Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


گاوین اشمیت: فاصله بین خبرها و فهم ما


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۴۸۳۹۰

پیش نیاز مطالعه این درس:

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس:
 • بتوانند حرف‌های گاوین اشمیت را به عنوان یک مثال از تفاوت رویداد و روند به خاطر بسپارند.
 • بتوانند توضیح دهند که بی‌توجهی به تفاوت رویداد و روند در شنیدن و تحلیل خبرها، چگونه می‌تواند ما را به تحلیل‌های نادرست و سطحی سوق دهد.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
گاوین اشمیت - فاصله بین خبرها و فهم ما

گاوین اشمیت (Gaving Schmidt) مدیر مرکز مطالعات فضایی گاداراد وابسته به ناسا است.

اشمیت، در رشته ریاضیات کاربردی تحصیل کرده و اکنون از جمله دانشمندان مطرح در حوزه‌ی مطالعات اقلیمی و هواشناسی در جهان محسوب می‌شود.

وبلاگ او تحت عنوان RealClimate نیز از جمله وبلاگ‌های مطرح و موفق دراین زمینه است.

جان بروکمن با او مکاتبه کرده و از او یک سوال کلی پرسیده است: ما باید در مورد چه چیزی نگران باشیم؟

او این سوال را از دانشمندان دیگری هم پرسیده است و مجموعه‌ای که به دست آمده در کتابی به همین نام (What Should We Be Worried About) منتشر شده است.

در مورد جواب او چه حدس می‌زنید؟ آیا در مورد اثر گلخانه‌ای و گرم شدن زمین حرف می‌زند؟ در مورد فایده داشتن یا بی‌فایده بودن اکتشافات فضایی؟ یا بودجه واحدهای تحقیق و توسعه؟

او پرسش بروکمن را چنین پاسخ می‌دهد: باید نگران فاصله بین خبرها و فهم‌مان باشیم.

بخش‌هایی از صحبت‌های گاوین اشمیت را با هم می‌خوانیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس فاصله بین خبرها و فهم ما برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با تفکر سیستمی هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقه‌مندی شما به این بحث، شاید بهتر باشد در کنار تفکر سیستمی، مطالعه‌ی مباحث زیر را نیز در اولویت قرار دهید:

 تفکر استراتژیک

 تصمیم گیری

 تفکر نقادانه

دو مصاحبه‌ و مکاتبه‌ی دیگر که توسط بروکمن با دانشمندان انجام شده:

 مصاحبه با مدیر مرکز بیت‌ها و اتم‌ها در دانشگاه MIT در مورد مدل ذهنی

 توضیحات هوارد گاردنر در مورد اهمیت ویژگی‌های فردی در انسان‌‌ها

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر سیستمی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر سیستمی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۳۷ نظر برای گاوین اشمیت: فاصله بین خبرها و فهم ما

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : یاور مشیرفر

  گاوین اسمیت و وبلاگ «اقلیم واقعی» اش را اولین بار در دوره آموزشی Climate Modeling Principles دانشگاه Reading از نزدیک ملاقات کردم. سخنرانی افتخاری بود که قرار بود «دو ساعت» برایمان از «Real Climate» سخن بگوید.

  آن روزها ما سرگرم بحث در مورد نحوه «عمومی کردن» دانش و افزایش آگاهی مردمان منطقه Pontocaspian (مناطق بین دریای سیاه تا خزر و شامل رومانی، اوکراین، بخش هایی از روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و ایران) برای حفظ تنوع زیستی دریاهای خزر و سیاه و هم چنین لزوم توجه به استانداردهای زیست محیطی منطقه بودیم.

  هم درسان و همکاران من تقریبا دیدگاه اروپایی و غربی داشتند. معتقد بودند می شود از طریق شبکه های اجتماعی به مردمان دست یافت و پیغام را به نمایش گذاشت و از آن ها انتظار همکاری داشت.

  من اعتراض داشتم که شما با دیدگاه و عینک و مدل ذهنی غربی به داستان می نگرید. شما به مردمان این منطقه و فرهنگ و تاریخ و "بستر" توجهی نکرده اید. مردمان این منطقه هم چون مردمان غرب اروپا نمی توانند و نمی خواهند که «توجهی» به محیط زیست داشته باشند. این یک مطالبه عمومی در این منطقه حداقل برای اقشار غیرمتوسط نیست (حداقل در ایران و تا جایی که من می شناسم) این چنین مطالبه ای «تعهد الزام آور» ایجاد نمی کند.

  من معتقد بودم که باید حتما برای بیان ارزش و اهمیت چنین چیزهایی حتما از مدارس و برای نوجوانان از 12 تا 15 سالگی اقدام گردد.

  درست است که آن روزها بحث بستر و گفته های مرا کسی تا حد زیادی جدی نگرفت، اما خبر موثق دارم که غیر از «موفقیت» روی کاغذ استراتژی های گروهی Outreach ما، تا حد زیادی نتوانسته اند «تعهد به انجام عمل» ایجاد کنند و هم چنان روش های ماهیگیری و استفاده از این دریاها به قوت خود باقی مانده است. هر چند برخی از ممنوعیت های دولتی تصویب هم شده باشد، اما هم چنان با بی توجهی مردم عادی روبرو می شود. بستر تاریخی و فرهنگی و اجتماعی که ما بر روی آن ایستاده ایم، تعریفی بسیار متفاوت از قانون و حقوق مدنی و محیط زیست از آنچه دارد که بر طبق نوشته های روسو و ولتر و منتسکیو و امثالهم بنا شده است.

   

  بی توجهی به این نکته که برای فهم یک موضوع باید حداقل در آن شرایط قرار گرفت و با گوشت و پوست و استخوان تفاوت ها را فهمید و چشید و درک کرد، یکی از بزرگترین درس هایی است که باید می آموختم. هر چند قبلا در کتاب «تاریخ چیست» E.H.Carr خوانده بودم که برای بررسی شخصیت تاریخی باید به زمانش در تاریخ رجوع کرد؛ اما تا این زمان و تا آن واقعه به خصوص و این جمع بندی عجیب، به صورت کامل معنایش را درک نکرده بودم.

  از توجه شما متشکرم.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .