Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.دوره MBA: درس تبلیغات


دوره MBA درس تبلیغات

 عنوان درس:  تبلیغات

 تعریف و هدف درس:  سالها پیش، جان وانامیکر در مورد تبلیغات گفته بود: مطمئن هستم که نیمی از بودجه‌ی تبلیغاتی، به هدر می‌رود. اما نمی‌دانم کدام نیمه! و با استفاده از این منطق، توضیح می‌داد و توجیه می‌کرد که حتی اگر بخشی از پول تبلیغات به هدر برود،‌ گزینه‌ی دیگری جز سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات نداریم.

با توسعه دانش تبلیغات و گسترش و ترویج ابزارهای ارزیابی و مانیتورینگ، این جمله را می‌توان اصلاح کرد. هنوز هم نیمی از بودجه تبلیغات و حتی بیشتر، به هدر می‌رود. با این تفاوت که آژانس‌های تبلیغاتی معمولاً می‌دانند کدام نیمه به هدر خواهد رفت. اما مشتریان،‌ همچنان بر اساس ایده‌ی وانامیکر، هزینه‌های هنگفت تبلیغاتی انجام می‌دهند بی‌آنکه از توانایی تحلیل و ارزیابی اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی بهره‌مند باشند. درس تبلیغات‌، به مرور برخی مفاهیم در این حوزه می‌پردازد.

 این درس برای چه کسانی طراحی شده و ارائه می‌شود؟  این درس برای سه گروه مخاطب اصلی طراحی شده است.

گروه اول کسانی هستند که این درس را به عنوان بخشی از دروس دوره MBA متمم می‌خوانند. طبیعتاً این گروه، بهتر است درس‌ها را به ترتیب و از ابتدا تا انتها بخوانند و تمرین‌های آنها را هم انجام دهند.

گروه دوم کسانی هستند که می‌خواهند برای شرکت یا محصول یا برند خود تبلیغ کنند. طبیعی است که این گروه، در صورتی که به فکر یک کمپین تبلیغاتی گسترده و جامع باشند،‌ به هر حال باید به سراغ آژانس‌های تبلیغاتی بروند. کمکی که در اینجا متمم می‌تواند انجام بدهد این است که این افراد، با مطالعه برخی از دروس، بر مفاهیم اولیه‌ی کمپین‌های تبلیغاتی تسلط داشته باشند و در جلسات مذاکره با آژانس‌های تبلیغاتی، در موضع ضعف قرار نگیرند. به هر حال باید بپذیریم که عمده‌ی آژانس‌های تبلیغاتی، مالکان رسانه هم هستند و این امر، طراحی کمپین‌های بدون سوگیری را برای آنها دشوار می‌کند. آگاهی از مبانی حوزه تبلیغات، کمک می‌کند که جلسات بین شرکتهای سفارش دهنده و آژانس‌های تبلیغاتی، برای طرفین اثربخش‌تر باشد.

گروه سوم هم آژانس‌های تبلیغاتی هستند. برای کسانی که در آژانس‌های تبلیغاتی کار می‌کنند، احتمالاً بسیاری از مطالب متمم در این باره، ساده یا تکراری خواهد بود. اما امیدواریم آنها هم بتوانند در برخی درس‌های این مجموعه، جریان‌های جدید و الگوهای تازه در حوزه تبلیغات را مشاهده و بررسی نمایند.

 برخی از منابع و مراجع مورد استفاده و استناد در تدوین این درس 

1- Advertising Concept and Copy, Felton

2- Advertisng Media Planning, Sissors

3- Advertising Concept Book, Pete Barry

4- Advertising, a very short introduction (Fletcher)

5- کمپین تبلیغاتی، از برنامه ریزی تا اجرا – دکتر محمود دهقان طزرجانی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

23 نکته برای دوره MBA: درس تبلیغات

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .