Menu


مدیریت تعارض – تعریف تعارض چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۹۵۷۱
پیش‌نیاز مطالعه درس: از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از پایان این درس:
 • بتوانند نکات کلیدی در تعریف تعارض را فهرست کنند.
 • بتوانند برخی از کارکردهای مثبت تعارض را در محیط کار و رابطه‌ شخصی فهرست کنند.
تعریف تعارض چیست؟ تعارض فردی - تعارض سازمانی

ما به اندازه‌ی کافی در درون ذهن خود، با تعارض‌های مختلف مواجه هستیم. تعارض‌هایی که گاه، بخش قابل توجهی از انرژی و تمرکزمان را به خود اختصاص می‌دهند.

تعارض میان ادامه دادن به کار فعلی یا #استعفا دادن، تعارض میان ماندن یا مهاجرت کردن، تعارض میان ادامه دادن به کار فعلی یا کارآفرینی و آغاز یک کسب و کار جدید. تعارض میان ادامه تحصیل یا وارد شدن به بازار کار. تعارض میان باورهای قدیمی و باورهای مورد نیاز برای زندگی امروزی.

اما دشواری ماجرا اینجاست که جدا از این تعارض‌های درونی، حجم زیادی از تعارض‌های بیرونی هم وجود دارند که نه‌تنها به صورت مستقل، تنش و اصطکاک و چالش می‌سازند، بلکه می‌توانند فشار و عمق تعارض‌های درونی را هم افزایش دهند.

آنچه در این درس و سلسله درس‌های آتی مورد بحث قرار می‌دهیم، عمدتاً از جنس تعارض با دیگران است. به عبارتی تعارض‌های درون فردی (Intrapersonal Conflict) را در این مجموعه مورد بحث قرار نمی‌دهیم و گفتگو در مورد آنها را به درس تصمیم گیری واگذار می‌کنیم.

تعریف تعارض و بررسی انواع تعارض

به این مثال توجه کنید:

ممکن است مهرداد معتقد باشد که بهتر است او و همسرش به شهر دیگری مهاجرت کنند و در آنجا زندگی کنند تا درآمد بهتری داشته باشند. اما مریم (همسر مهرداد) معتقد باشد که در شهر جدید، شغل خود یا ارتباطات خود را از دست می‌دهد. گاهی هم در مورد این مسئله با هم گفتگو کنند. اما همچنان جریان عادی زندگی‌شان برقرار باشد.

در این حالت (حداقل بر اساس نظر عمده‌ی نویسندگان مدیریت) آنچه وجود دارد یک تفاوت دیدگاه یا اختلاف نظر است و نه یک تعارض.

وقتی می‌توانیم بگوییم یک تعارض شکل گرفته است که:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

[  منبع برای مطالعه بیشتر: A review of March & Simon’s book]

 

تمرین:

آیا شما هم تجربه‌ی مثبتی از تعارض دارید؟

در محیط خانواده یا دوستان یا محیط کار، تعارضی را به خاطر دارید که پس از رفع شدن، احساس کنید همه چیز حتی از قبل نیز بهتر شده است؟

(اگر هم در خاطر ندارید،‌ سعی کنید فکر کنید و به زحمت به خاطر بیاورید. معمولاً چنین مواردی وجود دارند. شاید از نگاه شما پنهان مانده باشند).

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت تعارض به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مدیریت تعارض

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

82 نکته برای مدیریت تعارض – تعریف تعارض چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : داود شاکری

  یادم میاد چند سال قبل برادرم قصد ازدواج با خانمی را داشت که به نظر می رسید انتخاب مناسبی برای هم نباشند و پدرم که نظر متفاوتی نسبت به این ازدواج داشت مخالفت کرد. این تفاوت دیدگاه پدر و برادرم باعث شد تا روابط بین آنها هم تحت تاثیر قرار بگیره و موجب به وجود آمدن کدورت بین آنها شده بود. اختلاف نظری که حالا تبدیل به یک تعارض در خانواده شده بود باعث شد تا برادرم تلاش های بیشتری برای شناختن طرف مقابل انجام بده و در نهایت خودش به این نتیجه رسید که انتخاب خوبی برای همدیگر نیستند. شاید اگر این تعارض در حد اختلاف نظر باقی می ماند، سرنوشت دیگری برای هر یک از آنها رقم می خورد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .