Menu


معرفی چند کتاب مدیریت زمان و تکنیکهای آن (+نکات کلیدی)


معرفی چند کتاب مدیریت زمان

اگر فایل های صوتی اصول مدیریت زمان را دانلود کرده و گوش داده‌اید شاید وقت آن باشد که چند مورد از مطرح‌ترین کتابهای مدیریت زمان را نیز با هم مرور کنیم.

یکی از مطرح ترین کتابهای مدیریت زمان، کتاب مدیریت زمان برایان تریسی است که توسط انجمن مدیریت آمریکا یا AMACOM منتشر شده است.

تنها مشکل برایان تریسی این است که آنقدر به فعالیت‌های بازاری در حوزه مدیریت مشغول شده که به سادگی نمی‌توان کسی را قانع کرد که وی کتاب ارزشمندی هم دارد.

اما به هرحال، کتاب مدیریت زمان برایان تریسی (که در ایران نیز ترجمه و عرضه شده است) حاوی نکات ارزشمندی است که مطالعه آن را توجیه پذیر می‌سازد.

از میان سایر کتابهای برایان تریسی، کتاب روانشناسی فروش وی نیز، کتابی است که بر خلاف برند تجاری وی، حاوی نکات ارزشمند علمی و کاربردی برای فروشندگان خصوصاً‌ در لایه‌‌ی فروش‌های خُرد است و می‌تواند به بهبود #مهارت فروش کمک کند.

انجمن مدیریت آمریکا، لینک دانلود نسخه‌ی Pdf انگلیسی این کتاب را بر روی سرور خود نیز قرار داده است:

در کنار این کتاب، کتاب دیگری هم در حوزه‌ی مدیریت زمان توسط دیوید آلن منتشر شده است. دیوید آلن در کتاب خود تحت عنوان GTD یا How to get things done می‌کوشد بحث مدیریت زمان را به عنوان بخشی از یک مهارت بزرگ‌تر تحت عنوان #نظم شخصی و مجموعه ابزارهای به پایان رساندن کارها معرفی کند. خلاصه کتاب او در یک جمله این است که:

مدیریت زمان به خودی خود، هدف نیست. بلکه یک وسیله است. هدف اصلی این است که کاری را که آغاز می‌کنیم بتوانیم با صرف کمترین انرژی و در مناسب‌ترین زمان به پایان برسانیم.

از این کتاب، نسخه‌های فارسی صوتی متعددی نیز موجود است.

نیل فیوره هم کتابی دارد به نام The now habit.

شاید در نگاه اول، کتاب عادت به اکنون را در گروه کتابهای بازاری طبقه بندی کنیم و به نظرمان برسد که به مدیریت زمان بی ارتباط است. اما کارهای فیوره، یک دستاورد ارزشمند داشت و آن اینکه، بحث به تعویق انداختن و اهمال کاری را به عنوان یکی از چالش‌های اصلی در حوزه مدیریت زمان مطرح کرد.

تمام کتابها و نوشته‌های فیوره، حول این محور شکل گرفته‌اند که:

کسانی که معتقدند مشکل مدیریت زمان دارند، عموماً مشکلشان در مدیریت زمان نیست، بلکه در اهمال کار بودن است و اینکه نمی‌توانند در لحظه‌ی مناسب خودشان را برای انجام کار،‌ برانگیزانند و آن را به عقب می‌اندازند. در طول زمان، این مشکل به تعویق انداختن، خود را با نامی دیگر، یعنی «نیاز به مهارت مدیریت زمان» نشان می‌دهد.

در میان کسانی که بیشتر روی حوزه‌ی مدیریت زمان در کسب و کار متمرکز شدند، شاید یکی از بهترین کتابها، کتاب لورا استک باشد که برای آن نام Leave the office earlier را انتخاب کرده است.

او در این کتاب، علاوه بر معرفی تکنیکهای مدیریت زمان، یک نکته کلیدی جالب دارد که شاید یادآوری آن برای همه ما ضروری باشد:

زیاد کار کردن و شلوغ بودن و زود به دفتر کار آمدن و دیر از محل کار رفتن،‌ برای بسیاری از ما به یک ارزش تبدیل شده است. یک جور فخرفروشی مدیریتی. مدیران هم با همین نگاه، کارمندی را کارمند خوب می‌دانند که زود بیاید و دیر برود. در حالی که کارمند و مدیر خوب، باید بتوانند در حالی که دیر می‌آیند و زود می‌روند، خروجی خود را افزایش دهند. ساعت کار، الزاماً پیش‌بینی کننده ی خوبی برای خروجی یک فرد نیست.

همچنین در حوزه‌ی استفاده از ابزارهای تکنولوژیک برای مدیریت زمان هم، کتابهای خوب و جریان سازی منتشر شده که از جمله آنها می‌توان به کتاب مایکل لینن برگر تحت عنوان Total Workday Control  اشاره کرد که کتاب او، آغازگر مجموعه جدیدی از کتابهای مربوط به استفاده از تکنولوژی برای مدیریت زمان بوده است.

اگر حوصله‌ی خواندن یک فایل کارگاهی به زبان انگلیسی هم دارید، مجموعه تکنیکهای مدیریت زمان ارائه شده توسط دانشگاه کنتاکی هم ارزش مرور دارد:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سید مهدی حسینی ، محسن نصیری ، هادی ، علیرضا مس چى ، مجتبی خنده جام

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان

قوانین کامنت گذاری در متمم

35 نکته برای معرفی چند کتاب مدیریت زمان و تکنیکهای آن (+نکات کلیدی)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  ممنون از معرفی این کتابها و نکات باارزش.

  - راستش من در مورد خودم به یه نتیجه ای رسیدم .. و اون اینکه واقعاً قبل از بحث مدیریت زمان و پیش از هر چیز دیگری و بیش از پیش نیازمند بحث #نظم شخصی هستم. نظم شخصی در ذهن و برنامه ریزی های درونی که میخوام برای زندگیم بچینم. واقعا فکر میکنم با نظم شخصی، مدیریت زمان، برنامه ریزی درست و خیلی چیزهای خوب دیگه هم میتونه راحت تر به دنبالش بیاد.

  - جایی میخوندم که برای برخورداری از یک مدیریت خوب زمان، خیلی خوبه که به زمانتون، همونطور که به پول نگاه میکنید نگاه کنید. خودمون هم که این ضرب المثل قدیمی رو همیشه از کودکی تا الان شنیدیم که: "وقت طلاست." می گفت همونطور که پول محدوده، زمان هم محدوده و اگر بهش به عنوان «بودجه ی زمان» نگاه کنید، اونوقت میتونید از زندگیتون بهتر استفاده کنید و لذت بیشتری هم ازش ببرید.

  Dave Lavinsky مثال خیلی جالبی در این مورد میزنه. میگه:

  فرض کنید شما در یک خواربار فروشی مشغول خرید هستید و آخرین هفته ی ماه هم هست! شما برای خرید مواد غذایی، مقدار مشخصی بودجه برای هر ماه در نظر گرفتید و الان مواد غذایی که در سبد خریدتون هست، به اندازه ی اون مقدار مشخص بودجه رسیده. حالا در مسیر راه، یک خوراکی دیگری به چشمتون میخوره که به نظرتون خیلی خوشمزه یا هوس انگیز به نظر میاد. آیا باید اون رو هم بردارید؟ (اگر به بودجه ای که هر ماه برای هر موضوعی اختصاص میدید اهمیت بدید) جواب درست اینه: نه! نباید اون رو هم بخرید. اگر هم واقعا نمیتونید ازش صرفنظر کنید، باید یک ماده غذایی رو به جای اون، به قفسه ی فروشگاه برگردونید تا بودجه تون حفظ بشه. و حالا بقیه پولی که در کارتتون رو دارید رو برای آیتم های دیگری که بودجه ای برای هر ماه براش در نظر گرفتید خرج کنید.

  حالا میگه: مدیریت زمان هم همینطوره. به عنوان مثال: اگه الان 4:55 بعدازظهره و شما قبلاً با خودتون قرار گذاشتید که ساعت 5:00 کار رو متوقف کنید و به منزل برید؛ اگر کارهای آزاردهنده ای وجود داره که فوری و حیاتی هم نیستند؛ نباید اجازه بدید که شما رو مثلا تا 30 دقیقه ی دیگه هم مشغول کنن. اونها رو نخرید! اونها رو انجام ندید و بذارید برای فردا و یا هر روز دیگه در بودجه ی زمانی که براش در نظر گرفته بودید. بجاش به خونه برید و از زندگیتون لذت ببرید و به کاری سرگرم کننده مشغول بشید یا مطالعه کنید یا ریلکس کنید یا هر کاری دیگری که برای اون  بودجه ی زمانتون در نظر گرفته بودید. (البته کسانی که از کارشون لذت میبرن فکر کنم از قاعده ی این مثال مستثنا هستن) :)

  - شاید بد نباشه که با این چند تا ابزار و اپلیکیشنی هم که به درد مدیریت زمان میخورند، توی همین پست آشنا بشیم:

  *Toggl  (ابزار خیلی خوبیه که یکبار دوست خوبمون سعید عباسپور (یادم نیست توی کدومیک از درسهای متمم) معرفی کرده بودند)

  *Rescue Time

  *Remember The Milk

  * Dropbox

  * Evernote

  *Focus booster

  *Mind42

  *MyLifeOrganized (MLO)

  *Focus at will

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .