Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


انتخاب آژانس تبلیغاتی – وظایف آژانس تبلیغاتی چیست؟


آژانس تبلیغاتی و وظیفه های آن

هر زمان از تبلیغات در مقیاس گسترده و با بودجه‌های بزرگ و جدی حرف می‌زنیم، طبیعتاً باید به انتخاب آژانس تبلیغاتی هم فکر کنیم.

قبلاً هم زمانی که در مورد ساختار صنعت تبلیغات صحبت می‌کردیم، اشاره کردیم که یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار در صنعت تبلیغات، آژانسهای تبلیغاتی هستند.

آژانس‌ های تبلیغاتی در بسیاری از کشورها و فرهنگها خوشنام نیستند. شاید شما هم جمله‌ی معروف Fred Allen را شنیده باشید که می‌گوید:

انتخاب آژانسهای تبلیغاتی چگونه انجام می شود؟

 ۸۵% ماجرای آژانسهای تبلیغاتی، گیج شدن است و ۱۵% باقیمانده‌ هم کیمسیونی که دریافت می‌کنند. قطعاً علت‌های متعددی وجود دارد که باعث می‌شود آژانس‌ های تبلیغاتی، به کار غیرحرفه‌ای تمایل پیدا کنند که نداشتن دانش کافی در حوزه‌ی تبلیغات و تلاش برای در اختیار قرار دادن رسانه‌ های در دسترس یا رسانه‌ های روی دست مانده به جای انتخاب رسانه تبلیغاتی مناسب، تنها دو نمونه از آنهاست. اما آیا همیشه هم می‌توان به آژانس های تبلیغاتی به دیده‌ی منفی نگاه کرد؟

شاید در اینجا حرفی که موریس هیت مطرح می‌کند، دفاع مناسبی از آژانسهای تبلیغاتی باشد:

چند نکته در مورد انتخاب آژانس تبلیغاتی

فروشنده خوب، کسی است که کالا و محصول خوب دارد و تبلیغات را برای اطلاع رسانی در مورد محصولش می‌خواهد و نه برای جوسازی و فریب مشتری. و مهم‌تر از همه، آنقدر با مفهوم تبلیغات و صنعت تبلیغات و فلسفه‌ی وجودی آژانس های تبلیغاتی آشنایی دارد که خواسته‌های معقول و مناسب و منطقی داشته باشد.

بسیاری از #کمپین‌های تبلیغاتی که به شکلی نادرست و غیراثربخش، طراحی و اجرا می‌شوند، حاصل فشارها یا خواسته‌های غیرمنطقی مشتریانی هستند که با مفهوم کمپین تبلیغاتی و همینطور با وظایف آژانسهای تبلیغاتی آشنا نیستند.

آژانس تبلیغاتی هم در کسب و کار، ابزاری است که در اختیار مدیران است و آشنایی نداشتن با این ابزار باعث می‌شود که به درستی از آن استفاده نشود. به همین دلیل، در این درس و چند درس آتی، به بررسی وظایف آژانس‌ های تبلیغاتی می‌پردازیم تا بتوانیم از این بخش مهم صنعت تبلیغات، به شکلی مناسب استفاده کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تبلیغات مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت فروش

  دیجیتال مارکتینگ

  سیستمهای کنترل مدیریت (برای سنجش اثربخشی تبلیغات)

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین درس انتخاب آژانس تبلیغاتی

چه جنبه‌های دیگری از استعاره‌ مفهومی ماهی و ماهیگیر به ذهن شما می‌رسد که در مورد آژانس‌ های تبلیغاتی قابل استفاده باشد؟

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تبلیغات
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵۹ نظر برای انتخاب آژانس تبلیغاتی – وظایف آژانس تبلیغاتی چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن ثابتی

  حوصله داشتن درگرفتن ماهی:

  یادمان باشد برای گرفتن ماهی باید حوصله داشته باشیم،اینکه توقع داشته باشیم با اولین پرتاب قلاب ماهی بگیریم اشتباه است،وقتی تبلیغی در حوزه ای انجام میشود برای اثر بخشی باید صبر کرد ،تکرار کرد و تکرار.به فرض شوینده ای تولید کرده ایم بعد برای مدت یک ماه درب تمام خشکشویی های سطح شهر استیکر چسبانده ایم،با فرض درست بودن ایده و محل تبلیغ مدت زمان کوتاه حضور اثر کوتاهی دارد.

  قلاب مناسب برای ماهیگیری:

  اینکه بخواهیم با قلابی ترکه ای ماهی درشت صید کنیم انتظاری است بیهوده.ماهی درشت قلاب بزرگ میخواهد.فرض کنید که ما خودروی لوکسی تولید کرده ایم،برای کمتر هزینه کردن در تبلیغات به جای show room در معابر خاص،در ماهنامه غیر مرتبط شروع به تبلیغ کنیم (به دلیل ارزان بودن و کم بودن هزینه)وانتظار فروش خوب داشته باشیم.

  ماهی گیری به امید گرفتن ماهی بزرگ یا کمیاب:

  تا حالا به منظره جمع اوری تور ماهیگیرها دقت کرده اید؟تورها برای گرفتن تعداد هر چه بیشتر گرفتن ماهی به دریا می افتد،اما در جمع اوری علاوه بر تعدد ماهی ،گرفتن ماهی خاص(مثلا ماهی سفید )خوشحال کننده است.در نظر بگیرید شرکتی رو که برای برندسازی یا حضور در کنار سایر شرکتهای هم رده اقدام به حضور در نمایشگاه های بین المللی کرده است،اما علاوه بر اهداف اولیه و دیده شدن  حالا مشتری بزرگی روبروی خود میبیند که درخواست نمایندگی یا همکاری گسترده دارد.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .