Menu


افزایش عزت نفس: هفته دوم از برنامه پنج هفته‌ای


افزایش عزت نفس - ماتریس عزت نفس

در این هفته به سراغ ماتریس عزت نفس می‌رویم.

ما تا به حال به شکل‌های مختلف به ماتریس عزت نفس اشاره داشته‌ایم.

اما با توجه به منابع چهارگانه عزت نفس و نیز هشت مولفه عزت نفس مورد توجه در ابزار MSEI (که در معرفی برنامه پنج هفته‌ای به آن اشاره کردیم) الان فرصت مناسبی است که به شکل دقیق‌تر و کاربردی‌تر به آن بپردازیم.

پیشنهاد ما این است که حتی اگر معتاد به کار هم نیستید، قبل از مطالعه این درس، بحثی را که در مورد رابطه اعتیاد به کار و عزت نفس مطرح شده است مطالعه کنید.

بحث آن درس، نکته‌ی کلیدی هفته‌ی دوم برنامه پنج هفته‌ای را شفاف‌تر و قابل درک‌تر خواهد کرد.

[پیش نیاز: رابطه اعتیاد به کار و عزت نفس]

دوست عزیز.

این درس و درس‌های آتی کارگاه عزت نفس برای دوستانی است که:

فهرست بیست درس مقدماتی عزت نفس – که تنها مشارکت در یکی از آنها کافی است – به شرح زیر است:

چون درس حاضر و درس‌های آتی این مجموعه نیازمند تمرین عملی هستند، اگر شما مانند درس‌های قبل فرصت برای مشارکت نداشته باشید، مطالعه‌ی آنها وقت شما را بیهوده تلف خواهد کرد.

تمرین:

این درس تمرین مشخص با یک چارچوب از پیش تعیین شده ندارد.

اما طبیعتاً در صورتی که تحلیل یا تجربه‌ای داشتید که احساس کردید به اشتراک گذاشتن آن می‌تواند برای سایر دوستان متممی مفید باشد، خوشحال می‌شویم که آن را در اینجا با دوستان‌تان در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد قلیزاده ، رسول غفارزادگان ، مسعود شاکری ، سارا حق بین ، مهدی کیخا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه آموزشی عزت نفس به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه آموزشی عزت نفس
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

101 نکته برای افزایش عزت نفس: هفته دوم از برنامه پنج هفته‌ای

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  واقعا لذت بردم. چون حس کردم این درس به همراه درسهای مرتبط قبلی، واقعا میتونه راهنما و راهگشای عملی بسیار خوب و موثری برای رسیدن به یک عزت نفس مطلوب و معتبر در ما باشه.

  * من در مورد خودم، موقعیتم رو در این ماتریس بررسی کردم و حس کردم در حال حاضر بهترین منبع ای که نیاز دارم روی سرشارتر کردنش تمرکز کنم، منبع "دستاوردها" هست.

  و بعد از اینکه عوامل هشت گانه رو بررسی کردم، متوجه شدم برای تمرکز بر روی اون منبع، بیش از سایر عوامل، به عوامل زیر نیاز دارم:

  1- CMP برای اینکه بتونم کارهای جدیدی رو یاد بگیرم- احساس کنم از مهارت های مورد نیازم برخوردارم - خودم رو مستعد بدونم و احساس کنم که می تونم در کارهای فردی اثربخش تر باشم.

  2- SFC برای اینکه احساس میکنم یکی از مهمترین مواردی که خیلی میتونه بهم در پیشبرد فعالیتها و بهبود زندگیم و دستیابی به دستاوردهایی که میخوام و در نتیجه در کنار منابع دیگه در جهت رسیدن به عزت نفس مطلوب و معتبر میتونه بهم کنه، به طور قطع، داشتن نظم شخصی هستش. اینکه نظم شخصی بهتر و موثرتری داشته باشم. و بتونم در مهارت هدف گذاری و برنامه ریزی قوی تر باشم.

  3- BFN برای به دستیابی به دستاوردهام، میدونم که نیاز به سلامتی و احساس سرزندگی دارم، که فکر میکنم نباید هیچوقت نسبت بهش بی تفاوت باشم و همیشه با فعالیتهایی که فکر میکنم برام مفید هستند یا ازشون لذت میبرم حفظش کنم یا بهش ارتقاء ببخشم.
  * حالا طبیعتاً میکرواکشن هایی رو با توجه به امکانات و شرایط و استعدادها و توانمندیهای خودم، انتخاب میکنم که من رو به منبع موردنظرم یعنی "دستاوردها" نزدیک و نزدیک تر بکنه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .