Menu


مهارت ابراز وجود و جرات ورزی (صراحت و قاطعیت)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۵۵۷۴
 • در پایان این درس، می‌توانیم رفتارهای خودمان و دیگران را ارزیابی کنیم و آنها را در طیفی رفتارهای میان انفعالی، رفتارهای خود ابرازی و رفتارهای تهاجمی قرار دهیم.
 • با توجه به مفهوم خود ابرازی و جرات ورزی، زمانی که چند گزینه‌ی مختلف برای حرف زدن یا رفتار کردن یا عکس ‌العمل نشان دادن روبروی ماست، گزینه‌ی مناسب و مطلوب‌تر را انتخاب کنیم.
 • تشخیص دهیم که انجام دادن چه رفتارهایی، موجب کاهش یا افزایش عزت نفس ما شده و می‌شود.
 • رابطه بین جرات ورزی و ابراز وجود از یک سو و عزت نفس از سوی دیگر را بیان کنیم.
مهارت جرات ورزی و ابراز وجود و نقش آن در افزایش عزت نفس

تا اینجا در بحث کارگاه عزت نفس، به بعضی از راهکارهای افزایش عزت نفس مانند برندسازی درونی، تحلیل و تفکیک تجربه‌ها، تلاش برای پذیرش خویشتن، تمرین برای تسلط بر هنر بازخورد گرفتن و افزایش مسئولیت پذیری و نیز توسعه مهارتها صحبت کرده‌ایم.

این درس را به نقش ابراز وجود به عنوان یک مهارت و نقش آن در افزایش عزت نفس اختصاص داده‌ایم.

ابراز وجود یا جرات مندی یا جرات ورزی یا خود ابرازی از جمله معادل‌های مفهوم Self-Assertiveness هستند. این مهارت در فهرست مهارتهای ارتباطی، یکی از مهارتهای کلیدی محسوب می‌شود.

ناتانیل براندن در کتاب شش ستون عزت نفس، در تعریف مهارت ابراز وجود چنین می‌گوید:

خود ابرازی یا ابراز وجود یعنی اینکه من به خواسته‌ها و نیازها و ارزش‌های خودم احترام بگذارم و به دنبال شیوه‌هایی باشم که آنها را به شکل مناسب ابراز کنم.

در مورد مهارت ابراز وجود نکات زیر مهم است:

 • مهارت ابراز وجود یعنی اینکه برای خواسته‌ها و نیازها و ارزش‌های خودم  به اندازه‌ی بقیه و نه بیشتر ، احترام قائل باشم.
 • به حریم شخصی و فضای شخصی و مرزهای دیگران احترام بگذارم و همچنانکه به حریم دیگران احترام می‌گذارم، به همان اندازه برای حریم خود نیز حرمت و احترام قائل باشم.

مهارت جرات مندی یا جرات ورزی یا مهارت ابراز وجود یا Assertiveness

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین درس مهارت خود ابرازی:

چه تجربه‌هایی دارید که به شما، مهارت خود ابرازی را آموخته باشد؟

به عبارتی به سمت انفعال یا به سمت تهاجم حرکت کرده باشید و بعداً ببینید که می‌شد کمی هم بیشتر به سمت میانه حرکت کرد.

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه آموزشی عزت نفس به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه کارگاه آموزشی عزت نفس

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

200 نکته برای مهارت ابراز وجود و جرات ورزی (صراحت و قاطعیت)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نگار

  این موضوع که با تمرین میشه مهارت ابراز وجود را به دست آورد و بهبود داد، خیلی شیرین و دلگرم کننده است. من سه مرحله را برای خودم در نظر گرفتم و دارم  سعی میکنم در هر مرحله به مهارت عالی برسم.

  اول: مشخص کردن هویت خودم. شاید در نگاه اول خیلی بدیهی باشه که ما باید با هویت باشیم، اما در عمل برای من به این سادگی نبود. همه ی بخش های هویت من، هنوز برای خود من هم شناخته شده نیست. در بعضی از زمینه ها تکلیفم با خودم معلومه، حداقل میدونم که در این لحظه چه فکری دارم و چرا این فکر و عقیده دارم. ولی خیلی از مسائل هستند که هنوز برای من گنگ اند، سلسله ی ارزش هایم پاسخگو نیست  و وقتی با این مسایل رو به رو میشم، تسلیم متافیزیک اجتماعی (این ترکیب از کتاب براندن آورده شده است) میشوم تا زمانی که با آزمون و خطا و البته تفکر چارچوب جدید هویتم را پیدا کنم.

  دوم: شناخت محیط. چند بار تجربه کردم که چون قواعد محیط را نمیشناختم، نتونستم به درستی جایگاه خودم را در محیط جدید تشخیص بدم و به سمت رفتارهای انفعالی و یا تهاجمی رفتم. الان دیگه یاد گرفتم که وقتی وارد یک کار جدید، رابطه ی جدید و ... میشوم، کمی به خودم زمان بدم تا محیط را خوب بشناسم. تجربه ی من این بود که در محیط های جدید معمولا به رفتارهای تهاجمی روی میارم، برای همین از این به بعد سعی میکنم در محیط های جدید منفعل تر عمل کنم و حق بیشتری برای بقیه قائل باشم.

  سوم: زبان خوش. فکر میکنم داشتم زبان شیرین و خوب ارتباط بر قرار کردن، خودش یک مهارته که از دو جهت باعث افزایش عزت نفس میشه: اولا اینکه همینطور که از درس قبل آموختم ، یاد گرفتن مهارت جدید باعث افزایش عزت نفس میشه و چه مهارتی بهتر از خوب ارتباط برقرار کردن(یا مذاکره) که در همه طول روز بارها و بارها به کار میاد و دوما اینکه با استفاده از این مهارت، میشه دوستی و محبت بقیه را به دست آورد بدون اینکه بخشی از خودم و یا هویتم را هزینه کنم.( نمیدونم اینکه دارم الان به جلب محبت بقیه فکر میکنم، خودش نشونه خللی در عزت نفسم هست یا نه؟). به هر حال در سلسله ی ارزش های من خوش برخورد بودن، جایگاه پررنگی داره و زبان خوش داشتن راهیه که ابراز وجودم و حفظ هویتم را به خوش اخلاق بودن پیوند میده.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .