Menu


کمال طلبی چیست و کمال طلب ها، چه ویژگیهایی دارند؟


کمال طلبی چیست و نشانه های افراد کمال طلب چیست؟

کمال طلبی و کمال طلب بودن یا همان Perfectionism، یکی از واژه‌هایی است که این روزها به صورت گسترده در زبان روزمره ما به کار گرفته می‌شود. متمم هم در بحث «مدیریت زمان و اینکه چرا زمان کم دارم؟» اشاره کرد که ممکن است برخی از دوستانی که احساس می‌کنند گرفتار کمبود زمان هستند و نیازمند این هستند که مهارت مدیریت زمان را در خود تقویت کنند، در واقع گرفتار کمال طلبی باشند. اما به هر حال استفاده گسترده از یک کلمه تخصصی، ضمن اینکه می‌تواند باعث توجه بیشتر به آن مفهوم شود، ممکن است این خطر را هم در پی داشته باشد که از معنای علمی آن فاصله بگیرد.

در مورد کمال طلبی، حداقل دو اشتباه رایج وجود دارد. مورد اول اینکه کمال طلبی را با کمال گرایی اشتباه می‌گیرند. کمال گرایی به معنای گرایش به رشد و پیشرفت و تعالی و کامل‌تر شدن، مهم‌ترین ویژگی انسانهاست و شاید از جمله معدود ویژگیهایی که انسان را از حیوان متمایز می‌کند.

مورد دوم اینکه فرض می‌شود که کمال طلبی همیشه بد است. در حالی که اگر کمال طلبی و میل به استانداردهای بالا نبود، بسیاری از حرکتهایی که رشد و پیشرفت نسل بشر را طی سالها و قرنهای گذشته رقم زده است، هرگز روی نمی‌داد. حتی در مواردی مانند کمال طلبی در شکل فیزیکی بدن، میزان معتدلی از کمال طلبی می‌تواند به توجه به رژیم غذایی و حفظ سلامت منجر شود. چیزی که به عنوان کمال طلبی نامطلوب شناخته می‌شود، رعایت استانداردهای بالا در شرایطی است که هزینه رعایت آن استانداردها بیشتر از منافعشان است.

کمال طلبی : آیا شما کمال طلب هستید؟

پارکر محقق دانشگاه جان هاپکینز، تعریف ساده اما جالبی از کمال طلبی دارد که اگر چه وی، به طور خاص برای دانش آموزان به کار می‌گیرد، اما می‌تواند در مورد بسیاری از موارد دیگر هم مصداق داشته باشد. او می‌گوید:

 انسانهای کمال طلب، فشاری دائمی برای حرکت به سمت هدفهای غیرقابل دستیابی در درون خود احساس می‌کنند. آنها ارزش خودشان را با کارایی خودشان و دستاوردهایشان می‌سنجند. طبیعی است این رفتار در موارد زیادی می‌تواند به ناامیدی و ناراحتی منجر شود و افراد کمال طلب، به منتقدان سرسخت خودشان تبدیل می‌شوند.

DSM هم وقتی از کمال طلبی صلب یا Rigid Perfectionism نام می‌برد چنین توضیح می‌دهد:

تلاش پیوسته و انعطاف ناپذیر برای اینکه همه چیز بدون ایراد باشد، هیچ مشکل و خطایی وجود نداشته باشد، استفاده از این قضاوت سخت گیرانه در مورد خود و دیگران، قربانی کردن به موقع بودن به نفع کامل و بی نقص بودن، باور به اینکه فقط یک راه درست برای انجام هر کاری وجود دارد، سخت بودن در تغییر دیدگاه های خود، توجه بیش از حد به جزییات و نظم و ساختار.

تقسیم بندی‌های بسیار متعددی درباره کمال طلبی انجام شده است. از اینکه کمال طلبی تا چه حد دغدغه ی ذهنی است و تا چه میزان روی رفتار و نحوه تلاش و کوشش فرد تاثیر می‌گذارد. از اینکه بیشتر در مورد خود اوست یا در مورد اطرافیانش. از اینکه در همه ی جنبه هاست یا در برخی جنبه های خاص و ده‌ها تقسیم بندی دیگر.

یکی از ابزارهای نسبتاً متعارف برای سنجش کمال طلبی هم، پرسشنامه‌ کمال طلبی در قالب چهل و پنج سوال است که توسط دو محقق به نام هویت و فلت تنظیم شده است. در این پرسشنامه و پرسشنامه های مشابه هم، کوشیده شده که کمال طلبی، به جای یک پارامتر کلی، به شاخه های کوچکتر تبدیل شده و به صورت جداگانه سنجیده شود.

به هر حال، کمال طلبی بحثی نیست که به سادگی به اتمام برسد. ما در ابتدا تلاش داشتیم یک مطلب بسیار جامع و مانع در این زمینه در متمم منتشر کنیم، اما برای اینکه با این دغدغه ی کمال طلبانه مبارزه کنیم، تصمیم گرفتیم، تکمیل این مطلب را به نوشته‌های بعدی موکول کنیم. البته شاید هم شما بگویید که این کار، خود جنس دیگری از کمال طلبی است!

ضمناً اگر تاکنون به فایل صوتی دشواری انتخاب گوش نداده‌اید، در آنجا مفهوم کمال طلبی از زبان بری شوارتز، مورد بررسی قرار گرفته است:

همچنین اگر فایل صوتی عزت نفس (مسیر اصلی) را گوش نداده اید، با آشنایی بیشتر با مفهوم عزت نفس، بهتر می‌توانید اثرات منفی کمال طلبی بر عزت نفس را درک و تحلیل کنید:

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محسن نشاطی , بهاره پیرایش , علی اکبر جنیدی , روناک , nazanin.m

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

114 نکته برای کمال طلبی چیست و کمال طلب ها، چه ویژگیهایی دارند؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی مقیمی

  سلام
  من خودم متاسفانه دچار این عارضه ی کمال طلبی و رها کردن امور بدلیل عدم توانایی در خلق بهترین شکل اون امور هسستم و اخیرا متوجه این موضوع شدم  ک چ موقعیتهای بالقوه ی خوبی رو از دست دادم ب همین دلیل .
  در دوران دبیرستان صمیمی ترین و نزدیک ترین دوست من توی درسهاش خیلی ضعیف بود و یکی از دروس اختصاصی رو 2 بار مردود شده بود و در آستانه ی مردودی بار سوم بود ، من خودم اون درسا رو قبول شده بودم و اگرچه خیلی قوی نبودم اما شدیدا وقت گذاشتم و بهش کمک کردم تا اونم نمره ی قبولی رو بالاخره گرفت و اون درس رو پاس کرد . وقتی کنکور قبول نشدیم هیچکدوم اون رفت سراغ دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی و غیره ولی من فقط پذیرش روزانه دانشگاههای دولتی درجه یک رو میخواستم ک هرگز محقق نشد و اون امروز یک مهندس با 10 سال سابقه کار مفید و مرتبطه و جایگاه اجتماعی و اقتصادی بالایی داره و من ده تا شغل عوض کردم و با مدرک دیپلم هنوز نتونستم امنیت شغلی برای خودم دست و پا کنم و از نظر اقتصادی و جایگاه اجتماعی خیلی پایینتر از اونم .مشابه همین اتفاق برای برادرم هم افتاده و اونم دقیقا به همین شکل و بعلت کمال طلبی مفرط از همه ی کسایی ک بهشون درس میداد در دوران دبیرستان امروز جایگاه نازلتری داره .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .