Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کمال طلبی و عوارض منفی آن در زندگی


کمال طلبی و عوارض آن در زندگی انسان کمال طلب

قبلاً برای شما توضیح  دادیم که کمال طلبی چیست و همینطور در مورد برخی از رایج ترین نشانه‌های انسانهای کمال طلب صحبت کردیم. در بحث‌های قبلی، کمال گرایی مثبت و کمال گرایی منفی را نیز از یکدیگر تفکیک کردیم و گفتیم که کمال گرایی منفی زمانی شکل می‌گیرد که استانداردهای خود را چنان بالا قرار دهیم که هزینه‌های کسب آن استانداردها از ارزش نهایی دستاوردهای آنها بیشتر باشد.

فرض کنید دانش آموزی برای امتحان سی ساعت درس خوانده و فکر می‌کند در شرایط فعلی نمره‌ی او ۱۶ خواهد بود. اگر احساس کند که با پنج ساعت درس خواندن بیشتر می‌تواند نمره‌ی نوزده بگیرد، نمی‌توان این رفتار او را نمونه‌ای از کمال گرایی منفی دانست.

اما اگر برای تبدیل کردن این نمره‌ی نوزده به بیست، تصمیم بگیرد که چهل ساعت اضافه درس بخواند، میتوان به این گزینه فکر کرد که او یا خانواده‌اش به کمال گرایی منفی گرفتار شده‌اند. چون احتمالاً‌ برای صرف این چهل ساعت، گزینه‌های ارزشمند زیادی وجود دارند. از مطالعه‌ی سایر دروس تا مطالعه‌ی غیردرسی تا ورزش و حتی گردش و تفریح.

 متمم این درس را به بررسی و مرور کلی تبعات منفی کمال طلبی و عوارض نامطلوب آن در زندگی شخصی و شغلی اختصاص داده و در درس‌های بعدی، به شیوه‌های بهبود این الگوی رفتاری خواهد پرداخت.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

در درس بعدی، پرسشنامه کمال طلبی APSR را برای تفکیک کمال طلبی مثبت و منفی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

منبع مورد استفاده: Overcoming Perfectionism

تمرین:

چه عوارض دیگری را برای بیماری کمال طلبی می‌شناسید و در زندگی خود یا اطرافیانتان مشاهده کرده‌اید؟

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه دوره هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۷۵ نظر برای کمال طلبی و عوارض منفی آن در زندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : احسان

  من خودم یک کاملگرا هستم البته یک سالی است که متوجه این موضوع شده‌ام و کمی کاملگرایی‌ام کمتر شده است
  موردی که میتوانم برای کاملگرایی مثال بزنم انتظار بالا از خودم و دیگران است مثلا چون خودم به بعضی اصول اخلاقی پایبند هستم از دیگران هم همین انتظار را دارم مثلا وقتی راست می‌گویم و کمتر دروغ میگویم بنابراین از دیگران هم همین انتظار را دارم و اگر کسی به من دروغ بگوید عصبانی و ناراحت میشوم و حتی ممکن است ارتباطم را با او قطع کنم!

  یک مطلبی هم که فکر میکنم ببین کاملگراها مشترک باشه این هست که اگر امروز اشتباهی نداشته‌ باشند اشتباهات گذشته را در ذهن‌ام مرور میکنند و بخاطر آن اشتباه خودشان را سرزنش می‌کنند! و زمان حال شان را در بازجویی‌هایی که خودشان از خودشان میکنند هدر میدهند و بعد از جلسات خودبازجویی هم انرژی‌شان به شدت افت میکنه و حس و حالشان برای ادامه کارهای روزانه شان بد می‌شود

  (در صورتی که الان به این نتیجه رسیدم که کسی که اشتباه نمیکنه یا مرده یا انسان نیست!)

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .