Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)

دوره MBA چیست؟ سرفصل‌های رشته MBA چیست؟

مخاطبان دوره MBA کیستند و رشته MBA برای چه کسانی مفید است؟

 اگر به کارآفرینی فکر می‌کنید و قصد دارید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید، بی‌تردید مجموعه درس‌های رشته MBA یکی از ضرورت‌های آموزشی شما محسوب می‌شود.

 اگر در سمت‌های مدیریتی یا سرپرستی اشتغال دارید یا چنین موقعیت‌هایی را در مسیر شغلی خود پیش‌بینی کرده‌اید، دوره MBA می‌تواند برای شما مفید باشد. چون می‌تواند کیفیت تعامل شما را با همکاران‌تان بهتر کند.

 اگر از کیفیت ارتباط خود با همکاران یا مدیران‌تان راضی نیستید، یا فکر می‌کنید رابطه‌های شغلی شما هنوز می‌تواند بهتر شود، احتمالاً دوره MBA می‌تواند در این زمینه کمک ارزشمندی باشد.

MBA چیست؟

 دوره مدیریت MBA از جمله دوره های آموزشی مدیریتی پررونق سالهای اخیر است. دوره MBA بیش از صد سال قدمت دارد؛ اگر چه شکل و سرفصل‌های آن به تدریج تغییر کرده است.
MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است و البته گاهی در نوشته‌های فارسی، آن را به صورت ام بی ای هم می‌نویسند.

 دوره MBA به طور خاص برای کسانی در نظر گرفته شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارتهای مدیریتی خود، این رشته را به صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA آزاد دنبال می‌کنند.

آیا مدرک MBA می‌تواند درآمد من را افزایش دهد؟

موسساتی که به آموزش MBA می‌پردازند، به مجموعه‌ی متنوعی از آمارها و گزارش‌ها استناد می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که دوره MBA و مدرک MBA می‌تواند ماشین پولسازی شما باشد.

گزارش‌هایی وجود دارند که متوسط درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت MBA را در مقایسه با سایر رشته‌ها می‌سنجند و معمولاً درآمد آنها را بالاتر از متوسط بسیاری از رشته‌های دیگر ارزیابی می‌کنند.

اما بهتر است فریبِ متوسط‌ها را نخورید.

کسی که نیمی از بدنش در دمای ۱۰۰- درجه و نیمی دیگر از بدنش در دمای ۱۴۰ درجه قرار دارد، هنوز متوسط دمای بدنش ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. اما احتمالاً مرده است. متوسط‌ها معمولاً صادق نیستند.

تأثیر شرکت در دوره MBA بر کیفیت زندگی و کار و درآمد شما، کاملاً به عمق یادگیری شما و این‌که تا چه حد، آموخته‌های رشته ام بی ای را به‌کار بگیرید، بستگی دارد.

البته این مسئله صرفاً به رشته ی MBA محدود نیست و اثربخشی همه‌ی دوره های آموزش مدیریت کسب و کار، تا حد زیادی تابع ویژگی‌های مخاطب و تلاش و یادگیری اوست.

ثبت نام در دوره MBA آنلاین متمم | هزینه دوره MBA

با توجه به اینکه دسترسی به عمده‌ی درس‌های مدیریتی متمم صرفاً برای کاربران ویژه متمم وجود دارد و نیز اینکه مطالعه‌ی تدریجی آن با تمرین‌ها و حاشیه‌ها و درس‌های جانبی، حداقل یک سال از وقت شما را خواهد گرفت، پیشنهاد ما این است که برای استفاده از درس‌های مدیریتی متمم، یک اعتبار یک ساله ( یک میلیون تومان) یا چهار اعتبار سه ماهه (هر فصل ۳۴۵ هزار تومان) خریداری کنید.

البته خریداری ماهانه‌ی اعتبار (هر ماه ۱۳۰ هزار تومان) هم امکان‌پذیر است. اما اقتصادی‌ترین گزینه نیست.

در طول مدت عضویت ویژه، علاوه بر درس‌های مدیریتی، به سایر درس‌های ویژه متمم هم دسترسی خواهید داشت.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

دانلود رایگان مجموعه فایل صوتی مرتبط با دوره MBA

دانلود فایل صوتی رادیو متمم درباره دوره MBA و تاریخچه رشته MBA

ویژگی‌های دوره MBA‌ آنلاین متمم چیست؟

 همه‌ی درس‌های دوره MBA متمم بر اساس منابع روز دنیا و با توجه به نیازهای کشور ما طراحی و تولید می‌شوند. درس های متمم، همگی به صورت کاملاً اختصاصی و صرفاً برای استفاده از دوستان متممی تولید شده‌اند.

 در طول یادگیری حوزه‌های مختلف علمی و مهارتی در متمم، با حل تمرین، درس‌ها را بهتر درک می‌کنید. ضمن اینکه با دسترسی به بیش از ۱۰۰۰۰۰ تمرین دوستان‌تان، می‌توانید از زوایای دیگر هم به درس‌ها و تمرین‌هایشان نگاه کنید.

 فرایند آموزشی در درس‌های متمم به شکلی طراحی شده که شما را گام به گام همراهی می‌کند تا درس‌ها را یکی پس از دیگری مطالعه کنید و بیاموزید.

 با در نظر گرفتن کیفیت محتوا و نیز زیرساخت‌های آموزش آنلاین در متمم، دوره MBA آنلاین متمم ارزان‌ترین دوره MBA در فضای دیجیتال و فیزیکی محسوب می‌شود.

 متمم هیچ نوع مدرکی به شما نمی‌دهد. چون از کیفیت و کارایی آموزش‌های خود مطمئن است. متمم مدعی است که نتیجه‌ی آموزش‌هایش می‌تواند از طریق افزایش دانش و مهارت و تغییر نگرش، توانایی شما را در ارزش آفرینی افزایش داده و مسیر پیشرفت شما را تسریع و تسهیل کند. خروجی شما معرف شما و پشتوانه‌ی چانه‌زنی‌های شما خواهد بود؛ نه چند برگ تاییدیه‌ی صوری.

فایل صوتی معرفی متمم

تعدادی از سوالات پرتکراری که دوستان متممی در بدو ورود می‌پرسند، در فایل صوتی معرفی متمم پاسخ داده شده است. آن فایل صوتی را می‌توان مکمل بحث «روش‌های نادرست متمم‌خوانی» در نظر گرفت. پیشنهاد می‌کنیم برای گوش دادن به آن وقت بگذارید:

ترم مقدماتی دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

درس مهارت یادگیری
در درس مهارت یادگیری، می‌آموزیم که یادگیری، یک رویداد پیچیده‌ و غیرقابل درک ذهنی نیست. بلکه یک مهارت است.
تفکر سیستمی
در درس آشنایی با تفکر سیستمی قصد داریم ضمن حفظ دقت علمی، مفاهیم و کاربردهای تفکر سیستمی را به صورت ساده بررسی کنیم.

درس مدل ذهنی
نمی‌توان از حوزه مدیریت و رفتار مدیران حرف زد و از مدل‌ ذهنی مدیران حرف نزد. حرف‌های ما، تحلیل‌های ما و همه‌ی آنچه که می‌گوییم و می‌شنویم تابع مدل ذهنی ماست.

ارزش و ارزش آفرینی
در این درس میاموزیم که چگونه می‌توانیم ارزش‌هایی ایجاد کنیم که مفید، اثربخش، ماندگار و اقتصادی و سودده باشند.

سیستمهای کنترل مدیریت
در این درس می‌آموزیم که می‌خواهیم چه چیزهایی را در محیط کسب و کار خود، بهبود دهیم و چگونه باید آنها را کنترل کنیم.

تصمیم گیری
متمم در درس مهارت تصمیم گیری می‌کوشد کمک کند تا خطاهای ما در تصمیم گیری کاهش یافته و احتمال انتخاب مناسب و تصمیم گیری درست افزایش بیابد.
ترم پایه دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

اصول و فنون مذاکره
بخش عمده‌ای از رابطه‌های ما در زندگی، چه زندگی شخصی و چه محیط کسب و کار، از جنس مذاکره هستند.

مهارت حل مسئله
مهارت حل مسئله و تکنیکهای حل مسئله از جمله عبارتهای جذابی هستند که بسیاری از ما علاقه‌ داریم در موردشان بدانیم و بیاموزیم.

تفکر استراتژیک
هدف از درس تفکر استراتژیک، آموزش نحوه فکر کردن و اندیشیدن بر مبنای مفاهیم استراتژی است.

مدیریت رفتار سازمانی
مدیریت رفتار سازمانی، تمام عوامل تاثیرگذار روی رفتارها،‌ افکار و احساسات انسانها را – به صورت فردی و گروهی – مورد بررسی قرار می‌دهد.

مدل کسب و کار
اصطلاح مدل کسب و کار (Business Model)، در ادبیات مدیریت یک اصطلاح نسبتاً جدید محسوب می‌شود.

مدیریت بازاریابی
در این درس سعی می‌شود تا ضمن وفاداری به مفاهیم جهانی در عرصه مدیریت و بازاریابی، ترکیبی از مطالب آکادمیک و اجرایی به شکلی ارائه شود که در بازار کشورمان ایران، قابل استفاده باشد.
ترم تکمیلی یک دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

درس تصمیم گیری پیشرفته
بحث تصمیم گیری از جمله بحث‌های کلیدی در مجموعه درس‌های متمم است.
این مجموعه درس‌ها برای کسانی که مجموعه درس‌های مهارت تصمیم گیری را مطالعه نموده و پروژه پایانی درس تصمیم گیری را نیز تحویل داده‌اند، ارائه می‌شوند.

تبلیغات
مدیریت تبلیغات یکی از بحث‌های ارزشمند در بازاریابی محسوب می‌شود که امروزه به علت گسترده شدن مفاهیم آن، عملاً به عنوان یک رشته مستقل در مراکز آموزشی جهان تدریس می‌شود.

مدیریت ارتباط با مشتری
طی سال‌های اخیر، ارتباط با مشتری به یکی از دغدغه‌های کلیدی مدیران کسب و کارها تبدیل شده است.

طراحی سیستم فروش
طراحی سیستم فروش یکی از درس‌های دوره MBA متمم است که به طور خاص برای مدیران فروش طراحی شده است که صرفاً به عنوان مقدمه‌ای برای گذراندن درس‌های تخصصی‌تر در حوزه مدیریت سیستم فروش خواهد بود.

مدیریت رسانه
مدیریت رسانه تخصصی است که مدیران رسانه‌ها و فعالان حوزه‌ی رسانه به آن احتیاج دارند.

دینامیک سیستمها
زمانی که می‌خواهیم دانش خود را در حوزه‌ی تفکر سیستمی به اعداد و ارقام تبدیل کنیم عملاً وارد حوزه‌ی دینامیک سیستم می‌شویم.
ترم تکمیلی دو در دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

نکات آکادمیک کار آفرینی
مطالب ابن درس اگر چه کاربردی هستند، اما جنبه‌ی آکادمیک و دانشگاهی آنها پررنگ‌تر است. در این درس‌ برای ما بسیار مهم است که هر درس صرفاً بر یک نکته‌ی محوری متمرکز باشد.

کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
کارآفرینی و ایجاد و مدیریت کسب و کارهای کوچک (SBA) به دوستان متممی کمک می‌کند مسیر کارآفرینی و ایجاد کسب و کار را پیش روی خود داشته باشند و در این زمینه، آگاهانه‌تر، علمی‌تر و اثربخش‌تر عمل کنند.

برند و برندسازی
در این درس،‌ خواهیم آموخت که برند، چیزی فراتر از نام تجاری یا یک لوگوی گرافیکی است و برندسازی، کاری نیست که در مدتی محدود و در اتاقی با درهای بسته انجام شود.

مدیریت منابع انسانی
درس مدیریت منابع انسانی یا Human Resource Management، همانگونه که از نامش پیداست، به تمام فعالیت‌های مرتبط با منابع انسانی در سازمان می‌پردازد.

مدیریت استراتژیک
استراتژی زمانی در ادبیات جنگ معنا داشت این روزها نوعی از نگرش محسوب می‌شود که مجهز بودن به آن می‌تواند شانس ما را برای موفقیت در زندگی فردی و همینطور در حوزه‌ی کسب و کار افزایش دهد.

تفکر نقادانه
در میان محورهای آموزشی متمم، مهارت تفکر و تحلیل گری از جمله محورهای کلیدی محسوب می‌شود. شرایط امروزی زندگی ما به گونه‌ای است که می‌توان گفت تفکر نقادانه از پیش‌نیازهای رشد، موفقیت، رقابت و بقاء محسوب می‌شود.
کارگاههای دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

مدیریت پروژه های کوچک
اگر ضعف در مدیریت پروژه، باعث شده که نتوانید فرایند پروژه را در آن حد که توانمندی و استعداد دارید، مدیریت کنید، درس مدیریت پروژه متمم می‌تواند برای شما مفید باشد.

مهارت کار تیمی
مجموعه درس‌های فعالیت گروهی و کار تیمی، از جمله درس‌های کلیدی متمم محسوب می‌شوند و با درس‌های زیادی از جمله مذاکره، مدیریت پروژه و کارآفرینی در ارتباط هستند.

شخصیت شناسی در محیط کار
برای درس شخصیت شناسی در محیط کار، متمم تحلیل عمیق و دقیق مدل پنج عاملی شخصیت یا Five Factor Model را به عنوان الگو انتخاب کرده است.

مدیریت در شرایط ابهام
در این درس از سری کارگاههای دوره MBA می‌خواهیم به سیستم‌هایی فکر کنیم که ابهام ، نه تنها به آنها آسیب نمی‌زند، بلکه هر چالشی آنها را برای تحمل ابهام‌های بزرگ‌تر آماده می‌کند.

آموزش فروش
متمم درس آموزش فروش را به عنوان کارگاه مستقل در دوره MBA، به همه‌ی کسانی که به نوعی با بازاریابی مستقیم سر و کار دارند توصیه می‌کند.

اسلایدسازی با پاورپوینت
اسلایدسازی از جمله ابزارهایی است که امروزه به صورت فراگیر در سخنرانی‌ها، جلسات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو این کارگاه در دوره MBA متمم لحاظ شده است.

تاریخچه پول
مجموعه درس‌های تاریخچه پول می‌کوشند روند شکل‌گیری و رشد و تغییر نگاه انسان به پول را از پول کالایی تا پول رمزنگاری شده به زبانی بسیار ساده و به دور از اصطلاحات تکنیکی بررسی کنند.

روانشناسی پول
پول برای شما چه کاربردی دارد؟ حافظ امنیت؟ یا ضامن موفقیت؟ وسواس پولی شما چقدر است؟ چقدر دغدغه‌ی خرده‌پول‌ها را دارید؟ مجموعه درس‌های روانشناسی پول به این پرسش‌ها پاسخ میدهد.

گزارش نویسی
گزارش نویسی می‌تواند نقشی کلیدی در رشد و پیشرفت ما، چه در فضای درس و دانشگاه و چه در محیط کار داشته باشد.

کاریزما
اما قصد داریم، در سلسله مباحث مبانی رفتار سازمانی، به بحث کاریزما به عنوان کارگاهی مستقل بپردازیم.

 مشاوره مدیریت
مجموعه درس‌های مشاوره مدیریت برای عزیزانی در نظر گرفته شده که می‌خواهند بر اساس تجربیات‌شان و نیز آموخته‌های متمم، به کسب و کارها کمک کنند تا مشکلات موجود را تشخیص داده و راهکارهای مناسب آن‌ها را یافته و پیاده‌سازی کنند.

 توسعه محصول
توسعه محصول جدید شامل همه‌ی گام‌ها و فعالیت‌هایی است که از نقطه‌ی صفر (زمانی که هنوز هیچ‌چیز وجود ندارد) تا لحظه‌ای که محصول آماده‌ی تجاری شدن و عرضه به بازار (Launch) است را پوشش می‌دهند.

 مسیر شغلی
در درس مسیر شغلی ما در متمم به این پرسش می‌پردازیم که من به عنوان یک فرد چگونه می‌توانم مسیر شغلی بهتر و مطلوب‌تری را بسازم و طی کنم.

 تجربه ذهنی
تجربه های ذهنی از جمله تمرین‌هایی هستند که برای پرورش تصویرپردازی ذهنی و افزایش قدرت تحلیل، افزایش تمرکز و توسعه خلاقیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
منابع تکمیلی دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

داستان کسب و کار
این درس در دوره MBA، چیزی شبیه لابراتوار در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌هاست. در این سری، گاهی به سراغ برندهای بزرگ و معروف جهان می‌رویم. گاهی به سراغ مجموعه‌های کوچک و موفق. گاهی هم، چالش‌های روزمره محیط کار را با هم مرور می‌کنیم.

پای صحبتهای دن اریلی
بعید است کسی در حوزه اقتصاد رفتاری کار کرده باشد و نام دن اریلی را نشنیده باشد. او پیشتازان عرصه اقتصاد رفتاری در جهان محسوب می‌شود. مطالعه نوشته های دن اریلی به عنوان منبع تکمیلی دوره MBA می‌تواند آموزنده باشد.

دانشمندان مدیریت و روانشناسی
بعید است کسی بتواند بدون شناختن بزرگان هر حوزه، ادعا کند که آن حوزه را می‌شناسد. از این رو معرفی دانشمندان مطرح در حوزه مدیریت و روانشناسی را به عنوان بخشی از دوره MBA متمم در نظر گرفتیم.

واژه نامه تخصصی مدیریت و روانشناسی
فهرستی از واژه های تخصصی مدیریت و روانشناسی در این بخش از منابع تکمیلی دوره MBA معرفی و شرح داده خواهد شد.بیشتر واژه هایی انتخاب می شوند که در حین مطالعه دروس MBA به آنها اشاره خواهیم کرد.

معرفی کتابهای روانشناسی
در این بخش کتابهای روانشناسی که پایه و اساس علمی دارند و مطالعه آنها به بهبود فردی و رشد شخصیتی ما کمک خواهد نمود، معرفی شده اند.

معرفی کتابهای مدیریتی
در این بخش سعی می‌کنیم که کتابهایی معرفی شوند که علمی و کاربردی بوده و در فضای اقتصادی و فرهنگ کسب و کار ایرانی قابل استفاده باشد.

فایلهای صوتی مدیریتی
در این بخش فایل های صوتی آموزشی دوره MBA و مدیریت و همچنین فایل های صوتی مرتبط با توسعه مهارت، گرد آمده‌اند و می‌توانید فایل صوتی مربوط به هر یک از موضوعات مورد نظر خود را دانلود بفرمایید.
چه کارهایی انجام دهم که دوره MBA متمم برای من اثربخش‌تر باشد؟

قبل از هر چیز، مطلبی که درباره روش‌های نادرست متمم خوانی منتشر کرده‌ایم مطالعه کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که در مورد نحوه یادداشت برداری هم مطلب زیر را بخوانید:

اگر برای شما سوال پیش آمده که یادداشت برداری با کاغذ مفیدتر است یا اینکه بهتر است هنگام درس خواندن و همراهی با دوره MBA‌ متمم، همه چیز را روی کامپیوتر بخوانید، می‌توانید مطلبی را که تحت عنوان «کدام شیوه یادداشت برداری موثرتر است» منتشر شده،‌ مطالعه بفرمایید.

برای اینکه یادداشت برداری و خلاصه نویسی و مطالعه‌ی شما اثربخش‌تر باشد، ما مجموعه درس‌های مهارت یادگیری را برایتان در نظر گرفته‌ایم که می‌تواند نقطه‌ی شروع بسیار مناسبی برای مطالعه‌تان باشد.

چه منابعی برای آشنایی بیشتر با دوره MBA پیشنهاد می‌شود؟

در این زمینه، مطالعه متن ویکی‌پدیای فارسی در مورد دوره MBA هم می‌تواند مفید و آموزنده باشد.

مینتزبرگ هم نقدی بسیار جدی در مورد MBA دارد که خواندن آن، جذاب،‌ شیرین و مهم‌تر از همه، هشداردهنده است. خصوصاً جایی که می‌گوید:

فکر می‌کنم باید روی پیشانی این MBA خوانده‌ها، یک جمجمه‌ و دو استخوان بکشیم و روی آن بنویسیم: «مراقب باشید! اینها برای مدیریت کردن آماده نیستند!». همین جورج بوش. صدها Case Study خوانده بود. ببینید چه شد؟ [احتمالاً می‌دانید که او، تنها رییس جمهور آمریکاست که MBA خوانده]

مرور برخی از درسهایی که در دوره MBA مطرح می‌شوند

همان‌طور که در بالا اشاره شد، چارت درسی mba شامل درس‌های بسیار متنوعی است و منابع رشته mba از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از یک مرکز آموزشی به مرکز آموزشی دیگر متفاوت است.

با این حال، شاید مطالعه‌ی سرفصل های دوره MBA (مدیریت کسب و کار) بتواند تصویر بهتری از سرفصل های MBA برای شما ترسیم کند.

آینده رشته مدیریت کسب و کار چیست؟

یکی از پرتکرارترین سوال‌هایی که از متمم پرسیده می‌شود این است که آینده رشته مدیریت کسب و کار چیست و آیا اعتبار مدرک ام بی ای در دهه‌های بعد هم به اندازه‌ی الان خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید به چند نکته اشاره کنیم.

نخست این‌که رشته مدیریت (با انواع اسم‌ها و گرایش‌ها) بیش از یک قرن قدمت دارد و همین مدرک MBA هم بیش از یک قرن است که صادر می‌شود. بنابراین نمی‌شود بگوییم MBA در آینده نزدیک از رونق خواهد افتاد.

هر کس به مدیریت کسب و کار خود نیاز داشته باشد یا در جایگاه مدیر و سرپرست در سازمان‌ها و شرکت‌ها قرار بگیرد، قاعدتاً به دوره های آموزشی کسب و کار نیاز خواهد داشت و احتمالاً در یک دوره مدیریت ثبت نام می‌کند.

شما هم اگر با مهارتهای مدیریتی آشنا باشید (حالا چه از طریق مطالعه به شکل خودآموز یا با شرکت در دوره های آموزش مدیریت) طبیعتاً برای شرکت‌ها و سازمان‌ها گزینه‌‌ای جذاب خواهید بود.

اما نکته‌ی دومی هم وجود دارد. آیا تبی که امروز حول رشته MBA شکل گرفته، به همین شدت ادامه پیدا خواهد کرد؟ آیا دریافت مدرک MBA یا یادگیری مباحث MBA به اندازه‌ی یک دهه قبل پولساز خواهد بود؟

ما در متمم معتقدیم که یک یا دو دهه‌ی آینده، تحلیل‌گری کسب و کار (بر پایه‌ی ارقام و اعداد و داده‌ها) بیشتر رونق خواهد داشت و اگر کسی توانایی و استعداد آن را در خودش می‌بیند، بهتر است وقت و انرژی خود را روی آن سرمایه‌گذاری کند.

اتفاقاً آن رشته هم با عنوان MBA شناخته می‌شود. اما نه مخفف Master of Business Administration؛ بلکه این‌بار مخفف Master of Business Analytics.

اگر دوست دارید با این رشته بیشتر آشنا شوید، می‌توانید درس زیر را بخوانید:

تحلیل کسب و کار بر پایه داده‌ها

پرسش‌های متداول عزیزانی که به تازگی به متمم پیوسته‌اند

مطالعه درس‌های دوره ام بی ای چقدر طول می‌کشد؟

سرعت یادگیری درس‌های دوره مدیریت کسب و کار متمم مانند بسیاری از مجموعه‌های آموزش آنلاین، تابع شرایط و سرعت مطالعه خود شماست. می‌توانید درس‌ها را به سرعت و یکی پس از دیگری بخوانید و یا این‌که برای حل تمرین‌ها وقت بگذارید و آرام‌تر و عمیق‌تر پیش بروید. البته پیشنهاد ما روش دوم است و فکر می‌کنیم در این حالت بین هجده ماه تا دو سال برای یادگیری عمیق مفاهیم مدیریتی زمان نیاز خواهید داشت.

چرا سرفصل و سیلابس دوره مدیریت کسب و کار متمم با جاهای دیگر فرق دارد؟

سرفصل‌های دوره ام بی ای تا حد زیادی سلیقه‌ای است. سرفصل‌های برترین مدارس کسب و کار جهان هم با یکدیگر تفاوت جدی دارند و هر مجموعه‌ای رویکرد خود را به کار می‌گیرد. ما در متمم با توجه به نیازهای امروز مدیران کشور و نیز نظرسنجی از دوستان متممی، مباحثی مثل ارزش آفرینی، تفکر سیستمی، مشاوره مدیریت، دیجیتال مارکتینگ را در درس‌‌هایمان گنجانده‌ایم و برخی درس‌های دیگر را کم‌رنگ‌تر کرده‌ایم.

آیا متمم برای دوره ام بی ای خود مدرک می‌دهد؟

خیر. متمم اساساً در نقد سیستم آموزش مدرک‌محور شکل گرفته و طبیعتاً صدور مدرک نقض غرض محسوب می‌شود. موسسات فراوانی در کشور وجود دارند که ضمن برگزاری دوره‌های آموزش مدیریت، مدرک هم عرضه می‌کنند. اما متمم انتخاب کرده مخاطبانش کسانی باشند که نیازمند «دانش و مهارت» مدیریت هستند و می‌خواهند این آموخته‌ها را برای پیشرفت در مسیر شغلی خود به کار بگیرند.

آیا در طول مدتی که درس‌های مدیریتی را می‌خوانیم به بقیه‌ی درس‌ها هم دسترسی خواهیم داشت؟

بله. شما هم‌زمان با درس‌های ام بی ای به تمام درس‌های توسعه فردی و روانشناسی متمم هم دسترسی خواهید داشت و می‌توانید بسته به نیاز و علاقه‌ی خود از آن‌ها استفاده کنید. اتفاقاً پیشنهاد ما این است که هم‌زمان به عنوان مطالعه جانبی برای درس‌های عزت نفس، کاریزما، مذاکره، هوش هیجانی، مهارت ارتباطی، شخصیت شناسی، استراتژی محتوا و روانشناسی پول نیز وقت بگذارید.

متمم از چه منابعی برای تدوین و طراحی دوره مدیریت خود استفاده می‌کند؟

به جرأت می‌توانیم بگوییم که متمم از نظر منابع از جمله به‌روزترین آموزش‌های مدیریتی در کشور محسوب می‌شود. ما علاوه بر تکیه به متون و مقالات کلاسیک که آشنایی با آن‌ها را برای یادگیری عمیق ضروری می‌دانیم، از آخرین کتابها و مقالات هم استفاده می‌کنیم و مشخصات این منابع را در تک‌تک درس‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم و آموزش‌های خود را کاملاً مستند می‌کنیم. متمم اصرار دارد که دوستان متممی بیشتر از هر گروه دیگری در کشور باید به علم روز دنیا مجهز باشند.


ثبت نام در دوره MBA آنلاین متمم | هزینه دوره MBA

با توجه به اینکه دسترسی به عمده‌ی درس‌های مدیریتی متمم صرفاً برای کاربران ویژه متمم وجود دارد و نیز اینکه مطالعه‌ی تدریجی آن با تمرین‌ها و حاشیه‌ها و درس‌های جانبی، حداقل یک سال از وقت شما را خواهد گرفت، پیشنهاد ما این است که برای استفاده از درس‌های مدیریتی متمم، یک اعتبار یک ساله (یک میلیون تومان) یا چهار اعتبار سه ماهه (هر فصل ۳۴۰ هزار تومان) خریداری کنید.

البته خریداری ماهانه‌ی اعتبار (هر ماه ۱۳۰ هزار تومان) هم امکان‌پذیر است. اما اقتصادی‌ترین گزینه نیست.

در طول مدت عضویت ویژه، علاوه بر درس‌های مدیریتی، به سایر درس‌های ویژه متمم هم دسترسی خواهید داشت.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

از آنجا که بسیاری از هموطنان عزیزمان، ممکن است از لحاظ کیفیت علمی، شکل‌های فیزیکی و رایج اجرای دوره MBA را نپسندند، متمم کوشیده است تا محتوای آموزشی دوره MBA را بر اساس استانداردهای روز دنیا و با نگرش خاص به فضای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی کشور عزیزمان، با پایین‌ترین هزینه‌ی ممکن ارائه کند.