Menu


اثر گلخانه ای گرمایش زمین و آینده زندگی انسان‌ها


گرمایش زمین و تاثیرات آن بر محیط زیست

اثر گلخانه‌ای (Greenhouse Effect) و نقش انسان در تشدید آن (تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین) یکی از پدیده‌هایی است که طی سالهای اخیر نگرانی‌های زیادی را برای دانشمندان در سراسر جهان ایجاد کرده است.

ظاهر ماجرا بسیار ساده به نظر می‌رسد.

طی پنجاه سال اخیر، متوسط دمای سطح کره‌ی زمین (چه در خشکی و چه در آب‌ها) با سریع‌ترین نرخی که در تاریخ از آن اطلاع داریم افزایش پیدا کرده است و کارشناسان معتقدند که این روند همچنان هم ادامه خواهد یافت.

حداقل این را می‌دانیم که بر اساس گزارش‌های ثبت شده در ناسا، اگر در طی ۱۳۴ سال گذشته (که اطلاعات آن موجود است) بخواهیم ۱۵ یا ۱۶ سال که زمین گرم‌ترین دما را داشته جستجو کنیم، متاسفانه همه‌ی سال‌های بعد از ۲۰۰۰ در این فهرست قرار می‌گیرند.

ساده‌ترین بیان پدیده اثر گلخانه‌ای به صورت زیر است (+):

اثر گلخانه ای و گرمایش زمین

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشیم:

 اثر گلخانه ای در مقیاس طبیعی خود، برای زندگی جانداران بر روی کره‌ی زمین ضروری است و اگر بخشی از انرژی گرمایی حاصل از بازتابش پرتوی خورشید در اتمسفر جذب و حفظ نمی‌شد،‌ زمین در حدی سرد می‌شد که احتمالاً گونه‌های فعلی قادر به زندگی بر روی آن نبودند.

آنچه اکنون به یک چالش تبدیل شده، سهم انسان در تولید گازهای گلخانه‌ای و تشدید اثر گلخانه ای است.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس گرمایش زمین و اثر گلخانه‌ای برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به مجموعه مطالب #ایده متمم هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند برای شما مفید و جذاب باشند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان مباحث ایده‌ی متمم، پیشنهاد ما این است که ابتدا به مطالب زیر سر بزنید:

 مجموعه پرسش‌ و پاسخ‌های دن اریلی

 مجموعه‌ای از حرف‌های ست گادین

 

تمرین:

شما چه اطلاعات دیگری در زمینه‌ی گرم شدن زمین و اثرگلخانه‌ای دارید یا در مقالات مختلف مطالعه کرده‌اید که می‌تواند برای دوستان متممی‌تان جذاب باشد؟

در زمینه‌ی نقدهایی که به نظریه گرمایش زمین وجود دارد چه اطلاعاتی دارید؟

این نقدها تا چه حد قابل اتکاست؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهسا عربکوهی ، مصطفی هادیان ، حمیدرضا شاکر ، مهدی ، عبداله ایپکچی

قوانین کامنت گذاری در متمم

14 نکته برای اثر گلخانه ای گرمایش زمین و آینده زندگی انسان‌ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ریگار تارگرین

  تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان پاریس هم البته یکی از بدترین خبرها برای طرفداران محیط زیست و نظریه گرمایش زمین بود. متاسفانه رییس جمهوری در این کشور به قدرت رسیده که این بدیهیات علمی را هم به رسمیت نشناخته و صرفا به خاطر ایجاد شغل، حاضر به تخریب دستاوردهای خوب چند سال گذشته کشورش بوده.

  البته من ترجیح می‌دهم که سمت خوشبینانه ماجرا را هم ببینم. مثلا این که اپل برق مورد نیازش را از منابع تجدیدپذیر و طبیعی تامین می‌کند و ردپای کربنی‌اش را به طور مداوم کاهش می‌دهد. کاری که شرکت‌های بزرگ دیگر سیلیکون‌ولی هم در حال انجامش هستند.

  از طرفی اخبار این حوزه را که دنبال می‌کردم این استارتاپ کانادایی برایم جذاب بود. این شرکت می‌خواهد دستگاه‌هایی بسازد که co2 موجود در هوا را مکیده و ذخیره کند؛ و آن را به عنوان یک سوخت تمیز دوباره به چرخه مصرف بازگرداند. هدف کوتاه مدتشان هم مکیدن و ذخیره روزانه یک میلیون تن co2 است. رقمی که تقریبا برابر با آلودگی تولید شده توسط 100 اتومبیل در طول یک سال است. افرادی مثل بیل گیتس هم در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به نظرم تلاش‌هایشان در این زمینه جذابیت‌های زیادی دارد.

  مدتی پیش هم در جایی خواندم که هندی‌ها هم به طور آزمایشی در برخی محوطه‌ها آبراهه‌هایشان را با استفاده از سلول‌های خورشیدی مسقف کرده‌اند.به این ترتیب هم سطح تبخیر آب‌های سطحی و روان را کم می‌کنند و هم تابش شدید خورشید را جذب و از آن برق تولید می‌کنند. به قول معروف یک تیر و دو نشان. (لینک کمکی)

  تلاش‌های این چنینی است که من را نسبت به آینده خوش‌بین‌تر می‌کند. هر چند که شاید شرایط در حال حاضر کمی تیره‌ و تار به نظر برسد اما آینده را می‌توان روشن‌تر و امیدوارانه‌تر نگاه کرد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .