Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.استراتژی و مفهوم دیوارهای ورود


دیوارهای ورود به صنعت - استراتژی - متمم

در سری مطالب مربوط به حوزه‌ی استراتژی در طرح متمم، به برخی از عوامل مهم در تحلیل استراتژیک صنعت اشاره کردیم. یکی از عواملی که در آنجا مورد اشاره قرار گرفته، دیوارهای ورود به صنعت است، که در اینجا به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر به آن میپردازیم.

برای دانش‌آموختگان مدیریت، معمولاً مفهوم دیوار ورود، نام مایکل پورتر را تداعی می‌کند. مایکل پورتر مفهوم دیوارهای ورود یا Barriers to Entry را در چارچوب مدل «پنج نیرو»ی خود قرار داد. اما این مفهوم، به دفعات توسط دانشمندان مدیریت و اقتصاد مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.

دیوارهای ورود را به سه شکل می‌توان تعریف کرد:

(۱) اگر شما در یک صنعت فعال نباشید، برای ورود به آن صنعت چه هزینه‌هایی خواهید داشت که یک فعال فعلی، بی‌نیاز از صرف آن هزینه‌هاست؟

(۲) به فرض اینکه ورود شما به یک حوزه، برای شما و جامعه مفید است، چه موانعی برای ورود شما به آن حوزه وجود دارد؟

(۳) چه مواردی وجود دارد که کمک می‌کند یک شرکت فعال در یک صنعت خاص،‌ بدون ترس از تهدید ورود شرکت‌های بیرونی،‌ سودهایی بیشتر از سودهای نرمال را کسب کنند؟

اگر بخواهیم برای مورد اول مثال بزنیم، میتوانیم به یک موسسه آموزش عالی آزاد فکر کنیم. زمانی کسب مجوز این موسسات بسیار ساده بوده و جمع شدن تعدادی اعضای هیات علمی دانشگاهی، برای کسب مجوز کافی بوده است. اما امروز،‌ این مجوزها به سختی صادر می‌شوند یا عملاً در شهرهای بزرگ صادر نمی‌شوند. کسانی که با هزینه‌های چند صدهزار تومانی این مجوزها را دریافت کردند، امروز با هزینه‌های چندصد میلیونی آنها را می‌فروشند یا به شکل‌های دیگر اجاره می‌دهند. پس این چندصدمیلیون، یکی از دیوارهای ورودی است که اگر کسی داخل صنعت باشد، برای آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند و اگر کسی بیرون صنعت باشد باید هزینه آن را پرداخت کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- چه عوامل دیگری را به عنوان دیوار ورود می‌بینید که در فهرست بالا گنجانده نشده است؟

۲- در صنعت و کسب و کاری که مورد علاقه شماست، میزان بلند بودن یا کوتاه بودن هر یک از دیوارهای فوق را به صورت کیفی توصیف کنید.

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

41 نکته برای استراتژی و مفهوم دیوارهای ورود

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .