Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.دوره MBA: درس تفکر استراتژیک


درس تفکر استراتژیک در دوره MBA متمم

 عنوان درس:  تفکر استراتژیک

 هدف و سرفصل‌های درس:  هدف از درس تفکر استراتژیک، آموزش نحوه فکر کردن و اندیشیدن بر مبنای مفاهیم استراتژی است. تفکر استراتژیک قرار نیست صرفاً به بهتر شدن کسب و کار ما کمک کند. بلکه همچنان که از نام آن پیداست، قرار است شیوه بهتر فکر کردن را به ما بیاموزد و اگر بخواهیم آن را به حوزه‌ی دیگری از زیرمجموعه‌های دانش مدیریت نزدیک بدانیم، احتمالاً حوزه‌ی تصمیم گیری، نزدیک‌ترین موضوع به آن خواهد بود.

به همین دلیل در متمم، بخش‌هایی از درس استراتژی به عنوان استراتژی کسب و کار تفکیک شده و به صورت مستقل ارائه می‌گردد:

ریچ هور واث که کتابهای او بخش مهمی از منابع تدوین این درس را به خود اختصاص می‌دهند، ماجرای جالبی را تعریف می‌کند. او توضیح می‌دهد که وقتی در جلسات یا سمینارها، از طرف مقابل می‌پرسم که «آیا شما با تفکر استراتژیک آشنا هستید و خودتان را یک متفکر استراتژیک می‌دانید؟» معمولاً با رفتاری ساده و قابل پیش‌بینی مواجه می‌شوم:

مدیران ارشد با اطمینان می‌گویند: بله! قطعا! البته!

مدیران میانی با کمی تردید سرشان را تکان می‌دهند و این ویژگی را در خودشان تایید می‌کنند.

و کسانی که به تازگی وارد سازمان شده‌اند، معمولاً در برابر این پرسش سکوت می‌کنند.

گویی که ما جایی در گوشه ذهن خود پذیرفته‌ایم که کسی که به موقعیت‌های برتر سازمانی می‌رسد احتمالاً باید تفکر استراتژیک داشته باشد و آنکس که به آن موقعیت نرسیده از توانایی تفکر استراتژیک بهره مند نیست.

این در حالی است که اتفاقاً بسیاری از سازمان‌ها را همان مدیران ارشد با تصمیم گیری‌های غیراستراتژیک خود به نابودی و شکست کشانده‌اند و بعضی از آنها هم اگر الان به موقعیت‌های برتر سازمانی راه پیدا کرده‌اند، به دلیل این است که در گذشته و در موقعیت‌های معمولی و رده‌های پایین‌تر سازمانی، تا حد خوبی به ابزار تفکر استراتژیک مسلح بوده و از آن استفاده کرده‌اند.

لازم است در اینجا تاکید کنیم که آنچه در درس تفکر استراتژیک به آن می‌پردازیم، نه الزاماً به مدیران ارشد سازمان‌ها محدود است و نه حتی به فعالان دنیای کسب و کار. ما در مورد نوعی تفکر حرف می‌زنیم که کمک می‌کند تصمیم‌های بهتری بگیریم و از فرصت‌ها و موقعیت‌های اطراف خود بهتر استفاده کنیم.

جدای از منابع معرفی شده در قسمت پایین این نوشته،  در صورتی که قبلاً به فایل‌های صوتی رادیو متمم گوش نداده‌اید، احتمالاً سه مورد فایل صوتی زیر که توسط محمدرضا شعبانعلی در قالب فایل‌های صوتی رادیو متمم تهیه شده، می‌تواند برای شما مفید باشد:

فایل صوتی مدیریت منابع از دیدگاه تفکر استراتژیک – قسمت اول

فایل صوتی مدیریت منابع از دیدگاه تفکر استراتژیک – قسمت دوم

فایل صوتی مدیریت منابع از دیدگاه تفکر استراتژیک – قسمت سوم

 برخی از منابع و مراجع مورد استفاده و استناد در تدوین این درس 

1- Elevate, Rich Horwath

2- Deep dive, Rich Horwath

3- The Strategy Book, Max McKeown

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

18 نکته برای دوره MBA: درس تفکر استراتژیک

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .