Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
تعریف مهارت چیست؟


برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی

در درس اول برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی، دلیل شکل‌گیری درس برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی را توضیح دادیم. در این قسمت از درس به تدریج به دنبال اصل داستان می‌رویم. در این مرحله می‌خواهیم کمی به واژه‌ی مهارت فکر کنیم و مفهوم مهارت را مورد توجه قرار دهیم. می‌گویند از واژه‌هایی که بیش از حد در زبان روزمره به کار می‌بریم باید بترسیم. چون معمولاً برای ما از معنا تهی می‌شوند.

شاید دقت کرده باشید که بعضی جملات قصار و نقل قول‌ها، در زبانی غیر از زبان مادری ما، برای ما خیلی جالب به نظر می‌رسند. بعد که بیشتر فکر می‌کنیم، می‌بینیم که خودمان شبیه همان مفهوم و گاه حتی عین همان جمله را داشته‌ایم و اتفاقاً من و شما هم آن را شنیده یا خوانده بوده‌ایم.

اما تا این حد توجه ما را به خود جلب نکرده بوده است. شاید یکی از دلایل این رویداد، عادی شدن کلمات برای ما و بی توجهی به معنای واقعی و دقیق آنها باشد. مهارت هم از همین گروه واژه‌هاست.

اجازه بدهید که با هم یک تمرین ساده انجام بدهیم:

همین الان نگاهی به فهرست دروس متمم بیندازید. کافی است سری به درس‌های دوره MBA یا سری به درس‌های گروه متمم زندگی بزنید. فرض کنید مهارتی بودن یک شاخص باشد. مثل وزن برای انسان. مثل قد برای من و شما. مثل دمای یک مایع.

یک محور روی کاغذ ترسیم کنید و فرض کنید که یک سمت آن صفر و سمت دیگر آن صد است. صد یعنی چیزی که در نگاه شما، کاملاً از جنس مهارت است و صفر یعنی که آن را نمی‌توانید از جنس مهارت بدانید. فقط عناوین را نگاه کنید. به سراغ جزییات درس‌ها نروید. اگر عناوین دیگری هم در ذهن شما هست (مثلاً درس‌ها و موضوعاتی که در متمم نیست اما همیشه وقتی بحث مهارت آموزی برای شما مطرح می‌شود، آنها را به خاطر می‌آورید) آنها را هم به فهرست خود اضافه کنید.

مواردی را که در فهرست دروس متمم نیست و شما به کاغذ خود اضافه کردید، تمیز و مرتب نگه دارید. پس از تمام شدن این درس، آنها را باید به همراه امتیازی که از صفر تا صد به آن داده‌اید برای بقیه دوستان متممی بنویسید.

به خاطر داشته باشید که آنچه در درس مهارت آموزی انجام می‌دهیم، جدای از برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی، جهت دادن به مسیر متمم در آینده است و خیلی خوب است که علاوه بر کاری که برای خود انجام می‌دهیم، همه ما تلاش کنیم مسیر متمم را به شکلی بهبود دهیم که برای آیندگانی که به اینجا سر می‌زنند، مفیدتر باشد.

حالا وقت آن است که تعریفی از مهارت داشته باشیم:

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

 حالا لطفاً تمرین‌های زیر را با دقت انجام دهید:

تمرین درس تعریف مهارت چیست:

۱- چه عناوینی را به فهرست مهارتهای متمم اضافه کردید؟ لطفاً آنها را برای ما بنویسید.

۲- فهرستی از مهارتهای خودتان را تنظیم کنید. تلاش کنید به جای یک کلمه، از یک عبارت یا جمله استفاده کنید تا بهتر بتوانید مطمئن شوید که آنچه نوشته‌اید یک مهارت است. اگر راحت هستید، دو عنوان برتری را که در فهرست خود می‌بینید، برای ما هم بنویسید.

۳- یکی از افرادی را که به نظر شما، الگوی شما در زندگی یا کسب و کار است، انتخاب کنید. مهم نیست که این فرد معروف است یا نه. مهم نیست که ثروتمند است یا نه. فقط شما او را جلوتر از خودتان می‌بینید و به شکلی الگوی شماست. بدون اینکه به نام فرد اشاره کنید، فهرستی از پنج مهارت که به او نسبت می‌دهید را برای ما بنویسید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: زهراقاسمی , علی شیرزاد , مریم شعیبی , علی هاشمی , علی صالحی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

628 نکته برای تعریف مهارت چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  جواب تمرین اولم چقدر عجیب غریبه! (مربوط به چند هفته پیشه)

  جواب تمرین دوم:
  1.
  فعلاً در مورد یکی از مهارتهایی که اخیراً کسب کردم مینویسم.
  مهارت polyphasic sleep یا خواب چند قسمته:
  من تقریباً چهل روز است که روزی 2-3ساعت میخوابم، آن هم نه پشت سر هم بلکه به صورت 6 چرت 20 دقیقه ای. قبل از آن هر شب 8 ساعت می‌خوابیدم.
  انرژی و تمرکزم دو برابر شده، روزانه 5-6 ساعت وقت بیشتر دارم، تاثیر خیلی مثبتی رو حس و حال و همینطور کارایی‌ام گذاشته، کیفیت خواب و بیداریم خیلی بیشتر شده، تجربیات ذهنی عجیب و جالبی هم داشتم که اصلاً قادر به توصیفش نیستم چون تا قبل از این تجربه ش نکرده بودم ولی مطمئنم که در لحظاتی تغییرات شیمیایی خیلی خاصی در مغزم صورت میگیره...

  پ.ن: یه دوره خیلی سخت برای عادت دادن مغز و ذهن به این مدل خوابیدن، آن هم طبق برنامه و زمانبندی خاصی لازم هست.
  پ.ن2: برای اینکه کامنتم طولانی نشه و به حاشیه نره، بیشتر از این توضیح نمیدم. در این مدت حدود 60 صفحه در مورد کل تجربیاتم در این فرآیند 40روزه نوشتم. شاید یه روزی یک سایت در این مورد راه‌اندازی کردم یا یک ebook در موردش نوشتم ;) .

  پ.ن3: داوینچی، ادیسون، تسلا، موسس وردپرس و تعداد دیگری از افراد مشهور خواب polyphasic داشته اند. به علاوه بعضی از حیوانات، بسیاری از کودکان در ماه های اول زندگی و هزاران نفر آدم معمولی دیگر .
  _____________________________

  2. یکی دیگر از مهارتهایم که احتمالاً اسم هم نداره و به نظرم یکی از مفیدترین مهارتهام بوده، مهارت جستجو کردن و یافتن بوده!، یافتن آدمهای خاص، کتابهای خوب، محلها، سایتها و خیلی چیزهای دیگه. فکر میکنم اگه این مهارت را نداشتم، زندگی خیلی بدی داشم!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .