Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهد
تعریف ادراک و عوامل موثر بر آن


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۱۳۵۴۰
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه درس تعریف ادراک:
 • بتوانند ادراک را تعریف کنند.
 • به تفاوت احساس و ادراک توجه داشته باشند و به خاطر بسپارند که اگر چه ادراک بر روی احساس و احساس بر روی ادراک تاثیر می‌گذارد، اما این دو مفهوم، یکی نیستند.
 • بتوانند سه دسته عوامل تاثیرگذار بر ادراک را فهرست کنند و برای هر کدام مثال بزنند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
تعریف ادراک و نقش آن در مدیریت رفتار سازمانی

لغت ادراک (که معادل واژه Perception در زبان انگلیسی است) از کلمه‌های کلیدی در حوزه روانشناسی و مدیریت رفتار سازمانی است. اگر چه شاید با تعریف ادراک آشنا نباشیم، اما مفهوم آن را درک می‌کنیم.

البته در گفتگوهای روزمره که تخصصی نیستند و توجه به #ظرافت های کلامی در آنها چندان اولویت ندارد، معمولاً به تعریف ادراک و معنای دقیق آن توجه نداریم و معمولاً به سادگی کلمات دیگری را به عنوان جایگزین آن به کار می‌بریم.

شاید برداشت یکی از رایج‌ترین کلماتی باشد که به جای ادراک در زبان روزمره به کار می‌رود.

در این درس می‌خواهیم به چند سوال ساده اما مهم پاسخ دهیم:

 • تعریف ادراک چیست؟
 • چرا باید در درس رفتار سازمانی با مفهوم ادراک آشنا باشیم؟
 • تفاوت احساس و ادراک چیست؟
 • چه عواملی بر روی ادراک ما تاثیر دارند؟

قبل از پرداختن به تعریف ادراک به یک مثال ساده توجه کنید.

این مثال درک تعریف ادراک را بسیار ساده‌تر خواهد کرد:

تعریف ادراک چیست و کاربرد مفهوم ادراک در مدیریت رفتار سازمانی

تمام آنچه در این ماجرا خواندید، کاملاً عینی است و ذهنی نیست.

هشت و ربع ساعت مشخصی است و برای همه یک معنا دارد.

ساعت هشت هم همینطور.

ارسال پیامک و اخم کردن هم همین است.

اما باقی ماجرا چطور خواهد بود؟ شما به این رفتار او چه معنایی می‌دهید؟

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس تعریف ادراک برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با مدیریت رفتار سازمانی هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما مباحث رفتاری، شاید بهتر باشد مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 افزایش عزت نفس

 چگونه شاد باشیم

 تحلیل رفتار متقابل

بخش عمده‌‌ای از آنچه ما به عنوان هوش هیجانی، مهارت ارتباطی، قدرت مذاکره و نفوذ و تاثیرگذاری می‌شناسیم، عملاً به این مسئله ارتباط دارد که تا چه حد، مفهوم ادراک یا Perception را درک می‌کنیم.

به همین دلیل، بخش مهمی از درس مدیریت رفتار سازمانی، با این هدف طراحی شده است که بتوانیم فرایند ادراک در انسان‌ها را بیشتر بفهمیم و بهتر مدیریت کنیم.

در درس‌های بعدی در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

محتوای تشویقی

محتوای تشویقی در نظر گرفته شده برای این درس، گزارش تحقیقی کوتاه اما آموزنده از ادراک مدیران و کارمندان از یک جلسه‌ی یکسان است.

این مطلب برای کسانی که با رعایت قوانین کامنت گذاری، در بحث مربوط به این درس شرکت کرده‌اند، نمایش داده می‌شود.

محتوای تشویقی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مبانی رفتار سازمانی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مبانی رفتار سازمانی

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

151 نکته برای تعریف ادراک و عوامل موثر بر آن

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا امیری

  یکبار من برای استخدام نیرو در محلی که کار میکردم از یکی از آشنایانمان که خانم بود و توانایی خوبی هم داشت خواستم تا با ما همکاری کند. او پس از اینکه علاقه ی کامل خود را به همکاری در سازمان ما نشان داد و قرار و مدار حضور در اولین روز کاری را گذاشتیم، از من خواست تا در این مسیر به او کمک کنم تا بهتر بتواند در شرکت ما به موفقیت برسد.

  درست شبی که فردایش قرار بود به شرکت ما بیاید من از طریق تلگرام برای او پیغام گذاشتم که:[ هر سازمان و شرکتی یک سری چارچوبهای سازمانی دارد. بنظر من شما بهتر است در روزهای اول کاری یک لباس مناسب و سر و سنگین بپوشید، چون با توجه به فضای موجود در این شرکت احتمال برداشت های متفاوت از شما وجود دارد. بهتر است در روزهای اول حضورتان کفش هایی بپوشید که مناسب شما باشد و با کفش های صورتی رنگ اسپرت و مانتوی متفاوت به این موقعیت شغلی وارد نشوید. طبعا بعد از مدتی که جا افتادید میتوانید با سلایق و علایق خودتون لباس بپوشید.]

  اما بعد از اینکه او پیغام من را خوانده بود بشدت ناراحت شده بود. او فردایش به سازمان ما آمد و با همان ناراحتی و با حالت تهاجمی با من صحبت کرد و گفت که [ قصد همکاری با ما را ندارد، من هر جور که دوست داشته باشم لباس میپوشم و من پنج سال سابقه ی کار دارم، و شما نباید در مورد ظاهر من و حضور در شرکت اظهارنظر کنید.]

  من هرچقدر برای او توضیح دادم که [شما برداشت درستی از این ماجرا نکرده اید، و من به خاطر کاهش سوء برداشتها در این محیطی که من میشناسم اینها را گفته ام، و ضمنا هر سازمانی برای خودش چارچوبهایی دارد (مثلا خودم زمانی در شرکت خارجی کار میکردم و اجازه ی پوشیدن شلوار بلو جین را نداشتیم)، و شما با احترام به چارچوبهای سازمانی، این احترام به خودت برمیگردد، و ... .]

  خلاصه آن همکاری شکل نگرفت و من در این زمینه به چند عامل که باعث ایجاد چنین سوء برداشتی شد فکر کردم. عواملی که بخشی از آن به ادراک طرف مقابل ربط داشت، عواملی که به موضوع یا رویداد بیرونی ربط داشت، عواملی که به محیط بازمیگردد.

  من با اینکه از قبل از او پرسیده بودم که قصد دارد با چه نوع پوششی وارد سازمان ما شود، و پیش فرضها را از خودم گرفته بودم و با قطعیت تمام این را میدانستم اما این اشتباهات باعث شد تا آن اتفاق بیفتد.

  عواملی که به فرد ادراک کننده ربط داشت:

  1- با آنکه در فضاههای بسته ای مانند مراکز دولتی کار کرده بود اما هنوز ادراک درست و حرفه ای از فضای سازمانی نداشت.

  2- بدون آنکه موضوع را کاملا بررسی کند و تمام جوانب مسئله را بسنجد با درگیر کردن احساسات با ادراکش فضا را برای تحلیل منطقی خود بسته بود و این مسئله باعث خشم و ناراحتی اش شده بود.

  3- صبوری کردن در مواجهه با یک چالش را با توجه به ادراکش در مورد مسئله ای که پیش آمده بود، (حتی با این فرض که طرف مقابلش اشتباه کرده باشد) را یاد نگرفته بود. او یاد نگرفته بود که برای حل مسائل باید گفتگو کرد آن هم نه بصورت تهاجمی.

  4- احترام به مدیر مافوق در این مسئله میتوانست برای او جایگاه شایسته ای بوجود بیاورد. او میتوانست در کنار آن آموزشهایی که از من دریافت میکرد به جایگاه مناسبی دست یابد و شغل مناسبی را تجربه کند و در فرصتی مناسب آن مسئله را هم بررسی کند.

  عواملی که با موضوع یا رویداد بیرونی ربط دارد:

  1- با توجه به اینکه او چندین بار در سطح شهر مورد لطف و محبت و هدایت و ارشاد قرار گرفته بود و در مورد پوشش او تذکر داده شده بوده، این رویدادهای بیرونی روی برداشت او از محیط سازمانی هم تأثیر گذاشته بود. (این اعترافات را در روز حضورش و با ناراحتی عنوان میکرد).

  2- پیام های تلگرام را به پدر و مادرش نشان داده بود و مادرش هم با خواندن پیام ها او را تحریک کرده بود که او به تو بی احترامی کرده و ادراک مادرش هم از این مسئله بی تأثیر نبوده است.

  عواملی که به محیط بازمیگردد، محیطی که فرد در آن قرار میگیرد و با آن رویداد مواجه میشود:

  1- من بجای آنکه با او تماس برقرار کنم و تلفنی این موضوع را به او بگویم، از طریق پیغام گذاشتن در تلگرام این کار را کردم. این کار باعث شده بود تا او از کلمات خام من در آن پیغام، ادراک متفاوتی داشته باشد.

  2- من بدون شناسایی درست از ادراک او در مورد پوشش و اتفاقاتی که قبلا برای او رخ داده است، نسبت به حضور او و پوشش او اظهارنظر کردم و این کار درستی نبود.

  3- ادراک من از توانایی ها و مهارت های او فقط روی حوزه ی تخصص او بوده است ولی هیچ درکی در مورد توانایی های ارتباطی او در سازمان نکرده بودم. اینکه آیا او به همان نسبت تخصصش آیا درک درستی از مفهوم سازمان دارد یا نه!

  3- با آنکه من قبل از آن، در شرکت خارجی (با پوشش کاملا آزاد کارمندان خانم) و سازمان های دولتی (با پوشش بسته) کار کرده بودم اما توجه بیش از حد من به فضای موجود در سازمان جدید باعث شده بود تا جنبه های احساسی یک خانم را در این مسئله در نظر نگیرم.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .