Menu


استراتژی رقابتی کاهش هزینه (پایین ترین هزینه ممکن)


استراتژی کسب و کار و انتخاب استراتژی رهبری هزینه

زمانی که نگاه هلی کوپتری به حوزه استراتژی کسب و کار داشتیم، از مایکل پورتر و نگاه او به استراتژی رقابتی شرکت صحبت کردیم. توضیح دادیم که شرکتهای مختلف، برای انتخاب یک موقعیت رقابتی در بازار و متمایز شدن از رقبا، هر یک به سراغ استراتژی رقابتی خاص خود می‌روند.

در این درس می‌خواهیم در مورد استراتژی رقابتی Cost Leadership صحبت کنیم. این استراتژی را به صورت «لغت به لغت» تحت عنوان «استراتژی رهبری هزینه» ترجمه کرده‌اند که برای مخاطب فارسی زبان، معنای آن چندان شفاف نیست. به همین دلیل ما در درس‌های متمم از عبارت «پایین ترین هزینه» استفاده می‌کنیم که قابل درک تر است.

مایکل پورتر در کتاب استراتژی رقابتی خود، استراتژی پایین ترین هزینه را به خوبی توضیح می‌دهد. ما هم در اینجا به تعریف او مراجعه می‌کنیم.

مایکل پورتر توضیح می‌دهد که شرکتی که استراتژی پایین ترین هزینه را انتخاب کند، حتی در فضای رقابت شدید هم بیشتر از شرکت‌های مشابه خود، سودده خواهد بود. حتی خریداران وقتی می‌خواهند به عرضه کنندگان فشار بیاورند و تخفیف بگیرند، معیار خاصی ندارند جز اینکه پایین‌ترین قیمت بازار را مورد توجه قرار دهند. بنابراین وقتی شرکتی در کاهش هزینه تولید پیشتاز می‌شود، عملاً فشار قابل توجهی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به رقبای خود نیز وارد می‌کند.

همچنین کاهش قیمت تمام شده، همچنانکه قبلاً در بحث استراتژی و دیوارهای ورود توضیح دادیم، می‌تواند دیوارهای ورود را برای رقبای تازه وارد بلندتر کند.

ایده‌ی فعالیت کردن با پایین ترین قیمت تمام شده، در سالهای ۱۹۷۰ شکل گرفت. این استراتژی نیازمند آن است که در بخش کسب و کار، فعالیت کردن با کمترین هزینه،‌ به عنوان سرلوحه ارزش‌ها و تصمیم گیری‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

مایکل پورتر حوزه‌هایی را که در کاهش هزینه مورد توجه قرار می‌گیرند به صورت زیر فهرست می‌کند:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

 نکته بسیار مهم این است که استراتژی پایین ترین هزینه، یک مکانیزم صرفه جویی نیست. بلکه یک نوع ذهنیت و نگرش است که اگر قرار است به عنوان استراتژی در یک شرکت مورد توجه قرار گیرد، باید به روح آن مجموعه تبدیل شود. در غیر این صورت، کاهش هزینه‌ها در بخش‌های خاص بدون نگرش استراتژیک، فقط می‌تواند به نارضایتی کارکنان یا مشتریان منجر شود.  

تمرین:

یک صنعت خاص را انتخاب کنید و برند یا شرکتی را در آن مثال بزنید که از نظر شما، استراتژی Cost Leader بودن یا حداقل هزینه را عامدانه و آگاهانه انتخاب کرده است. چه مصداق‌هایی باعث شده که شما متقاعد شوید که این استراتژی در سطح شرکت وجود دارد؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: امین راد , مرتضی آزاددهقان , حامد , مجتبی اسماعیلی , محمدرضا مزینانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

71 نکته برای استراتژی رقابتی کاهش هزینه (پایین ترین هزینه ممکن)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  ضمن تایید پاسخ شما، کمی توضیح بیشتر در این موارد میتواند برای دوستانی که کمتر با صنعت و مثال مطرح شده آشنا هستند مفید باشد.

  مثلاً شاید مقایسه Ascend P6 شرکت هواوی با S4 شرکت سامسونگ و یا HTC Oneاز لحاظ قیمت و مشخصات بتواند ایده هایی را در ذهن ما به عنوان مخاطب ایجاد کند.
  و یا اینکه عموم شرکت های Cost Leader در صنعت موبایل اگر هم در هزینه ای صرفه جویی کنند، ظاهرا ترجیح میدهند که از قابلیت های مشهود، چیزی کم نگذارند.
  به خاطر همین مثلاً هواوی ادعای خود را که یکی از نازک ترین گوشی های جهان را دارد در مورد این مدل حفظ کرده و شکل ظاهر را بسیار شکیل طراحی کرده و صرفه جویی و کاهش هزینه را به سمت فاکتورهای نامحسوس تر مانند رزولوشن صفحه نمایش و پردازنده سوق داده است.
  ضمن اینکه طبیعتاً نباید فراموش کنیم که - لااقل به ادعای سامسونگ - هواوی و شرکتهای مانند آنها جدای از دسترسی مستقیم به منابع ارزان تولید بدون واسطه در چین، هزینه طراحی را هم با تقلید از سامسونگ و شرکتهای بزرگ دیگر، به حداقل رسانده اند تا بتوانند در استراتژی ارزان بودن خود موفق باشند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .