Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


با دو شخصیت درون خود چه می‌کنید؟


مارشال گلداسمیت

ما در پیام اختصاصی متمم هر روز جمله‌ی کوتاهی را برای شما نمایش می‌دهیم و بارها تأکید کرده‌ایم که این جمله‌ها، نه یک توصیه‌ی قطعی هستند و نه گزاره‌ای علمی؛ بلکه بیشتر جرقه‌ای هستند تا درباره‌ی یک موضوع کمی فکر کنیم و بیندیشیم.

دعوت به گفتگو فضایی است که در متمم برای بحث و گفتگو درباره‌ی این جمله‌های کوتاه در نظر گرفته‌ایم.

این‌بار می‌خواهیم به سراغ جمله‌ای از مارشال گلداسمیت (Marshal Goldsmith) برویم. کسی که پس از چند سال تدریس مدیریت در دانشگاه، دهه‌های اخیر را به نوشتن کتاب‌های عمومی‌تر اختصاص داده است (بهتر است نام او به صورت گلدسمیت نوشته شود، اما بر اساس خط مشی نگارش نام نویسندگان، ما از شکل گلداسمیت استفاده می‌کنیم).

مارشال گلداسمیت و دو شخصیت درون ما

گلداسمیت سعی دارد از دوقطبی‌های رایج (که هر یک از ما را به یکی از دو سمت طیف نسبت می‌دهند) فاصله بگیرد و تأکید کند که دو‌قطبی‌هایی مانند مدیر و کارمند، رهبر و پیرو، منظم و نامنظم، خلاق و مقلد، دستوردهنده و مجری و مانند این‌ها، همیشه یک مدل مفید نیستند.

یک راه دیگر نگاه به خود این است که فرض کنیم هر دو قطب (یا به تعبیر او دو شخصیت) درون ما زندگی می‌کنند و وظیفه‌ی ما، حفظ فضا برای رشد و زندگی هر دوی آن‌هاست.

این دیدگاه گلداسمیت، می‌تواند فرصت ارزشمندی باشد تا کمی بیشتر به الگوهای رفتاری و دیدگاه‌های خود فکر کنیم.

  آیا این نگاه گلداسمیت، برای شما قابل‌پذیرش و قابل درک است؟ اصلاً از چنین زاویه‌ای به خودتان و کار کردن و رفتارهایتان نگاه کرده‌اید؟ یا این‌که فکر می‌کنید این مدل، نمی‌تواند به عنوان یک الگوی فکری مناسب، به زندگی موثر‌تر و مولدتر ما کمک کند؟

  اگر مدل گلداسمیت را می‌پسندید و درک می‌کنید، تا کنون چه روش‌هایی را به‌کار گرفته‌اید تا هر دو شخصیت بتوانند سهم خود را در زندگی شما ایفا کنند؟ اگر تا کنون به مدیریت این تعادل فکر نکرده‌اید، در آینده می‌توانید چه اقدام‌هایی را برای شکل‌دادن به این تعادل انجام دهید؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

توضیح: عکس استفاده شده در این مطلب، مربوط به کاری از Simon Godgeon است.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱۹ نظر برای با دو شخصیت درون خود چه می‌کنید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن لاله

  سلام به همه متممی های عزیز

  وقتی این جمله را میخواندم یاد کتاب "Switch  یا کلید را بزن" از برادران هیث افتادم که از استعاره فیل و فیل سوار استفاده کرده بودند.

  فیل سوار ----> عقل و منطق

  فیل ----> احساسات، هیجانات و انرژی

  پی نوشت: ماموریتی که گلداسمیت برای خودش در وبسایتش تعیین کرده است نیز برایم جالب بود. او میگوید: "ماموریت من ساده است. من میخواهم به انسانهای موفق جهت دستیابی به تغییرات مثبت و طولانی مدت در رفتارشان و رفتار افراد و تیم هایشان کمک کنم."

  در ادامه مدعی میشود که چهار دهه است که به مدیران ارشد سازمانها برای دستیابی به موفقیت های بزرگتر کمک میکند پس به نظرم نمیشود از کنار این آدم به راحتی گذشت.

  با تشکر.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .