Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
استراتژی و مفهوم دیوارهای ورود


دیوارهای ورود به صنعت - استراتژی - متمم

در سری مطالب مربوط به حوزه‌ی استراتژی در طرح متمم، به برخی از عوامل مهم در تحلیل استراتژیک صنعت اشاره کردیم. یکی از عواملی که در آنجا مورد اشاره قرار گرفته، دیوارهای ورود به صنعت است، که در اینجا به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر به آن میپردازیم.

برای دانش‌آموختگان مدیریت، معمولاً مفهوم دیوار ورود، نام مایکل پورتر را تداعی می‌کند. مایکل پورتر مفهوم دیوارهای ورود یا Barriers to Entry را در چارچوب مدل «پنج نیرو»ی خود قرار داد. اما این مفهوم، به دفعات توسط دانشمندان مدیریت و اقتصاد مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.

دیوارهای ورود را به سه شکل می‌توان تعریف کرد:

(۱) اگر شما در یک صنعت فعال نباشید، برای ورود به آن صنعت چه هزینه‌هایی خواهید داشت که یک فعال فعلی، بی‌نیاز از صرف آن هزینه‌هاست؟

(۲) به فرض اینکه ورود شما به یک حوزه، برای شما و جامعه مفید است، چه موانعی برای ورود شما به آن حوزه وجود دارد؟

(۳) چه مواردی وجود دارد که کمک می‌کند یک شرکت فعال در یک صنعت خاص،‌ بدون ترس از تهدید ورود شرکت‌های بیرونی،‌ سودهایی بیشتر از سودهای نرمال را کسب کنند؟

اگر بخواهیم برای مورد اول مثال بزنیم، میتوانیم به یک موسسه آموزش عالی آزاد فکر کنیم. زمانی کسب مجوز این موسسات بسیار ساده بوده و جمع شدن تعدادی اعضای هیات علمی دانشگاهی، برای کسب مجوز کافی بوده است. اما امروز،‌ این مجوزها به سختی صادر می‌شوند یا عملاً در شهرهای بزرگ صادر نمی‌شوند. کسانی که با هزینه‌های چند صدهزار تومانی این مجوزها را دریافت کردند، امروز با هزینه‌های چندصد میلیونی آنها را می‌فروشند یا به شکل‌های دیگر اجاره می‌دهند. پس این چندصدمیلیون، یکی از دیوارهای ورودی است که اگر کسی داخل صنعت باشد، برای آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند و اگر کسی بیرون صنعت باشد باید هزینه آن را پرداخت کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- چه عوامل دیگری را به عنوان دیوار ورود می‌بینید که در فهرست بالا گنجانده نشده است؟

۲- در صنعت و کسب و کاری که مورد علاقه شماست، میزان بلند بودن یا کوتاه بودن هر یک از دیوارهای فوق را به صورت کیفی توصیف کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محی الدین نریمانی , نادر جعفرزاده , ساناز موسوی , کیوان علیمحمدی , سهراب راعی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

47 نکته برای استراتژی و مفهوم دیوارهای ورود

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پرهام خلیلی زاده

  چون شما این درس را از نگاه پورتر آغاز کردین اگر موافق باشین من هم نکته ای از پورتر اضافه میکنم تا به روشن شدن موضوع کمک کنه .

  پورتر در بحث ساختار صنعت بیان می کنه هیچ یک از ویژگی های درونی  یا ذاتی  صنعت (خدماتی یا تولیدی بودن - فرافن یا فروفن بودن و ...) نیست که در سرنوشتش نقش اساسی ایفا کند بلکه سرنوشت هر صنعتی بیشتر از هر چیز ناشی از انتخاب های استراتژیک مدیران آن  صنعت  در مورد نحوه انجام رقابت می باشد.
  پس شاید مهم تر از عوامل دیگر، فرهنگ حاکم بر صنعت و ساختار و ماهیت (  دولتی -حکومتی- خصوصی ) شرکت های فعال در صنعت تعریف کنندۀ دیوار های ورود باشن
  - به غیر از سرمایه گذاری اولیه باید  به پارامتر های مالی مهم دیگری مثل سرمایه در گردش مورد نیاز یا هزینه های ثابت بالا هم  توجه کرد .
   - عامل تکنولوژی 
   - بحث تحقیق و توسعه که مثلا در صنعتی مثل داروسازی بسیار حیاتی و هزینه بر می باشد.
   - هرینه های مربوط به جذب و حفظ مشتری.
  - توجه به بحث چرخۀ عمر صنعت. مثلا در صنعتی که رشدش کند باشه یا رو به افول باشه شرکت های فعال در صنعت با انگیزۀ بیشتری برای بقا می جنگن که همین میتونه منجر به بلندی هر چه بیشتر دیوار ها گردد.
   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .