Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


گمشده در دریا | نکته‌ای مهم درباره‌ی ماهیت استراتژی


گمشده در دریا - بازی بقا در شرایط سخت

به احتمال زیاد، با بازی‌های بقا در شرایط دشوار یا Survival Games آشنا هستید.

از آن‌جا که معمولاً از بازی‌های بقا برای شکستن یخ در کار تیمی استفاده می‌شود، برای آشنایی با آن‌ها می‌توانید در گوگل عبارت Survival Games را به همراه Team Building جستجو کنید.

بیشتر این بازی‌ها، ظاهر مشابهی دارند:

فرض می‌شود که شما در شرایط دشواری گرفتار شده‌اید و باید برای نجات خودتان تلاش کنید. معمولاً فهرستی از اقلام و تجهیزات و وسایل (مثلاً ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ مورد) می‌شود و از شما می‌خواهند که صرفاً تعداد محدودی از آن‌ها را – که فکر می‌کنید برای نجات، مهم‌تر و موثرترند – انتخاب کنید.

در این درس قصد داریم یکی از این بازی‌ها را مطرح کنیم، اما هدف‌مان فراتر از سرگرم‌ شدن است. قرار است با استفاده از این بازی، به یکی از نکات کلیدی درباره‌ی ماهیت استراتژی بپردازیم که می‌تواند به شما در درک بهترِ کارکرد استراتژی کمک کند.

گمشده در دریا

فرض کنید شما جزو خدمه‌ی یک کشتی اقیانوس‌پیما هستید که قرار است عرض یک اقیانوس بزرگ (مثلاً اقیانوس اطلس یا آتلانتیک) را طی کند.

در میانه‌ی اقیانوس، کشتی دچار یک آتش‌سوزی بزرگ می‌شود و در معرض غرق شدن قرار می‌گیرد. قاعدتاً مجبور می‌شوید به وسیله‌ی قایق نجات از کشتی فاصله بگیرید و در نهایت تلخی، شاهد غرق شدن کشتی باشید.

در آخرین لحظات، به مجموعه‌ای از لوازم که در انبار کشتی قرار دارد نگاه می‌کنید تا تعدادی از آن‌ها را بردارید و با خود داخل قایق ببرید.

فهرست این اقلام به شرح زیر است:

۱) بسته‌ی جلیقه‌ی نجات (شامل پنج عدد جلیقه)
۲) طناب (حدود پنج متر)
۳) شکلات (پنج بسته)
۴) پاروی یدکی فلزی ۲ عدد (قایق یک سِت پارو دارد)
۵) تور ماهی‌گیری
۶) آینه‌ی آرایشی بزرگ
۷) قطب‌نما
۸) نفت سفید (۲ ظرف چهار لیتری)
۹) یک نایلون بسته‌بندی (با ابعاد ۳ متر در ۳ متر)
۱۰) وسایل ماهی‌گیری (یک مجموعه‌ی کامل + یک بسته کِرم)
۱۱) ظرف بیست لیتری آب آشامیدنی
۱۲) ماشین اصلاح صورت با شارژ کامل
۱۳) فندک دریانوردان (با باد خاموش نمی‌شود)
۱۴) رادیو ترانزیستوری
۱۵) نقشه دریایی

فرض کنید فقط می‌توانید پنج قلم از اقلام فوق را بردارید و با خود به داخل کشتی ببرید. کدام اقلام را با خود برمی‌دارید؟

تذکر اول: برداشتن پنج بسته شکلات یا مثلاً بسته‌ی پنج‌عددی جلیقه‌ها، برداشتنِ یک قلم محسوب می‌شود نه پنج قلم.

تذکر دوم: این سناریو، بسیار ساده‌شده است. شما هم، آن را همین‌قدر ساده در نظر بگیرید‌ (مثلاً کشتی در لحظه‌ی اول و به سرعت، غرق نمی‌شود. اما ما فرض می‌کنیم که چنین خواهد شد).

پیشنهاد: برای این‌که درس این بازی را کمی بهتر درک کنید، می‌توانید از یکی دو نفر از اعضای خانواده هم بخواهید با شما هم‌فکری کنند. با یکدیگر قرار بگذارید که یک آیتم را فقط زمانی حق دارید بردارید که همه‌ی شما روی ضرورت آن به توافق رسیده باشید.

بازی بقا - گمشده در دریا - راهنمایی برای درک بهتر مفهوم استراتژی

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های استراتژی و تفکر استراتژیک برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس‌ها، به درس‌های متنوع دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به استراتژی و تفکر استراتژیک علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

مشاوره مدیریت | کوچینگ | کارآفرینی | کار تیمی | مدیریت تعارض

  مدل ذهنی  |  تفکر سیستمیتصمیم گیری | مدیریت منابع | گزارش نویسی

ارزش آفرینی | سیستمهای کنترل مدیریت | مدل کسب و کار |‌ دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

آیا می‌توانید یک یا دو نمونه از سوال‌ها و چالش‌های بزرگ و کلان که در کسب و کار وجود دارد را بیان کنید؟ چالش‌هایی که اگر ابتدا پاسخ آن‌ها را مشخص کنید، مسیر یافتن پاسخ برای بسیاری از مسائل کوچک دیگر هموار خواهد شد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    هادی شعبانیان ، محمد للهی ، سمانه سلطانی ، نورالدین حسینی ، فاطمه نجفی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۲ نظر برای گمشده در دریا | نکته‌ای مهم درباره‌ی ماهیت استراتژی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مصطفی اصفهانی

  یک نکته جالب که در میان جوانان (عموماً فارغ التحصیلان دانشگاهی) در محدوده سنی 25 تا 40 ساله می بینیم اینه که با وقوع هر سختی یا ناخوشایندی در محل کار یا شرایط اجتماعی، موضوع مهاجرت را دوباره مورد بررسی قرار می دهند. با این اوضاع به شدت متغیر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی این روزهای کشورمان، حتی بعضاً 3 تا 4 بار در سال موضوع مهاجرت را در ذهن خود یا با شریک زندگی یا با دوستان نزدیک مطرح می کنند. دوباره و چندباره تمام جوانب و تبعات آن را از نو می سنجند و دوره می کنند.

  در این بررسی سوال هایی چندباره و چندباره مطرح میشه:

  آینده ی شغلی ام چی میشه؟ اگر مهاجرت کنم چطور میشه؟ آیا شرایط کاری ام در کشور هدف با احتمال قابل قبولی بهتر از اینجا خواهد بود؟
  آینده مالی و اقتصادی ام چی میشه؟ اگر مهاجرت کنم چطور؟
  آیا می توانم شبکه اجتماعی جدیدی از نو ایجاد کنم؟ با شبکه اجتماعی (دوستان، همکاران، متخصصین، صاحبان مناصب) فعلی که دارم چه کار کنم؟ آیا همه را رها کنم؟ آیا می توانم بخش های مهمش را حفظ کنم؟
  اگر فرزندانم اینجا به دنیا بیایند چطور میشه؟ اگر در کشور هدف به دنیا بیایند چطور؟
  آینده ی تربیتی فرزندانم با این سیستم آموزشی موجود چی میشه؟ اگر مهاجرت کنم چه تبعاتی برای تربیت (زبان، فرهنگ، آداب و ...) فرزندانم داره؟
  و .....

  پس از چند روز بررسی (و مشورت) وقتی که نتیجه ی جدیدی حاصل نمیشه، دوباره این موضوع به عقب ذهن پس رانده می شود و دوستان عزیز، غرغرکنان و ناراضی به روال سابق زندگی مشغول می شوند. با اولین تلاطم محیطی بعدی، باز روز از نو ...

   

  شاید اینکه یک بار تصمیم گرفته شود که مثلاً برای بازه حدوداً 5 سال آینده (یا حتی برای همیشه) در ایران خواهم ماند به آن دلایل خاصی که بررسی کرده ام، دیگر لازم نباشد که سوالهای بالا را چندباره و چندباره و در هر موقعیت ناخوشایند دوباره دوره کرد.

   

  فکر می کنم یک تصمیم مشخص برای یک دوره زمانی مشخص (بخونید تعیین استراتژی) می تونه تکلیف خیلی از قضایا یا سوالهای کوچکتر را مشخص کنه.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .