Menu


سکوت قدرت درونگراها، نوشته سوزان کین (معرفی کتاب)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۹۱۷۴
قبلاً به بهانه‌های مختلف، در مورد درونگرایی نوشته‌ایم. یک بار به این سوال پرداختیم که آیا من درونگرا هستم؟ یک بار هم در سلسله بحث‌های خودشناسی،‌ مطلبی تحت عنوان با درونگراها مهربان باشیم منتشر کردیم.

از آنجا که بحث در مورد درونگراها مورد علاقه دوستان متممی بوده است تصمیم گرفتیم کتاب سکوت، قدرت درونگراها نوشته سوزان کین را در اینجا معرفی کرده و مرور کوتاهی به آن داشته باشیم.

کتاب سکوت قدرت درونگراها در دنیایی که از حرف زدن باز نمی ایستد - سوزان کین

کتاب Quiet: The Power of Introverts توسط سوزان کین نوشته شده است. این کتاب ضمن اینکه بر مبنای مطالعات علمی تدوین شده است متن بسیار ساده و روانی دارد و به قول ونه گات، از جمله کتابهای مناسب برای بستر محسوب می‌شود!

اگر بخواهیم تمام کتاب را در یک جمله خلاصه کنیم می‌توانیم بگوییم: سوزان کین تاکید دارد که درونگرایی و برونگرایی دو الگوی مختلف رفتاری و شخصیتی هستند که به یک اندازه ارزشمند محسوب می‌شوند و می‌توانند در دنیای ما اثربخش و تاثیرگذار باشند.

این در حالی است که در حال حاضر تفکری بر دنیا حاکم است که لااقل در حوزه موفقیت‌های شغلی، اصرار دارد که برونگرایی – به صورت مطلق و مستقل از شرایط – صفتی برتر و مناسب‌تر برای عموم موقعیت‌های شغلی محسوب می‌گردد.

در اینجا برخی از مهم‌ترین سرفصل‌هایی که سوزان کین در کتاب خود مورد بحث و بررسی قرار داده است را با هم مرور می‌کنیم. سرفصل‌هایی که از آنها معمولاً تحت عنوان مانیفست دورنگراها نام برده می‌شود:

* فراموش نکنیم که انسانهایی که معمولاً ساکت هستند و در خودشان فرو می‌روند به یک صفت خوب هم شناخته می‌شوند: اهل تفکر بودن.

* ما در فرهنگمان برای آنها که ریسک میکنند توجه و احترام خاصی قائلیم. وقت آن است که برای آنها که توجه میکنند هم احترام بیشتری قائل باشیم.

* تنهایی می‌تواند کاتالیزوری برای نوآوری باشد.

* بی دلیل نیست که پیامک زدن تا این حد رایج شده است. در دنیایی که بیش از حد برونگرا شده هر کس به دنبال روشی برای ارتباط غیرهمزمان غیر چهره به چهره می‌گردد.

* اگر ما کلاس‌ها را به صورت گروهی برگزار می‌کنیم به دلیل کیفیت آموزشی بالاتر نیست. بلکه به دلیل کاهش هزینه هاست. ما سر کار هستیم و روش دیگری برای آموزش فرزندانمان نداریم. اگر فرزندمان بخواهد یک به یک با دیگران دوست بشود و رابطه‌هایش را بسازد و این کار را به صورت جمعی انجام ندهد، این یک مشکل رفتاری نیست. او صرفاً با مدلی که ما ساخته‌ایم تطبیق ندارد.

* نسل بعدی کودکان ساکت و خاموش حق دارند و باید توانایی‌ها و نقاط قوت خود را بشناسند.

شخصیت درونگرا

* بعضی وقتها بهتر است وانمود کنیم که برونگرا هستیم. بعداً زمان کافی برای سکوت کردن در اختیار خواهیم داشت.

* در بلندمدت، پذیرش خلق و خوی واقعی و الگوی شخصیتی‌مان می‌تواند کلیدی برای پیدا کردن شغل مورد علاقه و تجربه آرامش در آن باشد.

* یک قانون مهم را برای شبکه سازی فراموش نکنید: یک رابطه درست و ارزشمند بهتر از یک مشت کارت ویزیت بی خاصیت است.

* هیچ ایرادی ندارد که به خاطر فرار کردن از یک مکالمه کوتاه پر از تعارف بی خاصیت، مسیر خودمان را عوض کنیم و به سمت دیگر خیابان برویم.

* رهبری در سکوت یک واژه نادرست و متناقض (مثل پیتزای قرمه سبزی!) نیست. یک مهارت واقعی است.

* آرزوی جهانی ما برای زندگی در بهشت،‌ بیش از آنکه به طمع جاودانگی باشد به آرزوی دنیایی است که در آن همه با هم مهربان باشند.

کتاب سکوت قدرت درونگراها توسط نرگس جوادیان و نعیمه اعتدال مهر به فارسی ترجمه شده است.

ضمناً سوزان کین در TED هم یک سخنرانی در این زمینه داشته که اگر علاقمند باشید می‌توانید در اینجا آن را ببینید:


 اگر علاقمند به کلیپ فوق هستید می‌توانید آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود کلیپ صحبت‌های سوزان کین با زیرنویس فارسی در تد

یک خلاصه خوب انگلیسی هم از کتاب سکوت قدرت درونگراها وجود دارد که هم می‌تواند مرور خوبی از کتاب باشد و هم تمرینی برای یادگیری زبان انگلیسی:

لینک فایل Pdf خلاصه کتاب سکوت قدرت درونگراها (به زبان انگلیسی)

اگر به این جنس خلاصه کتاب علاقه پیدا کردید به سایت کیم هارتمن هم سر بزنید تا کتابهای دیگری را هم مشاهده کنید.

[ مطالعه‌ی بیشتر: تعریف درونگرایی و ویژگی های افراد درونگرا ]

[ مطالعه‌ی بیشتر: تعریف برونگرایی و ویژگی های شخصیت برونگرا ]

فهرست کتابهای روانشناسی و توسعه فردی که تا کنون در متمم معرفی شده‌اند

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    کمیل مزرعی ، مهدی پورعلیا ، مینا نظام دوست ، عباسعلی ملک ، رامین آزادمنش

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه بوی کاغذ

قوانین کامنت گذاری در متمم

70 نکته برای سکوت قدرت درونگراها، نوشته سوزان کین (معرفی کتاب)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : فرید ذاکری

  به نظر من حق با شماست، منتها فقط در «دراز مدت» نه در «کوتاه مدت». من جمله‌ی خانم کین رو این‌طوری برداشت نکردم. بله، اگه بنا باشه من که «درون‌گرا» هستم یک عمر ادای «برون‌گرایی» رو دربیارم و خودمو گول بزنم، این می‌شه دقیقاً مصداق حرف شما که می‌گید «ناسازگاری با سلامت روان محسوب نمی‌شه»؟

  ولی برداشت من از جمله‌ی «بعضی وقت‌ها بهتر است وانمود کنیم که برون‌گرا هستیم. بعداً زمان کافی برای سکوت‌کردن در اختیار خواهیم داشت» اینه که گاهی اوقات شرایط حکم می‌کنه که منِ درون‌گرا خیلی اسیر «درون‌گرایی» خودم نشم و گاهی هم از لاکِ خودم در یک «جمع» که باهاش به طور کلی راحت نیستم، در بیام... یعنی منِ درون‌گرا به اندازه‌ی کافی باید در زندگی‌ام فرصت برای سکوت و تأمل و خلوت‌کردن (اگه تا الآن نکردم) ایجاد کنم... اما بعد از اون، همین فرصت‌های خلوت کافی، به من آزادی اینو می‌ده که گاهی اوقات هم کاملاً برون‌گرا بشم و انرژی‌مو از بودن با آدم‌ها و تبادل نتیجه‌ی اون خلوت‌ها با افراد دیگه بگیرم...

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .