Menu


کمال طلبی و عوارض منفی آن در زندگی


کمال طلبی و عوارض آن در زندگی انسان کمال طلب

قبلاً برای شما توضیح  دادیم که کمال طلبی چیست و همینطور در مورد برخی از رایج ترین نشانه‌های انسانهای کمال طلب صحبت کردیم. در بحث‌های قبلی، کمال گرایی مثبت و کمال گرایی منفی را نیز از یکدیگر تفکیک کردیم و گفتیم که کمال گرایی منفی زمانی شکل می‌گیرد که استانداردهای خود را چنان بالا قرار دهیم که هزینه‌های کسب آن استانداردها از ارزش نهایی دستاوردهای آنها بیشتر باشد.

فرض کنید دانش آموزی برای امتحان سی ساعت درس خوانده و فکر می‌کند در شرایط فعلی نمره‌ی او ۱۶ خواهد بود. اگر احساس کند که با پنج ساعت درس خواندن بیشتر می‌تواند نمره‌ی نوزده بگیرد، نمی‌توان این رفتار او را نمونه‌ای از کمال گرایی منفی دانست.

اما اگر برای تبدیل کردن این نمره‌ی نوزده به بیست، تصمیم بگیرد که چهل ساعت اضافه درس بخواند، میتوان به این گزینه فکر کرد که او یا خانواده‌اش به کمال گرایی منفی گرفتار شده‌اند. چون احتمالاً‌ برای صرف این چهل ساعت، گزینه‌های ارزشمند زیادی وجود دارند. از مطالعه‌ی سایر دروس تا مطالعه‌ی غیردرسی تا ورزش و حتی گردش و تفریح.

 متمم این درس را به بررسی و مرور کلی تبعات منفی کمال طلبی و عوارض نامطلوب آن در زندگی شخصی و شغلی اختصاص داده و در درس‌های بعدی، به شیوه‌های بهبود این الگوی رفتاری خواهد پرداخت.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

در درس بعدی، پرسشنامه کمال طلبی APSR را برای تفکیک کمال طلبی مثبت و منفی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

منبع مورد استفاده: Overcoming Perfectionism

تمرین:

چه عوارض دیگری را برای بیماری کمال طلبی می‌شناسید و در زندگی خود یا اطرافیانتان مشاهده کرده‌اید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حمیدرضا کاظمی ، لیلا سهیلی آزاد ، نیلوفر کشاورز ، نسرین منصورزاده ، عطیه کاشانی نژاد راد

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

202 نکته برای کمال طلبی و عوارض منفی آن در زندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سمانه سجادی

  در جا زدن و حتی پس رفت از هر نظر، مثلا موقعیت تحصیلی(واسه خودم)

  نیمه تمام گذاشتن بیشتر کارام ( از ترس اینکه نتیجه خوب از اب در نیاد) باعث شده دچار یه فوبیا بشم که من نمیتونم کارامو درست انجام بدم و درنتیجه سراغ پروژه های جدید نمیرم.

  نتیجه گرایی: مثلا من از وقتی که یه کاری رو شروع میکنم همش دارم به آخرش فکر میکنم و همش به فکر اینم که نکنه یه وقت نتیجه اونی نشه که من میخوام و همش دلشوره دارم و انگار دارن تو دلم رخت میشورن و نتیجه این میشه که من لذت طی کردن مسیر رو چه درصورت پیروزی و چه شکست از دست میدم(من همیشه انقد از نتیجه میترسیدم که شبای امتحان دلم میخواست زلزله بیاد مدرسمون خراب بشه و امتحان نگیرن :o )

  مختل شدن ارتباطات ( دوستی، کاری، خانوادگی، عاشقانه و...) : در حال حاضر باید خدمتتون عرض کنم که من با مشکلاتی بس بزرگ در زمینه ارتباطات دست و پنجه نرم میکنم. کوچیکترینش اینه که من هیچ دوست صمیمی ای ندارم :(

  و...

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .