Menu


استراتژی هایی که مرده به دنیا می‌آیند


استراتژی هایی که مرده به دنیا می آیند

تعبیر بالا – که در منابع مختلف،‌ به دانشمندان مختلفی نسبت داده شده است – از معروف‌ترین نقدهایی است که به استراتژی‌ها وارد می‌شود. چه می‌شود که یک استراتژی، مرده به دنیا می‌آید؟ دلایل مختلفی را می‌توان برای این اتفاق متداول، مطرح کرد. برخی از این دلایل را در اینجا مرور می‌کنیم:

صرف زمان طولانی برای تدوین استراتژی: دنیای امروز، دنیای تغییر است. دنیایی که شرایط محیطی و رقابتی و قوانین حاکم بر آن، دائماً در حال تغییر هستند. در گذشته‌های دور، تیم‌هایی برای تدوین استراتژی شکل می‌گرفتند و ماه‌ها روی استراتژی کار می‌کردند و سالها نیز برای اجرا فرصت داشتند. امروز – شاید نه در همه‌ی صنایع اما در بسیاری از آنها – خروجی صرف چند ماه زمان برای تدوین و تولد استراتژی، عملاً با تولد یک استراتژی مرده همراه خواهد بود.

استفاده از فرمول‌های رسمی برای تدوین استراتژی: استفاده از «مدل» با استفاده از «فرمول» تفاوت دارد. زمانی که از مدل SWOT حرف می‌زنیم، در واقع از یک توصیه و چارچوب حرف می‌زنیم. توصیه‌ای که می‌گوید: برای تدوین استراتژی، هم به بیرون نگاه کن و هم به درون. در فضا و محیطی که تو زندگی می‌کنی، فرصت‌ها و تهدید‌های زیادی هست. درون تو و سازمان تو هم، قوت‌ها و ضعف‌های متعدد هست. غافل شدن از آنان می‌تواند «نقاط کور ذهن تو» را گسترش دهد. اما وقتی SWOT برای ما به یک ماتریس تبدیل می‌شود و جدولی که با اسم‌ها و ضریب‌ها و اولویت‌های مختلف پر می‌شود، در معرض این خطر قرار می‌گیریم که «روح سیستم و سازمان» را از آن بگیریم. تفکیک دقیق فاکتورها و صرف نظر از تاثیر متقابل آنها بر یکدیگر، استراتژی های مرده را به دنیا هدیه می‌کنند. بسیاری از مدل ها که زمانی استراتژیست های بزرگ برای تشریح مدل ذهنی خود استفاده می‌کردند، امروز از یک ابزار تحلیلی و فکری،‌ به یک ابزار مهندسی تبدیل شده‌اند.

ندیدن بازیهای دیگران:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

طبعاً با شناخت عوامل بالا، می‌توان تلاش کرد که تا حد امکان استراتژی ها زنده به دنیا بیایند. راهکارهای زیادی برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آینده راجع به پایلوت، ماکاپ و یادگیری از طریق اقدام صحبت خواهیم کرد.

تمرین:چه عوامل دیگری را می‌شناسید که ممکن است باعث شوند استراتژی ها مرده به دنیا بیایند؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمدرضا شفیق , محمد تقی کریمی , نادر جعفرزاده , علی شیرزاد , مسعود متولی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

43 نکته برای استراتژی هایی که مرده به دنیا می‌آیند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  همانطور كه همه ما انسانها در بسياري از زواياي شخصيت خودمان منحصر به فرد هستيم، سازمان ها هم در بسياري از موارد منحصر به فرد هستند و شرايط متفاوتي را تجربه ميكنند. پس براي تدوين هر نوع استراتژي ابتدا بايد دانش و شناخت نسبتاً جامعي از سازمان خود داشته باشيم و گرنه صرف استفاده از يك فرمول كه ديگران براي سازمان خود با شرايط متفاوت خود ساخته اند كمك موثري به ما نميكند.
  طبيعتاً هر چه شناخت ما از سازمانمان بيشتر و عميق تر باشد ، استفاده از مدل هاي ذهني ديگر بهتر ميتواند به ما كمك كند.
  به نظر من تقليد كوركورانه و سطحي از بهترين مدل ها،استراتژي ها و فرمول ها چيزي جز لاشه اي نيمه جان(اگر مرده نباشد!) براي ما به ارمغان نخواهد آورد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .