Menu


معرفی دنیل کانمن و کتابهای او


دنیل کانمن و معرفی کتابهای او

مدتهاست که در متمم به صورت پراکنده و بسته به نیاز، به معرفی #نویسندگان حوزه مدیریت، اقتصاد و روانشناسی می پردازیم. تاکنون تعداد کمی از ایشان را معرفی کرده ایم و طبیعتاً در آینده، باید تعداد بیشتری را معرفی کنیم.

دنیل کانمن، از جمله افرادی است که در متمم، بارها و بارها به او اشاره کرده ایم و بخش قابل توجهی از درس تصمیم گیری ما، با اتکا به نوشته‌ها و مقالات و مطالعات او، تولید و تنظیم و تدوین شده است.

شاید برای بسیاری از افراد مشابه دنیل کانمن، بتوان با غرور و افتخار توضیح داد که: او برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد است.

اما دستاوردهای دنیل کانمن در حوزه‌ی روانشناسی و اقتصاد چنان بزرگ و ارزشمند بوده که دریافت جایزه‌ی نوبل، چیز زیادی به ارزش آنها اضافه نمی‌کند. برای درک مقیاس کارهای او، کافی است، دو مورد از جملاتی را که پشت معروف‌ترین کتابش، یعنی تفکر، کند و سریع ذکر شده است بخوانیم:

Daniel Kahneman Thinking Fast and Slow Book Cover

[ مطلب مرتبط: معرفی و خلاصه کتاب تفکر کند و سریع ]

استیون لویت، اشاره می‌کند که شاید هیچکس بر روی این سیاره نباشد که بهتر از او، چگونگی و چرایی تصمیم‌گیری و انتخاب‌های ما انسانها را درک کند.

این نویسنده‌ی اکونومیست، او را با کسی مثل کوپرنیک مقایسه می‌کند و توضیح می‌دهد که همانطور که کوپرنیک زمین را از مرکز عالم جابجا کرد، کانمن هم به ما آموخت که ما آن موجودات منطق محوری که خود را مرکز درک و منطق عالم می‌دیدیم نیستیم.

دنیل کانمن، بخش بزرگی از مطالعات خود را با همکاری دوست نزدیکش تورسکی انجام داده است که البته وی در سال ۱۹۹۶ فوت شد. بخش عمده‌‌ای از مقدمه‌ی کتاب Thinking Fast and Slow، به تعریف و تمجید و تحسین از تیزهوشی و نبوغ او اختصاص یافته است.

بسیاری از خطاهای شناختی که ما می‌شناسیم، یا توسط او مطرح شده‌اند یا لااقل توسط نوشته‌ها و مطالعات و تحقیقات او، بهتر و دقیق‌تر شناخته شده و معرفی شده‌اند.

اما عموماً از نظریه‌ی پراسپکت (Prospect Theory) او به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهایش نام می‌برند. نظریه‌ای که یکی از مبناهای شکل‌گیری دانش اقتصاد رفتاری بوده است.

تاثیرگذاری نظریات و مطالعات او در حدی بوده که با وجودی که وی هرگز به صورت رسمی اقتصاد نخوانده و مطالعاتش عموماً‌ در حوزه‌ی روانشناسی بوده، وی را یکی از بزرگترین افراد تاثیرگذار در توسعه‌ی نظریه‌های رفتاری در اقتصاد می‌دانند.

معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

 دنیل کانمن کتابهای دیگری هم دارد که از جمله آنها می‌توان به کتاب Attention and Effort (توجه و تلاش) و کتاب Choices, Values and Frames (انتخاب‌ها، ارزش‌ها و چارچوب‌ها) اشاره کرد.

تا امروز، در درس‌های فرایند دوگانه‌ی اندیشیدن و تصمیم گیری (قسمت اول، قسمت دوم) بیش از هر جای دیگری در متمم، به صورت صریح و مستقیم از تعالیم و اندیشه‌های او استفاده شده است.

دنیل کانمن: دوستانی که بتوانیم احساساتمان را با آنها در میان بگذاریم، بعضی وقتها می‌توانند کمک بزرگی باشند

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA

  فنون مذاکره

  تصمیم گیری

  مدیریت بازاریابی

  سواد دیجیتال

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی , معصومه رضاییان , رضا انصاری , بهمن محمدی , امین راد

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

29 نکته برای معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  تا قبل از انتشار کار کانمن، اقتصاددانان معقتد بودند که افراد تحت تاثیر انگیزه های نفع شخصی، تصمیماتشون رو به صورت عقلائی می گیرند، ولی کانمن نشون داد که افراد فقط تا حدی عقلائی رفتار می کنند.مقاله "prospect theory and analysis of decision under risk" که در سال 1979 در مجله econometrica چاپ شده بیشترین تقدیرها رو از بین همه مقالات چاپ شده در این مجله دریافت کرده و تا کنون بیش از 37000 بار به این مقاله ارجاع داده شده. برای آشنایی بیشتر با افکار کانمن خوندن مقاله "اندیشه های اقتصادی دانیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2002" می تونه مفید باشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .