Menu


کاربرد هوش هیجانی در مدیریت پروژه (معرفی کتاب)


کاربرد هوش هیجانی در مدیریت و هدایت پروژه ها

اگر به عنوان مدیر یک کسب و کار، یا مدیر یک پروژه، مشغول کار باشید و بخواهید با هوش هیجانی آشنا شوید، ممکن است کتابهای تئوریک این حوزه (کارهای کسانی مانند سالووی و مایر) و حتی کتابهایی ساده‌تر مثل هوش هیجانی نوشته دانیل گلمن، شما را چندان راضی نکند.

نویسندگان این کتاب‌ها، علاقه دارند کاربرد هوش هیجانی را در همه‌ی جنبه‌های زندگی نشان دهند. به همین علت، ترکیبی از مثال‌های شغلی، شخصی و زندگی عاطفی را ارائه می‌کنند تا خواننده، گسترده‌ی کاربرد دانش هوش هیجانی را ببیند و لمس کند.

در چنین شرایطی، کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه یا Emotional Intelligence for Project Managers نوشته آنتونی مرسینو می‌تواند یک گزینه خوب برای شما باشد.

نویسنده در این کتاب، مدل هوش هیجانی گلمن را با چهار مولفه‌ی زیر در نظر گرفته است:

  • خودآگاهی
  • آگاهی اجتماعی
  • مدیریت بر خود
  • مدیریت رابطه‌ها
سپس کوشیده مصداق‌های هر کدام را در مدیریت پروژه بیابد و درباره آن‌ها بنویسد. البته چاره‌ای نداشته جز این‌که یک مولفه پنجم را هم به مدل اضافه کند و آن، رهبری تیم (Team Leadership) است. حاصل کارهای مرسینو برای پیدا کردن مثال‌ها و مصداق‌های هوش هیجانی در مدیریت یک پروژه، چارچوبی به شکل زیر است: کاربرد هوش هیجانی در مدیریت کسب و کارها و مدیریت پروژه - این ساده‌ترین توصیف برای چارچوب پیشنهاد مرسینو است که البته از پشتوانه مطالعاتی بهره مند نیست

ویژگی های مثبت کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه

آنتونی مرسینو، دقت بالایی در نوشتن و انتخاب واژه‌ها دارد.

مثلاً برای الگویی که مطرح می‌کند، از اصطلاح مدل استفاده نمی‌کند و کلمه‌ی Framework (چارچوب) را ترجیح می‌دهد. چون می‌داند مدل، بار معنایی سنگینی دارد و پیشنهاد یک مدل نیازمند مطالعه و بررسی است.

البته به شکلی زیرکانه، برای کارهای سالووی و گلمن هم از اصطلاح Framework استفاده می‌کند تا تلویحاً به ما یادآوری کند که آن‌ها هم، مدل خود را بیش از مطالعه، بر تجربه و قضاوت شخصی بنا کرده‌اند.

به هر حال، این دقت او در نگارش و اشاره‌ی مکرر به منابع، از جمله نکاتی است که کتاب هوش هیجانی او را از کتابهای تجاری موجود در بازار جدا می‌کند.

طبیعتاً اگر علاقه‌مند باشید مثال‌هایی از کاربرد هوش هیجانی در کسب و کار و محیط‌های سازمانی (و نه صرفاً مدیریت پروژه) ببینید، باز هم این کتاب شما را راضی خواهد کرد.

مرسینو، تجربه‌ی خوبی در آموزش مدیریت پروژه و مدیریت کسب و کارها دارد و این تجربه باعث شده که مثال‌ها و توضیحاتش در این کتاب، ملموس و کاربردی باشد.

به نظر ما، کتاب مرسینو، به نسبت کتاب گلمن یا کتاب‌های مشابه، شما را کمتر خسته خواهد کرد و خواندن آن، سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود.

نقطه‌ی ضعف کتاب هوش هیجانی مرسینو

اگر بخواهیم یک ایراد از کار مرسینو بگیریم این است که او تقریباً هر آن‌چه را در مدیریت پروژه پیدا کرده، به نوعی به بحث هوش هیجانی ربط داده و در کتاب خود نوشته است. اختصاص بخش‌هایی از کتاب به مباحثی مانند هدف و چشم انداز و سبک های رهبری پروژه، نمونه‌هایی از این کار است. البته احتمالاً اگر با مرسینو صحبت کنید می‌تواند از کار خود دفاع کند. چنانکه به هر حال، نیکی به پدر و مادر هم، می‌تواند مصداقی از هوش هیجانی باشد و مثلاً به همدلی، ربط پیدا کند. اما به هر حال، خواننده‌ی دقیق و حساس، بهتر است از ابتدا این نکته را در خواندن کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه لحاظ کرده و انتظارات خود را از این کتاب، تعدیل کند.

ترجمه کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه

این کتاب توسط محمدعلی گودرزی و شیرین ناظرزاده به فارسی ترجمه شده و به همت #انتشارات آریانا قلم به بازار عرضه شده است. نثر کتاب، مانند بسیاری از کتابهای انتشارات آریانا، روان است و از این نظر، می‌توان ترجمه‌ی خوب را یکی از امتیازهای مثبت کتاب دانست.

سایت آریانا، خلاصه کتاب هوش هیجانی و نیز فهرست مطالب کتاب را در قالب فایل PDF در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده است.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پریسا قربانی ، مریم محمودی ، فاطمه هادیان ، مسلم پاژخ ، برهان ثقفیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری هوش هیجانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه هوش هیجانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

2 نکته برای کاربرد هوش هیجانی در مدیریت پروژه (معرفی کتاب)

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .