Menu


نظم شخصی و کاربرد آن در مدیریت زمان


نظم شخصی و مدیریت زمان - متمم - محل توسعه مهارتهای من

لغت‌های زیادی وجود دارند که برای عموم ما بار معنایی منفی دارند یا لااقل لغت‌ هیجان‌ انگیزی محسوب نمی‌شوند. نظم رفتاری، نظم شخصی و سایر واژه‌های هم‌خانواده، احتمالاً از این واژه‌‌ها هستند.

ناظم‌های مدرسه، اگر چه انسانهای مهمی بودند که بدون حضور آنها ادامه تحصیل ما عملاً ممکن نبود، اما کمتر برای ما دوست داشتنی بودند.

چند دقیقه دیر رسیدن صبح هنگام به کلاس، تنش و دردسر داشت. نظم و انضباط چیزی است که همیشه دوست داریم و داشته‌ایم در همه جا ببینیم، اما دوست نداریم و نداشته‌ایم که کسی در مورد نظم و انضباط خودمان صحبت کند.

چنین است که اگر چه همه ما مدیریت زمان و تکنیک‌های آن را دوست داریم و احتمالاً نوشته‌ی قبلی متمم در مورد مهارت مدیریت زمان را خوانده‌ایم و پیگیری آن هم برایمان جذاب است، اما شنیدن اینکه «نظم شخصی» یکی از ابزارهای مهم در استفاده بهینه از زمان و ستونی کلیدی در مهارت مدیریت زمان است، احتمالاً ما را خیلی خوشحال نخواهد کرد.

اما نگران نباشید. متمم قصد ندارد توصیه‌های خیلی دردناکی را مطرح کند. اجرای این توصیه‌ها و لحاظ کردن آنها به عنوان بخشی از سبک زندگی، کار دشواری نیست. در این مطلب، فهرستی کلی از برخی مهم‌ترین موارد مرتبط با نظم شخصی را مطرح می‌کنیم و در مطالب بعدی، جزییات کاربردی در زمینه هر یک از این موارد را در کنار یکدیگر مرور خواهیم کرد.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

حالا که به این مرحله رسیدیم، شما حق دارید که سوال‌های مختلفی را مطرح کنید. از جمله سوال‌های زیر:

* فرض کنیم که فلسفه نظم شخصی را پذیرفتیم. چه عادت‌های رفتاری کمک می‌کند که این نظم شخصی در درون ما نهادینه شود؟

* اگر بخواهیم از بحث تئوریک فاصله بگیریم، از همین امروز، من چه کارهایی می‌توانم انجام دهم که احساس کنم نظم شخصی در زندگی من در حال شکل‌گیری و توسعه است؟

* به هر حال ما سالهای زیادی تصمیم‌هایی از جنس دیگر گرفته‌ایم و رها کردن آنها ممکن نیست. فرض کنیم از این به بعد به این اصول توجه کنیم. نظم شخصی و فلسفه آن چطور می‌تواند کمک کند که راهی را که تا اینجا آمده‌ام راحت‌تر و با کمترین انرژی بپیمایم؟

* چطور مطمئن شوم که نیازها و انگیزه‌های خودم را به خوبی شناخته‌ام؟ گفتن این مسئله ساده است اما اجرایی کردنش ساده نیست. آیا متمم در این زمینه توصیه‌ای دارد؟

تمرین:

۱- یکی از تصمیم‌های گذشته خود را ذکر کنید که به نظر شما، بر اساس تحلیل منطقی اتخاذ نشده‌اند.

۲- (دعوت به مشارکت) در یک پاراگراف، به زبان خودتان و به شکلی که گویاتر از توصیف متمم باشد، تفاوت تصمیم‌های منطقی و تصمیم‌های قابل دفاع را شرح دهید. بهترین تعبیر را به متن اصلی خواهیم افزود.

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

452 نکته برای نظم شخصی و کاربرد آن در مدیریت زمان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : چراغی

  با سلام،
  پاسخ سوال اول:
  چند سال پیش تصمیم گرفتم در شرکت یکی از دوستان سهام داربشوم بدون آشنایی و مطالعه مفاهیم و اصول شراکت و شرکت داری و بدون دید و تصویر افق زمانی پیش رو و ادامه راه و درگیری ها و مسولیت ها ی آن.

  سوال دوم:
  به نظرم تصمیم های منطقی همه قابل دفاع هستند ولی تصمیم ها ی قابل دفاع فقط تصمیم هایی هستند که باید گرفته میشد ولی در زمان تصمیم ابعاد و اثرات یا به عبارتی مزیت ها و معایب آن تصمیم (به هر دلیلی که باشد )به درستی ارزیابی نشده است .به نیت درست و در راستای اهداف مورد نظر بوده ولی بهترین تصمیم نبوده است.برای مثال :می خواهیم ماشین بخریم و مدتی قیمت ها را بررسی کرده ایم.در این زمان قیمت ماشین شروع به افزایش می کند پس از دو روز ادامه روند افزایشی قیمت، برای اینکه از تورم جا نمانیم در اولین فرصت ،اولین گزینه ای که پول به اندازه ی ان داریم را خریداری می کنیم ، شاید ماشین خریداری شده تمام آپشن هایی را که از قبل مد نظر داشته ایم را نداشته باشد و ترس از گرانی باعث شد ادامه روند بررسی را متوقف و تا همین حد تصمیم را نهایی و عملی کنیم .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .