Menu


استراتژی تمایز به عنوان یک استراتژی رقابتی


استراتژی تمایز به عنوان یک استراتژی رقابتی

با توجه به نگاه هلی کوپتری ما به استراتژی کسب و کار، الان باید تصویری کلی – و البته نه چندان واضح – از بحث استراتژی رقابتی در ذهن دوستان خوب متممی باشد. در درس قبلی «تلاش برای رسیدن به پایین ترین قیمت تمام شده» را به عنوان یک استراتژی رقابتی – از دیدگاه مایکل پورتر – مورد بررسی قرار دادیم و در این درس، می‌خواهیم به استراتژی تمایز یا Differentiation Strategy بپردازیم.

مایکل پورتر، در کتاب استراتژی رقابتی خود، استراتژی تمایز را به این شکل تعریف می‌کند:

استراتژی تمایز یعنی اینکه یک شرکت، محصول یا خدمتی را ارائه کند که آن را در سطح صنعت، منحصر به فرد بدانند. این منحصر به فرد بودن ممکن است در طراحی، تصویر ذهنی برند، تکنولوژی، امکانات و قابلیت‌ها، خدمات مشتریان، شبکه فروش یا شبکه توزیع و یا سایر ابعاد دیگر باشد.

استراتژی تمایز

بنابراین، از میان برندهای بین المللی، شاید بتوان کترپیلار را به عنوان نمونه استراتژی تمایز در شبکه خدمات در سراسر جهان، بنز را به عنوان مصداق استراتژی تمایز در تصویر ذهنی برند، اپل را به عنوان نمونه قطعی استراتژی تمایز در حوزه طراحی و گوگل را به عنوان مصداق استراتژی تمایز در پیشتاز بودن و آینده نگری، مون بلان و دوپون را به عنوان نمونه‌های استراتژی تمایز در تصویر ذهنی برند نام برد.

مایکل پورتر در ادامه‌ی بحث خود در مورد استراتژی تمایز، به دو نکته مهم اشاره می‌کند:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

مایکل پورتر، همچنین به بحث دیوارهای ورود اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که همانطور که استراتژی پایین ترین هزینه در تولید، دیوارهای ورود به صنعت را بلند می‌کند و ورود رقبای دیگر را دشوار می‌کند، استراتژی تمایز هم ارتفاع دیوارهای ورود را افزایش می‌دهد. اما شیوه‌ عملکرد این دو استراتژی با یکدیگر متفاوت است.

استراتژی تمایز، باعث می‌شود که میزان وفاداری مشتریان به برند یا محصول، افزایش یابد و کمتر به قیمت حساس باشند. همچنین در استراتژی تمایز، حاشیه سود میتواند افزایش پیدا کند و این وضعیت فشار بیش از حد برای کاهش قیمت تمام شده را کم می‌کند. مجموعه‌ای که استراتژی تمایز را انتخاب می‌کند، قدرت چانه زنی بهتری با تامین کنندگان خود خواهد داشت (الان چند شرکت را می‌توانید تصور کنید که حاضرند، برخی قطعات اپل را حتی به رایگان تامین کنند؟).

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

سه برند یا محصول داخلی یا خارجی را که شما فکر می‌کنید استراتژی تمایز را انتخاب کرده‌اند معرفی کنید و توضیح دهید که آنها را در چه حوزه‌ یا حوزه‌هایی متمایز می‌دانید.

دقت داشته باشید که برند متمایز و محصول متمایز فرق دارند. تقریباً عموم مردم، برند بنز را یک برند متمایز می‌دانند اما مثلاً ممکن است برخی کلاس‌های بنز مثلاً کلاس C را متمایز ندانند.

عکس این مطلب هم درست است. ممکن است سالاد یک رستوران، کاملاً مصداق استراتژی تمایز باشد. اما کل رستوران برند متمایزی نداشته باشد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی , شهرزاد , دلناز سیدزاده , مرضیه همتی , نیلوفر قربانی زواره

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

75 نکته برای استراتژی تمایز به عنوان یک استراتژی رقابتی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حامد

  چرم درسا: طراحی محصولات درسا و پیشتازی این برند در بکارگیری یک نام ایرانی در محصولات چرم، هم تمایز طرح و هم تمایز در تصویر ذهنی از برند ایجاد کرده

  چوبکده: یک شرکت با سابقه در تولید مبلمان و سرویس خواب چوبی که بخش خاصی از بازار رو هدف گذاری کرده و با سلایقی متمایز سر و کار داره. این تمایز در طراحی در کنار سرعت بسیار بالا در تحویل سفارشات (معمولا اغلب شرکت های تولید کننده مبلمان چوبی زمانی بین یک هفته تا سه هفته برای تولید محصول از شما طلب می کنند اما در چوبکده معمولا محصولات آماده هستند و بلافاصله برای شما ارسال می شود) این برند رو متمایز از سایر هم ردیف های خودش کرده

  متمم: دانش گاه متمم با ویژه سازی مطالبی ارایه شده متناسب با علاقمندی و نحوه عملکرد دانش جویان خود یک تمایز آشکار و پایدار ایجاد کرده که در کنار غنای مطالب ارایه شده، نظم در ارایه مطالب و گرمای ارتباطی بین معلم و شاگردان (که تمایز جدی محسوب میشه) تونسته یک برند متمایز رو در ادبیات نظام آموزشی در ایران به وجود بیاره

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .