Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu

دوره صوتی آموزش هدف گذاری

دوره صوتی آموزشی هدف گذاری

چرا دوره آموزش هدف گذاری؟

همهٔ ما با اهمیت هدف گذاری و برنامه ریزی آشنا هستیم و علاقه داریم در زندگی شخصی و شغلی خود، هدف‌هایی را تعیین کرده و برای تحقق آن‌ها برنامه ریزی کنیم. در عین حال، انبوهی از تجربه‌های ناموفق در هدف گذاری باعث شده که بسیاری از ما دیگر شور و شوق چندانی به هدف گذاری نداشته باشیم.

علاوه بر این‌ها، مشکل دیگر هم این است که مباحث هدف گذاری با انواع پیشنهادهای غیرعلمی و توصیه‌های مبتنی بر تجربهٔ فردی (بدون امکان تعمیم) آمیخته شده‌اند.

محمدرضا شعبانعلی در دوره صوتی هشت ساعته آموزش هدف گذاری با استفاده از مجموعه‌ای از کتاب‌ها، مقالات و تحقیقات معتبر، اصول و مبانی و تکنیکهای هدف گذاری را‌ شرح می‌دهد.

محتوای دورهٔ آموزش هدف گذاری

ردیفموضوع زمان تقریبی
۱بخش اول - مقدمه – اهمیت هدف‌گذاری۲۲ دقیقه
۲بخش دوم - معرفی منابع و مراجع مورد استفاده در این بحث۳۰ دقیقه
۳بخش سوم - تعریف هدف با چند مثال۴۱ دقیقه
۴بخش چهارم - رویکردهای مختلف به هدف۳۰ دقیقه
۵بخش پنجم - عبور از رودخانه روبیکان۲۱ دقیقه
۶بخش ششم - کارکردهای هدف – قسمت اول۳۱ دقیقه
۷بخش هفتم - کارکردهای هدف – قسمت دوم۲۱ دقیقه
۸بخش هشتم - نظریه خودتعیین‌گری۴۳ دقیقه
۹بخش نهم - مدل هدف گذاری اسمارت۱۵ دقیقه
۱۰بخش دهم - مدل هدف گذاری لاک و لیثام۲۴ دقیقه
۱۱بخش یازدهم - مدل هدف گذاری الیوت و دوئک۲۴ دقیقه
۱۲بخش دوازدهم - نقد هد‌ف‌گذاری شفاف و مشخص۱۸ دقیقه
۱۳بخش سیزدهم - نقش محیط در سوگیری هدف‌های ماا۴۶ دقیقه
۱۴بخش چهاردهم - دربارهٔ مزایا و معایب اهداف بلندپروازانه۱۸ دقیقه
۱۵بخش پانزدهم - دربارهٔ دوگانهٔ دستیابی – اجتنابی در اهداف۱۶دقیقه
۱۶بخش شانزدهم - درباره تعقیب و رها کردن اهداف۵۷ دقیقه
۱۷بخش هفدهم - چند جملهٔ پایانی – دربارهٔ دیگران۱۰ دقیقه

مجموعاً ۴۷۰ دقیقه

خرید مجموعهٔ صوتی آموزش هدف گذاری

هزینه دوره آموزش هدف گذاری ۸۳۰ هزارتومان است که با کلیک بر روی دکمه‌ی زیر می‌توانید آن را پرداخت کرده و فایل‌های صوتی را دریافت کنید.

اضافه‌کردن به سبدخرید

فایل‌ها در قالب mp3 هستند و روی تمام سیستم‌های پخش صوتی قابل‌استفاده‌اند. پس از خرید محصول، همهٔ گزینه‌های زیر برای دریافت فایل‌ها هم‌زمان در اختیار شما قرار می‌گیرند:

◼️  نمایش لینک دانلود

بلافاصله پس از پرداخت، لینک دانلود فایل‌ها برایتان نمایش داده می‌شود. می‌توانید آن‌ها را روی گوشی یا لپ‌تاپ خود ذخیره کنید.

◼️  دریافت لینک دانلود از طریق ایمیل اعلام‌شده

لینک دانلود فایل‌ها به ایمیل شما هم ارسال می‌شود. بسته به ترافیک سرور ممکن است ایمیل را چند دقیقه دیرتر دریافت کنید. ضمناً به علت تعداد زیاد لینک‌ها در ایمیل احتمال دارد که ایمیل متمم اسپم شود. بنابراین حتماً شاخهٔ Junk یا Spam ایمیل خود را چک کنید.

  امکان دانلود فایل‌ها و گوش دادن به آن‌ها در صفحهٔ دانلود

شما در متمم عضو نیستید (یا اگر هستید، الان لاگین نکرده‌اید). اعضای متمم که در حالت لاگین‌کرده خرید می‌کنند، پس از خرید در صفحهٔ پروفایل خود همواره به لینک دانلود دسترسی دارند و می‌توانند فایل‌ها را دانلود کرده یا آنلاین گوش دهند. برای استفاده از این سرویس لازم نیست کاربر ویژه باشید و همین که عضو رایگان متمم (کاربر آزاد)‌ باشید کافی است: ثبت نام کاربر آزاد

اگر لینک فایل‌ها را دریافت نکردید به آدرس trust at motamem.org ایمیل بزنید تا همکاران ما به سرعت این مسئله را پیگیری کنند.

اصطلاحات، اسامی و توضیحات فایل صوتی آموزش هدف گذاری

در این‌جا می‌توانید توضیحات تکمیلی، اصطلاحات کلیدی، نام اشخاص، عنوان کتابها و مشخصات مقالاتی را که در فایل آموزش هدف گذاری به آن‌ها اشاره شده ببینید. برای مشاهدهٔ اطلاعات هر بخش کافی است روی عنوان آن کلیک کنید:

بخش اول - مقدمه
بخش دوم - معرفی منابع
بخش سوم - تعریف هدف و چند نمونه از اهداف
بخش چهارم - چهار عینک مختلف برای نگاه به هدف گذاری
بخش پنجم - عبور از رودخانه روبیکان
بخش ششم و هدف - کارکردهای هدف
بخش هشتم - هدف گذاری و نظریه خودتعیین‌گری
بخش نهم - مدل هدف گذاری اسمارت
بخش دهم - مدل هدف گذاری لاک و لیثام
بخش یازدهم - مدل دوئک و الیوت
بخش دوازدهم - نقد هدف گذاری شفاف و مشخص
بخش سیزدهم - نقش محیط در سوگیری اهداف ما
بخش چهاردهم - مزایا و معایب اهداف بلندپروازانه
بخش پانزدهم - چند جملهٔ پایانی دربارهٔ‌ دیگران

۳۲۷ نظر برای دوره صوتی آموزش هدف گذاری

 1. محسن شیروانی گفت: (عضو ویژه)

  کسی که می خواد در یک زمینه ای برتر باشه، باید برترین های اون زمینه رو بشناسه.کاملاً باهاشون مأنوس و دم خور باشه.

  حرف ها شون، نوشته ها شون، کارها شون، مصاحبه هاشون رو دنبال کنه.”

   

  جمله ی بالا هم، از اون جملات بسیار مهم در دوره ی هدف گذاری هستش که جداگانه این جا نوشتم.

   

  پی نوشت: من فکر می کنم برای برتر شدن(متخصص شدن) در اکثر مقوله ها، تسلط به زبان انگلیسی، بسیار ضروری هستش.

  من اگر بخوام _طبق جمله ی که در ابتدا نوشتم_ برترین های زمینه ی خودم رو دنبال کنم، زبان انگلیسی “ابزار” مهمی هست که به وسیله ی اون می تونم نوشته های این افراد و کتاب هاشون رو بخونم و مصاحبه ها و احیاناً پادکست هاشون رو بشنوم و از این رهگذر عمیق تر بشناسمشون.

  به گمانم برای کسی که با این هدف زبان انگلیسی رو یاد می گیره، اختصاص زمان بیشتر روی Listening و  Reading، اثربخش تر باشه.

 2. محمدعلی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۱ درس)

  مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت این فایل‌ها صحبت راجع‌به مرحله اول تصمیم گیری “مرحله پیش تصمیم” بود، چرا که منم مثل خیلیا برای تعیین هدف خیلی سریع اون رو به لیست ذهنیم یا کاغذ اضافه می‌کردم و خوشحال بودم از انجام این تصمیم، اما بعد از یه مدتی می‌فهمیدم این هدف، هدف من نیست و بودنش در لیست من فقط داره اذیتم می‌کنه.

 3. مهدی گفت: (عضو ویژه)

  تفاوت فوبیا تصمیم‌گیری با رود روبیکان و خردکردن اهداف!
  این روزها در حال مطالعه درس تصمیم‌گیری هستم، و امروز رسیدم به مسئله فوبیا تصمیم گیری.
  تو یکی از راهکارهای فرار از تصمیم‌گیری، موضوع قانع‌شدن به یک تغییر کوچک عنوان شده بود، و با دیدن سمینار فوبیای آقای شعبانعلی برایم سؤال شد که آیا کوچک‌کردن هدف و یا فکرکردن برای عبور از رود روبیکان همان فرار از تصمیم‌گیری تلقی می‌شود یا نه؟!
  همین مثالی که آقای شعبانعلی در سمینار زدند، دو نفر که پارتنر همدیگر هستند، حالا هدفشان این است که باهم ازدواج کنند و تصمیم می‌گیرند که برای رسیدن به این هدف، بیشتر همدیگر را بشناسند. (عملاً در ذهن من مسئله شناخت، هدف خرد شده از  ازدواج به‌عنوان یک هدف اصلی تعریف می‌شود) پس این مثال آیا خردکردن هدف اصلی به اهداف جزئی تلقی می‌شود؟ و یا دودوتاچهارتا بیشتر برای عبور از رود روبیکان معنا می‌شود؟ و یا اصلاً هیچ‌کدام و همان فوبیای تصمیم‌گیری است؟! :)
  پس اگر بخواهم سؤالم را جدا از مثال و دقیق‌تر بنویسم، اینطوری می‌شود:
  آیا صبرکردن پشت‌ رود‌ روبیکان و یا خردکردن اهداف، به‌عنوان فوبیا تصمیم‌گیری هم می‌توان معنا کرد، و اینکه فوبیا تصمیم‌گیری نشانه‌هایی دارد که با صبرکردن پشت ‌رود روبیکان تفاوتی داشته باشد؟

 4. محسن شیروانی گفت: (عضو ویژه)

  “ما هدف تعیین نمی کنیم که لزوماً بهش برسیم. رسیدیم چه بهتر؛ نرسیدیم هم اتفاق خیلی بدی نمی افته.

  صرف این که هدف داریم و داریم با هدف زندگی می کنیم، دستاوردهای خیلی زیادی برامون داره.”

   

  جمله ی بالا که در فایل ۱۵ دوره ی هدفگذاری آمده است، به گمانم از اون نکات مهم، کلیدی و بسیار آموزنده ی این دوره است.

  گفتم این جا به طور مستقل بنویسم که جلوی چشم من و سایر دوستان متممی باشه.

   

  پی نوشت: برای نوشتن دیدگاهم، این کامنت محمدرضا شعبانعلی برای من الهام بخش بود.

   

 5. فاطمه حسینیان گفت: (عضو ویژه)

  الان که تقریبا دو ماه از گوش دادن به فایل هدف گذاری، هدیه ارزشمند و بی بدیل محمد رضای جانمون می گذره و نتایجی از این مطالعه عایدم شده می نویسم و امیدوارم استاد بزرگوار بخونن و بدونند که:

  بعد از مدتها انفعال،  تونستم کاری رو شروع کنم و با راه اندازی اون امیدوار باشم بتونم به مهارت ها و تجربه هام اضافه کنم و توی همین دو ماه بعد از گوش دادن به این فایل ها، و البته سایر مطالب ارزشمند سایت که برنامه ی هر روز مطالعاتی من شده بود، بسیار دقیق تر و ساختارمند تر کارم رو شروع کردم، در چهار مورد مذاکره موفق به جلب اعتماد صاحبان کار شدم و امیدوارم بتونم به همون شکل که در ذهنم برنامه ریزی کردم از پس کارم بر بیام.

  هر بار که کسی شبیه به من با حرف ها و نکته سنجی ها و مطالعات شما، به اهدافی می رسه، رشد میکنه و یا از دیروزش کمی بهتر میشه، چه دین بزرگی بر گردنش دارید و من با همه ی وجودم از هدیه شما و از وجودتون سپاس گزارم.

  برقرار و سربلند باشید

 6. الهام قدیری گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۱ درس)

  بار اول که این هدیه ارزشمند رو گوش می‌دادم بیشتر از اینکه به ارزش ذاتی اون توجه کنم، هیجان اینکه هدیه‌ای از جانب متمم و آقای شعبانعلی به دستم رسیده باعث شد خیلی سریع همه فایل‌ها رو پشت‌سرهم گوش بدم. اما حالا که برای بار سوم (شاید هم چهارم) دارم به این فایل اون هم بدون شتابزدگی گوش میدم بیشتر به عمق مطالب پی میبرم و بیشتر از قبل قدردان این هدیه گرانبها هستم.

 7. نیلوفر احمدی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۲ درس)

  با سلام

  یکی از چیزهایی که هر اسفند منتظرشم فایل صوتی عیدی متمم هست امسال که دیدم قرار بر این هست که هدفگذاری موضوع امسال فایل صوتی باشه توی ذوقم خورد فکر می کردم در مورد هدف گذاری همه چیز رو می دونم از طرفی هم می دونستم آقای شعبانعلی حرف زرد هیچ وقت نمی زنن و حتما حرف های تازه ای در این مورد دارند که موضوع امسال رو هدف گذاری انتخاب کردند. وقتی فایلها رو گوش دادم فهمیدم اصلا از هدفگذاری چیزی نمی دونم و انگار وارد یک دنیای دیگه شدم

  بسیار ممنون و قدردان استاد شعبانعلی هستم که در این ۹ سالی که همراه متمم هستم و ایشون رو می شناسم (هرچند که هیچ وقت افتخار دیدنشون رو از نزدیک نداشتم)نگاه من رو به مسائل و مباحث زندگی و مدیریتی و توسعه فردی عوض کردند

  سلامت و پایدار باشید

 8. نازیتا نقیبی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۷ درس)

  با سلام
  بهترین و کاربردی‌ترین فایل صوتی بود که تا الان شنیده‌ام.
  البته من این نظر را هر سال بعد از شنیدن هر فایل که عیدی می‌گیرم، داشته‌ام ولی حقیقتا این فایل بسیار کاربردی بود.
  قسمت ۱۶ هستم و هر قسمت را حداقل سه بار گوش کرده‌ام و بعد نوبت یادداشت‌برداری می‌رسد.
  به کمک آموخته‌های جدیدم متوجه شدم که چرا خیلی از هدف‌هایم فقط روی کاغذ می‌مانند و عملیاتی نمی‌شوند و قصد دارم مجددا اهدافم را بازنگری کنم.
  تشکر برای این همه زحمتی که آقای شعبانعلی کشیده‌اند و این حجم از دانسته‌ها را چه در متمم و چه با فایل‌های صوتی، بی‌دریغ در اختیارمان می‌گذارند، واقعا واژه مناسبی نیست.
  امیدوارم عمر با عزتشان طولانی باشد و به‌قول قدیمی‌ها “از هر دستی که داده‌اند با همان دست بگیرند” و نیز برای خودمان آرزو دارم این آموخته‌ها را در راه ارز‌ش‌آفرینی برای مردم و کشورمان به‌خوبی استفاده کنیم.
  باز هم ممنونم.

 9. علیرضا بیژن گفت: (عضو ویژه)

  می‌خواهم در مورد قسمت هشتم این آموزش یعنی نظریه‌ی خود تعیین‌گری، یک مثال دیگر مطرح کنم

  انجام کاری نسبتا ناخوشایند (گلی شدن هنگام رد شدن از رود روبیکان) برای رسیدن به هدفی والاتر، انجام آن کار را آسان‌تر می‌کند.

  وقتی این بخش را با زندگی خودم مقایسه کردم، فهمیدم که رفتن به سربازی برای من همانند گلی شدن است چراکه هدف اصلی مجوز خروج از کشور است.(ورود و خروج راحت‌تر) و با این دیدگاه، این کار اجباری به یک انتخاب اختیاری تبدیل شده‌است.

  با اینکه هنوز تکلیفم را با مهاجرت به طور قطعی مشخص نکردم اما به طور قطع می‌دانم که به خارج از کشور سفر خواهم کرد.

  دوست داشتم قبل از اعزامم به آموزشی، در متمم متنی نوشته باشم.

 10. حمید کلهر گفت: (عضو ویژه)

  در زمانی که همه مدیران و شومن های موفقیت و اشخاص، میگن که هدف باید اسمارت باشه، بنظرم خیلی جالب بود که تا فایل نهم به اسمارت پرداخته نشد و حتی همونجا توی فایل نهم، پیدایش اسمارت و بعد تغییراتش مطرح شد و اتفاقا بعد از اون توی فایل های دهم تا پانزدهم مجموعه ای از موارد و دوگانه ها مطرح شد که خیلی وسعت دید میده با کسانی که میخوان برای خودشون یا سازمان شون هدف گذاری کنند.

  نوشتهٔ‌ من در لینکدین دربارهٔ این فایل

  • محمدرضا شعبانعلی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۸ درس)

   حمید جان سلام. به خاطر توضیحاتی که دربارهٔ این فایل توی لینکدین نوشتی ممنونم.

   در مورد این ماجرای اسمارت که گفتی،‌ یه چیزی توی ذهنم بود و هست که در قالب پست نمی‌شد بگم. چون از جنس برداشت شخصیه. اما چیزی که یه مدته خیلی به چشمم میاد اینه که توی بسیاری از حوزه‌ها ما یه موضوع داغ‌شده داریم که بیش از هر موضوع دیگه شنیده می‌شه و خیلی‌ها اون رو هسته (core) اون حوزه در نظر می‌گیرن. در حالی که وقتی بیشتر در مورد اون حوزه مطالعه می‌کنی یا تجربه‌ات در اون زمینه زیاد می‌شه می‌بینی که واقعاً‌ این‌طور نیست (اصطلاحاً‌ overrated یا overemphasized شده).

   در بحث هدف‌گذاری به نظرم مدل اسمارت همین ویژگی رو داره. یعنی آدم‌های بسیاری هدف‌گذاری و اسمارت رو مترادف می‌دونن. چند هفته پیش با یکی از دوستام که مدیر ارشد یکی از شرکت‌های بزرگ بهداشتی آمریکاست حرف می‌زدم (بیشتر نوشته‌هام رو می‌خونه). بهم گفت از فایل صوتی‌هات یکی رو پیشنهاد بده گوش بدم. منم با توجه به بحثی که قبلش داشتیم گفتم هدف‌گذاری به نظرم خوبه. البته هشت ساعته. اما شاید لابه‌لاش چند تا جمله مفید پیدا بشه.

   دوستم که احتمالاً منتظر پیشنهاد دیگه‌ای بود  و در عین حال می‌خواست ادب رو هم رعایت کنه گفت: واقعاً لازمه. همین بحث اسمارت که می‌گی واقعاً‌ باید برامون تکرار شه. و چقدر خوب که هشت ساعت در موردش حرف زدی.

   با وجودی که قاعدتاً مجموعه‌ای از بهترین دوره‌های در دسترس جهان رو دیده بود، اما هنوز براش هدف‌گذاری و اسمارت کاملاً‌ مترادف بودن و هیچ مدل یا تعبیر دیگه‌ای از هدف‌گذاری در ذهنش نبود.

   به نظرم نهایتاً‌ هم صرفاً‌ ادب رو رعایت کرد و تشکر کرد. چون بعداً ندیدم که چیزی در مورد حرف‌ها بگه. و مشخص بود نرفته گوش بده.

   شبیه این ماجرا در چند حوزهٔ دیگه هم هست (حداقل تا جایی که من می‌فهمم):

   در استراتژی بحث‌های برنامه‌ریزی، چشم‌انداز و مأموریت گرفتار همین نگاه شده‌اند. یعنی گاهی استراتژی مترادف این سه تا فرض می‌شه. در حالی که میدونیم مینتزبرگ توی کتاب جنگل استراتژی ده رویکرد مختلف و مکتب فکری در استراتژی معرفی می‌کنه که فقط یکیش این‌ها هستند.

   در مدیریت ارتباط با مشتری بحث برنامه وفاداری و باشگاه مشتری خیلی پررنگ شده و گاهی کل بحث در همین دو مورد خلاصه می‌شه. در حالی که رویکردهای بسیار متنوعی در این زمینه وجود داره.

   اخیراً‌ هم – در خارج از فضای دانشگاهی و تخصصی – هوش مصنوعی تقریباً‌ با LLM و Generative AI یکسان فرض می‌شه و این حوزه‌ها روی طیف وسیعی از کاربردها و دستاوردهای هوش مصنوعی سایه انداخته‌ان.

   توی مهارت‌های سنتی‌تر هم این اتفاق زیاد میفته. مثلاً‌ توی مذاکره بحث تکنیک و ترفند خیلی پررنگ بوده (و هست). جوری که گاهی مهارت مذاکره رو در استفاده از تکنیک‌ها و ترفندها خلاصه می‌کنن و آموزش مذاکره رو هم محدود به این حوزه می‌بینن (یا لااقل قلب مذاکره رو تکنیک و ترفند می‌دونن).

   این پدیده که یه بخش کوچکی از یک علم یا مهارت به شدت زیر پروژکتورها قرار می‌گیره به نظر من اون‌قدر فراگیر شده که اگر امروز در یک زمینهٔ علمی با یک متخصص روبه‌رو بشم و بخوام شناختم از اون علم رو اندکی بهتر کنم، اولین سوالم از اون متخصص اینه که در شاخهٔ تخصصی شما کدوم زیرشاخه به شکل نامتناسب و ناشایستی روی کل حوزهٔ‌ تخصصی‌تون سایه انداخته؟

 11. سید حسن موسوی گفت: (عضو ویژه)

  سلام روز عالی متعالی

  درس عالی هست خصوصا فرق و تعامل با اهداف یادگیری با اهداف عملکردی خیلی بکارم آمد.

  انسان هدف جو اول باید مختصات مبدا را بدرستی بداند تا هدف قابل دسترس تعریف کند.شناخت وضع موجود.

 12. مهران خوش فرجام گفت: (عضو ویژه)

  درود بر دوستان متممی

  از آخرین کامنتی که در متمم مینویسم مدت ها میگذره، سال گذشته به روند یادگیری و تاثیر گذاری اون روی زندگیم به شدت شک کرده بودم به این نتیجه رسیده بودم چیزهایی که آموختم رو نمیتونم در زندگی عملی کنم و به کار بگیرم.

  با این که درس های متمم نقش زیادی در تغییرات زندگیم و موقعیت کنونیم در مسیر شغلی و توسعه ی فردیم داشت محیط کار؛ همکارانم، اهدافم از جنس مالی من رو به شدت سوق داد به سوی اهداف عملکردی و نقش یادگیری بسیار در زندگیم کم رنگ شده بود.

  بار ها سایت متمم رو باز میکردم ولی درس ها برام معنی سابق رو نداشت و با نا امیدی سایت رو میبستم دیگه دغدغه ی یادگیری نداشتم حتی یک بار دیدم آقای شعبانعلی به یکی از کامنت های من امتیاز داده بودن با این که خیلی ذوق زده شدم باز هم انرژی، وقت و ذهن آروم برای دنبال کردن دروس نداشتم.

  تا فایل هدف گذاری رو گوش کردم و جایگاه هدف گذاری در مدیریت زمان ، برنامه ریزی و به طور کلی در زندگی رو درک کردم و آموخته هام در این زمینه شکل منسجم تری گرفت، دوباره به این نتیجه رسیدم که به کارگیری این موارد در زندگی عملی هست و اهمیت یادگیری دوباره برام معنی پیدا کرد و واقعا قدر دان معلم عزیز و تیم متمم برای هدیه ارزشمندشون هستم.

  مواردی که فراموش کرده بودم:

  چون در محیطی هستم که شاخص های عملکردی توش مهمه سوگیری اهدافم را با تلاش به سمت یادگیری سوق بدم و اجازه ندم انگیزه های درونیم  از یادم بره.

  من میتونیم در حرفه خودم همچنان شاد، سالم و اخلاقی باقی بمونم و بر روح محیطم تاثیر گذار باشم.

   

  • علی کریمی گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۴ درس)

   با سلام و وقت بخیر

   به نظرم اینکه توانسته‌‌اید شاخص‌های یادگیری برای خودتان تعریف کنید
   خیلی خوب است.

   فقط یک مطلبی درباره ((تغییر)) به ذهنم رسید
   واقعا ایده‌ای ندارم که گفتنش در اینجا مفید است یا خیر؟
   ولی بیانش شاید خالی از لطف نباشه

    

   اهمیت بسیار زیاد تغییرات کوچک

   به نظرم همین که یک روتین هم دارید واقعا خوب است
   و جای ((تاسف)) ندارد.
   متاسفانه یاد گرفته‌ایم که دنبال تغییرات خیلی بزرگ در یک شب باشیم.
   که چنین چیزی در دنیای واقعیت، عملا رخ نخواهد داد.

   دنیای میکرواکشن‌ها

   طبق تمام چیزی که در متمم و سایت روزنوشته‌های شعبانعلی آموخته‌ام
   برای تغییر در سبک زندگی یا مدل ذهنی، نمی‌توان به سرعت تغییرات جدی را ایجاد کرد.
   عملا تنها راه تغییر، استفاده از (( حداکثر چند)) میکرواکشن‌ است.
   هرچه از خوبی میکرو اکشن‌ها بگویم، کم است.

   اجازه بدهید یک مثال از  نوشته محمدرضا عزیز در چند نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد را عینا نقل کنم.

    

     آیا ممکن است که فقط یک سبک زندگی، به عنوان گزینه روبروی کنکوری‌ها باشد؟
   گفته بودی که: ما کنکوری‌ها یک سبک زندگی بیشتر نداریم!

   این جمله نمی‌تواند درست باشد. به نظرم اگر فرصت داشتی، یک بار دیگر مطلب سبک زندگی را (این بار با دقت و تمرکز بیشتر) بخوان.

   هر تغییری – هر چقدر کوچک – تغییری در سبک زندگی است.

   حتی همین که تصمیم بگیری، لحظه‌ی خواب، موبایلت را در اتاق دیگری بگذاری (یا نگذاری) تغییری در سبک زندگی‌ات ایجاد می‌کند که اگر چه کوچک است، اما می‌تواند اثرات بزرگی ایجاد کند.

   حتی همین که انتخاب کنی که وقت بیدار شدن از خواب،‌ چای شیرین بخوری و بعد درس بخوانی یا اینکه کمی درس بخوانی و بعد چای بخوری، تغییری در سبک زندگی است. چون در حالت اول، کمی قند به مغز می‌رسانی که بتواند بهتر کار کند.

   حتی همین که تصمیم بگیری ساعت ۸ شب، قهوه بخوری یا نخوری، تغییری در سبک زندگی است. چون نیمه‌‌ی عمر کافئین (بسته به شرایط بدن تو) بین ۳ تا ۷ ساعت است و این یعنی اینکه حتی در لحظه‌ی خواب در ساعت ۲ شب، هنوز کافئین زیادی در بدن تو وجود دارد و تو را Alert نگه می‌دارد و نمی‌گذارد خوابی با کیفیت مناسب داشته باشی.

   طبیعتاً خواب سطحی، صبح هم تو را خوابالوده خواهد کرد و قدرت تحلیلی مغز و سیستم Cognition تو را کاهش خواهد داد و این یعنی اینکه مطلبی را که باید در یک ساعت بخوانی و بفهمی، در سه ساعت می‌خوانی و نمی‌فهمی.

   همین که تصمیم بگیری تا روز کنکور، هفته‌ای یک فیلم ببینی یا نبینی، انتخابی در حوزه‌ی سبک زندگی است که – لااقل در نگاه من – می‌تواند سهم مهمی بر روی موفقیت در کنکور داشته باشد و این را در اواخر همین بحث توضیح می‌دهم.

   همه‌ی اینها تغییر در سبک زندگی است. فرهنگ و نگرش بسیاری از ما، به گونه‌ای است که از تغییرات انقلابی و کلی استقبال می‌کند و اصلاح تدریجی و جزئی سبک زندگی را چندان به رسمیت نمی‌شناسد و اثرگذار نمی‌داند.

   اینکه یک سال در اتاق را به روی خودمان ببندیم و تست بزنیم، تغییر سبک زندگی نیست، بلکه صرفاً‌ یک حماقت از سر اضطراب است که اثربخشی چندانی هم نخواهد داشت.

   تغییر سبک زندگی، می‌تواند بسیار جزئی باشد اما اثرات بزرگی بر جا بگذارد

   روز و روزگار خوش

 13. مینا افشاری گفت: (عضو ویژه)

  واقعا خوب بود ، طرز تفکرم نسبت به هدف گذاری و توانایی های خودم تغییر کرد و خیلی امیدوار شدم به محقق شدن اهدافم ،

 14. علی وفا گفت: (عضو ویژه)

  من ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را می آموزد نه اندیشه ها را ‌

  محمدرضا شعبانعلی بعنوان استادی است که علیرغم یاد دادن تفکرات و نظریه های مختلف اندیشیدن را هم به ما آموزش می دهد.

  ممنون از زحماتت

 15. صحرا گفت: (عضو ویژه)

  در حال یادگیری دروس ارزشمند هدف گذاری هستم .چقدر شیرین و لذت بخش است در محضر معلمی چون تو آموختن . لذت فراوانی میبرم از گوش سپردن به تک تک درس هایت و با خود میگویم چطور میشود اینقدر معلمی بلد بود . تا کنون نداشته ام ، معلمی اینقدر معلم .

  میستایم وجود ارزشمندت را که اگر بگویم همچون شمع چراغ آگاهی مرا روشن نمودی سخنی به اغراق نگفته ام .

  ” محمدرضا شعبانعلی عزیز” امروز بر تو مبارک باد .

  ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

 16. علیرضا جاهد گفت: (عضو ویژه و ارزیاب ۴ درس)

  برای تعمیق بحث تفکر استراتژیک، که الان در دوره DBA تحول دیجیتال با آن سرو کار دارم، به متمم مراجعه کردم. عادتم هست که در هر بحثی نیاز به تحقیق داشته باشم، حتما به متمم سر میزنم.. من قسمتهایی از این درس را قبلا خوانده بودم و باز اخیرا دوباره چند ساعتی روی آن وقت گذاشتم. یک ارتباط عجیبی بین تفکر استراتژیک و هدف گذاری مشاهده کردم. خصوصا در الگوی ۵ بخشی لیدکا

  شاید بتوان تنیجه گرفت هدفمند بودن یک تفکر استراتژیک لازم دارد. کسانی که در رسیدن به اهدافشان موفقند، تفکر استراتژی قوی دارند، حتی اگر خودشان هم ندانند. از این رو بعنوان یک تجربه به دوستانی که قصد تعمیق بحث هدف گزاری را دارند، تجربه مطالعه تفکر استراتژیک را پیشنهاد می کنم.