Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu

حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان

پیتر دراکر

پیتر دراکر کیست؟ چرا باید او را بشناسیم؟

پیتر دراکر را پدر مدیریت جدید می‌دانند. کسی که حدود ۷۵ سال از زندگی‌اش را به خواندن، نوشتن، تدریس و مشاوره اختصاص داد.

حاصل این تلاش پیوسته، تثبیت جایگاه دانش مدیریت در ذهن مدیران، سیاستمداران و تصمیم‌گیران بود. به جرئت می‌توان گفت معنای کلمهٔ «مدیریت» پس از دراکر برای همیشه با آن‌چه پیش از دراکر بود فرق کرد.

دراکر ویژگی‌های بسیار زیادی داشته که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به تفکر سیستمی، تفکر استراتژیک، سخت‌کوشی و دارا بودن ذهن تحلیل‌گر اشاره کرد.

اما اگر بخواهیم صرفاً‌ بر دو ویژگی او را تأکید کنیم، نباید جریان‌ساز بودن و آینده‌بینی او از چشم‌مان دور بماند. دراکر بارها در طول زندگی‌اش ایده‌های مختلفی را مطرح کرد که هر کدام به جریان‌های مطرح در مدیریت در سراسر جهان تبدیل شدند. مدیریت بر مبنای هدف صرفاً یکی از این ایده‌هاست.

در آینده‌بینی او هم این بس که آن‌چه دربارهٔ اقتصاد دانش‌بنیان و کارگران دانش‌محور مطرح کرد، توصیف نسبتاً دقیقی از روزگار ماست.

شناختن پیتر دراکر صرفاً آشنایی با یک شخصیت تاریخی نیست. این شناخت می‌تواند به ما در مدیریت بهتر کسب و کار، تحلیل بهتر محیط، درک بهتر اقتصاد و سیاست و نیز تقویت نگاه نقادانه و تحلیل‌گر کمک کند.

بخش‌های کوتاهی از دوره آموزشی حرفهای پیتر دراکر برای مدیران

برای آشنایی بیشتر با فضای این بحث و نکات مطرح شده در مجموعهٔ صوتی پیتر دراکر می‌توانید چند بخش کوتاه از حرف‌های محمدرضا شعبانعلی درباره پیتر دراکر را بشنوید:

لینک دانلود این قطعه‌ٔ منتخب

محتوای دورهٔ آموزشی پیتر دراکر

دوره‌ی آموزشی حرف‌های پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی (نزدیک به پنج ساعت) با صدای محمدرضا شعبانعلی است که در آن دربارهٔ زندگی، زمانه و ذهنیت پیتر دراکر صحبت شده است.

گوش دادن به این مجموعهٔ صوتی به شما کمک می‌کند ضمن آشنایی با پیتر دراکر و اندیشه‌های او بتوانید از مدل ذهنی دراکر هم الهام بگیرید و شیوهٔ فکر کردن و نگاه خود به جهان را بهبود دهید.

آن‌چه در این مجموعه می‌شنوید، حاصل مطالعهٔ بیش از چهارهزار صفحه آثار دراکر است و می‌تواند نقطهٔ شروع خوبی برای ورود به جهان این نظریه‌پرداز مطرح مدیریت باشد.

ردیفموضوع زمان تقریبی
۱بخش اول - علت انتخاب دراکر به عنوان موضوع این مجموعهٔ آموزشی بیست و چهار دقیقه
۲بخش دوم - چند نکته از زندگی پیتر دراکربیست و پنج دقیقه
۳بخش سوم - مروری بر کتابهای دراکر - قسمت اولچهل دقیقه
۴بخش چهارم - مروری بر کتابهای دراکر - قسمت دومچهل و شش دقیقه
۵بخش پنجم - کلمات کلیدی در ذهن و زبان دراکربیست و هشت دقیقه
۶بخش ششم - کسانی که مشتری ما نیستندچهارده دقیقه
۷بخش هفتم - کارگران دانش محوربیست و یک دقیقه
۸بخش هشتم - فرضهای نادرست ماسی و یک دقیقه
۹بخش نهم - تئوری کسب و کار شما چیستسی و پنج دقیقه
۱۰بخش دهم - برخی از نکات برجسته در مدل ذهنی و رفتار دراکربیست و هفت دقیقه

خرید مجموعهٔ آموزشی پیتر دراکر

هزینه دوره آموزشی پیتر دراکر ۳۴۵ هزارتومان است که با کلیک بر روی دکمه‌ی زیر می‌توانید آن را پرداخت کرده و فایل‌های صوتی را دریافت کنید.

چند توضیح مهم

فایل‌ها به دو طریق در اختیار شما قرار می‌گیرند:

 • لینک دانلود فایل‌ها بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایش داده می‌شوند
 • لینک‌ دانلود فایل‌ها به ایمیل شما هم ارسال می‌شود (بسته به ترافیک سرور ممکن است چند دقیقه طول بکشد)

به علت تعداد زیاد لینک‌ها در ایمیل این احتمال وجود دارد که ایمیل متمم اسپم شود. بنابراین حتماً شاخهٔ Junk یا Spam ایمیل خود را چک کنید.

تمام فایل‌ها در فرمت mp3 هستند و روی تمام سیستم‌های پخش فایل صوتی قابل استفاده‌اند.

پیشنهاد ما این است که بلافاصله فایل‌ها را دانلود کرده و روی گوشی یا لپ‌تاپ خود ذخیره کنید.

اما اگر این کار را نکردید و ایمیل هم به دست‌تان نرسید، به آدرس trust at motamem.org ایمیل بزنید تا همکاران ما به سرعت این مسئله را پیگیری کنند.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محسن صادق زاده ، pasha ، مهدی محمدی ، فاطمه منظری ، آواشاهزئی

۳۲ نظر برای حرفهای پیتر دراکر برای مدیران و کارآفرینان

 1. کریم جان زمین گفت: من ۱ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام و ارادت

  بنده از طریق استاد عزیزم با این مجموعه اشنا شدم و امیدوارم توفیق اینو داشته باشم از دارایی های این مجموعه استفاده کنم

 2. الف. حیدری گفت: من ۳۳ روز است که همراه متمم هستم.

  درود و سپاس
  معرفی اجمالی و سودمندی از پدر علم مدیریت ارائه داده اید و بزای درک عمیق تر و شناخت کاملتر ایشان دوره آموزشی را پیشنهاد داده اید. 
  سپاس

 3. احمد کامرانی گفت: من ۵۳ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام و عرض ارادت خدمت محمدرضا عزیز

   

  بنده حدود ۱۲ سال است شما رو میشناسم

  خیلی عالی هستید دمتون گرم گرم

   

 4. ابوالقاسم بهزادی گفت: من ۸۲ روز است که همراه متمم هستم.

  باسلام وادب امیدوارم بتوانم بعنوان یک متممی بهره لازم را از سایر متممی ها در دروس مختلف ببرم وبردانش خود بیفزایم

 5. مجید تفاهمی گفت: (کاربر ویژه) من ۹۳ روز است که همراه متمم هستم.

  واقعا عالی و کاربردی و بروز بود با هر بار گوش دادن نکات جدید میشه استخراج کرد، چقدر خوب میشد محتوایی در خصوص knowledge worker و مدیریت مربوطه نیز تولید میشد 

 6. مقصود دهقانی گفت: من ۹۷ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام 

  خدمت تمام دوستان،متمم

  شب همگی خوش،از همه دوستان خواهشی دارم،بنده لیسانس مکانیک دارم خیلی هم به رشته ام علاقمندم،اماکاری که انجام میدهم،برخلاف علاقه ام هست،فقط یه حقوق ثابت کمی دریافت میکنم،کلا کارفنی را دوست دارم،امابخاطر خانواده ام نمیتونم این کار را رهاکنم بخاطر بعُدمالی،از طرفی هم نمی‌دونم چه کار باید بکنم نمیتوانم تصمیم قاطعی بگیرم،لطفا کتاب ،یا هر راهنمایی که میتواند بهم مسیر را نشان دهد،کمکم کنید .

  باسپاس

  • زینب جمالی راد گفت: من ۲۳۶۸ روز است که همراه متمم هستم.

   سلام دوست عزیز 
   شرایط شما شبیه شرایط بسیار ی از ادمها و از جمله خود من هست ..
   علاقه من به مدیریت و مارکتینگ بود اما باید در یک کار تولیدی که منبع درامد بود مشارکت میکردم انهم در حوزه ای که مورد علاقه ام نبود..
   فکر کردن به این موضوع بعنوان مانعی برای خوشحال بودنم دایم من و ناامید تر میکرد ..تا اینکه تصمیم گرفتم حداقل کار ی که میتونم انجام بدهم رو در موردش تحقیق کنم ..
   وقتی تحقیق کردم متوجه شدم برای اینکه بتونم در حوزه مورد علاقه ام کسب درامد کنم باید حتما دانش و معلوماتم رو به یکسری مهارت های کاربردی که توی بازار بابتش پول پرداخت میکنن گره بزنم ..
   متوجه شدم توی بازار کار بابت داشتن مهارت هم براحتی پولی پرداخت نمیشه و سخت میشه اعتماد کارفرماها رو جلب کرد .. و باید حتما کارنامه داشته باشین تا کارفرما ها بتونن بهتون اعتماد کنند ..بنا براین رها کردن شغلی که تنها منبع درامد شماست میتونه شما رو مضطرب تر کنه ..و کمک کننده نیست..یک راهکار اینه که تا میتونین دانش و مهارت هاتون رو به حوزه مورد علاقه تون نزدیک کنید و تحقیق کنید ببینیند توی حوزه ای که شما علاقه دارین بابت چه چیزی پول پرداخت میشه ؟ و شما چطور میتونین دانش و معلوماتتون رو تبدیل کنین به یک ارزش که بازار به اون نیاز داشته باشه و بابتش حاضر باشه پول پرداخت کنه و اگر نیاز هست توانمندیهاتون رو توی این حوزه توسعه بدین  و تا  به در امد نرسیدین به هیچ وجه ورودی منبع مالیتون رو متوقف نکنین ..

  • محمد فرامرز گفت: (کاربر ویژه) من ۲۰۲۶ روز است که همراه متمم هستم.

   سلام
   براتون آرزوی موفقیت دارم.
   من هم با همین مساله مواجه بودم، البته که تصمیم به ترک شغل و ساخت یک زندگی جدید برای خودم گرفتم.
   به جد پیشنهاد میکنم از یک کوچ خوب بهره مند بشید.

 7. مقصود دهقانی گفت: من ۹۷ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام 
  خدمت تمام دوستان،متمم
  شب همگی خوش،از همه دوستان خواهشی دارم،بنده لیسانس مکانیک دارم خیلی هم به رشته ام علاقمندم،اماکاری که انجام میدهم،برخلاف علاقه ام هست،فقط یه حقوق ثابت کمی دریافت میکنم،کلا کارفنی را دوست دارم،امابخاطر خانواده ام نمیتونم این کار را رهاکنم بخاطر بعُدمالی،از طرفی هم نمی‌دونم چه کار باید بکنم نمیتوانم تصمیم قاطعی بگیرم،لطفا کتاب ،یا هر راهنمایی که میتواند بهم مسیر را نشان دهد،معرفی کنید .
  باسپاس

  • علیرضا رفیعیه بابکی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۴۸ روز است که همراه متمم هستم.

   سلام دوست عزیز 

   من هم مشکل شما رو دارم و چند روز پیش داشتم فایل های صوتی  هدفگذاری همین سایت رو گوش می‌کردم که به یه نتیجه رسیدم که شاید برای شماهم جالب باشه. اون هم اینکه کار کردن و کسب درآمد برای ما یک نیازه و رسیدن به نیازها آدم رو خوشحال نمی‌کنه این یک چیز طبیعی هستش و ما همه داریمش و به همین خاطر شاد نیستیم. به نظر من اون فایل های صوتی رو گوش کن و برای خودت اون موقعیت شغلی که دوست داری رو هدف خودت بگذار و در مسیرش حرکت کن اما شغل فعلیت که نیازت رو برطرف می‌کنه رو حفظ کن و یادت باشه شاید به اون هدف نرسی اما کلی چیز تو اون مسیر خواهی آموخت که ازشون لذت می‌بری. انشالله که تونسته باشم کمکی کنم بهتون