Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
مذاکره گروهی | مرور چند نکته برای مذاکره های گروهی موفق


مذاکره گروهی چیست و چگونه در مذاکره های گروهی موفق باشیم

ممکن است با دیدن اصطلاح مذاکره گروهی به یاد مذاکره های سیاسی بزرگ در مقیاس ملی و بین المللی بیفتید که دو هیأت بزرگ از نمایندگان دو کشور در دو سوی میز می‌نشینند و درباره سرنوشت کشورها و ملت‌هایشان مذاکره می‌کنند.

اما مذاکره های گروهی در مقیاس‌های کوچک‌تر هم انجام می‌شوند. حتی وقتی یک خانواده به بنگاه معاملات املاک سر می‌زنند و برای خرید یا اجاره‌ی ملک با بنگاه‌دار گفتگو می‌کنند، یک مذاکره گروهی در حال برگزاری است (البته مذاکره‌ی یک گروه در برابر یک فرد).

موارد زیر، مثال های دیگری از مذاکره گروهی هستند:

 • وقتی چند جوان بنیان‌گذار یک استارت آپ با نمایندگان شرکت سرمایه گذار برای جذب سرمایه مذاکره می‌کنند.
 • وقتی تیمی از یک شرکت بزرگ با نمایندگان یکی از تأمین کنندگان مواد اولیه پشت میز مذاکره می‌نشینند.
 • وقتی گروهی از نمایندگان کارگران با کارفرما مذاکره می‌کنند تا شرایط کار / پرداخت آن‌ها اصلاح شود.

مطالعه و تجربه تأیید می‌کنند که مذاکره گروهی می‌تواند از مذاکره فردی موفق‌تر باشد. حتی تعدادی از علت‌های این موفقیت هم کشف و تحلیل شده است که ما در این‌جا به یکی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

امکان استفاده از آورده‌های تخصصی و مهارتهای متنوع در مذاکره گروهی

وقتی قرار است فقط یک نفر از طرف مجموعه‌ی شما به مذاکره برود، طبیعی است که کسی که بیشتر آگاهی و اشراف بر موضوع مذاکره را دارد انتخاب می‌شود و به مذاکره می‌پردازد.

ممکن است شما در مجموعه‌ی خود و یا حتی در میان دوستان و آشنایان، کسانی داشته باشید که مذاکره‌ی بهتری باشند اما به اندازه‌ی کافی بر موضوع این مذاکره‌ی خاص اشراف نداشته باشند. طبیعی است که در مذاکره‌ی فردی، امکان استفاده از تجربه‌ی آن‌ها در جلسه‌ی مذاکره وجود ندارد (حداکثر می‌توانید از مشورت آن‌ها در بیرون جلسه بهره بگیرید).

اما در مذاکره گروهی این فرصت وجود دارد که این فردِ متبحر با اطلاعات کمتر هم در جلسه حاضر شود و به پیشبرد روند مذاکره کمک کند.

هم‌چنین ممکن است در میان خود همکارانی داشته باشید که در محاسبات ریاضی، گزارش نویسی یا مدیریت روانی جلسه قدرتمند هستند، اما طبیعتاً در یک مذاکره فردی، نمی‌توانید صرفاً به خاطر تسلط آن‌ها بر یک حوزه، از ایشان استفاده کنید.

مذاکره های گروهی به شما فرصت تیم سازی می‌دهند. همه‌ی آن‌چه به عنوان مزایای کار تیمی شنیده و آموخته‌ایم در مذاکره تیمی به‌کار می‌آید.

[ مطالعه بیشتر: تقسیم نقش‌ها در کار تیمی ]

مزایای مذاکره گروهی

چند نکته برای مذاکره گروهی موفق

وقتی از مزایای مذاکره گروهی می‌خوانیم و می‌شنویم، نباید نقاط قوت مذاکره گروهی را به صورت مطلق و در خلاء در نظر بگیریم.

در دنیای واقعی، مذاکره گروهی چالش‌های خود را هم دارد و بی‌توجهی به این چالش‌ها، می‌تواند نتیجه مذاکره را کاملاً نابود کند (حتماً برای شما هم پیش آمده که یک حرف اشتباه که یکی از اعضای گروه‌تان در یک جلسه مهم گفته، یا کل مذاکره را نابود کرده یا باعث شده مجبور شوید وقت زیادی را صرف پوشاندن و پنهان‌کردن خرابکاری او کنید).

توجه به نکات زیر باعث می‌شود که ریسک‌های مذاکره گروهی کاهش یابد و بتوانید از ظرفیت‌های مذاکره گروهی به شکل بهتری استفاده کنید:

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مذاکره و زبان بدن برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی

  مهارتهای ارتباطی | تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

اگر شما هم تجربه یا توصیه‌ی دیگری در زمینه مذاکره های گروهی دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با دوستان خود در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهدی سلیمی ، احسان الله وردی ، سامان عزیزی ، سعید راد ، قدیر شکراله زاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری اصول و فنون مذاکره به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه اصول و فنون مذاکره

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای مذاکره گروهی | مرور چند نکته برای مذاکره های گروهی موفق

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعیده احمدزاده

  اگه بشه خواستگاری و بله برون رو هم یه مذاکره گروهی تصور کنیم . بد نیست یه خاطره از خواستگاری همکارم بگم که به نظرم جالب اومد.

  همکار بیچاره‌ی من یه دختر پسندیده بود و مراحل اولیه‌ی خواستگاری هم انجام شده بود و طبق رسوم قرار بود یه شب برای قرار مهریه و صحبت بزرگترها تعیین بشه تا بزرگترها با هم در این خصوص تصمیم بگیرن.

  از طرف خانواده داماد، علاوه بر داماد و پدر و مادرش خان عمویی هم دعوت شده بودن که بزرگ فامیل بودن و بر حسب احترام باید اونجا میبودن. از آنجاییکه خان عمو کدورتی توی دلشون بود بنا رو گذاشته بودن که این خواستگاری رو به هم بزنن.

  توی مراسم بزرگترهای عروس مبلغ 14 تا سکه رو خودشون پیشنهاد میدن و خانواده داماد هم همگی راضی، جایی برای بحث نمیمونه که خان عمو زود بلند میشه و میگه: الا و بلا مگه من بزارم؟ ما زیر صد تا سکه برامون افت کلاس داره و ....

  خلاصه اینکه با کلی اوقات تلخی مجلس رو ترک می‌کنه. البته همکارم و اون خانم ازدواج کردن . اما فکر می کنم هیچوقت نباید بین اعضای تیم مذاکره کننده کدورتی باشه و یا ناخالصی که بخواد مذاکره رو خراب کنه.

  به نظرم هدف تمام اعضای گروه باید یک نقطه باشه. همه با هم هماهنگ باشن. تمرین زیاد و اطلاعات کافی داشته باشن ...

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .