپارچه و البته کار شده با دشواری و مرارت روبرو است.
تجربه من برای ثبت نام و شرکت در انواع و اقسام کلاس‌های خاص با هزینه‌های خاص‌تر و سپس تجربه عضویت در متمم به من نشان داد، که موضوع اصلی هزینه و ماهیت فیزیکی یا مجازی کلاس درس نیست، بلکه اصل ماجرا تفکر و اندیشه ای منظم، منسجم و یکپارچه است که در محتوای موضوعات گنجانده می‌شود، و ما را در یک مسیری که مایل هستیم در آن گام برداریم، به شیوه ای مناسب و موثر همراهی و هدایت میکند.
متمم توانسته است پل بین ذهنیت و عینیت را در بسیاری از مهارت‌‎ها و مسائل روزمره ما چه در کسب و کار و چه در زندگی به خوبی مستقر نماید و از این رو محتوی و روش متمم مبتنی بر ارائه دانش و ارزیابی توسط دیگر اعضاء خانواده متمم و همچنین ارتقاء مهارت‌های اعضاء می‌باشد.

توصیه به دوستان متممی تازه وارد

من توصیه خاصی که برای متممی های عزیز و گرامی ارزنده و جدید باشد ندارم. متمم یک محیط بسیار دوستانه و تجربه شده می‌باشد، که متولیان آن و خصوصا جناب شعبانعلی، بسیار زحمت کشیده‌اند و توانسته‌اند و ارتباط محکم و مطمئنی بین دانش و مهارت برای اعضاء و استفاده کنندگان ایجاد نمایند.
امیدوارم هیچکدام از ما به متمم یک جنبه خداگونه و مطلق ندهیم که این رویه قطعا در حق متمم و اعضاء امری ناشایست خواهد بود. چرا که هر جا موضوع و پدیده‌ای به شکلی خداگونه مطرح شد، مطمئنا شیطانی نیز در همان حوالی لانه می‌کند، که به دنبال این است که افکار را از اصل ماجرا منحرف کند. اگر می‌خواهیم از متمم نتیجه بگیریم، خیلی ساده کافیست به متمم به عنوان “محل توسعه مهارتهای من” باور داشته باشیم و از این محیط بیشترین بهره را ببریم و با به اشتراک گذاردن دانش و مهارت‌های خودمان در زندگی و کار با سایر اعضاء خانواده متمم همراه باشیم.

مهدی علیزادگان، مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات شبکه پایدار

۱۳۲۸ روز همراهی با متمم

 

اگر درس‌های متمم را می‌پسندید و می‌‌خواهید برای یادگیری مدیریت و توسعه فردی وقت بگذارید، می‌توانید به صفحه‌ی زیر سر بزنید: