Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
سطوح مختلف استراتژی


سطوح مختلف استراتژی برای سازمان - متمم - محل توسعه مهارتهای من

عموماً وقتی بحث استراتژی مطرح می‌شود، اختلاف نظر‌ها هم آغاز می‌شود. مالکان کسب و کار، گله مند هستند که مدیرانی که برای مدیریت مجموعه‌های خود منصوب کرده‌اند، به اندازه‌ی کافی از تفکر استراتژیک بهره نبرده‌اند. مدیران کسب و کار، از مالکان گله می‌کنند که فقط پول و سود را می‌بینند و درکی از استراتژی ندارند. همینطور از مدیران میانی و زیردستان خود گله مند هستند که آنها هیچ درکی نسبت به استراتژی ندارند و گرفتار روزمرگی هستند.

جالب اینجاست که اگر تا پایین‌ترین سطح سازمان هم مراجعه کنید، آه و ناله از وضعیت استراتژی وجود دارد. مدیر واحد منابع انسانی، مدیرعامل را گرفتار دغدغه‌های بیهوده می‌داند. تفکر مدیران واحد‌های دیگر را غیر استراتژیک و غیرسیستمی می‌داند و در نهایت معتقد است که سازمان، به خاطر اینکه مدیرانش درک درستی از حوزه استراتژی ندارند، هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده و خواهد کرد.

قطعاً چنین اختلاف نظری، نمی‌تواند یک ریشه واحد داشته باشد. اما یکی از ریشه‌های چنین تفاوتی در دیدگاه و نگرش، می‌تواند به وجود سطوح مختلف در استراتژی مربوط باشد و اینکه هر یک از افرادی که به نوعی با سازمان درگیر هستند، بسته به موقعیت خود، یکی از این سطوح را بهتر درک می‌کنند و طبیعتاً اهمیت آن را بیشتر از سایر سطوح می‌دانند.

اجازه بدهید قبل از شروع بحث، به سراغ یکی از هولدینگ‌های کشورمان برویم. ما برای مثال، هولدینگ گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو را انتخاب می‌کنیم. اگر صنعت خودرو برای شما جذابیت ندارد، می‌توانیم به سراغ سیمان فارس و خوزستان برویم که زیرمجموعه‌های متعددی در حوزه‌ی سیمان دارد.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

در صورتی که با مفهوم علمی و تخصصی واژه‌ی ذی نفع آشنا نیستید می‌توانید درس زیر را بخوانید:

مفهوم اصلاح ذینفع یا Stakeholder در اقتصاد و مدیریت

از اینجا به بعد، بازی استراتژی آغاز می‌شود. باید در مورد هر یک از استراتژی‌های فوق،‌ بیشتر و بهتر بخوانیم و بفهمیم. باید تمرین‌های بیشتری انجام دهیم. همینطور باید در مورد برخی لغت‌های مطرح شده در متن بالا،‌ مانند ذی نفعان، بیشتر صحبت کنیم.

مطمئن هستیم که با ما همراه می‌مانید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی شایسته , مهدی میم , کسری نیکپور , علی عباسی , محمدحسین نعمت الهی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

12 نکته برای سطوح مختلف استراتژی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیما ظهیریان

  استراتژی کلمه ای است که روزی هزار بار از منابع مختلف به گوشمان میخورد وفکر می کنیم که میدانیم در حالیکه مظلومترین فرآیند است چون اغلب هیچ نمیدانیم .گاهی آنقدر در پس ماتریسها ونقاط قوت وضعف و تحلیلها گمش می کنیم وگاهی با تاکتیک اشتباهش میگیریم . همه دوست داریم استراتژیست باشیم ولی هیچ کس نمیخواهد مجری باشد چون که اجرا دل شیر میخواهد. سایتها واسناد بنگاهها مملو از استراتژی هاست ولی دریغ وافسوس از یک استراتژی به ثمر نشسته... ولی من استراتژی اقدام را می پسندم،من عاشق سرعت در زندگی نیستم و طرفدار کمپین آهستگی هستم ولی واقعیت جهان پرشتاب کنون جایی برای استراتژی پردازی های طولانی نگذاشته است و به باورمن پالایش وساختن مفهومی نو از این ابر فرآیند در فضای کسب وکار کشورمان امری واجب است

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .