Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تیم قرمز | تحلیل کسب و کار و جستجوی نقاط ضعف در رقابت


تیم قرمز

تیم قرمز یا Red Team در ادبیات نظامی بیش از یک قرن قدمت دارد. اصطلاحی که استفاده از آن در ارتش آلمان شروع شد و بعدها ارتش آمریکا هم آن را در آموزش‌های رسمی خود گنجاند.

پس از توسعه فناوری اطلاعات و گسترش حمله‌های سایبری، اصطلاح تیم قرمز (و در مقابل آن تیم آبی) به حوزه‌ی IT هم وارد شد.

اما طی دو دهه‌ی اخیر، این اصطلاح به تدریج در فضای استراتژی و کسب و کار هم رواج یافته و جایگاه خود را پیدا کرده است. مدیران کسب و کارها از تکنیک تیم قرمز معمولاً برای جستجوی نقاط ضعف کسب و کار خود، خصوصاً در رقابت با شرکت‌ها و کسب و کارهای دیگر استفاده می‌‌کنند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ مشاوره مدیریت هم برگزاری جلسات تیم قرمز را به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های خدمات مشاوره استراتژی به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

در این درس ابتدا کمی درباره‌ی تاریخچه تیم قرمز صحبت می‌کنیم و سپس به کاربرد تیم قرمز به عنوان یک تکنیک در حوزه‌ی استراتژی می‌پردازیم.

تاریخچه تیم قرمز

نظامیان اولین گروه‌هایی بودند که نیاز به تشکیل تیم قرمز را حس کردند.

کمی به فضای نظامی فکر کنید. تبعیت کردن و احترام به مافوق دو مورد از اصولی است که در فرهنگ نظامی تشویق و ترویج می‌شود. حالا فرض کنید یک فرمانده‌ی ارشد در جلسات سازمانی، از قدرت و برتری‌های نیروهای خودی و ضعف دشمن صحبت می‌کند. معمولاً فضا به گونه‌ای نیست که زیردستان به سادگی بتوانند حرف‌های فرمانده را نقد کنند (مگر این‌که واقعاً قدرت دشمن به شکل انکار‌ناپذیری بیشتر باشد).

در تاریخچه‌ی جنگ بسیاری از کشورها می‌توانید گزارش‌هایی را بیابید که فرماندهان و تصمیم‌گیران جنگ، در خلوت خود یا در گفتگو با دوستان، از ضعف خودی‌ها و برتری‌های رقیب سخن گفته‌اند. اما در جلسات رسمی، همگی اصرار داشته‌اند که ما بر دشمنان برتری داریم و می‌توانیم در جنگ با آن‌ها پیروز شویم.

تیم قرمز

به همین علت، ابتدا آلمانی‌ها و بعداً آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که  ظاهراً اگر یک تیم مشخص، وظیفه‌ی نگاه متفاوت را بر عهده نگیرد، نمی‌توان انتظار داشت جلسات به شکل واقع‌بینانه برگزار شوند.  این همان تیمی است که تیم قرمز نامیده می‌شود.

البته بعداً ناتو (‌NATO یا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) اصطلاح تحلیل جایگزین‌ها یا Alternative Analysis را به کار برد تا مفهوم آن کمی وسیع‌تر از تیم قرمز باشد (برخی منابع مرتبط را در انتهای همین درس با هم می‌بینیم).

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های استراتژی و تفکر استراتژیک برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس‌ها، به درس‌های متنوع دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به استراتژی و تفکر استراتژیک علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

مشاوره مدیریت | کوچینگ | کارآفرینی | کار تیمی | مدیریت تعارض

  مدل ذهنی  |  تفکر سیستمیتصمیم گیری | مدیریت منابع | گزارش نویسی

ارزش آفرینی | سیستمهای کنترل مدیریت | مدل کسب و کار |‌ دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد صابری ، متین ، محمدصالح ناصحی ، عارف تاسا ، عاطفه اکبری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵ نظر برای تیم قرمز | تحلیل کسب و کار و جستجوی نقاط ضعف در رقابت

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .