Menu


مسئولیت پذیری و نقش آن در افزایش عزت نفس


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۴۹۰۸
 • در متمم به بهانه‌ها و شکل‌های مختلف در مورد مسئولیت پذیری صحبت کرده‌ایم. بحث مرکز کنترل درونی، بحث جبر محیطی در کلمات و جملات ما، و فاکتور C در مدل پنج عاملی شخصیت، هر یک از زاویه‌ای به بحث مسئولیت پذیری اشاره داشته‌اند. بنابراین، هدف این درس، آموزش یک مفهوم جدید نیست.
 • مطالبی که در مورد مسئولیت پذیری و اثر آن در افزایش و بهبود عزت نفس از ناتانیل براندن نقل می‌کنیم، بیشتر حالت یک جمع بندی دارند. بنابراین، می‌توانید هدف اصلی این درس را، جمع بندی کلیه‌ی اشاره‌ها و توضیحات درس‌های مرتبط با مسئولیت پذیری در متمم بدانید.
 • انتظار می‌رود که در پایان این درس، بحث مسئولیت پذیری از یک مفهوم ذهنی مجرد، به یک مسئله‌ی کاربردی در زندگی روزمره‌ی ما تبدیل شود.
افزایش عزت نفس از طریق مسئولیت پذیری

انتظار از دیگران برای اینکه نقش مثبت و ارزشمند و حمایتی در زندگی ما ایفا کنند، می‌تواند یکی از زمینه‌های اصلی برای کاهش عزت نفس و شادمانی ما باشد.

قطعاً همیشه کسانی هستند که از ما حمایت کنند، کسانی هستند که ما را به خاطر پیشرفت‌هایمان تشویق کنند یا پس از شکست‌ها، به ما دلداری دهند.

این افراد، چه به عنوان دوست، چه اعضای خانواده، چه همکار، یک فرصت ارزشمند در زندگی هستند. اما اگر زندگی خود را و موفقیت خود را به هر فرد دیگری، حتی دوست صمیمی یا همکار یا عزیزترین اعضای خانواده بسپاریم، باید این را هم بپذیریم که سرنوشت حال خوش ما و عزت نفس ما در اختیار فرد دیگری به غیر از ماست.

ناتانیل براندن، مسئولیت پذیری را در شاخه های مختلف مورد توجه قرار می‌دهد و اهمیت آن را به ما گوشزد می‌کند:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه آموزشی عزت نفس به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه کارگاه آموزشی عزت نفس

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

64 نکته برای مسئولیت پذیری و نقش آن در افزایش عزت نفس

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : رز

  بادیدن عکس بالا ، مردی که درحال غلتاندن سنگی بطرف بالاست نمیدونم چرا یهو قصه "سنگ سزیف " برام تداعی شد ؟

  البته من این داستان رو توسی دی های آقای سهیل رضایی توضیحش رو شنیدم .به زبان خودم وساده میگم ." سنگ سزیف "  یعنی اینکه ما گاهی اوقات سنگ دیگران رو یعنی درواقع هدف دیگران رو با خود حمل میکنیم وگاها این اهداف اونقدر بیربط و خارج ازتوان ماست که باعث هدر رفتن انرژی ما و درضمن نرسیدن به هدف منجرمیشه !

  اما خوبه که وقتی ما درهر قسمت از مسیر متوجه شدیم این هدف ما نیست و هدف دیگری است اونو رها کنیم وبدونیم این سنگ سزیف مانیست و به سراغ سنگ خودمون بریم و برمبنای توانمندی و علاقمندیهای خودمون اهدافمون رو انتخاب کنیم و قطعا موفق خواهیم شد .

  ببخشید اگه توضیح من نارسا بوده .

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .