Menu


ریچارد تیلر (ریچارد تالر)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۵۸۳۵۷

توضیح: تلفظ نام Richard Thaler در زبان انگلیسی به شکلِ ریچارد تیلر است.

با این حال سال‌هاست در نوشته‌ها و مقاله‌های فارسی اقتصادی نام او به صورت ریچارد تالر ثبت و نقل می‌شود و نگارش ریچارد تیلر بیشتر در نوشته‌های جدید (بعد از اعلام خبر دریافت جایزه نوبل او) استفاده شده است.

ما هم در متمم اگر چه از هر دو نگارش استفاده کرده‌ایم و می‌کنیم.

چون این امر بسیار رایج و پذیرفته شده است که نام‌های خاص در زبان‌های و فرهنگ‌های مختلف، تلفظ مختص خود را پیدا می‌کنند و به این شکل در درون زبان‌های دیگر هضم و جذب می‌شوند و به سادگی نمی‌توان یکی را نادرست و دیگری را درست اعلام کرد.

ریچارد تالر - ریچارد تیلر - نوبلیست اقتصاد و دانشمند برجسته اقتصاد رفتاری

ریچارد تیلر در سال ۱۹۴۵ به دنیا آمده است و اکنون هشتمین دهه‌ی زندگی خود را می‌گذراند.

او در هر سه مقطع تحصیلیِ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، درسِ اقتصاد خوانده است و معمولاً او را به اقتصاد رفتاری (Behavioral Economics) می‌شناسند.

تیلر را از نظر مقیاس می‌توان در کنار کسانی مانند دنیل کانمن و آموس تورسکی و آدریان فرنهام قرار داد.

نوشته‌ها و صحبت‌های دن اریلی هم از از نظر زمینه‌ی فعالیت عموماً در حوزه‌‌ی اقتصاد رفتاری قرار می‌گیرند.

البته باید تأکید کنیم که سهم کسانی مثل دنیل کانمن و ریچارد تیلر و آدریان فرنهام در تولید علم در این حوزه بسیار جدی و بزرگ است و نقش دن اریلی – که البته آن هم بسیار مهم است – بیشتر از جنس ترویج این مطالعات و دیدگاه‌ها به کمک کتابها و مقالات ساده‌تر و عمومی‌تر بوده است.

اگر چه ریچارد تیلر از فعالان و محققان قدیمی حوزه اقتصاد رفتاری است؛ جامعه‌ی عمومی در ایران و سایر کشورهای جهان تنها پس از دریافت جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۷ نام او را شنیدند و با فعالیت‌هایش آشنا شدند.

کتابهای ریچارد تیلر

ریچارد تیلر چند دهه از زندگی خود را صرف نگارش کتاب و مقاله‌های متعدد در زمینه اقتصاد رفتاری کرده است. بخشی از نوشته‌ها و مطالعات او تخصصی هستند و برخی دیگر برای مخاطبان عمومی‌تر نوشته شده‌اند. کتابهای ریچارد تالر - ریچارد تیلر از جمله معروف‌ترین کتابهای او می‌توان به دو کتاب زیر اشاره کرد:
کتاب سقلمه (Nudge)

ریچارد تیلر و همکارش سان‌شتین در کتاب Nudge به برخی از کاربردهای اقتصاد رفتاری در طراحی و هدایت رفتار مردم پرداخته‌اند.

شاید عنوان سقلمه که در فارسی برای این کتاب برگزیده شده مفهوم آن را به خوبی منتقل نکند و عنوان ساده‌تری مانند طراحی و هدایت رفتار پیام این کتاب را بهتر به خواننده منتقل کند.

کتاب سقلمه - نوشته ریچارد تیلر

در کتاب Nudge به این نکته پرداخته شده که بسیاری از رفتارها را می‌توان بدون فشار جدی بیرونی و صرفاً با طراحی بهتر ایجاد کرد.

چنانکه هیچ‌کس به ما نمی‌گوید برای بازکردن در، دستگیره را بگیر. خود دستگیره به شکلی طراحی شده که انگار به ما می‌گوید باید آن را بگیریم و لازم نیست به در لگد بزنیم.

ما در درس طراحی برای تغییر رفتار، مثال مربوط به ترسیم مگس در توالت‌های عمومی را از کتاب Nudge نقل کرده‌ایم. [ مطالعه بیشتر: معرفی کامل‌تر و مرور کتاب سقلمه ] [ مطالعه بیشتر: طراحی برای تغییر رفتار ]
کتاب کج رفتاری (Misbehaving)

کتاب Misbehaving هم از جمله کتابهای ارزشمند ریچارد تالر است که با عنوان کج رفتاری به فارسی هم ترجمه شده است.

اگر بگوییم بخش مهمی از Nudge به سیاست‌گذاری‌های عمومی و کلان توجه دارد، در مقابل می‌توان گفت کتاب کج رفتاری بیشتر بر رفتارهای فردی انسان‌ها در اقتصاد متمرکز شده است.

کتاب کج رفتاری ریچارد تالر

تیلر در این کتاب نیز مانند سایر کتابها و تحقیقاتش می‌کوشد به ما یادآوری کند که تصمیم‌های اقتصادی انسان، الزاماً منطقی نیستند و نباید نقش محدودیت‌های ذهنی و خطاهای شناختی و جنبه‌های احساسی و هیجانی را در آنها نادیده گرفت.

ما در گذشته بخشی از این کتاب را تحت عنوان انسان حیوان اقتصادی نیست در سلسله درس‌های روانشناسی پول متمم بررسی کرده‌ایم.

[ مطالعه بیشتر: انسان حیوان اقتصادی نیست ]

[ مطالعه بیشتر: معرفی کامل‌تر کتاب کج رفتاری ]

ریچارد تیلر و حسابداری ذهنی

یکی از دستاوردهای مهم ریچارد تیلر که خارج از فضای اقتصاد رفتاری نیز جایگاه خاصی پیدا کرده و در بسیاری از کتابها و مقاله‌ها و رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته، بحث حسابداری ذهنی است.

از آنجا که ما درس مستقلی را به بحث حسابداری ذهنی اختصاص داده‌ایم، از تکرار آن در اینجا اجتناب می‌کنیم.

[ مطالعه بیشتر: حسابداری ذهنی ]

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های متمم را می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  سواد مالی برای کودکان و نوجوانان

  فنون مذاکره

  تحلیل رفتار متقابل

  افزایش عزت نفس

  روانشناسی پول

  تاریخچه پول

گزیده کوتاهی از یک مصاحبه با ریچارد تیلر

همان‌طور که می‌دانید ما در متمم برخی از #پادکست های انگلیسی را که می‌توانند برای یادگیری زبان انگلیسی مفید باشند معرفی می‌کنیم.

پادکست Hidden Brain یا مغز پنهان ما یکی از مجموعه‌هایی است که در آنجا معرفی شده و توصیه‌ کرده‌ایم به فایلهای صوتی آن گوش دهید.

در یکی از پادکست‌های مجموعه Hidden Brain با ریچارد تیلر مصاحبه شده است.

ما حدود چهار دقیقه از حرف‌های تیلر را انتخاب کردیم و در قالب یک فایل صوتی کوتاه برای شما قرار داده‌ایم. شاید همین مطلب کوتاه معرفی مناسبی از اقتصاد رفتاری و دغدغه‌های او باشد:

برخی از نکات مطرح شده در مصاحبه با ریچارد تیلر

نکات زیر، ترجمه‌ی کلمه به کلمه‌ی مصاحبه نیستند. اما برخی از نکته‌های مطرح شده در این گفتگو هستند:
در این مصاحبه به کتاب Misbehaving به عنوان کتاب آخر او اشاره شده است.

همچنین به دوست او دنیل کانمن اشاره شده و گفته شده که دنی کانمن ویژگی اصلی تو را تنبلی‌ات می‌داند و البته تأکید دارد که این را به عنوان یک نقطه قوت و تحسین می‌گوید.

تیلر توضیح می‌دهد که بدتر این است که: ۱) بهترین دوست من است ۲) می‌گوید بهترین ویژگی من است

تا امروز دنی هنوز از حرفش دفاع می‌کند و بر دو نکته تأکید دارد: ۱)‌ ادعای او حقیقت دارد. ۲) این واقعاً تحسین است. چون نتیجه‌ی تنبل بودن این است که من فقط روی چیزهایی که واقعاً مهم باشند کار می‌کنم.

در ادامه به توضیحاتی در مورد اقتصاد رفتاری می‌پردازد و توضیح می‌دهد که اقتصاد استاندارد فرض می‌کند که انسان موجودی معقول و تهی از هیجان است که مشکلی در کنترل رفتارهای خود ندارد و می‌تواند تصمیم‌های پیچیده بگیرد.

من به این موجودی که اقتصاددان‌ها [از خودشان اختراع کرده‌اند] E-cons (ایکان‌ها) می‌گویم؛ مخفف عبارت لاتین: Homo Economicus یا انسان اقتصادی.

[گونه‌ای از جانور که جز در کتابهای اقتصاددان‌ها وجود ندارد و در دنیای واقعی کشف نشده است].

من فکر می‌کنم اقتصاددان‌ها در چند دهه‌ی گذشته عمر خود را صرف مطالعه‌ی یک موجود تخیلی (چیزی شبیه تک شاخ‌ها) کرده‌اند. تنها کسانی که شاید شبیه این گونه‌ی تخیلی بوده‌اند را در میان اقتصاددان‌ها یافته‌ام. اکثر آدم‌های عادی که من می‌شناسم این ویژگی‌ها را ندارند و حتی وقتی می‌خواهند یک چک را بین بیش از سه نفر تقسیم کنند دیگر نمی‌دانند چکار کنند.

آنها گاهی در خوردن و نوشیدن زیاده‌روی می‌کنند و با پول جمع کردن برای بازنشستگی مشکل دارند. برخی از آنها حتی به پادکست شما کمک مالی می‌کنند که هر اقتصاددانی می‌گوید انجام چنین کاری معقول نیست؛ چون پادکست‌های شما را می‌توان رایگان گوش داد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    متینه ایقایی ، حسین بانکی ، سیدمهدی حسینی ، شاهین کلانتری ، حسن پیوسته گر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی پول به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی روانشناسی پول
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

10 نکته برای ریچارد تیلر (ریچارد تالر)

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .