Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


گزارشهای مدیریتی | شش روند اصلی که آینده را شکل می‌دهند


روندهای حاکم بر آینده

اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، گزارش‌های متعددی را درباره‌ی آینده و اَبَرروندهای آینده‌ساز خواهید دید. متخصصان آینده‌پژوهی با ابزارهای مختلف می‌کوشند تصویری شفاف‌تر از آینده ترسیم کنند و پیش روی ما قرار دهند.

مبنا و متُد انجام این تحلیل‌ها متنوع است. اما بسیاری از آن‌ها بر پایه‌ی «مصاحبه با کارشناسان، مدیران و متخصصان» انجام می‌شوند.

به این معنا که فرد یا سازمانی که این مطالعه‌ها را بر عهده می‌گیرد به سراغ کارشناسان،‌ مدیران و متخصصان می‌رود و از آن‌ها می‌پرسد که «به گمان شما روند‌های اصلی که آینده‌ی ما را می‌سازند چه هستند؟»

معمولاً روی این مصاحبه‌ها تحلیل‌های آماری / محتوایی انجام می‌شود و در نهایت، گزارش‌هایی تحت عنوان روندهای آینده منتشر می‌شوند.

این توضیحات را در همین ابتدا ارائه کردیم که یادآوری کرده باشیم «بسیاری از تحلیل‌هایی که درباره‌ی آینده ارائه می‌شوند، صرفاً بر این فرض استوارند که روندهای جاری، تقویت و تثبیت خواهند شد.»

همیشه احتمال دارند که رویدادهایی رخ دهند و تحلیل‌ها و روندها را در هم بریزند. چنان‌که بیماری کرونا همین نقش را برای بسیاری از تحلیل‌ها داشت و پایه‌های آن‌ها را سست کرد.

اما با این حال، جالب است که ببینیم مدیران و تحلیل‌گران و مشاوران مدیریت، از میان روندهای موجود کدام روندها را اصیل‌تر و قدرتمندتر می‌بینند و روی آن‌ها حساب باز می‌کنند.

با این مقدمه به سراغ یکی از گزارش‌هایی می‌رویم که در آن، شش روند اصلی حاکم بر صنعت و اقتصاد جهان طی دو دهه‌ی آینده‌ پیش‌بینی شده است.

شش روندی که آینده‌ی صنعت و اقتصاد را می‌سازند

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های استراتژی و تفکر استراتژیک برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس‌ها، به درس‌های متنوع دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به استراتژی و تفکر استراتژیک علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

مشاوره مدیریت | کوچینگ | کارآفرینی | کار تیمی | مدیریت تعارض

  مدل ذهنی  |  تفکر سیستمیتصمیم گیری | مدیریت منابع | گزارش نویسی

ارزش آفرینی | سیستمهای کنترل مدیریت | مدل کسب و کار |‌ دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای گزارشهای مدیریتی | شش روند اصلی که آینده را شکل می‌دهند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حمید عابدینی

  با سلام و تشکر از به اشتراک گذاری این محتوای ارزشمند

  در کنار مطالعه این مطلب،برای دوستانی که علاقمند به دانستن بیشتر در مسیر آینده هستن، کتاب The Inevitable رو هم توصیه می کنم که از نوشته های Kevin Kelley هست. این کتاب توسط نشر آموخته هم به فارسی ترجمه شده ( عنوان کتاب ترجمه شده اینه : "آینده نزدیک" درک 12 نیروی فناورانه که آینده مان را رقم می زنند ). به نظرم برای دوستان علاقمند به این حوزه، این کتاب در کنار این گزارش ارزش خیلی بیشتری رو ایجاد خواهد کرد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .