Menu
دوره آموزشی برندسازی شخصی

در دنیای مبتنی بر اقتصاد شهرت، برندسازی شخصی ابزاری قدرتمند برای ایجاد تمایز است.
مسئولیت اجتماعی شرکت چیست و به چه معناست؟


مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست

همه‌ی ما اصطلاح مسئولیت اجتماعی شرکت یا مسئولیت اجتماعی شرکتی (Corporate Social Responsibility) را شنیده‌ایم و قاعدتاً هر یک از ما برداشت‌هایی هم از این اصطلاح داریم.

شاید برایتان جالب باشد که با وجود قدمت این اصطلاح، هم‌چنان روی تعریف مسئولیت اجتماعی شرکتی اجماع و اتفاق‌نظر وجود ندارد و دیدگاه‌های بسیار متنوعی در این باره مطرح شده است. به همین علت، ما هم در این درس نمی‌توانیم یک تعریف مشخص و شفاف خدمت شما ارائه کنیم و بحث را ببندیم.

بنابراین صرفاً کمی درباره‌ی تاریخچه مسئولیت اجتماعی شرکتی حرف می‌زنیم و می‌بینیم که این موضوع از کجا آمده است. اشاره‌ای هم به مدل مسئولیت اجتماعی کارول خواهیم داشت و سپس بحث را می‌بندیم.

مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست؟ | موج اول

بحث مسئولیت اجتماعی و به طور خاص، مسئولیت اجتماعی شرکتی، در اقتصاد سرمایه‌داری آمریکا ریشه گرفت و پس از آن، به اروپا و نقاط مختلف دنیا کشیده شد (+). درک علت این اتفاق هم چندان دشوار نیست.

در آمریکای صنعتی قرن بیستم، به تدریج شرکت‌های غول و غول‌های ثروتمندی شکل می‌گرفتند که رقم دارایی‌هایشان، افسانه‌ای بود و کم‌کم این مطالبه برای مردم پیش می‌آمد که آیا این افراد که ثروت خود را از این جامعه به دست آورده‌اند، در قبال جامعه‌ی خود مسئولیتی ندارند؟

کسانی مثل کارنگی (Andrew Carnegie) و وندربیلت (Cornelius Vanderbilt) و راکفلر (John D Rockefeller) از جمله‌ی این ثروتمندان بودند و با بخشی از ثروت افسانه‌ای خود، به کارهای خیر مثل کمک به فقرا یا راه‌اندازی بنیادهای خیریه یا تأسیس دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی پرداختند.

فعالیت‌های وارن بافت و بیل گیتس را می‌توان ادامه‌ی روند این افراد دانست.

ما هیچ‌وقت نمی‌فهمیم که کارهای کسانی مانند کارنگی و راکفلر و دیگران، تا چه حد از روی خیرخواهی شخصی بوده و تا چه حد در پاسخ به مطالبات اجتماعی. اما این یک واقعیت است که چنین مطالبه‌هایی به وجود می‌آیند و ثروتمندان، چاره‌ای ندارند جز این‌که در پاسخ به آن‌ها فعالیت‌هایی انجام دهند.

از نیمه‌های قرن نوزدهم تا نیمه‌ی قرن بیستم، نمونه‌های فراوانی از این جنس کمک‌ها را از سوی افراد ثروتمند و سپس از طرف شرکت‌های آن‌ها می‌بینیم. چیزی که واینه ویسر آن را موج اول مسئولیت اجتماعی می‌نامد (+).

تا این‌جای کار، مسئولیت اجتماعی شرکتی تا حد زیادی شبیه خیّر بودن است که خودمان هم در فرهنگ‌مان داشته‌ایم و داریم. هنوز هم، بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارها در کشور خودمان، وقتی می‌خواهند بگویند مسئولیت اجتماعی شرکت خود را انجام داده‌اند، به کارهای خیری که انجام داده‌‌اند اشاره می‌کنند.

موج دوم مسئولیت اجتماعی شرکتی

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های استراتژی و تفکر استراتژیک برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس‌ها، به درس‌های متنوع دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدل ذهنی  |  تفکر سیستمی

  تفکر استراتژیک  |  تصمیم گیری

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رسول ابوترابی ، عــبدالله ، امیرحسین دارابى ، لیلا ، پویان فدوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای مسئولیت اجتماعی شرکت چیست و به چه معناست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مجتبی مهاجر

  من مدتیه دارم به مسئولیت اجتماعی فکر میکنم.

  بنظرم خیلی وقتها دستاویزی میشه برای اینکه شرکت حواس بازار رو از خیلی چیزها پرت کنه.

  مسئولیت اجتماعی حداقل در کشور خودمون خیلی اوقات به عنوان حرکتی برای تبلیغ و جذب مشتری به حساب میاد.

  بنظرم یه شرکت تنها وظیفه ای که داره ایجاد ثروت در قالب چهارچوبهای قانونیه. توجه به محیط زیست و موارد این چنینی هم باید به شکل یک قانون در بیاد که شرکت اگه داره کاری انجام میده به حساب لطف نذاره.

  در کل هنوز خیلی به نتیجه درستی نرسیدم ولی مسئولیت اجتماعی زمانی معنا پیدا میکنه که شرکت در کیفیت به حد اعلایی رسیده باشه و تمام اعضای شبکه اش، از تامین کننده تا کارگر و مشتریش راضی باشن، بعد به مسئولیت اجتماعی فکر کنه.

  شرکتی که پول کشاورز رو مدت دار و به زحمت پرداخت میکنه.نیروهاش چند ماه چند ماه حقوق نگرفتن، چطور میتونه به مسئولیت اجتماعی فکر کنه و از محصولاتش در این جهت خرج کنه؟

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .