Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کتاب خوب یادگیری تحلیل رفتار متقابل چیست؟


کتاب تحلیل رفتار متقابل

کتابهای متعددی در زمینه‌ی تحلیل رفتار متقابل نوشته و منتشر شده است.

معمولاً برای کسانی که به تازگی با این حوزه آشنا می‌شوند این سوال وجود دارد که هر یک از کتابهای تالیف یا ترجمه شده در حوزه‌ی تحلیل رفتار متقابل، برای کدام مخاطبان، طراحی و عرضه شده‌اند.

فراموش نکنیم که تحلیل رفتار متقابل مخاطبان متنوعی دارد.

روان درمانگرها، به شکلی با آن سر و کار دارند و پدر و مادرها به شکل دیگر.

معلم به شیوه‌ای از آن استفاده می‌کند و دانش آموز به سبکی دیگر.

کاربرد تحلیل رفتار متقابل در رابطه عاطفی با کاربرد آن در رابطه شغلی تفاوت دارد.

اگر چه اصول یکسان است، اما مصداق‌ها تفاوت دارند و برای کسی که میخواهد یک کتاب تحلیل رفتار را انتخاب و مطالعه کند، بهتر است، ابتدا سبک نگارش هر کتاب و جامعه مخاطبان آن را بشناسد.

در اینجا به بررسی برخی از بهترین کتابهای تحلیل رفتار موجود در بازار کشور می‌پردازیم.

از دوستان عزیز هم تقاضا داریم اگر کتاب دیگری را میشناسند که در اینجا معرفی نشده، با شرح مختصری از محتوای کتاب و مخاطب آن، در زیر همین نوشته آن را مطرح کنند تا به اصل متن افزوده شود.

کتاب وضعیت آخر (تام هریس)

وضعیت آخر - اسماعیل فصیح - تام آ هریسکتاب وضعیت آخر نوشته تام آ. هریس، یکی از معروفترین و قدیمی‌ترین کتابهای این حوزه است که توسط اسماعیل فصیح به فارسی ترجمه شده است. تمام این کتاب حول شش واژه شکل گرفته است: کودک، بالغ، والد، خوب، بد و بازی.

تام هریس کتاب خود را با تمثیل «ضبط صوت» آغاز می‌کند و معتقد است که انسان تمام تجربیات خود را مانند یک ضبط صوت، در درون ذهن خود ثبت و نگهداری می‌کند. تمام آنچه از پدر و مادر (و شاید اطرافیان) دیده می‌شود در قالب «نوار والد» و تمام عکس‌العمل‌های احساسی که در درون ذهن کودک شکل می‌گیرد در قالب «نوار کودک» ثبت و ضبط می‌شود. به تدریج موجودیت سومی به نام «بالغ» شکل می‌گیرد که در مواجهه‌ی کودک و والد،‌ رشد می‌کند. فکر می‌کند. انتخاب می‌کند. تجربه می‌کند و پخته می‌شود…

کار بالغ،‌ ارزیابی مجدد دانسته‌های قبلی، تطبیق آنها با شرایط جدید و بایگانی مجدد آنها در حافظه برای تحلیل‌های بعدی است. یکی از عاملهایی که می‌تواند وقت و انرژی زیادی از «بالغ» بگیرد، مواجهه با تعارض بین واقعیتهای بیرونی و اصول و ارزشهایی است که در دوران کودکی، در نوار والد،‌ ثبت و ضبط شده است.

نگاه تام هریس به بحث تحلیل رفتار متقابل، عمیق و کاربردی است. اما معمولاً روانکاوان و روان درمان‌گرها به عنوان مخاطب اصلی این کتاب فرض می‌شوند.

[ مطالعه‌ی بیشتر: معرفی کتاب وضعیت آخر (مرور + نقد) ]

کتاب ماندن در وضعیت آخر (تام هریس)

کتاب ماندن در وضعیت آخر تام آ. هریس ترجمه اسماعیل فصیح

ماندن در وضعیت آخر، کتاب دیگر تام آ. هریس است که آن هم توسط اسماعیل فصیح به فارسی ترجمه شده است. این کتاب که به نوعی ادامه کتاب وضعیت آخر محسوب می‌شود،‌ تحلیل رفتار متقابل را از دیدگاهی دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد.

«من خوبم و تو خوبی. اما احساس خوبی ندارم!».

این مفهومی است که کتاب با آن آغاز می‌شود. کتاب به واقعیتهای مختلفی در حوزه احساس انسانی میپردازد. اینکه احساسات برای هر فردی منحصر به فرد است. اگر چه ما از واژه‌ها برای بیان آنها استفاده می‌کنیم اما معنای «غم» برای من، ممکن است با معنای «غم» برای تو متفاوت باشد. ریختن احساسات در قالب کلمات،‌ مانند تلاش برای تبدیل یک نقاشی بزرگ، به یک قطعه‌ی موسیقی است. اگر چه چنین کاری، قابل تصور است، اما باید به خاطر داشته باشیم که بخشی از اطلاعات و داده‌ها در این میانه به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

تام هریس در «ماندن در وضعیت آخر» به ما یادآوری می‌کنند که احساسها نه خوب هستند و نه بد. آنها فقط واقعی هستند؛ همین.

تنها راه تغییر احساسات، شناخت منشا آنها و واقعیت پشت آنهاست.

هریس، هر نوع رفتاری را که از انسان سر میزند، نوعی افشاگری میداند. چیزی که باعث می‌شود نگرش و احساس ما،‌ برای دیگران آشکار شده یا لااقل نشانه‌هایی از آنها پدیدار شود.

گفتگوی درونی، مفهوم دیگری است که در کتاب ماندن در وضعیت آخر، مورد توجه قرار می‌گیرد و به مثال‌های مختلفی از آن اشاره می‌شود.

کتاب با فرایند ردیابی احساسات ادامه پیدا می‌کند و کمک می‌کند که احساسات خود را در رابطه با خود و دیگران، بهتر مدیریت و کنترل کنیم. به نظر می‌رسد کتاب «ماندن در وضعیت آخر» در مقایسه با کتاب وضعیت آخر، برای خواننده‌ای که در مراحل اولیه آشنایی با این دانش است، ساده‌تر قابل درک باشد.

بخشی از مفاهیمی که در این کتاب مطرح شده، بسیار نزدیک به موضوعاتی هستند که در هوش هیجانی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

کتاب تحلیل رفتار متقابل یان استورات

تحلیل رفتار متقابل یان استوارت ون جونز دکتر بهمن دادگستراین جملات، از کتاب تحلیل رفتار متقابل نوشته یان استوارت و ون جونز برداشته شده‌اند:

اساسی‌ترین پایه‌ی نظریۀ تحلیل رفتار متقابل این است که انسان ها ذاتا خوب هستند.

این بدان معناست که من و تو هردو ارزشمند، محترم، گرامی و گرانقدر هستیم.

من خودم را همان طور که هستم می پذیرم و تو را همان طور که هستی. این حالت از نهاد انسان بر می خیزد تا این که به رفتار مربوط شود.

گاهی ممکن است آن چه را که تو انجام می دهی، نه دوست داشته باشم نه قبول داشته باشم ولی همیشه هر چه هستی تو را می پذیرم.

نهاد تو به عنوان یک انسان در نظر من گرانقدر است، هر چند که رفتار تو ممکن است چنین نباشد.

دکتر بهمن دادگستر این کتاب را به شکلی روان و قابل فهم ترجمه کرده‌اند. برخی از مهم‌ترین سرفصلهای کتاب شامل این موارد است:

تحلیل رفتار متقابل چیست؟ تصویر سازی شخصیت. نوازش و روابط متقابل. پیش نویس زندگی. بازیهای روانی. قراردادهایی برای تغییر و رشد روانی.

[ مطالعه‌ی بیشتر: معرفی و مرور کتاب تحلیل رفتار متقابل یان استورات ]

کتاب بازیها (اریک برن)

بازیها روانشناسی روابط انسانی اریک برن

بازیها کتاب دیگری در حوزه تحلیل رفتار متقابل است که توسط اریک برن نوشته شده و اسماعیل فصیح آن را به فارسی ترجمه کرده است.

روحیه‌ی خاص ما که پیچیدگی و بازیهای روانی و ایفای نقش برایمان جذاب است، باعث شده که این کتاب، به نسبت از اقبال عمومی بهتری برخوردار باشد.

در این کتاب از حدود ۴۶ بازی مختلف نام برده شده که نام برخی از آنها را اینجا با هم مرور می‌کنیم: الکلی، بدهکار، ببین مجبورم کردی چکار کنم، من از تو بدبخت‌ترم و …

اگر چه مفهوم بازی در ادبیات تحلیل رفتار متقابل – به معنای تعدادی رفتار و تعامل هدفمند که یکی پس از دیگری تا دستیابی به یک نتیجه مشخص ادامه پیدا می کنند – بسیار مهم و بنیادی است.

اما به نظر می‌رسد آشنایی سطحی با این حوزه‌ی خاص،‌ بیش از آنکه در تحلیل رفتارها و تعاملهای ما اثربخش باشد، به برداشتها و تفسیرهای نادرست و گمراه کننده و تمایل افراطی به برچسب گذاری روی رفتار دیگران منتهی میشود.

به هر حال یک نکته مشخص و قطعی وجود دارد.

بازیها در ارتباطات انسانی،‌ زمانی آغاز می‌شوند که ارتباطات در دو لایه شکل بگیرد:

 • شکل ظاهری با هدفی کاملاً منطقی و مقبول
 • شکل باطنی با هدفی کاملاً متفاوت.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تحلیل رفتار متقابل برای اعضای ویژه‌ی متمم درنظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۳۲ عدد

  دانشجویان این درس: ۴۶۷۸ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۶۸۶۹ مورد

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تحلیل رفتار متقابل، به مجموعه‌ی گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شخصیت شناسی | خودشناسی | حمایت اجتماعی | استرس

  زندگی شاد | مدیریت انگیزه | عزت نفس

  کوچینگ | پرورش تسلط کلامی | مهارت ارتباطی

  مذاکره | یادگیری | تصمیم گیری | کار تیمی | کاریزما

گزینه‌ی دیگر هم این است که مجموعه درس‌های دوره MBA متمم را به شکل منظم بخوانید و پیگیری کنید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تحلیل رفتار متقابل به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تحلیل رفتار متقابل
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۸ نظر برای کتاب خوب یادگیری تحلیل رفتار متقابل چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  سلام خانم فاطمه

  نميدونم كي اين كامنت رو گذاشتين ولي من الان ديدم و اميدوارم شما هم دوباره به اينجا سر بزنيد

  پيشنهاد من ممكنه كمي به نظرتون بي ربط بياد ولي نظر منه ديگه نميشه كاريش كرد:

  براي شروع فكر ميكنم بهتره كمي درباره شوپنهاور مطالعه كنين-نثر كتاب "جهان به مثابه اراده و تصور"خيلي نثر پيچيده و خسته كننده ايه، پس فكر ميكنم با كتاب "در باب حكمت زندگي" كه ترجمه هم شده شروع كنيد بهتر باشه-برخي از محققان بر اين باورن كه فرويد پايه هاي اصلي نظريه روانكاوي خودش رو از شوپنهاور گرفته(برخي هم به كل منكر چنين چيزي هستند)در هر صورت من فكر ميكنم خوندن شوپنهاور حتما ميتونه كمك كننده باشه- (حتي اگر تونستيد كمي در مورد مكاتب فلسفي هم مطالعه كنيد بعد ها در خوندن نظريه هاي روانشناسي به كمكتون مياد-اگر خيلي با فلسفه ارتباط خوبي نداريد با كتاب "دنياي سوفي"اثر يوستين گوردر شروع كنيد بهتره)

  بعدش بريد سراغ دو تا كتاب :1-نظريه هاي شخصيت اثر شولتز و ترجمه يحيي سيد محمدي 2-نظريه هاي شخصيت اثر فيست و ترجمه يحيي سيد محمدي

  اين دو كتاب مشابهت هاي زيادي دارن ولي اگر علاقه مند باشيد به نظرم دوتاشونو بخونيد بهتره

  در مرحله بعد ببينيد از اين نظريه ها بيشتر كدومشون تونسته جذبتون كنه و بريد سراغ كتابهاي همون نظريه پرداز

  البته اين روند به طور كامل روندي نيست كه خودمم طي كردم ولي بعدها به اين نتيجه رسيدم اگر اينكار رو ميكردم خيلي برام مفيدتر ميبود

  در هر صورت اميدوارم براي شما هم مفيد باشه-

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .