Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


اشتیاق به عنوان یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۵۰۵۳۴
پیش نیاز مطالعه درس اشتیاق از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس:
 • بتوانند مفهوم شوق و اشتیاق (Passion) را شرح دهند.
 • نام والراند (والران) را به عنوان مطرح‌ترین نظریه پرداز در حوزه اشتیاق به خاطر بسپارند.
 • بتوانند در زندگی شخصی و فعالیت شغلی خود تشخیص دهند که چه زمینه‌ها و چه فعالیت‌هایی برای آنها با شوق و اشتیاق همراه است.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
شور و اشتیاق از جمله ویژگی های افراد کاریزماتیک است

در معرفی کتاب قوانین کاریزما گفتیم که کرت مورتنسن، وقتی می‌خواهد از ویژگی‌های مشترک در میان افراد کاریزماتیک صحبت کند، می‌گوید این افراد همگی در حوزه‌ی خود دارای شوق و اشتیاق (Passion) هستند. مورتنسن شور و اشتیاق را آن‌قدر مهم می‌داند که فهرست طولانی ویژگی‌ها را با این ویژگی آغاز می‌کند.

البته او برای این انتخاب خود، مطالعه‌ و تحقیق مشخصی را معرفی نمی‌کند. اما می‌کوشد با توصیف و استدلال به خواننده بگوید که هر وقت فردی کاریزماتیک را می‌بینید که در زمینه‌ای که جذبه و جاذبه دارد، می‌توانید نشانه‌های شوق و اشتیاق را هم در او ببینید. این را هم بگوییم که با کمی جستجو می‌بینید که افراد دیگری هم شور و شوق را به عنوان مولفه‌ای مهم در افراد کاریزماتیک در نظر گرفته‌اند (+/+).

البته واضح است که شوق و اشتیاق را نباید با هیجان زدگی و سر و صدا کردن و فریادهای بلند و قهقهه‌های عمیق اشتباه گرفت.

اتفاقاً اگر تعریف علمی اشتیاق را را بدانیم و بیاموزیم، می‌بینیم که اشتیاق بیشتر از جنس یک موتور محرک درونی است که به فرد کمک می‌کند در یک زمینه‌ی مشخص حرکت و فعالیت کند.

ما مفهوم شوق و اشتیاق را از مورتنسن وام می‌گیریم، اما برای فهمیدن بهتر آن به سراغ روبرت والراند می‌رویم. والراند (که البته در ایران این‌گونه خوانده می‌شود و والران تلفظ درست‌تر است)، مطرح‌ترین شخصیت دانشگاهی است که این مفهوم را به شکلی دقیق و علمی بررسی کرده است.

اشتیاق به عنوان یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های مرتبط با افزایش کاریزما و پرورش شخصیت کاریزماتیک، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مذاکره

  عزت نفس

  دوره MBA (اگر به پیگیری منظم درس‌ها علاقه‌مندید)

تمرین درس اشتیاق

چه زمینه یا زمینه‌هایی هست که با توجه به تعریف والراند، حس می‌کنید در زندگی / کار شما فراتر از یک علاقمندی است و واقعاً به شوق و اشتیاق (Passion) تبدیل شده است؟

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پرورش کاریزما به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پرورش کاریزما
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۵۲ نظر برای اشتیاق به عنوان یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد راسخ

  این درس، برای من، یه اتفاق شگفت انگیز بود. حس می کنم کلمه به کلمه اش برام آشنا بود.

  در جواب سوال تمرین، که چه زمینه یا زمینه‌هایی هست که با توجه به تعریف والراند، حس می‌کنید در زندگی / کار شما فراتر از یک علاقمندی است و واقعاً به شوق و اشتیاق (Passion) تبدیل شده است؟

  مسلماً در مورد خودم میتونم بگم: متمم.

  با شوق و اشتیاقی که از حدود 4 سال پیش شروع شد و تا الان ادامه داره.

  بعد باشگاهم و ورزش ایروبیک ای که سالهاست دنبال میکنم)

  خیلی برام جالب و عجیب بود که قبل از اینکه این درس منتشر بشه، در جواب سوالات متعدد دوستان متممی خوبم در گردهمایی، که از فعالیت من در متمم در تعجب بودند، دقیقا همین جواب رو در وبلاگم عنوان کردم. (منظورم این نیست که بگم آدم کاریزماتیکی هستم، برام جالبه که این درس، زیباترین جوابیه که توی ذهنم داشتم و دلم میخواست با دوستانم در جواب سوالاتشون در میون بذارم)

  من فقط به دوستانم، از شوق گفتم و اینکه وقتی به چیزی شوق داشته باشیم و قلبمون براش بتپه، اون میشه اولویت اول مون.

  و حالا با خوندن این درس دوست داشتنی، میتونم بهتر بگم:

  تمایل شدید: تمایل ای که به گذراندن اوقاتم و یادگیری و حل تمرین های متمم در این چند سال داشتم و دارم، همیشه بسیار فراتر از علاقمند بودن و دوست داشتن های متداول هست.

  * ارزش قائل بودن: بارها، بسیاری مطلوب های دیگه ام در سبدِ زمان های زندگیم رو، حاضر شدم با کمال میل، به پای گذراندن و خواندن درسها و تمرین حل کردن در متمم، فراموش  یا قربانی کنم.

  *  بخشی از هویت ما: متمم و معلم اش، چند ساله که به بخشی از هویت من تبدیل شده. من حتی خودم رو هم به عنوان شهرزاد متممی، دیگه بیشتر از شهرزاد معمولی میشناسم و بهش علاقمندم. :)

  صرف وقت / انرژی: بله. خیلی وقته که بخش قابل توجهی از وقت من، به متمم اختصاص داره. اتفاقاً یه روز داشتم بهش فکر میکردم و با خودم میگفتم، چه خوب میشد اگه از ابتدای عضویتم در متمم، با نرم افزار Timecamp وقتی رو که از همون ابتدا به متمم اختصاص داده بودم، محاسبه می کردم. واقعا برام جالب بود عددی که از این طریق به دست میومد.

  حضور منظم در زندگی: منظم ترین چیزی که در زندگی من توی این چند سال حضور داره متمم هست. به یاد نمیارم توی این مدت، فقط بیش از چند ساعت، ازش دور مونده باشم. حتی وقتی هم که با متمم نیستم، به درسها و نکته هاش فکر میکنم. کتابهایی که میخونم، گفتگوهایی که با دیگران دارم، برنامه ای که از تلویزیون می بینم، فعالیت ها، رویاهام، برنامه های زندگیم و ... همه و همه، نکات بسیاری از درسها و مطالب دوست داشتنی متمم رو به یادم میاره.

  بله. کاملاً معتقدم به این درس.

  به نظر من، شوق و اشتیاق، معجزه میکنه...

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .