Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کوچینگ مدیران اجرایی


کوچینگ مدیران اجرایی

در درس معرفی کوچینگ گفتیم که کوچینگ مدیران اجرایی یا Executive Coaching یکی از زیرمجموعه‌های کوچینگ محسوب می‌شود.

کوچینگ مدیران اجرایی یکی از قدیمی‌ترین زیرشاخه‌های کوچینگ محسوب می‌شود. چون کسانی مانند تیموتی گالوی و جان ویتمور هم که از توسعه‌دهندگان کوچینگ مدرن هستند، بخشی از تجربه‌ی خود را از طریق کوچینگ مدیران ارشد و اجرایی کسب کرده‌ و بخش قابل‌توجهی از مثال‌ها و نمونه‌هایشان را هم از همین فضا اقتباس کرده‌اند.

البته اگر بخواهیم درباره‌ی کوچینگ مدیران اجرایی دقیق‌تر صحبت کنیم باید بگوییم که کوچینگ مدیران اجرایی یکی از زیرمجموعه‌های کوچینگ در محیط کار (Workplace Coaching) است که خود آن زیرمجموعه‌ی کوچینگ محسوب می‌شود.

کوچینگ مدیران اجرایی

مانند بسیاری دیگر از حوزه‌های مرتبط با کوچینگ، اختلاف‌نظرها درباره‌ی این‌که کوچینگ مدیران اجرایی به چه موضوعاتی می‌پردازد فراوان است. برخی محققان موارد زیر را از جمله قلمروهای فعالیت کوچ مدیران دانسته‌اند (+):

اما به نظر می‌رسد با این شکل از تعریف کوچینگ مدیران اجرایی، عملاً‌ تفاوتی بین یک معلم و یک کوچ قائل نشده‌ایم. به همین علت ما ترجیح می‌دهیم در متمم تعریف کیلبرگ را، که از صاحب‌نظران و افراد شناخته در زمینه‌ی کوچینگ مدیران اجرایی است، معیار قرار دهیم (+/+):

کوچینگ یک رابطه‌ی کمک‌کننده (Helping relationship) است.

این رابطه میان فردی که در یک سازمان از «اختیار» و «مسئولیت» برخوردار است و یک مشاور شکل می‌گیرد و در آن، طرفین روی اهدافی در زمینه‌ی بهبود عملکرد حرفه‌ای و افزایش رضایت فردی توافق می‌کنند. این اهداف در نهایت قرار است اثربخشی سازمان متبوع فرد را در چارچوب «توافق رسمی کوچینگ» که میان دو طرف منعقد شده افزایش دهد.

مشاوره در این رابطه مجموعه‌ی گسترده و متنوعی از تکنیک‌ها و روش‌های رفتاری را به کار می‌گیرد.

[ توضیح: متمم برای شفاف‌تر شدن تعریف کوچینگ مدیران اجرایی، جمله‌ها و عبارات کیلبرگ را خُرد کرده و به چند جمله‌ی مجزا تبدیل کرده است. ]

فقط یک نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید. ما قبلاً توضیح دادیم که معمولاً در کوچینگ، کوچ نقش تسهیل‌گر را بر عهده می‌گیرد و قرار است با پرسش و تعامل به کوچی برای یافتن مسیر رشد و بهبود کیفیت رفتارها و تصمیم‌ها کمک کند.

اما هدفی که در تعریف کیلبرگ مطرح می‌شود (بهبود عملکرد حرفه‌ای و افزایش رضایت فردی و در نهایت افزایش اثربخشی سازمانی) فراتر از آن است که فقط با تسهیل‌گری به دست بیاید. به همین علت، این نکته پذیرفته شده است که  کوچینگ مدیران اجرایی معمولاً در قالب ترکیبی از آموزش‌،‌ مشاوره مدیریت و کوچینگ ارائه می‌شود (+). 

حالا که این مقدمات را مطرح کردیم،‌ می‌توانیم کمی دقیق‌تر درباره‌ی کوچینگ مدیران اجرایی و قلمرو آن صحبت کنیم:

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های کوچینگ و منتورینگی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مرتبط با کوچینگ و منتورینگ برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های کوچینگ و منتورینگ به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های ما نشان داده که علاقه‌مندان به کوچینگ و منتورینگ از میان فهرست فوق، معمولاً برای مطالعه‌ی درس‌های زیر وقت می‌گذارند:

  خودشناسی | شخصیت شناسی | کار تیمی | مذاکره

  مهارت ارائه | مهارت ارتباطی | زندگی شاد | عزت نفس

  پرسونال برندینگ | مشاوره مدیریت | مدیریت زمان

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

تذکر: برای دسترسی به محتوای درسی که مشاهده می‌کنید، صرفاً‌ عضو شدن و پرداخت عضویت کافی نیست و باید تمرین ورود به بحث را هم انجام دهید. انجام این تمرین بسیار ساده باعث می‌شود یادگیری شما افزایش پیدا کند و صرفاً حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه از وقت شما را می‌گیرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدرضا ماجد ، امیرحسین بحرینی نژاد ، امیر محمد مسچی‌زاده ، سمانه جوینده ، حسین احمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کوچینگ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کوچینگ
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۷ نظر برای کوچینگ مدیران اجرایی

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .