Menu


پل اکمن و تشخیص دروغ و فریب از طریق زبان بدن – درس ۸


نام پل اکمن (Paul Ekman) را در بسیاری از کتب مرجع روانشناسی، در کنار داروین و فروید و بزرگانی مانند آنها می‌بینیم. مردی که بیش از ۶ دهه عمر خود را صرف مطالعه در مورد احساسات انسانها و به طور خاص، «دروغ و فریب» در «گفتگوها و ارتباطات و مذاکره» کرده است. در ویکی پدیا ذکر شده: «او به قوی ترین انسان در تشخیص دروغ در جهان مشهور است». واقعیت این است که پل اکمن،‌ اتفاقا از جمله کسانی است که تاکید کرده است تشخیص دروغ کاری بسیار دشوار است و کمتر کسانی هستند که شانسی بیشتر از ۵۰٪ در تشخیص آن دارند (چیزی در حد شیر و خط انداختن با سکه!). آنچه که بین پل اکمن و دروغ، رابطه ایجاد می‌کند، سالهای زیادی است که روی همه جنبه‌های آن، از جمله بروز بیرونی و نشانه‌های احساسی ناشی از دروغگویی در چهره وقت گذاشته و مطالعه کرده است.

به همین دلیل است که حوزه‌ی «تشخیص احساسات در مذاکره» معمولاً با معرفی پل اکمن و کارهای او آغاز می‌شود.

از جمله کارهای بزرگ پل اکمن، تلاش برای تحلیل و ارزیابی فراگیر بودن علائم و زبان بدن است. تحقیقات گسترده پل اکمن نشان می‌دهد از میان انبوه نشانه‌های غیرکلامی در ارتباطات ما انسانها، علائم چهره و نشانه‌هایی که در صورت ما پدیدار می‌شوند، در تمام جهان یکسان هستند.

پل اکمن (پاول اکمن) و تشخیص دروغ و فریب در مذاکرهاو سالها به نقاط مختلف جهان سفر کرد و حتی در میان قبایل بدوی زندگی کرد تا به این اطمینان برسد که همه انسانها مستقل از سن و رنگ و نژادشان، احساسات خود را به شکل یکسانی در چهره بروز می‌دهند.

پل اکمن، هفت احساس پایه را در انسانها شناسایی کرد و نشان داد که این احساس‌ها، در همه‌ی ما مشترک هستند و در چهره‌ی ما به یک شکل بروز می‌کنند. فهرست احساسات مشترک ما به این شرح است:

ترس. تعجب. خشم. نفرت. شادی. غم. تحقیر

البته تحقیر در فهرست اولیه‌ی پل اکمن نبود و بعدها به آن افزوده شد. او برای هر یک از این احساسات، علائمی را که در چهره بروز می‌کند و ماهیچه هایی را که منقبض شده یا تغییر شکل می‌دهند مشخص کرده است.

اگر چه پل اکمن ده‌ها مقاله و کتاب معتبر تالیف کرده و جایگاه عملی‌اش تردیدناپذیر است، اما چیزی که باعث شد عموم مردم هم او را بشناسند سریال تلویویونی «Lie to me» یا «به من دروغ بگو» بود که در آن، بارها و بارها، به کارهای او ارجاع داده شده است. پل اکمن از این سریال، حمایت جدی کرد و حتی برای بازیگران آن نامه‌هایی می‌نوشت تا کمک کند نقش‌های خود را در آن بهتر ایفا کنند. اما در نهایت هم، ضمن اشاره و ارجاع متعدد به آن سریال، آن را A well exaggerated scientific drama یا یک درام علمی به اندازه‌ی کافی بزرگنمایی شده می‌نامد.

علائم چهره یا Facial Expressions از این جهت جذاب و قابل درک است که تا حدود زیادی بین ما و حیوانات مشترک است و بسیاری از نشانه‌هایی را که ما در اثر احساسات در چهره‌ی خود بروز می‌دهیم آنها هم در چهره‌ خود نشان می‌دهند. جملات زیر از پل اکمن (در کتاب دروغ گویی) می‌باشد:

هر داستان سه وجه دارد: آن طور که تو می‌گویی. آنطور که او می‌گوید. آنطور که واقعاً روی داده است…

علائم چهره یا Facial Expressions در حیوانات

از جمله کتابهای مهم پل اکمن می‌توان به کتاب «احساسات آشکار یا Emotions Revealed» و «دروغ گویی یا Telling Lies» اشاره کرد. در آینده این کتابها و سایر کتابها و مطالعات وی را به صورت کاربردی در سری ارتباطات و مذاکره طرح متمم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پی نوشت ۱: در صورتی که به زبان بدن در مذاکره علاقمند هستید، شاید خواندن این نوشته درباره زبان بدن ظریف و روحانی در مذاکره، روزنوشته‌های محمدرضا شعبانعلی برای شما جذاب باشد.

پی نوشت ۲: برای رعایت تلفظ صحیح انگلیسی باید نام اکمن را به صورت «پاول اکمن» بنویسیم، اما از آنجا که سبک نگارش قبلی رایج‌تر است، ما هم آن را رعایت کردیم.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

12 نکته برای پل اکمن و تشخیص دروغ و فریب از طریق زبان بدن – درس ۸

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .