Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)

کتاب های افزایش بهره وری و مدیریت زمان

کتاب مدیریت توجه

کتاب مدیریت توجهنیر ایال که کتاب قلاب او شهرت جهانی دارد، در کتاب مدیریت توجه به سراغ موضوعی رفته که همهٔ ما کم‌و‌بیش با آن درگیر هستیم؛ این که چگونه توجه و تمرکز خود را مدیریت کرده و از حواس‌پرتی‌ فاصله بگیریم.

همهٔ کسانی که برای مدیریت زمان وقت گذاشته‌اند و دغدغهٔ افزایش بهره‌وری خود را دارند، دیر یا زود به این نتیجه می‌رسند که «حواس‌پرتی و نداشتن تمرکز» موضوعی جدی است که باید به آن بپردازند و برایش چاره‌ای بیندیشند.

نیر ایال کتاب مدیریت توجه را در پاسخ به این افراد نوشته و کوشیده راهکارها و تکنیک‌هایی برای مدیریت توجه پیشنهاد دهد. کتاب او در عین مفید بودن،‌ ضعف‌هایی هم دارد که ما در قالب نقد کتاب به آن پرداخته‌ایم.

معرفی، خلاصه و نقد کتاب مدیریت توجه

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت زمان | برنامه ریزی]

کتاب خرده عادت ها (عادتهای اتمی)

عکس جلد کتاب خرده عادت ها - چگونه عادتهایمان را تغییر دهیم

جیمز کلییر، عادت را روال یا رفتاری تعریف می‌کند که «به طور منظم و در بسیاری موارد، خودکار انجام می‌شود.»

اصطلاح اتم هم که در عنوان کتاب برای توصیف عادت‌ها به کار رفته (عادتهای اتمی) برای ما دو ویژگی را تداعی می‌کند: یکی خُرد و کوچک بودن و دیگری اثرگذاری بزرگ (شبیه atomic bomb).

پیام کتاب هم همین است که از عادتهای خرد و کوچک و تأثیر آن‌ها در زندگی غافل نشوید و برای تغییر عادتهای خود، هر چقدر هم که ساده و کوچک به‌نظر می‌رسند، وقت بگذارید.

خلاصه و مرور کتاب خرده عادتها یا عادتهای اتمی (جیمز کلیر)

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت زمان و انضباط شخصی ]

کتاب قدرت عادت نوشته چارلز دوهیگ

کتاب قدرت عادت نوشته چارلز دوهیگهدف کتاب این است که ما را به عادت‌های رفتاری حساس کند و بیاموزد که عادت‌ها چگونه سهم مهمی از زندگی ما را در اختیار می‌گیرند.
همچنین نکات و راه‌کارهایی برای تغییر عادتها در اختیارمان قرار دهد.

این کتاب را می‌توان یک کتاب روانشناسی رفتار نامید؛ رفتارهایی تکرارشان باعث شده از چشم‌مان دور بماند و اهمیت‌شان را جدی نگیریم.

کتاب قدرت عادت نوشته چارلز دوهیگ

[ درس مرتبط در متمم: نظم شخصی ]

معرفی کتاب در ستایش آهستگی

کتاب در ستایش آهستگیبه محض این‌که بحث به بهره وری و مدیریت زمان می‌رسد، همه از وقت تلف‌شده می‌گویند و این‌که باید بکوشیم با برنامه ریزی از زمان خود بهتر استفاده کنیم و اتلاف وقت را کاهش دهیم. این حرف‌ها اشتباه نیست. به شرط آن‌که تحسین بهره وری را ناخواسته به تقدیس سرعت تبدیل نکنیم.

طی دهه‌های اخیر، افراد بسیاری دربارهٔ عطش شدید انسان‌ها به سرعت حرف زده‌اند و اخطار داده‌اند که چنین عطشی می‌تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد. این افراد، زیست آهسته (Slow Living) را تشویق و تبلیغ می‌کنند. سبکی از زندگی که می‌توان آن را در فارسی به کندزیستی هم ترجمه کرد. کارل اونوره در کتاب خود دربارهٔ جنبش آهستگی (کندزیستی) حرف می‌زند و می‌کوشد به خوانندگان خود کمک کند تا عطش بی‌حساب به زندگی سریع‌تر را مهار کنند.

 

معرفی کتاب در ستایش آهستگی

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت زمان ]

کتاب مدیریت زمان برایان تریسی

کتاب مدیریت زمان برایان تریسیموضع متمم در برابر کتاب مدیریت زمان برایان تریسی بسیار شبیه به کتاب اثر مرکب است. از یک سو علاقهٔ ما این بوده که چنین کتاب‌هایی در متمم معرفی نشوند. از طرف دیگر، نکات ارزشمندی در این کتاب‌ها مطرح شده و به خاطر برخی ضعف‌های این نوع کتاب‌ها و نگاه تجاری نویسندگان‌شان نمی‌توان تمام محتوای آن‌ها را رد یا نفی کرد.

به همین علت، یک درس را به معرفی و خلاصه کتاب مدیریت زمان برایان تریسی اختصاص داده‌ایم و ضمن اشاره به نکات مثبت این کتاب، کوشیده‌ایم این کتاب را با رویکرد نقادانه هم بررسی کنیم.

معرفی، خلاصه و نقد کتاب مدیریت زمان برایان تریسی

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت زمان ]

کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکبمعرفی کتاب اثر مرکب دارن هاردی در متمم برای ما ساده نبود. این کتاب بسیاری از استانداردهای حداقلی علمی را رعایت نکرده و بیشتر در ژانر کتاب‌های انگیزشی و موفقیت قرار می‌گیرد؛ در کنار کتابهای نویسندگانی مانند آنتونی رابینز و برایان تریسی. و می‌توان گفت از جمله کتابهای معروف دنیا در این حوزه است و اغراق نیست اگر بگوییم از پرفروش ترین کتابهای توسعه فردی در جهان بوده است (مستقل از کیفیت).

با این حال نکات ارزشمندی هم در کتاب اثر مرکب مطرح شده که نمی‌شود به سادگی از کنار آن‌ها گذشت. لحن ساده‌ی کتاب هم می‌تواند خواننده‌ی علاقه‌مند را با خود همراه کند.

این بود که در نهایت تصمیم گرفتیم خلاصه کتاب اثر مرکب را در کنار نقد کتاب اثر مرکب قرار داده و خدمت شما ارائه دهیم. برنامه ریزی، تغییر و تثبیت عادتها و افزایش نظم شخصی از جمله موضوعاتی است که دارن هاردی در این کتاب به آن‌ها پرداخته است.

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت انگیزه | برنامه ریزی]

کتاب اعتیاد مثبت

کتاب اعتیاد مثبتکتاب اعتیاد مثبت را می‌توان یکی از نیاکان کتابهای خودیاری امروزی مانند اثر مرکب، قدرت عادت و عادتهای اتمی در نظر گرفت.

اما به هر علت، نتوانست چندان جریان‌ساز باشد و چند دهه طول کشید تا بازار مخاطبان عام به این نوع مباحث روی خوش نشان دهد.

چه در ایران و چه سایر نقاط جهان، ویلیام گلاسر را بیشتر به نظریه انتخاب می‌شناسند تا اعتیاد مثبت. با این حال به علت محتوای ارزشمند کتاب، تصمیم گرفتیم خلاصهٔ آن را در قالب یک درس خدمت شما ارائه کنیم.

خلاصه کتاب اعتیاد مثبت

[ درس مرتبط در متمم: روانشناسی مثبت گرا | انگیزش و هیجان ]

معرفی کتاب هنر ظریف بی خیالی

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

کتاب هنر ظریف بی خیالی (که به اسم هنر ظریف رهایی از دغدغه ها نیز ترجمه شده) بر خلاف عنوانش، درباره‌ی بی خیالی نیست؛ بلکه اتفاقاً درباره‌ی توجهِ بیش از حد به اهداف و ارزش های کلیدی و بی‌خیالی و بی‌توجهی نسبت به حاشیه‌های دیگر است (حتی اگر دیگران، آن حاشیه‌ها را، اصل بدانند).

این کتاب مارک منسون، در میان مخاطبان کتابهای خودیاری مورد توجه ویژه قرار گرفته و ترجمه‌‌های خوبی از هم از آن در زبان فارسی عرضه شده است.

معرفی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها و خلاصه آن را می‌توانید در مطلب زیر بخوانید:

معرفی کتاب هنر ظریف بی خیالی

معرفی کتاب دیتاکس دیجیتال

کتاب دیتاکس دیجیتالدر سال‌های اخیر که توجه به سلامت بیشتر شده، کلمهٔ دیتاکس به معنای سم‌زدایی را زیاد می‌شنویم. اما معمولاً این سم‌زدایی صرفاً کنترل خورد و خوراک فیزیکی را تداعی می‌کند.

در حالی که کیفیت و کمیت خوراک رسانه‌ای هم می‌تواند ذهن ما را معتاد و گاه مسموم کند. دیمون زاهاریادس از جمله کسانی است که نقش مهمی در ترویج اصطلاح «سم زدایی دیجیتال» یا «دیتاکس دیجیتال» داشته است.

البته نگاه او آن‌قدر منفی نیست که پیشنهاد کند ابزارهای دیجیتال و رسانه های اجتماعی را از سبک زندگی و خوراک فکری خود حذف کنید. اما معتقد است که بخشی از استفادهٔ ما از ابزارهای دیجیتال و شبکه های اجتماعی صرفاً‌ از سر اعتیاد است و نه نیاز واقعی.

بر همین مبنا معتقد است فاصله گرفتنِ مقطعی از دنیای دیجیتال و استفادهٔ کنترل‌شده از ابزارهای دیجیتال می‌تواند کیفیت زندگی ما را بهتر کند.

معرفی کتاب دیتاکس دیجیتال

[ درس مرتبط در متمم: مدیریت توجه | اعتیاد به اینترنت ]

کتاب شیب

کتاب شیب ست گادین

بخش قابل‌توجهی از حرف‌های سخنرانهای انگیزشی را می‌توان در یک پیام خلاصه کرد: «پشتکار داشته باشید. جا نزنید. ادامه بدهید.»

جهانی که این‌گونه افراد برای ما ترسیم می‌کنند، شامل اکثریتی است که یک یا چند گام مانده به رسیدن، راه را رها می‌کنند و اقلیتی که سرسختانه ادامه می‌دهند؛ در اوج ناامیدی، هنوز امیدوارند؛ و معتقدند که سیاهی شب، همیشه و در هر شرایطی با سپیدی روز به پایان خواهد رسید.

از سوی دیگر، همه این را می‌دانیم که پشتکار کورکورانه، همیشه مفید نیست و هنر متوقف شدن هم چیزی است که باید بیاموزیم. این بحثی است که ست گادین در کتاب شیب مطرح می‌کند.

معرفی و خلاصه کتاب شیب

کتاب تست مارشمالو

معرفی کتاب تست مارشمالوهر کس بخواهد چند کتاب معروف دربارهٔ قدرت اراده نام ببرد، احتمالاً کتاب تست مارشمالو نوشتهٔ والتر میشل را هم در فهرست کتابهای خود خواهند گنجاند (قاعدتاً کتاب قدرت اراده نوشته روی باومایستر هم در چنین فهرستی قرار می‌گیرد؛ شاید بالاتر از کتاب میشل).

والتر میشل با سلسله آزمایش‌های مارشمالو که در دههٔ شصت و هفتاد میلادی روی کودکان انجام داد، و نزدیک دویست مقاله‌ای که با همکاری دیگران در ادامهٔ این تست منتشر کرد، یکی از نام‌های مشهور در حوزهٔ خودکنترلی محسوب می‌شود.

اما میشل کمی بدشانس بود و انتشار کتابش تقریباً با دورانی که تکرارپذیری بسیاری از آزمون های روانشناختی گرفتار تردید شدند، همراه شد (بخشی از اعتبار تست مارشمالو هم با مطالعات بعدی زیر سوال رفته بود). با این حال، هنوز هم این کتاب را می‌توان یکی از کتاب های مفید برای مطالعه دانست و حتی بسیاری از کتاب های روانشناسی دانشگاهی هم، حتی اگر به نقد، از آن نام می‌برند و به آن اشاره می‌کنند (کتابی نیست که به سادگی بتوان آن را نادیده گرفت).

ما در متمم مشخصاً این کتاب را معرفی نکرده‌ایم. اما به آزمایش مارشمالو پرداخته و در حاشیهٔ آن، به محتوای این کتاب هم اشاره کرده‌ایم.

معرفی آزمایش مارشمالو

[ درس مرتبط در متمم: انضباط شخصی ]

کتاب تکنیک پومودورو

کتاب تکنیک پومودوروبا وجودی که کتاب تکنیک پومودورو کتاب نسبتاً ساده‌ای است، منصفانه است که جایی در فهرست کتاب های مدیریت زمان را به خود اختصاص دهد. نه فقط به این علت که یکی از کتاب های معروف در این زمینه است،‌ بلکه از آن جهت که این تکنیک ساده طی سال‌های اخیر راه خود به بسیاری از کتابها و نرم افزارها باز کرده است.

ضمن این که بسیاری از ما، حتی پیش از این که نام این تکنیک مدیریت را بدانیم، از آن استفاده می‌کرده‌ایم و بعد از این که فرانچسکو چیریلیو این نام را جا انداخت، زبان مشترکی شکل گرفت تا همه دربارهٔ این تکنیک و شیوهٔ بهینهٔ به‌کارگیری آن با هم حرف بزنند و تبادل نظر کنند.

ما در یکی از درس‌های متمم ضمن معرفی این کتاب، روش استفاده از تکنیک پومودورو را نیز شرح داده‌ایم:

معرفی کتاب تکنیک پومودورو و نکات اصلی آن

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۰ نظر برای کتاب های افزایش بهره وری و مدیریت زمان

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .