Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


فناوری اطلاعات چیست؟ | کاربردهای فناوری اطلاعات در مدیریت


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۴۰۱۳۷
پیش نیاز مطالعه درس تعریف فناوری اطلاعات: از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس بتوانند:
 • نام اندرو مک آفی را به عنوان یکی از نام‌های کلیدی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات به خاطر بسپارند.
 • بتوانند فن آوری اطلاعات را تعریف کنند.
 • سه حوزه اصلی فناوری اطلاعات را از نگاه اندرو مکافی نام ببرند و در مورد هر کدام به صورت مختصر توضیح دهند.
فن آوری اطلاعات چیست؟ بررسی کاربردهای فناوری اطلاعات در مدیریت

فناوری اطلاعات یا Information Technology که معمولاً آن را به صورت مخفف با نام IT مورد اشاره قرار می‌دهند، اصطلاحی است که امروزه از زبان متخصصان به دایره واژگان روزمره‌ی ما افزوده شده است.

در مورد فناوری اطلاعات هم مانند بسیاری از واژه‌های تخصصی مدیریت و تکنولوژی، استفاده از واژه ساده‌تر از تعریف کردن آن است.

با این حال، اگر تصویری شفاف و کارآمد از ‌فن آوری اطلاعات در ذهن نداشته باشیم، این خطر وجود دارد که در میان انبوهی از ابزارها و فناوری‌ها و نرم افزارها و راهکارهایی که هر روز و هر لحظه به دنیای ما افزوده می‌شوند غرق شویم و نتوانیم فناوری اطلاعات را در زندگی و کسب و کار خود به درستی به کار بگیریم.

تعریف فناوری اطلاعات چیست

جورج رینولدز، فناوری اطلاعات را به صورت زیر تعریف می‌کند:

تعریف فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات شامل همه‌ی ابزارها و روش‌هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند.

کلمات کلیدی در تعریف فناوری اطلاعات از نگاه رینولدز به شرح زیر هستند:

 • دریافت (Capture)
 • ذخیره (Store)
 • پردازش (Process)
 • مبادله یا ارسال و دریافت (Exchange)
 • استفاده (Use)

بنابراین، اگر با اطلاعات کار می‌کنید و کار خود را می‌توانید در یکی از پنج مورد فوق طبقه بندی کنید، می‌توانید بگویید که با فناوری اطلاعات سر و کار دارید.

این تعریف، اگر چه علمی است و در اکثر منابع هم مورد استفاده و استناد قرار می‌گیرد، اما اگر قصد داشته باشید از زاویه‌ی نگاه یک مدیر، به حوزه‌ی IT نگاه کنید، تقسیم‌بندی‌های مفیدتری هم وجود دارد:

اندرو مکافی در مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۶ در نشریه Harvard Business Review منتشر کرد، پیشنهاد کرد که فناوری اطلاعات را به سه حوزه اصلی تقسیم کنیم (+).

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های سواد دیجیتال

دوست عزیز. دسترسی کامل مجموعه درس‌های سواد دیجیتال برای اعضای ویژه‌ی متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۷۴ عدد

  دانشجویان این درس: ۶۷۵۹ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۷۸۱ مورد

 البته با عضویت ویژه، به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به تسلط بر تکنولوژی و سواد دیجیتال علاقه دارید، احتمالاً مطالعه‌ی مباحث زیر برایتان در اولویت خواهد بود:

  آموزش CRMاتوماسیون بازاریابی

  استراتژی محتوا | آموزش بازاریابی محتوا | دیجیتال مارکتینگ

  آموزش سئو | ایمیل مارکتینگ | شبکه های اجتماعی

  شبکه های اجتماعی | تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

اما در درس‌های آتی خواهیم دید که اگر کسی می‌خواهد در IT به یک متخصص تبدیل شود یا تحلیل‌گر خوبی در این زمینه باشد، این نوع نگرش می‌تواند برای او بسیار کارساز و راهگشا باشد و مسیر اندیشیدن، تحلیل و یادگیری را بسیار تسهیل کند.

درس‌های مرتبط

  اقتصاد دیجیتال

  تحول دیجیتالی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۰ نظر برای فناوری اطلاعات چیست؟ | کاربردهای فناوری اطلاعات در مدیریت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : رضا جلالت

  اگر بخواهیم نگرش معقولانه ای به مفهوم فناوری اطلاعات (IT) داشته باشیم می توانیم آن را به منزله یک شمشیر دولبه ببینیم که بسته به نوع استفاده دیدگاه های مثبت (مثل آندرو مکافی) و دیدگاه های منفی (مثل نیکلاس کار) حول آن شکل گرفته است آنچه در این میان بدیهی است IT نیز مانند سایر ابزارها یک ابزار است و بسته به فردی که از آن استفاده می کند می تواند مثبت یا منفی قلمداد شود.

  فناوری اطلاعات زمینه ساز ظهور حوزه هایی مانند اقتصاد دیجیتال و دولت دیجیتال شده است در ذکر محاسن اقتصاد دیجیتال همین بس که با رشد این حوزه در کشور می توان اقتصاد ایران را به صورت صد در صد از نفت جدا کرد و زمینه اشتغال پایدار جوانان تحصیل کرده را فراهم نمود و ضرورت توجه به این حوزه توسط دولتمردان و سیاستمداران بیش از پیش ضروری می نماید.

  دولت دیجیتال (الکترونیک) یکی از حوزه های نسبتا نوظهور و جوان است که به لطف گسترش دانش فناوری اطلاعات پا به عرصه گذاشته است.

  در ادامه برای روشن شدن مفهوم دولت الکترونیک بخشی را از کتاب تجارت الکترونیک افرائیم توربان ترجمه کرده و در اختیار دوستان متممی قرار می دهم.

  دولت الکترونیک با عنوان (e-government) یا دولت دیجیتال شناخته می شود و یکی از مباحث بکر و در حال رشد است که با حوزه اقتصاد دیجیتال رابطه مستقیم و تنگاتنگی دارد دولت الکترونیک به سطوح مختلف از جمله شهرها ، استان ها و کشور اشاره دارد و هدف اصلی این حوزه ورود نهادهای بخش دولتی به عصر دیجیتال است.

  دولت الکترونیک در مفهوم عام به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ITC) , و در مفهوم خاص به تجارت الکترونیک به ویژه برای بهبود ارائه خدمات و فعالیت های دولتی در بخش عمومی اشاره دارد که از جمله آنها می توان به دسترسی راحت تر شهروندان به اطلاعات و خدمات و ارائه موثر خدمات دولتی به شهروندان و مشاغل و همچنین بهبود عملکرد کارمندان دولت اشاره کرد.

  فناوری اطلاعات یک روش کارآمد و موثر برای تعامل با شهروندان ، مشاغل و سایر موجودیت ها برای بهبود معاملات تجاری در بخش دولتی است (به طور مثال خرید و فروش کالاها و خدمات).

  در نهایت می توان گفت IT در آینده نقش موثر و غیرقابل انکاری در بدنه دولت ها خواهد داشت حال آن که در زمان فعلی نیز بدون و جود و ظهور IT دولت ها با چالش ها و شکاف های عمیقی رودر رو خواهند شد.

  منبع: ElectronicCommerce 2018

  نوشته :Efraim Turban

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .