Menu


تعریف مدل ذهنی


تعریف مدل ذهنی

مدل ذهنی و مفاهیم و مباحث مرتبط با آن، چندین دهه است که به حوزه‌های مختلف علمی راه پیدا کرده‌اند.

روانشناسان، متخصصان آموزش و یادگیری، جامعه شناسان، علاقه‌مندان به توسعه فردی و حتی متخصصان هوش مصنوعی، هر یک از زاویه‌ی متفاوتی به این بحث توجه نشان داده‌اند.

مهم است که به خاطر داشته باشیم که ریشه اصلی مفهومِ مدل ذهنی در روانشناسی شناختی است.

روانشناسی شناختی (Cognitive Psychology) به درک نحوه‌ی عملکرد ذهن علاقه‌مند بوده و هست و طبیعی است که درک ذهن از جهان اطراف می‌تواند یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد علاقه در روانشناسی شناختی باشد.

تعریف مدل ذهنی چیست؟

نقشه جهان بیرون در ذهن ما چگونه ثبت می‌شود؟

یکی از نخستین پرسش‌هایی که روانشناسی شناختی با آن مواجه شد، نحوه ثبت رویدادهای جهان بیرون در ذهن انسان بود.

مشخص است که ما همه‌ی جزئیات جهان اطراف خود را به خاطر نمی‌سپاریم.

به تعبیر ویلیام وین، گربه هرگز با تک تک موها و جزئیات بدنش در ذهن ما ذخیره نمی‌شود. بعد از دیدن تعدادی گربه، یک مدل یا طرحواره از گربه در ذهن ما شکل می‌گیرد.

همه می‌دانیم که مدل سمت راست یک گربه‌ی واقعی نیست و بسیاری از جزئیات در آن دیده نشده است، اما از هر کس بپرسید که تصویر سمت راست چه چیزی را نشان می‌دهد، به شما خواهد گفت که در این تصویر یک گربه نمایش داده شده است.

به همین علت در فایل صوتی مدل ذهنی توضیح داده شد که شکل‌گیری مدل‌ها همواره با قضاوت همراه است. چون تصمیم می‌گیریم که از برخی چیزها به عنوان نکات فرعی‌ و کم‌اهمیت، صرف‌نظر کنیم و برخی نکات دیگر را جدی بگیریم و به خاطر بسپاریم.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مدل ذهنی به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به مباحث مدل ذهنی علاقه‌مندید، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  تفکر سیستمی

  تفکر استراتژیک

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

  تفکر نقادانه (بعد از گذراندن درس‌های تصمیم گیری و مدل ذهنی)

تمرین

یکی از آموزش‌های مدیریتی و مهارتی را که در زندگی / محیط کار داشته‌اید، یا یکی از درس‌های متمم را انتخاب کنید و به صورت مختصر توضیح دهید که در آن آموزش، قصد بر این بوده که چه قسمتی از مدل ذهنی شما شکل بگیرد / اصلاح شود.

توضیح: همان‌طور که در نقشه راه یادگیری مدل ذهنی اشاره شد، مقاله‌ی ویلیام وین یکی از منابع ارزشمند برای بررسی تعاریف و مفاهیم مرتبط با مدل ذهنی است. بخش‌هایی از توضیحات این درس هم از چارچوب توصیفی او اقتباس شده است.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    تورج باستانی ، یوسف شیخه ، خلیل زاد ، حسن حاجی زاده ، امید ایروانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدلهای ذهنی

قوانین کامنت گذاری در متمم

126 نکته برای تعریف مدل ذهنی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  اگر بخواهم فقط یکی از درس‌های متمم را به این منظور انتخاب کنم ( (از میان درسهای بسیاری که از این منظر میتوان به آنها اشاره کرد ) قطعاً درس تفکر واگرا و تفکر همگرا هست.

  به نظر من، در آن آموزش قصد بر این بوده که بخشی از مدل ذهنی ما که مربوط به حل مسائل و مشکلات و مواجهه با چالش هایی است که در زندگی شخصی و حرفه ای مان، با آنها روبرو می شویم؛ شکل بگیرد و یا اصلاح شود.

  همانطور که متمم در آن درس به زیبایی گفت:

  بسیاری از ما زمانی که در مواجهه با یک مسئله یا چالش، راه حلی به ذهن مان می رسد، روی آن راه حل قفل می شویم. به این معنا که دیگر نمی توانیم به راه حل های دیگر فکر کنیم. راه حل نخست ممکن است معمولی یا عالی، ضعیف یا قوی، ناقص یا کامل باشد. اما مهم این است که نخستین راه حل به هر حال، راه را برای فکر کردن به پاسخ های دیگر میبنند."

  با خواندن این درس، واقعا حس کردم تفکر واگرا در بخشی از مدل ذهنی ام شکل گرفته و مدل ذهنی ام رو برای حل مسائل زندگیم تا حد زیادی اصلاح کرد و از آن پس، هر گاه با مسئله یا مشکلی روبرو میشم سعی می کنم این آموزه را به خاطر بیارم و برای حل اون مسئله از تفکر واگرا کمک بگیرم، و تنها بر روی اولین راه حلی که به ذهنم میرسد، تمرکز نکنم؛ و البته سپس در زمان مناسب از تفکر همگرا هم بهره ببرم و به کمکش، بهترین راه حل ام را عملی کنم یا توسعه ببخشم.

  حتی، اونقدر این آموزش روی من تاثیر گذاشت که پستی کوتاه هم در وبلاگم در این رابطه نوشتم:

  معجزه ای به نام تفکر واگرا

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .