Menu


معرفی دنیل کانمن و کتابهای او


دنیل کانمن و معرفی کتابهای او

مدتهاست که در متمم به صورت پراکنده و بسته به نیاز، به معرفی #نویسندگان حوزه مدیریت، اقتصاد و روانشناسی می پردازیم. تاکنون تعداد کمی از ایشان را معرفی کرده ایم و طبیعتاً در آینده، باید تعداد بیشتری را معرفی کنیم.

دنیل کانمن، از جمله افرادی است که در متمم، بارها و بارها به او اشاره کرده ایم و بخش قابل توجهی از درس تصمیم گیری ما، با اتکا به نوشته‌ها و مقالات و مطالعات او، تولید و تنظیم و تدوین شده است.

شاید برای بسیاری از افراد مشابه دنیل کانمن، بتوان با غرور و افتخار توضیح داد که: او برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد است.

اما دستاوردهای دنیل کانمن در حوزه‌ی روانشناسی و اقتصاد چنان بزرگ و ارزشمند بوده که دریافت جایزه‌ی نوبل، چیز زیادی به ارزش آنها اضافه نمی‌کند. برای درک مقیاس کارهای او، کافی است، دو مورد از جملاتی را که پشت معروف‌ترین کتابش، یعنی تفکر، کند و سریع ذکر شده است بخوانیم:

Daniel Kahneman Thinking Fast and Slow Book Cover

استیون لویت، اشاره می‌کند که شاید هیچکس بر روی این سیاره نباشد که بهتر از او، چگونگی و چرایی تصمیم‌گیری و انتخاب‌های ما انسانها را درک کند و نویسنده‌ی اکونومیست، او را با کسی مثل کوپرنیک مقایسه می‌کند و توضیح می‌دهد که همانطور که کوپرنیک زمین را از مرکز عالم جابجا کرد، کانمن هم به ما آموخت که ما آن موجودات منطق محوری که خود را مرکز درک و منطق عالم می‌دیدیم نیستیم.

دنیل کانمن، بخش بزرگی از مطالعات خود را با همکاری دوست نزدیکش تورسکی انجام داده است که البته وی در سال ۱۹۹۶ فوت شد. بخش عمده‌‌ای از مقدمه‌ی کتاب Thinking Fast and Slow، به تعریف و تمجید و تحسین از تیزهوشی و نبوغ او اختصاص یافته است.

بسیاری از خطاهای شناختی که ما می‌شناسیم، یا توسط او مطرح شده‌اند یا لااقل توسط نوشته‌ها و مطالعات و تحقیقات او، بهتر و دقیق‌تر شناخته شده و معرفی شده‌اند. اما عموماً از نظریه‌ی پراسپکت (Prospect Theory) او به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهایش نام می‌برند. نظریه‌ای که یکی از مبناهای شکل‌گیری دانش اقتصاد رفتاری بوده است. تاثیرگذاری نظریات و مطالعات او در حدی بوده که با وجودی که وی هرگز به صورت رسمی اقتصاد نخوانده و مطالعاتش عموماً‌ در حوزه‌ی روانشناسی بوده، وی را یکی از بزرگترین افراد تاثیرگذار در توسعه‌ی نظریه‌های رفتاری در اقتصاد می‌دانند.

معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

 دنیل کانمن کتابهای دیگری هم دارد که از جمله آنها می‌توان به کتاب Attention and Effort (توجه و تلاش) و کتاب Choices, Values and Frames (انتخاب‌ها، ارزش‌ها و چارچوب‌ها) اشاره کرد.

تا امروز، در درس‌های فرایند دوگانه‌ی اندیشیدن و تصمیم گیری (قسمت اول، قسمت دوم) بیش از هر جای دیگری در متمم، به صورت صریح و مستقیم از تعالیم و اندیشه‌های او استفاده شده است.

دنیل کانمن: دوستانی که بتوانیم احساساتمان را با آنها در میان بگذاریم، بعضی وقتها می‌توانند کمک بزرگی باشند

در صورتی که زیر این مطلب، علامت بگذارید و اعلام کنید که بحث مطرح شده در حوزه ی علاقه ی شما قرار دارد، متمم فرض می کند که شما به آشنایی با دانشمندان بزرگ جهان علاقه دارید و ترجیح می‌دهید که متمم، به صورت منظم به معرفی اندیشمندان مختلف و فعالیت‌های آنها بپردازد.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری متفکران کلاسیک مدیریت به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

27 نکته برای معرفی دنیل کانمن و کتابهای او

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .