Menu
دوره آموزشی برندسازی شخصی

در دنیای مبتنی بر اقتصاد شهرت، برندسازی شخصی ابزاری قدرتمند برای ایجاد تمایز است.
معرفی دنیل کانمن و کتابهای او


دنیل کانمن و معرفی کتابهای او

مدتهاست که در متمم به صورت پراکنده و بسته به نیاز، به معرفی دانشمندان و نویسندگان مدیریت، اقتصاد و روانشناسی می پردازیم. تاکنون تعداد کمی از ایشان را معرفی کرده ایم و طبیعتاً در آینده، باید تعداد بیشتری را معرفی کنیم.

دنیل کانمن، از جمله افرادی است که در متمم، بارها و بارها به او اشاره کرده ایم و بخش قابل توجهی از درس تصمیم گیری ما، با اتکا به نوشته‌ها و مقالات و مطالعات او، تولید و تنظیم و تدوین شده است.

شاید برای بسیاری از افراد مشابه دنیل کانمن، بتوان با غرور و افتخار توضیح داد که: او برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد است.

اما دستاوردهای دنیل کانمن در حوزه‌ی روانشناسی و اقتصاد چنان بزرگ و ارزشمند بوده که دریافت جایزه‌ی نوبل، چیز زیادی به ارزش آنها اضافه نمی‌کند. برای درک مقیاس کارهای او، کافی است، دو مورد از جملاتی را که پشت معروف‌ترین کتابش، یعنی تفکر، کند و سریع ذکر شده است بخوانیم:

Daniel Kahneman Thinking Fast and Slow Book Cover

[ مطلب مرتبط: معرفی و خلاصه کتاب تفکر کند و سریع ]

استیون لویت، اشاره می‌کند که شاید هیچکس بر روی این سیاره نباشد که بهتر از او، چگونگی و چرایی تصمیم‌گیری و انتخاب‌های ما انسانها را درک کند.

این نویسنده‌ی اکونومیست، او را با کسی مثل کوپرنیک مقایسه می‌کند و توضیح می‌دهد که همانطور که کوپرنیک زمین را از مرکز عالم جابجا کرد، کانمن هم به ما آموخت که ما آن موجودات منطق محوری که خود را مرکز درک و منطق عالم می‌دیدیم نیستیم.

دنیل کانمن، بخش بزرگی از مطالعات خود را با همکاری دوست نزدیکش تورسکی انجام داده است که البته وی در سال ۱۹۹۶ فوت شد. بخش عمده‌‌ای از مقدمه‌ی کتاب Thinking Fast and Slow، به تعریف و تمجید و تحسین از تیزهوشی و نبوغ او اختصاص یافته است.

بسیاری از خطاهای شناختی که ما می‌شناسیم، یا توسط او مطرح شده‌اند یا لااقل توسط نوشته‌ها و مطالعات و تحقیقات او، بهتر و دقیق‌تر شناخته شده و معرفی شده‌اند.

اما عموماً از نظریه‌ی پراسپکت (Prospect Theory) او به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهایش نام می‌برند. نظریه‌ای که یکی از مبناهای شکل‌گیری دانش اقتصاد رفتاری بوده است.

تاثیرگذاری نظریات و مطالعات او در حدی بوده که با وجودی که وی هرگز به صورت رسمی اقتصاد نخوانده و مطالعاتش عموماً‌ در حوزه‌ی روانشناسی بوده، وی را یکی از بزرگترین افراد تاثیرگذار در توسعه‌ی نظریه‌های رفتاری در اقتصاد می‌دانند.

معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

 دنیل کانمن کتابهای دیگری هم دارد که از جمله آنها می‌توان به کتاب Attention and Effort (توجه و تلاش) و کتاب Choices, Values and Frames (انتخاب‌ها، ارزش‌ها و چارچوب‌ها) اشاره کرد.

تا امروز در درس روش های تصمیم گیری (سیستم یک و دو) بیش از هر جای دیگری در متمم، به صورت صریح و مستقیم از تعالیم و اندیشه‌های او استفاده شده است.

دنیل کانمن: دوستانی که بتوانیم احساساتمان را با آنها در میان بگذاریم، بعضی وقتها می‌توانند کمک بزرگی باشند

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

 

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مرضیه گاراژیان ، زهرا صنوبری ، اسماعیل شکوری ، متین ، حافظ

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

33 نکته برای معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  تا قبل از انتشار کار کانمن، اقتصاددانان معقتد بودند که افراد تحت تاثیر انگیزه های نفع شخصی، تصمیماتشون رو به صورت عقلائی می گیرند، ولی کانمن نشون داد که افراد فقط تا حدی عقلائی رفتار می کنند.مقاله "prospect theory and analysis of decision under risk" که در سال 1979 در مجله econometrica چاپ شده بیشترین تقدیرها رو از بین همه مقالات چاپ شده در این مجله دریافت کرده و تا کنون بیش از 37000 بار به این مقاله ارجاع داده شده. برای آشنایی بیشتر با افکار کانمن خوندن مقاله "اندیشه های اقتصادی دانیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2002" می تونه مفید باشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .