Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


انضباط شخصی | نظم شخصی یا نظم درونی چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۶۷۷۳
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس
 • بتوانند نظم شخصی یا نظم درونی را تعریف کنند.
 • به خاطر داشته باشند که معیارهای نظم درونی با معیارهای سنجش نظم بیرونی (مثلاً وقت شناسی، مرتب بودن، مستندسازی) تفاوت دارد.
 • به این نکته توجه کنند که نظم شخصی معمولاً با به تأخیر انداختنِ خواسته‌های کوتاه‌مدت همراه می‌شود.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
کاربرد نظم شخصی در مدیریت زمان

واژه‌های زیادی وجود دارند که برای بسیاری از ما بار معنایی منفی دارند یا لااقل هیجانی در ما ایجاد نمی‌کنند. نظم رفتاری، نظم شخصی، انضباط و سایر واژه‌های هم‌خانواده‌شان، در این گروه قرار می‌گیرند.

ناظم‌های مدرسه مثال خوبی هستند: اگر چه آنها انسان‌های مهمی بودند که بدون حضور‌شان ادامه تحصیل ما عملاً غیرممکن بود، اما کمتر برای ما دوست‌داشتنی بودند.

چند دقیقه دیر رسیدن صبح‌هنگام به کلاس، تنش و دردسر داشت.

نظم و انضباط چیزی است که همیشه دوست داریم و داشته‌ایم در همه جا ببینیم؛ اما دوست نداریم و نداشته‌ایم که کسی در مورد نظم و انضباط خودمان صحبت کند.

رابطه نظم شخصی و مهارت مدیریت زمان

چنین است که اگرچه همه ما مدیریت زمان و تکنیک‌های آن را دوست داریم و پیگیری درسِ مدیریت زمان هم برایمان جذاب است، اما شنیدن اینکه نظم شخصی یکی از ابزارهای مهم در استفاده بهینه از زمان و یک ستون کلیدی در مهارت مدیریت زمان است، احتمالاً ما را چندان خوشحال نخواهد کرد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

تلاش برای بهبود نظم درونی

نکته‌ی مهم در این درس برای ما این است که نظم درونی یا نظم شخصی تا حد خوبی یک ویژگی قابل بهبود محسوب می‌شود و بخش قابل توجهی از آن، آموختنی است.

اگر چه نظم شخصی یک مفهوم مستقل است، اما اگر بخواهیم در پایان درسِ حاضر آن را به یکی از مفاهیمی که از قبل می‌شناخته‌ایم نزدیک بدانیم، بهتر است آن را به اراده در هدف‌گذاری و پیگیری عملی اهداف و تصمیم‌ها نزدیک بدانیم تا مباحثی مانند مرتب بودن و دقیق بودن.

البته در عین حال، نظم شخصی از بحث مدیریت زمان جدا و مستقل نیست؛ چرا که اگر کمی دقیق و منصفانه به برنامه‌ی زندگی خود نگاه کنیم، می‌بینم که نداشتن نظم شخصی بیش از هر عامل دیگری زمان ما را می‌خورد و می‌سوزاند.

نکته‌ی کلیدی این درس باید تا این لحظه برای شما مشخص شده باشد:

تعریف نظم شخصی به عنوان سبک زندگی

تمرین درس نظم شخصی

  یکی از تصمیم‌های گذشته خود را بیان کنید که اکنون فکر می‌کنید حاصل یک تحلیل و تصمیم منطقی نبوده است. در واقع فرض کنید می‌خواهید مثالی به مثال‌های درس اضافه کنید؛ ببینید چه مثالی به ذهن‌تان می‌رسد. لازم نیست تصمیمی که مطرح می‌کنید بسیار بزرگ یا بسیار پیچیده باشد. می‌توانید کاملاً به رفتار‌ها و تصمیم‌های کوچک روزمره اشاره کنید (پیشنهاد می‌کنیم این تمرین را انجام دهید).

  در یک پاراگراف، به زبان خودتان و به شکلی که گویاتر از توصیف متمم باشد، تفاوت تصمیم‌های منطقی و تصمیم‌های قابل دفاع را شرح دهید (اگر دوست داشتید این بخش از تمرین را انجام دهید).

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    فاطمه خوش‌مهر ، جلال مقربی ، تسنیم ، رویاغمیلویی ، احمدرضا وکیلیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۵۰۸ نظر برای انضباط شخصی | نظم شخصی یا نظم درونی چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : چراغی

  با سلام،
  پاسخ سوال اول:
  چند سال پیش تصمیم گرفتم در شرکت یکی از دوستان سهام داربشوم بدون آشنایی و مطالعه مفاهیم و اصول شراکت و شرکت داری و بدون دید و تصویر افق زمانی پیش رو و ادامه راه و درگیری ها و مسولیت ها ی آن.

  سوال دوم:
  به نظرم تصمیم های منطقی همه قابل دفاع هستند ولی تصمیم ها ی قابل دفاع فقط تصمیم هایی هستند که باید گرفته میشد ولی در زمان تصمیم ابعاد و اثرات یا به عبارتی مزیت ها و معایب آن تصمیم (به هر دلیلی که باشد )به درستی ارزیابی نشده است .به نیت درست و در راستای اهداف مورد نظر بوده ولی بهترین تصمیم نبوده است.برای مثال :می خواهیم ماشین بخریم و مدتی قیمت ها را بررسی کرده ایم.در این زمان قیمت ماشین شروع به افزایش می کند پس از دو روز ادامه روند افزایشی قیمت، برای اینکه از تورم جا نمانیم در اولین فرصت ،اولین گزینه ای که پول به اندازه ی ان داریم را خریداری می کنیم ، شاید ماشین خریداری شده تمام آپشن هایی را که از قبل مد نظر داشته ایم را نداشته باشد و ترس از گرانی باعث شد ادامه روند بررسی را متوقف و تا همین حد تصمیم را نهایی و عملی کنیم .

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .